Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Donki Hóte

    veterán

    válasz Exodion #19225 üzenetére

    Filózgatok a problémán, az okát nagyjából sejtem, de egyszerű megoldás nem akar kialakulni :(

    A probléma oka az, hogy az általad vásárolt fokozatmentes szabályozó két tulajdonsággal bír. Az egyik az, hogy nem kell külön a tápra kötni, hanem a működéséhez szükséges tápfeszültséget az általa szabályozott fényforráson keresztül kapja. A másik tulajdonsága meg az, hogy van benne világító LED, ami folyamatosan vesz fel valamekkora áramot.

    Vagyis a kapcsolón mindenképpen állandóan átfolyik valamekkora pici áram.

    Ezt a LED spotok különbözőképpen tolerálják. Van amelyikben egy kondenzátor folyamatosan töltődik ezzel a kis árammal, ha valamennyire feltöltődött, akkor a lámpa elektronikája úgy érzékeli, hogy van áram és szépen bekapcsol. Ez persze egy pillanat alatt kisüti kondenzátort, szóval a lámpa csak villan egyet. És ez szépen ismétlődik, ami éjszaka baromira zavaró tud lenni :O

    De van olyan LED fényforrás is, ami ennek a pici áramnak a hatására 0,001 %-os fényerővel folyamatosan világít, nekünk volt ilyen a konyhánkban, mintha a Hold világított volna vastag felhőréteg mögött.

    Nálad azért villog mindig csak egy a párhuzamosan kötött fényforrások közül, mert annak a legkisebb a belső ellenállása, az töltődik fel és sül ki. Ha azt kiveszed, akkor a következő legkisebb belső ellenállású fogja ugyanezt eljátszani.

    A probléma feltárása nagyjából megtörtént, most jönne az elhárítás mikéntje.

    A legegyszerűbb megoldás nem fog tetszeni, mert az nem más, mint az, hogy mindkét körre kell kötni egy-egy hagyományos izzós spotlámpát, párhuzamosan a többi LED spottal. Ez a hagyományos izzó letekert fényerő mellett "kisöntöli" a LED-eket, vagyis ezen keresztül fog folyni a fényerőszabályozó működéséhez szükséges pici áram, nem fognak villogni a LED-ek. Ez a megoldás azért nem tetszik általában a felhasználóknak, mert a hagyományos izzó másképpen világít (másmilyen fényerővel reagál a fokozatosan növekvő feszültségre, mint a LED-ek), valamint egy hagyományos izzó nem is rakható be olyan zárt helyekre, ahol egy LED vidáman működik.

    Az egy fokozattal bonyolultabb megoldás, meg azért nem fog tetszeni, mert már villanyszerelői ismereteket igényel. Ez az a verzió, amikor nem egy izzólámpával, hanem egy párhuzamosan kötött ellenállás/kondenzátor párossal söntölöd ki a LED-eket.

    Magyarul fogsz egy 100 kiloohmos (minimum 1 watt teljesítményű) ellenállást és egy 100 nanofarádos (minimum 400 voltos) fóliakondenzátort, ezeket párhuzamosan szépen összeforrasztod.

    Berakod ezt a kis áramkört valami érintésvédelmileg zárt, de szellőzőképes dobozba (mert egy kicsit melegedni fog, valamint nagyon ráz is :D ) és ezt a kis cuccot kötöd párhuzamosan a LED fényforrásokkal. Így nem a LED-eken, hanem ezen a kis cuccon fog keresztülfolyni az az áram, ami a kapcsolód működtetéséhez szükséges, nem fognak villogni a spotlámpák.

    [ Szerkesztve ]

    Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

Új hozzászólás Aktív témák