Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Batman2

    őstag

    Hi

    Na szóval én olyanokat variáltam eddig, hogy nehány, egyébként világítással rendelkező kocsit átalakítottam. Egyrészt az nem tetszett, hogy mikor mennek a kocsik, a világításuk igen villódzik, csak állóhelyzetben egyenletes, de akko rmeg nincs is a sínben áram, csak ha mozdony nincs rajta.
    Erre azt találtam ki, hogy LEDeket szerelek az ízzók helyébe és pufferkondenzátorral hidalom át a kerekek szakaszos érintkezését. Viszont, mivel a pályán a mozdonyok mindkét irányba tudnak menni nyílván és mivel ez hagyományos analóg pálya, így a polarítás a sínekben a z iránnyal változik, a LEDek és a kondinak meg meghatározott, polaritásfüggő bekötés szükséges. Így, mivel ez a váltakozás felfogható egy lassú periodus idejű váltóáramnak is, egy egyenirányító hidat is tettem a kapcsolásba, ami azért is lényeges, mert így viszafle elszigeteli a kocsi elektromos rendszerét a sinek és a többi fogyasztótól, vagyis a kondiból nem megy a sinekbe visza az áram, csak a LEDek vehetik fel.
    Így már szépen világít folyamatosan a kocsi.
    Ezt a kapcsolást előszőr sárga LEDdel aztán fehér LEDdel is megcsináltam.
    Ha a fehér LEDeket halvány, pirosas narancsos lakkal befestjük, akkor egész ízzófényük lesz, hasonlóan a valósághoz.
    A mozdonyokban is lecseréltem az ízzókat, márcsak azértis, mert nem tudtunk már beszerezni, ilyen 12Vos moddell ízzót a rosszak helyett.
    Azoknál a mozdonyoknál, amelyeknek mindkét irányba mindkét színű lámpájuk van, egy piros és egy fehér LEDet kötöttem be, fordított polaritással. Mindekttő elé ellenállást kötöttem be és egy 100nF-os kondenzátort is, mivel a motor, mint tekercs működése közben jelentős feszültségű visszáramok is gerjednek, amik kondi nélkül kinyújtják a LEDet.
    Kocsiknál még gondoltam arra is, hogy jó lenne, ha akkor is világítanának egy darabig, amikor nem megy a szerelvény, tehát áram sincs a sínekben. Erre egy kisméretű pufferakkut gondoltam használni, ami még belefér egy vasútmodell kocsiba, de ezt még nincs kivitelezve.
    És még sok egyéb, más kisebb kiegészítő kapcsolást.
    Üdv.:

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Új hozzászólás Aktív témák