Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • vicces

    addikt

    válasz VladimirR #5 üzenetére

    én örülnék a 60-70-es pingnek.
    csak sajna nálam a legjobb esetben 90-100 ms.
    de általában 500ms körül alakul ez az idő.

    barátnőm fog holnap nekik telefonálni, és ma este azt kérdezte, hogy mit mondjon. /én feladatam, engem szépen elhajtottak a multkor/.
    szoval barátnőm egyből,a sebességre akart panaszkodni, ekkor mondtam neki, hoyg az ok, csak a pingem rossz. és itt kiakadt. én tudom, hogy ez mit jelent, csak kicsit körülményes elmondani egy olyannak, aki még soha nem hallott róla. szerintem a telefonos liba is igy lesz vele.

    :)

  • vicces

    addikt

    válasz VladimirR #12 üzenetére

    konkrétan?
    traceroput xxx

    xxx: ide mit?

    nem tracert -re gondoltál?

    [Szerkesztve]

    :)

  • Adi

    senior tag

    válasz VladimirR #14 üzenetére

    Csak ott nem tracert, hanem traceroute a parancs neve.

    De a ping is tud ilyet, a record-route opcióval.

    Amúgy a Ping pedig egy kínai étterem Budapesten a Moszkva téren. :DDD

    ldm start-reconf primary

  • shabbarulez

    őstag

    válasz VladimirR #5 üzenetére

    Szia VladimirR

    Tudsz olyan település nevet említeni ahol az általad leírt már az első hopra 60-70ms jelenség hosszú ideje előfordul? Eddig jellemzően a Hytasos területek nyűgje volt e hasonló jelenség de eddig is gyanítottam hogy más kistelepülési miniDSLAM megoldásnál is elő kell fordulnia. Ahhoz hogy ez az eszköz csökkentett beállítási képességének vagy a fatávosok gyenge konfigurálásának köszönhető az még rejtély ezért lenne jó minnél több adat: hol fogdul még hasonló elő és ott milyen megoldást alkalmaztak.

  • csiga997

    őstag

    válasz VladimirR #30 üzenetére

    TTL=Time to Live
    Minden átjáró levesz belőle egyet amikor továbbítja a csomagot. Ha eléri a nullát, akkor a csomag megy a kukába. Eredetileg arra kell, hogy a különböző routing-hurkok esetén se tömjék el az ide-oda pingpongozó csomagok a hálót. De pl a traceroute is ezt használja ki, amikoris egyre növekvő kezdeti TTL-el küld csomagokat a cél felé, aztán amikor a routerek eldobják, akkor (többnyire) visszaküldenek egy packet discarded ICMP üzenetet, amiből aztán kiderül, hogy melyik az első, második, etc router az útvonalban.
    De ha már a jelentésnél tartunk akkor pedig PING=Packet InterNet Groper, bár nem hiszem, hogy bármelyik ISP helpdeskesének meggyőzésén ez az ismeret segítene... :D

  • shabbarulez

    őstag

    válasz VladimirR #30 üzenetére

    Kösz a választ.

    TTL - Time to Live

    A gépeden be van állítva egy érték hány hop után váljon érvénytelenné egy packet. Amikor kiküldöd a célgép felé minden router egyel csökkenti ezt az értéket ha eléri a nullát akkor eldobja. Így el lehet kerülni hogy egy hibás routolás miatt ''végtelen ciklusba'' kerüljön egy csomag és az idők végezetéig a neten keringjen.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz VladimirR #47 üzenetére

    Olyan értékről indul a TTL amit beállítottál neki, fogalmam nincs mennyi a Win default(talán 32?). A maximum értéke 255 lehet mert 1 byte-nyi hely van neki fenntartva IP fejlécben. [L]http://www.szabilinux.hu/trendek/trendek4311.html[/L]

    Igen 30-cal kezd aztán minden alkalommal amikor áthalad egy routeren a fejlécben ennek a bytenak az értéke egyel csökken, amikor eléri a nullát a csomagot eldobja a router.

    Nem igazán talán ezekről konkrét infót max megkérded a helyi fatávos emberkéket akkor nekik tisztába illene lenniük azzal mivel is főznek. Szirmabesenyő a kistérségi project keretében készült el, de már nem látni fatáv oldalán mennyi volt a minimum jelentkezési limit amit megköveteltek és hányan jeletkeztek. Gyanítom alacsony lehetett a limit, 10-15 fő. A kevés előfizetővel kecsegtető területeken költséghatékonyabb megoldást kell alkalmazni, mert a nagyvárosi központokban használt drága eszközök megtérülése nem reális, az ADSL távolság korlátoltsága miatt a kistelepülési előfizetők ide már nem köthetők be közveltenül. Márpedig az ADSL egyik nagy előnye hogy az előfizető direkbe csatlakozik(a saját előfizetői vonalán nem osztozik mással) egy nagykapacitású gerinchálózathoz amire a központi DSLAM-ok kapcsolódnak. Ezek jellemzően elég nagy kapacitású vonalak E3(34mbps),STM-1(155Mbps),STM-4(622Mbps) amin sok user is bőven elfér kisebb rá az esély hogy a nagy közös fazékból ne legyen elég a kapacitás.

    MiniDSLAM-nál feladják ezt az elsődleges előnyt a kötlségek érdekében és két fokozatú lesz a kapcsolódás. A miniDSLAM eszköz közelebb kerül az előfizetőkhöz, pl. nálatok bevitték a településre így az ADSL 4-5km-es kábel hatótávolsága már képes volt a települést lefedni, a külső uplink kapcsolódása a Miskolci DSLAM-hez korlátozottabb kapacitájú. Jellemzően 4-8x E1(2Mbps) uplink portja egy miniDSLAM-nak de létezik 100Mbps Ethernet kapcsolófelülettel ellátott típus is, maga az eszköz pedig csak pl. 8-16-32 user kiszolgálásárára képes és ez az árán is megmutatkozik ezért tud költséghatékonyabb lenni egy ilyen megoldás.

    Én arra tudok gondolni hogy ez a spórolás esetleg kihat az eszköz konfigurálhatóságára is és pl. az interleaving be van fixen ''égetve'' egy mindin körülmények között üzemképes maximumra, a másik variáció pedig az hogy fatávosok lusták voltak és nem optimalizálták az eszköz konfigurálása során az interleavinget. Más fórumon amikor eljutottak valami kompetensebb fatávoshoz mindig azt a választ kapták ez a maximum amire képesek, az hogy csak linkeltek és utána sem néztek vagy tényleg az eszköz korlátja az egész sosem deríthető ki.

    Maga az interleaving ADSL-nél egy kompenzáló technika a vonal zajosságából eredő csomagvesztés minimalizálására.Viszont az interleaving mértéke kihat a késleltetésre, minél nagyobb az adatbiztonság a vonalon és alacsony a csomagvesztés mértéke cserébe annál magasabb késleltetést kell bevállani. Szóval ez egy tipikus húzd meg, ereszd el játék ahol el kell találni az optimális középutat hisz a csomagvesztés minimalizálása sokkal fontosabb tényező is mint az alacsony válaszidő. A vonal zajossága viszont rengeteg tényezőtől függ: a kábel hosszától az előfizetőig, a minőségétől, stb. Így aztán az interleaving optimális értékének beállítása túl sok humán erőforrást igényelne hisz minden előfizetőre egyenként kellene megtalálni az optimumot, ezért inkább egységesen állítanak be egy értéket amit előre megnéztek és elég tág keretek között ad jó értéket(ez lehet a jellemző 25-30ms, a 70 meg szerintem a maximum) . Egyéni optimalizálás mellett aki közel lakik a DSLAM-hez és minimális a vonala zajossága annál nagyon kicsi késleltetés is elérhető, távolodva föl kell áldozni a késleltetésből a stabilítás érdekében.

    Szóval ha el tudod érni a helyi fatávos embereket vagy fatávnál előkeríteni egy szakit aki kompetens az eszközök konfigurálása terén akkor az interleaving körül érdemes a probléma megoldását kerestetni.

    A Hytas egy hibrid telefonos kapcsolódás: optika+réz ami ellehetetleníti az ADSL-t mivel ez szimpla analóg technológiára épül ezért csak rézvezetéken megvalósítható. Ilyen Hytasos megoldást a 97-98-as években telepített sokat fatáv százezer fölötti előfizető van ilyenen, Bp.-en III,XIII,VIII, XIV kerület nagy része ilyen, de pl Nagykovácsiban is ilyen a hálózat. Nálunk is a mai napig e miatt nem lehet ADSL. Nem tartom valószínűnek hogy nálam Szirmabesenyőn Hytasos megoldás üzemelne, bár semmi nem kizárható. Hytasnál a miniDSLAM jelenti az egyedüli megoldás az eszközt a lehető legközelebb kell telepíteni az előfizetőhöz oda ahonnan már rézkábel fut az előfizetőig, az uplink már megoldható optikán is. Ez viszont roppant problémás mert egyes területeken nagyon közel van az optikai csatlakozás az előfizetőhöz, pl. itt nálunk a Pók utcai ltp.-en minden háztömbig elér az optika és a rézkábelezés csak háztömbön belül fut. Így ahhoz hogy ADSL-t lehessen telepíteni minden háztöbbe kellene rakni egy miniDSLAM-ot ennek viszont nagyon költséghatékony eszköznek kell lennie, kevés előfizető kiszolgálására számolva hisz pl. a mi épületünkben 54 lakás van innen nagy számú előfizetőt nehéz lenne összeszedni. Míg egy nem Hytasos kistelepülés esetén 4-5km hatósugaron belül kell összeszedni a fatáv által a bekötéshez minimálisan megkövetelt 10-30-as létszámot, addig itt egy háztömre(54-130 lakásos háztömbök vannak a ltp.-en bár van pár kicsi 12 lakásos tömb is) kell meghatároznia egy minimális és gazdaságos kvótát ami 4-8 user körül határoztak meg korábbi sajtóhíreikben. Szóval könnyen belátható hogy 5000-es településen egy 30-as kvótának megfelelni 1xűbb mint 56 lakásból 4-8 előfizetőt találni, plána hogy fatáv már 3 éve ígérgeti az ADSL-t és közben egy alternatív szolgáltató meg is valósította és jelenleg már 12-15 ügyféllel rendelkezik a házban így akik netet akartak azok már elkeltek. A fatáv az évek során addig tökölt Hytasos területen míg a végén saját esélyeit eljátszva önmagát lehetetlenítette el, ezért tart ott az egész Hytasos ADSL project ahol tart, kvázi sehol.

    Na ez jó hosszú lett, aki végigolvasta annak részvétem. :)

  • csiga997

    őstag

    válasz VladimirR #47 üzenetére

    A traceroute mindig TTL=1-el kezd. Ez eljut az első hop-ig, az eldobja és (ha nincs letilva) akkor visszaküld ICMP-ben egy time excdeed üzenetet. Aztán traceroute elküldi megint, de már TTL=2-vel, ami eljut már a második hop-ig, és így tovább. A 30 az a maximum, tehát a traceroute alapban nem lát 30 hopnál tovább, hacsak meg nem adod explicite nagyobbra.

  • vicces

    addikt

    válasz VladimirR #63 üzenetére

    azért kell reklamálni -de még az előző adagra -, hogy legközelebb nehogy csak 0.9-et, vagy 0.8-at vagy szélsőséges esetben nehogy 0,5-öt adjon neked az árus, 1 dzsi gyanánt. de ez csak olyan sok kicsi sokra megy féle praktika.

    na de beszéljünk a szolgáltatókról.
    mostanság, hoyg megy a szolgáltatók között a csere-bere?
    mennyivel jobb a szolgáltatónak, ha én nem használom a netet, egy olyan emberhez képest, aki 0-24 óráig egész honapon keresztül használja a sávszélességét??

    régen, ha jol emlékszem a dunaweb 4 forintért vett 1 megát az elendertől, és 40 forintért adta a láma usereknek. de ez már szerintem változott. most 10 rongy a 256kbit-es korlátnak vonal náluk.

    [Szerkesztve]

    :)

  • vicces

    addikt

    válasz VladimirR #67 üzenetére

    na akkor kezdődik a mellébeszélés....szomorú.
    egyébként nekem korlátlan hozzáférésem van . bebebeeeee:)
    időben és adatforgalomban is. de gondolom azért számit nekik az adatforgalom. valószinüleg a hvaidijba bele van nekik kalkulálva, de azért nem mindegy, hogy mennyi a bevételük. ha csak pár száz forintot nyerek igy, nekem már az is jo :)

    :)

Aktív témák