Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dqdb

    nagyúr

    válasz steewcv65 #88145 üzenetére

    Nem is értem,hogy miért nem csinálnak olyat mint a halkított kapcsolóknál?
    1. mert alapvetően nincsen rá szükség
    2. erőteljes fizikai korlátok vannak a kompatibilitás miatt, már így sokszor meglepetést okozott egy pár tizedmilliméterrel szélesebb vagy kicsit magasabb stabilizátorház, ahhoz pedig, hogy megmaradjon a teljes út a belső szilikon ütközők ellenére, magasítani kell a házat felfelé

    Az mindenesetre kijelenthető, hogy nincsen a piacon jó stabilizátordesign. A custom billentyűzeteknél megszokott PCB mount Cherry designú a legkevésbé rossz, a plate mount változatok rosszabbak, a Costar design a legrosszabb, ott esélyed sincsen a csörgés-zörgés eliminálására. Ötletek vannak, a Cherry designt finomítják (részletek később), de alapvetően eltérő megoldást nem láttunk még.

    A hangok egyik forrása a stabilizátordrót, ami ha nem egyenes, akkor jön a feljebb említett tickling, amikor forgás közben hozzáér a nyákhoz. A drót két okból lehet nem egyenes: gagyi minőségű és eleve az volt, vagy szállítás közben meghajlott. Erre megoldás lehet:
    1. a javasolt szivacsdarab a drót és a nyák közé,
    2. a drót kiegyenesítése (DBOKEY fél évvel ezelőtti videóiban rendszeres elem a drót ellenőrzése, mostanában nem rémlik),
    3. drót cseréje, az old school és pár éve még lesajnált Cherry clip-in stabilizátorok ismét aranykorukat élik custom vonalon, mert olcsók és szintén olcsó, de jó C3 dróttal vegyítik sokan,
    4. cherry picking, lásd az előző pontban említett Cherry clip-in stabilizátorok, ha problémás egy drót, akkor használsz egy másikat, mert a stabilizátor annyira olcsó, hogy belefér egy divatos darabhoz képest,
    5. az Owlstab liquid metal megoldása, aminek hatására nagyon nehezen hajlik meg a drót
    6. olyan stabilizátor vásárlása, amely zacskó helyett eleve dobozban jön a drótot védve

    A hangok másik forrás szintén a stabilizátordrót, aminek a vége az insert belsejében hozzáütődik a műanyag falhoz, és emiatt csörög-zörög. Erre megoldás lehet:
    1. megfelelő viszkozitású kenőanyag térkitöltésnek, mint erre alkalmas állagú szilikonzsír, Krytox 205g2 vagy Krytox XHT-BDZ. Ha nem megfelelő állagú kenőanyagot használsz, például Krytox 205g0, akkor az tényleg ki fog folyni és sűrűn újra kell kenni, ha megfelelő használsz, akkor erre több év után sincsen szükség, ha pedig mégis, akkor az újrakenés annyi, hogy felhúzod az insertet a keresztnél fogva, és injekciós tűvel a drót köré nyomsz a zsírból, azaz nem kell szétszedni hozzá a billentyűzetet
    2. olyan stabilizátort használsz, ahol ez nem létező probléma, mint a TX stabilizátorai, ahol az insert belsejében rugalmas TPU van, és egyáltalán nincsen szükség a drót végének megkenésére, vagy mint a QMK QMX stabilizátora, ahol a kialakítással kerülték ezt el (még nem szedtem szét ilyet, ezért ezt nem tudom részletezni)

    A hangok harmadik forrása szintén a drót ott, ahol a stabilizátorház megfogja, erre egy TX vagy QMX esetében egy nagyon vékony 205g0 a megoldás, egy régebbi designnál kicsit többet kennék fel és szilikonzsírt. Ezt a részt tipikusan sosem kell újrakenni.

    A hangok negyedik forrása a slider súrlódása, erre típustól függően leheletvékony (TX vagy QMX például) vagy vékony (Durock például) 205g0 vagy szilikonzsír réteget kell felvinni a stabilizátorház belsejébe, fehérednie nem szabad, csak opálos legyen. Ezt a részt tipikusan sosem kell újrakenni.

    A hangok ötödik forrás a slider hozzáütődése a nyákhoz. A régi clip-in stabilizátoroknál a slidernek volt két extra műanyag lába, hogy a nyáknak történő ütközést tompítsa bottom outnál, ennek mellékhatása egy kellemetlen hang, ezért ezt el szokták távolítani (ez a clipping). Az old school clip-in stabilizátorokat kivéve manapság az össze stabilizátor így jön, szóval vagy vágsz, vagy eleve olyat veszel.

    A hangok ötödik forrás a slider hozzáütődése a nyákhoz, erre megoldás lehet a stabilizátorház alá egy vékony szivacsot tenni. A becsapódást tompítja, cserébe a mushy szó elő szokott kerülni, valamint megemeli a stabilizátorokat annak minden mellékhatásával együtt.

    A hangok hatodik forrása maga a kupak. Attól, hogy vastag, még lehet problémás, elég csak annyi, hogy a stemek ne álljanak tökéletesen, vagy legyen benne egy enyhe banán (az Y és a Z tengely mentén is előfordulhat), ilyenkor a kupakcsere a megoldás.

    A hangok hetedik forrás lehet maga a plate és azon a kivágások. Van olyan buildem, ahol be kellett tömnöm a plate-en pár lyukat a spacebar alatt, mert rossz volt hallgatni.

    A hangok nyolcadik forrása lehet maga a ház, egy jó designnál a jó hangú space-t a legnehezebb összehozni és ez szokott tipikusan a legkevésbé sikerülni (a jó hangú space halkított kapcsolókkal tipikusan halk space-t jelent), szóval lehet, hogy akármit is próbálkozol, a Q3-mal sosem fogod elérni azt, amit szeretnél.

    Végezetül érdemes azt is szem előtt tartani, hogy a space a legnagyobb kupak, mindig is ez lesz a leghangosabb, akármit is teszel. Kísérletezéssel és moddolással ezen lehet valamennyit segíteni (a feljebb ajánlott szivacs a kupak alá, másfajta kapcsoló a space-nek vagy az előző bekezdésben említett plate modding), de esélyed nem lesz olyan halkra varázsolni, mint például a B betűt felette.

    TL;DR vegyél TX R3 stabilizátort, kend meg a stabilizátorház belsejét leheletvékonyan 205g0-lal, kend meg a drótot vékonyan ott 205g0-lal, ahol a ház megfogja a drótot, és ennyi.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

Új hozzászólás Aktív témák