Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz sum-blink #5032 üzenetére

    Ez a topik egyrészt eleve a külső mobil rack (USB) és nem a belső mobil rack (SATA) témával foglalkozik. Másrészt a leírtak alapján nyilván a HDD hibája (szektorhibák) lehet a probléma forrása, nem a külső házé. Ahol ha az adatmentés a cél, akkor eleve az adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez topikban kellene érdeklődni az ilyen és ehhez hasonló eseteknél (példa: 1, 2, 3) a lehetőségek felől, nem itt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Moonwolf #5035 üzenetére

    Van itt a topikban több ORICO külső házzal is konkrét tapasztalat, de ezzel a 2577U3 modellel pont nincsen. A többféle védelem a gyártó leírása alapján max. pl. a csúszás- és ujjlenyomatmentes kivitel, de ez nem olyan, az egyes külső hatásoknak (pl. por, ütés/leejtés, folyadék) jobban ellenálló külső ház, mint pl. egy másik válaszban említettek. Valamint a gyártó weboldalán lévő egyik és másik képen pont az van szemléltetve, hogy nem kell szerszám, illetve csavarok és csavarhúzó a HDD beépítéséhez, mivel ez egy tool-free külső ház. A vezérlőchip típusa meg valószínűleg a manapság elterjedt JMS578 lehet, amit korábban más is említett itt a topikban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zamma #5037 üzenetére

    Ez a topik a 2,5"-os külső házakkal foglalkozik, itt az ügyben lehet érdeklődni. A gyárilag készre szerelt megoldások a külső merevlemezes téma fő topikjába tartoznak, ahol pont nemrég volt szó a tévén történő használatról. Az ott linkelt hozzászólásokban + az ottani téma összefoglalóban is le van írva arra vonatkozóan a lényeg. Azaz többek között az is, hogy a biztos kompatibilitás, konkrét tapasztalatok stb. felől elsődlegesen értelemszerűen a tv-készülék gyártójának a topikjában érdemes érdeklődni és/vagy rákeresni ott bizonyos információkra, mint pl. ezek és ezek.

    Ha azokat az 500 GB-os modelleket simán "vitte" a tévé, akkor ugyanazon / egyéb sorozatok 1 TB-os modelljeit is kellene. Ami ilyen szempontból problémás lehet, az a 2 TB feletti tárolókapacitású külső merevlemezek kezelése, ha azt, illetve a GPT-t nem támogatja a tévén lévő OS. Valamint USB-n a tápellátás, ha csak 1 db 0,5 A-es USB-port van a tévén. De ha az 500 GB-os modellek állítólag stabilan működtek így is, akkor jó esetben az 1 TB-osok is fognak, ahol az utóbbiaknál a modern, SMR típusok rendszerint eleve 1-tányérosak.
    Egyébként meg ha webáruházból online vásárolod meg a külső házat, vagy a gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezt, akkor adott a 14 napos elállás joga. Vagyis ha esetleg nem válna be az eszköz a tévéhez, nem kompatibilis vele stb., akkor vissza lehet küldeni, visszakérni a vételárat és egy másikat venni helyette, ilyen egyszerű.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ricsip #5044 üzenetére

    Az az AXAGON külső ház az összefoglaló információs táblázatában valóban nem szerepel, de a topikban már többször volt róla szó, meg ugye a topik keresőjét is lehetne alkalomadtán használni. Az információs táblázatra egy frissítés valóban ráférne és majd meg is fog történni. De amúgy jelenleg is bőven van ott külső ház, amelyek közül válogatni lehet, + a téma összefoglalóban beszámolók, tesztek, a topikban információk, mások milyeneket vettek stb., amiket a kereső használata és némi visszaolvasás is szépen kiad. ;) Ja, és nem, nem lett magára hagyva, csak éppen nem került be pár külső ház a listába. Mármint olyan, amelyikkel itt van a topikban tényleges tapasztalat, mert az már többször világosan le volt írva, hogy amelyikkel nincsen, az értelemszerűen nem is fog szerepelni abban a listában, akár régebbi, akár újabb modell. Az meg a másik, hogy amelyik külső ház abban a táblázatban, illetve itt a topikban ajánlott, az reális is, nem véletlenül az, meg nyilván akár X év után az lehet, maradhat ugyanaz a termék.

    Az előzőhöz meg annyit, hogy ez normál esetben úgy meg, hogy szokás leírni milyen célra kell a külső ház, milyen jellemzőknek feleljen meg, HDD/SSD meghajtóhoz kell-e, HDD esetében 7/9,5/15 mm magashoz kell-e, stb. Másoknak érdekes módon sikerült ezt megfogalmazni - példák: [link], [link] - és akkor nyilván célirányosan ajánlani is lehetett annak megfelelően. Ellenben esetedben gyakorlatilag semmi nem derült ki, semmi nem lett megadva...

    Ami pedig a másik hozzászólásban leírtakat illeti, ott konkrétan az van, hogy eleve rosszul olvasod és értelmezed... Annál az esetnél világosan le van írva, hogy az EE25-XA6 külső háznál Windowson a szoftveres leválasztás után a HDD leállítása nem működött, nem arról van szó, hogy "nem jól választja le". Meg ott eleve a megfelelő szoftveres leválasztás a lényeg az OS-ből, ami nyilván rendben meg is történt, az hogy utána leáll-e a külső házban a HDD, vagy sem, az már másodlagos. Ha SSD van benne, annál meg pláne, meg a fórumtag amúgy is SSD-vel használja és eredetileg is ahhoz vette.

    Egyébként ahogyan nézem a kritizálás az megy, de a topik témájához érdemben hozzátenni eddig még nem nagyon sikerült semmit... Meg ugye azt szokták mondani, hogy ha annyival jobban megy, annyival jobban tudod, akkor lehet különbet készíteni, meg válaszolni itt évek óta folyamatosan mások kérdéseire és segíteni nekik. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz zsolt_64 #5047 üzenetére

    Ha leállítja, akkor az is pipa. Bár azt a Windowsban lévő hardver biztonságos eltávolítás ikonra kattintva is meg kellene tennie, ha támogatja az OS, valamint a külső ház firmware szinten. Amúgy pl. a HDDScan programban is van manuális Spindown / Spinup funkció, az akár az előbbitől függetlenül is működhet.

  • King Unique

    titán

    válasz zsolt_64 #5050 üzenetére

    Ha egyszer szoftveresen leválasztod a Windowsban a 2,5"-os külső meghajtót, akkor utána normál esetben nyilván fizikailag is eltávolítod/leválasztod, vagyis kihúzod az USB-kábelt. Ha nem cél a teljes eltávolítás, akkor meg értelemszerűen nem kell szoftveresen leválasztani, lehet tovább használni, vagy ott van az alvó mód, más néven a készenléti állapot, ha támogatja (igen, 10 perc inaktív állapot után) azt firmware szinten az adott külső ház. De egyébként az előbbi, az USB-kábel kihúzása és újbóli bedugása nélküli újracsatlakoztatás is megoldható, sőt akár külön program nélkül is pl. az eszközkezelőben az alaplapi USB-vezérlő (Host Controller) / USB-gyökérhub letiltásával, majd újraengedélyezésével: [link], [link]. Valamint külső programokkal szintén megoldható: [link], [link].

    Ha a Windows, vagy egy külső program (esetedben pl. TC) éppen használja a külső merevlemezt, akkor nem meglepő, ha addig nem lehet szoftveresen eltávolítani, amiről az egyik társtopikban is volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz zsolt_64 #5052 üzenetére

    A készenléti módnak pont az a lényege, ami a nevében is benne van, vagyis hogy nem lesz teljesen eltávolítva a rendszerből az USB-tárolóeszköz, hanem csak alvó állapotba vált, amiből ébresztve újra elérhető és használható lesz. Felébreszteni pedig nemcsak a felhasználó tudja ebből célirányosan (pl. fájlkezelőben megnyitva és tallózva a külső meghajtó tartalmát), hanem akár az OS (Windows), vagy egy program is, ha hozzáférést intéz a lemezhez. Ha ennek elkerülése a cél, akkor vagy az operációs rendszerben / egyes programokban kell megpróbálni beállítani, hogy ne piszkálják a külső merevlemezt, vagy teljesen leválasztani és eltávolítani. Ha tartósan nincsen használva (pl. éjszaka), akkor nyilván adja magát az utóbbi megoldás. Vagyis a már említett szoftveres leválasztás és utána az USB-kábel kihúzása, valamint 3,5"-os típusoknál még + opció a külső házon lévő tápkapcsoló használata is. Sőt, ha éjjelre ki van kapcsolva a gép és vele együtt a Windows, akkor olyankor nyilván a csatlakoztatva felejtett USB-s tárolóeszközök is kikapcsolt állapotban vannak, vagyis ez esetben eleve nem téma ez az egész. Ha csak altatva van a gép, illetve rajta a Windows, akkor viszont más a helyzet, abból felébredhet, de annak oka is kideríthető és beállítható, hogy ne ébredjen fel (bővebben). + Akár még az is bekavarhat, ha az eszközök csatlakoztatásához használt USB-portok az OS/gép kikapcsolása után is áram alatt maradnak pl. töltési célból. De az, illetve a töltési funkció szükség esetén az UEFI BIOS-ban rendszerint kikapcsolható, valamint pl. ErP Ready néven is futhat ott az azzal kapcsolatos beállítás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ðávid #5060 üzenetére

    Hát ez valóban nem az a szokványos 2,5"-os külső ház, ami ennek a topiknak a témája. Viszont lényegében többek között ez is egy USB-s tárolóeszköz, amibe 2,5"-os HDD/SSD meghajtó helyezhető és használható USB 3.X csatlakozással, vagyis ilyen formában már kapcsolódik a topik témájához.

    Ha beszámolót akarsz írni, akkor azt lehet ide a topikba pl. ilyen rövid formában, megadva a lényeges adatokat a téma összefoglalóban lévő információs táblázathoz igazodva, az is elég lehet. Ha egy rövid tesztet, akkor azt, illetve a szintetikus sebességeredményeket + egyéb teszteket lehet pl. az ezen és ezen hozzászólásban lévő módon. Ha átfogó tesztet pl. ezen és ezen bejegyzések mintájára, akkor azt viszont (személyes) logout bejegyzésként célszerű megírni, majd utólag linkelni a topikban pl. ilyen / ilyen formában. Ami azért is előnyös, mert utólag is bármikor lehet szerkeszteni, javítani, pláne a személyes bejegyzést. + Ha SSD-vel lesz tesztelve az eszköz, akkor ott USB-n az UNMAP (TRIM) működése is lényeges lehet, azt is célszerű letesztelni.

    Előre is köszönjük! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ðávid #5063 üzenetére

    Tehát akkor ez egy USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 adatátviteli sebességet biztosító multifunkciós eszköz, ahol USB-C port, fizikai csatlakozó lehet USB 3.0 alapon is, nem kizárólag csak USB 3.1 Gen 2, meg USB 3.2 Gen 2x2 alapon. Bár az egyik USB-C / Type-C portnál USB 3.1-et írnak több helyütt, de az nem teljesen világos, hogy Gen 1 / Gen 2 típusú-e. Az viszont biztos, hogy a JMS578 chip Gen 1-es, vagyis USB 3.0-s, a max. adatátviteli sebesség is annak megfelelő lesz, ami a CDM teszt eredményén is látszik. Aztán ha gyárilag 1 db USB-C - USB-C kábelt mellékeltek hozzá, akkor azt gondolom az előlapon lévő USB-C porthoz kell csatlakoztatni, a hátlapon lévő USB-C portok töltésre valók. Illetve a DC IN talán külső tápadapter csatlakoztatásához, legalábbis a felhasználói útmutató említi + gyártó weboldalán lévő kép szemlélteti, viszont adaptert gyárilag nem mellékelnek. Bár a LED-ek fényét szemléltető képen az előlapi portoknál pont nincs csatlakozás, vagyis akkor a hátlapon lévő USB-C portok valamelyikéhez lehet csatlakoztatva az USB-C kábel. A Type-A / USB-A port meg talán afféle USB-hub funkciót láthat el, ahhoz lehet csatlakoztatni egyéb USB-s eszközöket, vagy eleve azt használni az USB-C helyett. Esetleg ezekről is lehetett volna írni egy keveset, mert nem teljesen világos egyik-másik része.

    Az UNMAP/TRIM működésénél a TrimCheck program kimenete lett volna a lényeg, de ha PowerShell alatt lefut rendben a külső SSD-nél a manuális optimalizálás (TRIM), akkor elvileg támogatja.

    Maga az eszköz, dokkoló állomás egyébként korrektnek tűnik, a full fém kivitel, a HDD/SSD csavaros rögzítési lehetősége, a többféle port és csatlakozási lehetőség (USB-A, USB-C, SD, HDMI) is mind előnyösek. + Még gumitalpakat is melléknek, meg az USB-C kábelhez USB-C - USB-A adaptert, ha olyan géphez kellene csatlakoztatni, amin nincsen USB-C port. Az ára egy hagyományos 2,5"-os külső ház árához képest nyilván húzós, ellenben a multifunkcionalitásához, tudásához képest már nem feltétlen.

    Érdekességképpen az a másik 2 külső ház a mellékelt képek (1, 2) alapján ránézésre az ICY BOX IB-252StU3 és az Ewent EW7034 lehet, bár az utóbbi nem teljesen biztos.

    Köszönjük a korrekt beszámolót! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ðávid #5067 üzenetére

    Itt a TrimCheck esetében nem lett lefuttatva a teszt 2. része az eredmény megtekintéséhez (példa), az a lényeg, illetve az előzőleg linkelt hozzászólásban is le van írva. Az, hogy a HDS szerint működik a TRIM, az USB-s meghajtóknál nem feltétlen jelenti azt minden esetben, hogy ténylegesen is, ami egy korábbi bejegyzésben szemléltetve van.

    Ez a magyarázó ábra nagyon hasznos, amit készítettél, ezen egyértelműbben látszik melyik port mire való, mint a gyártó weboldalán lévő képen. Illetve itt az nem volt teljesen tiszta, hogy a gazdagéphez melyik porton csatlakoztatva történik az adatkapcsolat, de akkor ezek szerint a HDMI port mellett lévő USB-C PD port szolgál erre. Ahol ha a DC IN jelzésű USB-C porthoz töltő van csatlakoztatva, akkor az USB-C PD port adatkapcsolat biztosítása mellett tölteni is képes a gazda hardvert, pl. laptopot, tabletet, stb.

    Köszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz atsil #5069 üzenetére

    Miért, hogyan lett tesztelve a működése, a korábbi hozzászólásban említett módon? Aztán mit jelent az, hogy úgy tűnik, hogy ASM1051, megnézted fizikai szemrevételezéssel? Csak mert a VID: 174C, PID: 55AA lehet ASM1053(E), ASM1153(E), de akár ASM1351 chip is, bár az utóbbi kizárható, ha csak USB 3.0-s az adapter.

    Egyébként pl. az USBDev weboldalán vannak firmware-ek különféle ASMedia chipekhez, de hogy az adott chipnél pontosan melyik firmware tartalmaz TRIM/UNMAP támogatást (ha van ott ilyen egyáltalán), az hirtelen passz. Meg az ilyen külső forrásból származó firmware-ek használata amúgy is csak saját felelősségre javasolt!

    Amúgy meg lehet jobban jársz, ha inkább olyan külső házat, vagy adaptert veszel és használsz, amelynél alapból működik USB-n az UNMAP (TRIM). A téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében említve vannak ilyenek, illetve pl. az AXAGON kínálatában vannak jó ár-érték arányban ilyen USB-s külső házak és adapterek egyaránt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz atsil #5071 üzenetére

    Windowson értelemszerűen NTFS-re formázva kell tesztelni a külső SSD-t, ahol ha a TrimCheck program szerint nem működik az UNMAP (TRIM), valamint a manuális meghajtóoptimalizálás sem fut le, hibát dob, + HDD-ként ismeri fel a külső SSD-t és standard defragot akar rajta futtatni (példa), akkor tényleg nem működik.
    Az lsusb parancs kimenete nem minden esetben tükrözi a valóságot a chip típusáról, amiről itt is volt szó korábban. A VID: 174C, PID: 55AA alapján nyilván ASMedia, az stimmel, viszont az ASM1051 nem 100%-ig biztos.

    Az ATA TRIM, illetve USB-n az SCSI UNMAP parancs támogatása azért lehet lényeges, hogy pl. ne lassuljon be idő előtt a külső SSD, annak írási sebessége. De ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection, akkor az kompenzálhatja egy szintig a UNMAP (TRIM) hiányát, illetve magától a használattól, annak intenzitásától is függ, hogy mennyire lesz rá szükség, Viszont ettől függetlenül az ideális USB-s használatnál is nyilván a működő állapot.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpeter77 #5076 üzenetére

    Ha merevlemez ügyben a téma topikjába írt kérdésed alapján leginkább 7 mm magas HDD jön szóba, akkor arra vonatkozóan egy másik válaszban le van írva, hogy mire érdemes figyelni a 2,5"-os külső házaknál. + Egy hasonló kérdésben és az arra adott válaszban vannak konkrét példák 7 mm magas merevlemezhez (is) passzoló külső házakra. De lehet akár más modellt is választani, nem muszáj okvetlenül azokat. Viszont mivel a kínálat elég nagy, ezért ilyenkor célszerű pontosítani, bővebben részletezni az igényeket, hogy célirányosan annak megfelelően lehessen ajánlani. Példák: [link], [link].

    A fejparkoláshoz meg egyébként semmi köze nincsen a külső háznak, mivel az HDD specifikus, szükség esetén kikapcsolni is annál lehet, meg lehetőleg SATA-s csatlakozás mellett, lásd a téma topikjában + egy másiknak az összefoglalójában leírtakat. Az USB-s külső ház max. az alvó mód működésében lehet érintett, amiről ebben és a másik külső házas társtopikban is volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpeter77 #5078 üzenetére

    Azokból igen, csak az L200 ami 9,5 mm magas. A parkolást viszont leginkább pont az egyes WD és Seagate merevlemezeknél lehet a gyártó szoftverével SATA-s csatlakozásnál kikapcsolni, lásd az előző válaszban linkelt leírásokat. Már ha okvetlenül a kikapcsolása a cél, mert nem feltétlen muszáj minden esetben, meg a parkolások számára általánosan 600 ezres névleges limit van megadva 2,5"-os merevlemezeknél, ami azért nem kevés.

    Mindkét említett külső házba tehető 9,5 mm magas HDD, ahol az IB-273StU3 esetében adott oldalt a csavaros rögzítés lehetősége, viszont ahhoz csavart gyárilag nem mellékelnek az egyes beszámolók alapján. Az LC-25U3-Becrux külső háznál meg a 4 db csavar csak az elülső és hátsó zárófedelet rögzíti a házhoz, de a hátsónál van szivacs, ami megtámasztja a merevlemezt és ezáltal stabilan rögzül benne. Ez az alábbi tesztnél is látszik a képeken, igaz ott SSD van benne.
    Ha olyan külső ház kell, aminél adott belül a HDD/SSD csavaros rögzítési lehetősége, akkor pl. a LogiLink UA0115 és az Ewent EW7034 jöhet szóba, ahol mind a kettő full alumínium, külön be/ki kapcsolóval ellátott, stb. Bár ezek nem a legolcsóbbak, pl. az előbbi is 6(+) ezer körül van, de ha belefér az anyagi keretbe, akkor jó választás lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz FÖNÖK #5081 üzenetére

    Ez a topik 2,5"-os (USB-s) külső házakkal foglalkozik, nem gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezekkel. Az utóbbi témának van külön topikja, ami itt is már többször említve volt. Ahol egyébként már kaptál választ ugyanerre a kérdésedre, folytatni is majd ott kellene a témát, nem itt. Meg 1 kérdést elég egyszerre 1 topikban feltenni. Köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kaci84 #5086 üzenetére

    Itt tippre inkább az lehet a gond, hogy az okostelefon Type-C kábele csak USB 2.0-s, nem USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) / Gen 2, azért limitálódik az adatátviteli sebesség USB 2.0-s szintre. Ez esetben a megoldás értelemszerűen egy USB 3.X kábel használata a megfelelő adatátviteli sebesség eléréséhez. A milyen kábelt vegyek viszont nem ennek a topiknak a témája, itt a külső házakról - aminek amúgy a típusa a jelen esetben nem derült ki - esik szó. De elvileg az említett kábel megfelelhet a célra, elvileg.

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #5085 üzenetére

    Elfér a kérdés ebben a topikban, viszont itt mSATA helyett inkább M.2 SATA külső házakkal van tapasztalat (példa). Amiket linkeltél, azokkal viszont nincsen, ezért sem megerősíteni, sem megcáfolni nem igazán lehet itt, hogy mennyire lennének jók az említett célra. Ha olyan kell, aminél biztosan működik USB-n az UNMAP (TRIM), akkor általánosan pl. az AXAGON kínálatában érdemes nézelődni, de hirtelen ott is csak M.2 SATA modellt találni ilyen paraméterekkel. A másik hozzászólásban említett külső háznál a JMS578 chip nem feltétlen garancia az UNMAP (TRIM) működésére, annál a feltétel, az UASP támogatása teljesül(het), ellenben a tényleges működés már firmware függvénye.

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #5090 üzenetére

    Az ilyen külső házaknál az automatikus alvó mód rendszerint X perc teljesen inaktív állapot után értendő, amiről ebben és a másik külső házas társtopikban is volt szó. Vagyis ha OS fut róla, illetve a benne SSD-ről, amin így folyamatosan olvasási/írási műveletek vannak, akkor nyilván nem vált készenléti állapotba. Max. üresjáratban, X perc (pl. 10) teljesen inaktív állapot után tudna, de gondolom szükség esetére vannak abban az OS-ben energiagazdálkodási beállítások, + beállítható lejátszás, torrent stb. az olvasási/írási műveletek további fenntartásához.
    Valamint még mielőtt kérdés lenne, nem, ezzel az ORICO 2521U3 külső házzal jelenleg pont nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat, ellenben a gyártó egyes más modelljeivel igen. A Norelsys NS1068X chip nem feltétlen a legismertebb, de attól még működhet jól. Nekem is van NS1066 chipes külső házam (teszt) és nincs vele működés terén gond.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kaci84 #5092 üzenetére

    Mivel ebben a topikban elsődlegesen a külső házak a téma, ezért a pontosan melyiket is elsődlegesen értelemszerűen arra vonatkozóan lehet fejtegetni. USB-kábelt, adaptert stb. max. általánosan, meg pl. a csatlakozók típusa alapján lehet ajánlani (példa). Viszont hogy a sok közül pontosan melyik Type-C kábel, adapter a jó, a legjobb, azt nem feltétlen, mivel nem kifejezetten ennek a topiknak a témája.
    Az USB 3.X adatátviteli sebesség eléréséhez egyébként mind az eszköz (külső ház), mind az USB-kábel, mind a gazda hardveren (gépen) lévő USB-port, mind az OS felől kell az USB 3.X támogatás. Ha ezek közül valamelyik nem teljesül, akkor nem fog összejönni, illetve ha csak USB 2.0-s, akkor az adatátviteli sebesség is annak megfelelő lesz.

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #5094 üzenetére

    Mármint gondolom valami külföldi fórumon, mert a téma itteni topikjában nem dobott rá találatot a kereső. Illetve ha esetleg valakinél volt is, ott sem mindegy az RPi esetében milyen OS, milyen kernel, NS1068x chipnél milyen firmware, stb., pont ezért nem feltétlen lehet ezt általánosítani. Amúgy meg annyira nem meglepő, mármint az ilyen "egyéb", másodlagosan támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben... Az elsődlegesen támogatottnál (PC, Mac + desktop OS) nyilván kevésbé szokott probléma lenni, ott inkább garantálható a megfelelő működés, kompatibilitás, stb. + Mint gazda hardver, egy PC, laptop, illetve az azokon lévő USB-portok is nyilván előnyösebbek, stabilabbak lehetnek tápellátás szempontjából, mint egy ilyen kis mini PC akármin.

    A linkelt SATA-USB adapternél pont nem Y-kábeles megoldás van, mint a másik képen, nem világos honnan jött az, hogy olyan. + Azt a másik téma topikjában is írták, hogy egy dolog az Y-kábel és egyszerre 2 db USB-port használata, ha maga a gazda hardver (RPi) elégtelen a megfelelő tápellátás biztosítása szempontjából és nem bírja a tápegysége. Ez esetben vagy eleve külső tápos 3,5"-os tárolóeszközt, esetleg dokkolót kell használni, vagy a 2,5"-os esetében külső tápellátást alkalmazni, esetleg egy aktív USB-hubot közbeiktatni, lásd egy másik válaszban leírtakat. Bár egy 2,5"-os / mSATA / M.2 SATA SSD kevesebb energiát igényelhet a működéshez, mint egy 2,5"-os SATA HDD, ezért az előbbi esetében nem feltétlen lehet szükség az imént vázolt esetnél külső tápellátásra.

    Itt a topikban azokkal a külső házakkal van tapasztalat, amelyekről érdemben szó esett a hozzászólásokban, valamint szerepelnek a téma összefoglalóban, ami azért nem kevés modell. Ha ezek közül egyik sem felelt meg számodra, akkor kipróbálható az említett DA-71105 külső ház is, bár ez egyrészt 2,5"-os SATA HDD/SSD meghajtókhoz való, nem az eredetileg említett mSATA SSD-khez. Másrészt attól, hogy JMS578 chip van benne, az még nem feltétlen garancia USB-n az UNMAP (TRIM) támogatására, működésere. :N Az főleg USB-chip firmware függvénye, mint már említve volt. Ha olyan külső ház kell, aminél biztosan támogatott, akkor már említve volt az AXAGON kínálata és annak egyes modelljei (példák), azoknál a gyártó is egyértelműen feltünteti a TRIM/UNMAP támogatását, míg a Digitus esetében nem. :)) Valamint az, hogy maga a külső ház támogatja az említett funkciót, az önmagában még nem feltétlen elég, mivel az OS-nek is támogatnia kell. Ahol pl. az egyes Linuxok, illetve kernel-verziók esetében szükség lehet utólagos beállításokra (példa) a tényleges működéshez. Továbbá a másik téma topikjában feltett kérdéshez meg annyit, hogy a működést nyilván SSD-vel lehetne, kellene tesztelni, nem HDD-vel. Windowson az alábbi módszerrel célszerű, Linuxnál meg pl. az ezen cikk végén vázolttal, + lekérdezni a működést xy paranccsal + az fstrim futtatásával (bővebben).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ChRiS_RS #5099 üzenetére

    Ha az asztali PC-ken lévő Windowsok (7/8.1/10/egyéb?) gond nélkül kezelik, akkor elvileg nem a külső ház, nem az USB-kábel, nem az SSD a hiba forrása, hanem bizony a céges laptopok, ott nem stimmel valami.
    Viszont az utóbbiaknál nem derült ki, hogy milyen USB-porthoz (USB 3.X javasolt a megfelelő tápellátás miatt) van csatlakoztatva az eszköz, a port aljzata és a külső ház kábelének csatlakozója között megfelelő-e az érintkezés, ha nem akkor a kábel újracsatlakoztatása/mozgatása + másik port / másik kábel ki volt-e próbálva, a laptopokon futó Windowsok más USB-tárolóeszközöket (pl. másik külső HDD/SSD, pendrive) felismernek és kezelnek-e, stb.

  • King Unique

    titán

    válasz ChRiS_RS #5101 üzenetére

    Az USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 port, ami tápellátás szempontjából nyilván oké, annál nem szükséges Y-kábel használata. Meg a "csak adatátvitelre jó" itt a normál használatot jelenti, ahol USB 3.0 esetén egyszerre adatkapcsolat + tápellátás is megy a porton és a kábelen. Vannak csak töltési célra való USB 3.X portok, azoknál szokták azt (csak töltéshez) kihangsúlyozni. Valamint ha vannak Type-A portok a laptopokon és a külső házhoz mellékelt gyári kábel gazda (gép) felőli vége is eleve olyan, akkor nyilván felesleges a Type-C porttal és annak használatához még külön vásárolt adapterrel/kábellel bíbelődni, ami a termékspecifikáció alapján amúgy szintén csak Gen 1-es, azaz USB 3.0 alapú.

    Egyébként le volt írva előzőleg, hogy mit lehetne megnézni, azaz pl. az USB-port aljzata és az USB-kábel csatlakozója közötti érintkezést. Nekem is van ilyen külső házam, ahol volt hogy a gyári kábellel a laptophoz USB 3.0 porton csatlakoztatva nem ismerte fel a Windows 10, majd a kábel csatlakozóját kicsit megmozgatva a portban már igen, meg volt amikor egy újraindítás után már működött rendesen. Azaz a laptopon lévő USB-port érintkezői is "kophatnak", lehet amiatt érintkezési, illetve adatkapcsolati probléma, ahogyan akár a rajta futó Windowsnál is előfordulhat gond. Ahol az utóbbinál azt írtad, hogy a lemezkezelőben állítólag nem jelenik meg az eszköz, de az nem derült ki, hogy az eszközkezelőben mi a helyzet, nincs-e hibakód. Ha egyáltalán nem jelenik meg az eszközkezelőben sem a külső SSD, illetve még ismeretlen eszközként sem, akkor az általában azt jelenti, hogy nincsen adatkapcsolat, vagyis ilyenkor a tápellátás mellett nem árt ellenőrizni a fizikai csatlakozást, pláne ha még az állapotjelző LED sem világít a külső házon. + Ha van rá lehetőség és nincsen letiltva a céges laptopoknál az USB boot, akkor meg lehetne nézni másik OS, akár pl. egy pendrive-ról bootolt Linux Live rendszer alól, hogy ott mi a helyzet. Ha ott sem működik a külső SSD, akkor lehet hardveres eredetű a probléma, pl. a fizikai csatlakozásnál van a gond. Ha működik, akkor meg a laptopon lévő Windowsoknál, lehet mégis van valami rendszergazda szintű korlátozás/tiltás, vagy a szoftverkörnyezetnél valami ütközés, lásd az OS topikjából vett példát.
    Az meg továbbra is adott, hogy ha az asztali PC-ken használva gond nélkül működik a külső SSD, ellenben a laptopoknál nem, akkor egyértelműen az utóbbiaknál nem stimmelhet valami, azok a probléma forrása. Valamint ha a külső SSD, illetve a jelen topik témáját érintően maga a külső ház eleve rendben van, akkor a probléma okát az előbb leírtakon túl már nem feltétlen ennek a topiknak a témája tovább fejtegetni, van külön topikja itt a fórumon a HP laptopoknak, meg a rajtuk lévő Windows 10-nek is, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gerii #5106 üzenetére

    Lásd egy másik esetnél leírtakat, azokat lehetne ellenőrizni, kipróbálni. Illetve az evidens, hogy az USB 3.X adatátviteli sebességhez mind az eszköz (külső ház) és annak USB-kábele, mind a hardver (gép, alaplap) és azon lévő USB-port, mind az OS (Windows?) felől kell a megfelelő támogatás. Ha a felsoroltak közül bármelyik is hibádzik, akkor nem fog összejönni, akkor pl. csak USB 2.0-s szintű lesz. Az adatátviteli sebességről a linkelt példához hasonlóan meg egy CDM tesztet kellene betenni, nem szimplán csak a fájlkezelős másolást nézni, amit eleve több tényező befolyásolhat. Amúgy SSD-vel a 90 MB/s írás is karcsú, annak szekvenciálisan jóval többet kellene tudnia USB 3.X csatlakozásnál nemhogy UASP, de még BOT módban is (példa).
    + Ha már SSD, akkor USB-n az UNMAP (TRIM) működését is lehetne tesztelni. A termékről az információk szemléltetéséhez meg lehetőleg a gyártó weboldalát kellene linkelni az ilyen-olyan webáruházak helyenként esetlegesen hiányos, pontatlan termékleírásai helyett.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Egon #5111 üzenetére

    Igen, a 2,5"-os külső házak kínálata elég nagy, ezért ilyenkor célszerű pontosítani, bővebben részletezni az igényeket, hogy célirányosan annak megfelelően lehessen ajánlani. Példák: [link], [link]. Meg itt az sem lett megadva, hogy most USB 2.0/3.X interfészeszel szerelt külső ház kell-e. Ha csak USB 2.0 portok vannak a laptopon, akkor az előbbi is elég lehet, de az USB 3.X megoldás időtállóbb, később jól jöhet, ha hardverfejlesztés/hardvercsere lesz és az új gépen már lesz USB 3.X port. Meg manapság már amúgy is elég alap az USB 3.0 vagy akár újabb szabványra épülő eszközök használata, sőt a PC-ken is az olyan portok, míg USB 2.0-s eszközökből, illetve jelen esetben külső házakból a kínálat is egyre szűkebb. + Azt is érdemes letisztázni, hogy esetleg nem-e kell részlegesen ütésálló, vízálló külső ház (példák), ha fennáll az esetlegesen leejtés, leöntés stb. veszélye. Valamint ha hordozva lesz a tárolóeszköz, akkor célszerű hozzá majd külön venni egy hordozótokot.

    Az USB only tápellátás kapcsán egy korábbi hozzászólásban le van írva, hogy Y-kábel használatára USB 2.0 portok esetén lehet szükség, ellenben USB 3.X portoknál nem. Ha a termékspecifikáció alapján 3 db USB 2.0 port van a laptopon, akkor igen, előfordulhat hogy 1 db port nem fog megfelelő tápellátást biztosítani a 2,5"-os külső merevlemeznek és Y-kábelre, azaz 2 db port együttes használatára lehet szükség. Viszont ha USB 3.X külső ház kell, akkor azokhoz Y-kábelt már nem nagyon, sőt elég ritkán szoktak gyárilag mellékelni pont az előbbi ok miatt, azaz alapesetben USB 3.X porton történő használatot feltételezve. Bár lehet kivétel, mint pl. az LC-25U3-Becrux. Amelyik külső házhoz nem mellékelnek gyárilag Y-kábelt, ahhoz külön kell megvásárolni, ahol ha Micro-B típusú az eszköz felőli csatlakozó, akkor lásd a társtopik egyik hozzászólásában leírtakat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kiaszabadba #5114 üzenetére

    Mármint ha szimplán a fizikai csatlakozók típusára célzol, akkor annak leginkább kényelem, robusztusság tekintetében lehet jelentősége, ellenben adatátviteli sebességet és energiaellátási képességet illetően nem, mivel az utóbbiak alapvetően az eszköz és gazda felőli USB-portok típusától függnek. Sőt, ilyen alapon pl. a manapság divatos Type-C / USB-C fizikai interfész mögött akár USB 2.0/3.0 vezérlő is lehet, nem kizárólag csak USB 3.1 Gen 2 és USB 3.2 Gen 2x2, ahol maga az új csatlakozószabvány adta nagyobb adatátviteli sebesség és áramleadási képesség nyilván az utóbbi szabványokra épülő portok, kábelek esetén használható ki. + Az adatátviteli sebesség az előbbiek mellett függ attól is, hogy HDD / SSD meghajtó van-e a külső házban, amit a linkelt példák is jól szemléltetnek USB 3.0 alapon.

    Az eszköz felőli oldalon (külső ház) általánosan jónak mondható a JMS578 és az ASM1153 / ASM1153E chip is, meg USB 3.0 alapon amúgy is ezek manapság a legelterjedtebbek és gyakran használatosak. Viszont az már az adott külső háztól, illetve a benne lévő USB-chip esetében a firmware-től, annak beállításaitól is függ, + ASMedia esetén a PID azonosítótól (pl. 1153 vs. 55AA), hogy ténylegesen mit tud, mit támogat (pl. ezek közül), ezért sem feltéten lehet általánosítva és kategorikusan kijelenteni, hogy egyik / másik a jobb. Meg ahhoz tudni kellene, hogy pontosan milyen külső házakról van szó, milyen jellemzőkkel stb. és akkor azok alapján "egyben" értékelni, majd attól függően kihozni jobbnak egyiket / másikat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kiaszabadba #5117 üzenetére

    Itt a topikban a Gembird USB 3.0-s kínálatából leginkább az EE2-U3S-2 külső házzal van tapasztalat, aminél a robusztus Type-A fizikai interfész előnyös, de pl. a PID: 1153 azonosító már kevésbé. Mármint az utóbbi a korábbi gyártású modelleknél, mert a gyártó weboldalán már JMS578 chipet írnak, vagyis akkor ezek szerint újabban már az utóbbival szerelve forgalmazzák. Amúgy az EE2-U3S-5-S ránézésre tetszetős, a Mini-B fizikai interfész is valamivel előnyösebb, mint a 2,5"-os USB 3.0-s külső házaknál standard Micro-B, ellenben ezzel a modellel nincsen itt konkrét tapasztalat.
    ORICO 2518S3 külső házat már többen vettek a topikba látogatók közül és többször volt már téma itt, sőt blogbejegyzés is készült róla. Ez szintén JMS578 chipes, az előbbiekkel ellentétben Micro-B fizikai interfészes, a HDD/SSD csavarral rögzíthető ami mindenképen előnyös, többeknél bevált és minőségi darab, stb. Viszont ezt manapság nehezebb beszerezni és kicsivel drágább is, mint egyes helyeken az előbbi Gembird külső ház.

    Ha csak USB 2.0 portok vannak a laptopon, akkor úgy nyilván nem lehet kihasználni az USB 3.0-s külső háznál a nagyobb adatátviteli sebességet, ezért alapesetben felesleges lenne az utóbbi és megfelelne egy USB 2.0-s modell is (példa). De manapság USB 2.0-s külső merevlemezt, külső házat már nem nagyon érdemes venni, a kínálat is egyre szűköbb ezekből, valamint sok esetben alig olcsóbbak az USB 3.0-s változatoknál. + Ha a másik számítógépen vannak USB 3.0 portok, akkor annál nyilván kihasználható a szabvény nagyobb adatátviteli sebessége, valamint az USB 3.0 szabvány is eleve visszafelé kompatibilis, azaz az USB 3.0-s külső ház használható USB 2.0 porthoz csatlakoztatva is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Plehboj #5120 üzenetére

    Adapter alatt alapesetben pl. az ilyen SATA-USB adapter értendő. A külső házon meg az, amikről nemrég volt szó itt. Az UASP támogatása pedig manapság kb. alap szokott lenni a legtöbb modern, USB 3.0-s adapternél, külső háznál. A tényleges működése viszont függ a gazda hardvertől, annál az USB 3.X vezérlőtől és az OS-től is, ha azok nem támogatják megfelelően, akkor nem fog működni.

    "Szerintem a 4es pi-hez már nem kell külön táp"

    A hivatalos weboldal, illetve az ott lévő ábra alapján azon már USB 3.0 portok is vannak, amik használatánál normál esetben tényleg rendben lehet egy 2,5"-os külső merevlemez tápellátása és nem szükséges kiegészítő/külső tápellátás (bővebben). Viszont kérdés, hogy ezt maga a gazda hardver (Raspberry Pi 4), annak a tápadaptere bírja-e, pláne több eszköz egyidejű csatlakoztatásánál, használatánál. :F Ugyancsak a hivatalos weboldalról vett kép alapján működhet, aztán hogy ténylegesen mennyire egy adott felállásnál, párosításnál, az más dolog.

    "Olyan típus kellene, ami biztosan működik"

    Normál esetben minden típusnak, modellnek működni kellene, legalábbis pl. az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben, ami = PC, Mac & desktop OS. Ellenben ettől eltérőnél nem feltétlen adott minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés, pont ezért javasolt ilyenkor az azzal foglalkozó topikban - lásd Raspberry Pi - is érdeklődni a tapasztalatok felől, mások milyeneket használnak, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5122 üzenetére

    Ilyenkor kérdés, hogy USB-n a fizikai csatlakozás (port, kábel) rendben van-e, szükség esetén másik porton, másik kábellel és lehetőség szerint másik gépen, másik OS alatt ki volt-e próbálva a külső meghajtó, 2,5"-os 2-lemezes külső ház lévén a megfelelő tápellátás biztosított-e külön tápadapterrel, milyen a belehelyezett HDD-k állapota (HDS), másik HDD/SSD meghajtóval ki volt-e próbálva és ha igen annál is fennállt-e a fagyás, stb.

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5124 üzenetére

    Az alap, hogy lehetőleg közvetlenül kellene a PC USB-portjához csatlakoztatni az eszközt ilyen-olyan USB-elosztó (hub), + kábel stb. közbeiktatása nélkül, mert az utóbbiak használata + hibaforrás lehet. Meg ha USB-hub, akkor 2,5"-os külső merevlemezeknél eleve aktív típust javasolt használni a megfelelő tápellátás miatt. Valamint ha már tápellátás, akkor egy 2,5"-os, 2-lemezes külső ház 1 db mezei USB 3.0 portról max. 1 db HDD-vel működhet, ellenben ha mindkettő benne van, akkor alap hogy használni kellene a külső tápadaptert.

    Windowson elsődlegesen az a lényeg, hogy mit mutat az eszközkezelő és a lemezkezelő, ott megjelenik-e a külső meghajtó. Az, hogy a HDS-nél hogyan jelennek meg a lemezek, illetve a JBOD és RAID 0/1 módoktól függően, az másodlagos. Meg inkább az a kérdés, hogy milyen a HDD-k állapota, nincs-e rajtuk gyenge/hibás szektor, stb.
    Windowson a drivert max. akkor kell piszkálni, ha gond, hibakód van az eszközkezelőben, többi USB-s tárolóeszköz sem működik megfelelően stb., ellenkező esetben felesleges. Meg akkor, ha pl. ugyanazon gépen másik operációs rendszerrel (akár pendrive-ról bootolt Linux Live / WinPE) megfelelően működik az eszköz, mivel akkor ez esetben valószínűleg a nálad telepített Windowsnál nem stimmelhet valami.

    Az meg ugye nem meglepő, ha váltás történik az egyes RAID módok között, akkor törlődhet a lemezek tartalma. Valamint az sem mindegy, hogy PMR (CMR) / SMR HDD-kről van-e szó, ahol az utóbbi típusnál lehet belassulás, meg ha eltérő a 2, akkor azt úgy nem feltétlen szerencsés RAID-ben használni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5126 üzenetére

    Az eredeti "fagy tőle a gép, a HD sentinel nem ismeri fel" állítás alapján nekem először az jött le, hogy egyáltalán nem ismeri fel a gép, a rajta lévő Windows a külső meghajtót, erre most kiderült, hogy de felismeri, a fagyás sem minden esetben van, stb. Érdekes. :)

    Az előző válaszokban leírtakat kellene kipróbálni, tisztázni, addig a magam részéről mást nem tudok mondani, javasolni. Meg pl. fagyás lehet az USB-kábel hibája, illetve csatlakozási, érintkezési probléma miatt is, ezért is célszerű a másik port mellett másik kábellel is kipróbálni az eszközt. Valamint ha van rá lehetőség, akkor másik gépen, ha nincsen akkor legalább ugyanazon gépen akár egy pendrive-ról bootolt live rendszer alatt, hogy kiderüljön a nálad telepített Windowsnál nem stimmel valami, vagy alapból gond van a külső ház működésével.

    Az, hogy a HDS a különféle RAID módoktól függően hogyan ismeri fel a külső házat, a benne lévő lemezeket, eleve másodlagos, mint már említve volt. Illetve az nem hiba, ha nem minden RAID módnál jelennek meg külön-külön, ahol ha az utóbbi a cél, akkor az pl. a JBOD (Single) módnál szokott úgy működni.
    Ez "az egyik 2015-ös, a másik meg 2020-as" így elég semmitmondó a konkrét típusok és modellszámok nélkül, az előbbi alapján max. esetleg tippelni lehet, hogy talán lehet PMR (CMR) / SMR eltérés. Ha van, akkor arról a belső merevlemezekkel foglalkozó topikban, valamint több SMR HDD-kkel kapcsolatos cikknél (példa) is volt szó, hogy nem feltétlen szerencsés RAID-ben keverni a kettőt, előfordulhatnak amiatt gondok.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5128 üzenetére

    Akkor még másik gépen és másik operációs rendszerrel kellene kipróbálni, ahol az utóbbi a mostani laptopnál lehet pendrive-ról bootolt live rendszer is, mint már említve volt.

    Az az előbb már le volt írva világosan, hogy az alkalmazott RAID módoktól is függ hogy 2 külön lemezként, vagy 1 lemezként látszik az OS-ben, illetve a HDS programban a kétlemezes külső HDD-ben lévő 2 db HDD, valamint hogy a 2 külön lemez felállás pl. JBOD (Single) módnál teljesülhet.

    De, a 7 mm magas WD10SPZX pont érintett, az eleve SMR-es. Ha a másik HDD PMR (CMR) és úgy lett RAID-be rakva a 2 lemez, akkor az nem feltétlen a legjobb megoldás, mint már említve volt.

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5130 üzenetére

    Nem feltétlen csak pendrive jöhet szóba ilyen célra, lehet az egyéb USB-s tárolóeszköz, pl. külső HDD/SSD meghajtó is. + Ha van a laptopban ODD, vagy akár külön USB-s ODD és kéznél optikai lemez (DVD), akkor másik megoldásként az is használható.

    Az már az adott külső háztól is függhet, hogy annál mi és hogyan működik, az egyes RAID módok esetén hogyan jelennek meg a lemezek, stb. A gyártó weboldalán viszont nem sok információ van erről a külső házról, meg ezen gyártó is új keletűnek tűnik ebben a termékkategóriában.

    SMR HDD ügyben lásd az előbbi válaszokban, ott linkelt cikkekben, topikokban leírtakat.

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5132 üzenetére

    Például az előzőleg linkelt SMR cikkben le van írva, hogy a sávok átlapolása miatt az ilyen merevlemezeknél csökkenhet az írási sebesség. Bár a WD10SPZX esetében támogatott az SSD-knél is használatos TRIM funkció ennek (részleges) kompenzálására, ami működéséhez USB-n UASP adatátviteli mód és azt támogató külső ház + OS szükséges.
    A RAID-re, pl. a NAS-okban lévő RAID tömbökre vonatkozóan meg az előzőleg linkelt cikkben és topikban van fejtegetve, hogy milyen gondok lehetnek SMR HDD használatánál, illetve hogy lehetőleg PMR - PMR, vagy esetleg SMR - SMR felállást javasolt használni, nem pedig keverni a kettőt és adott esetben amiatt ütközni problémába.

    Azt, ami eddig le volt írva. :)
    Az eredeti gépen mindenképpen kipróbálnám másik operációs rendszerrel is a külső házat, + ha van rá lehetőség, akkor másik gépen is, így lehetne megtalálni a probléma forrását, adott esetben kizárni egyik/másik tényezőt, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5135 üzenetére

    Erről már volt szó az egyik előző válaszban, linkelve példák pendrive-ról bootolható live rendszerekre.

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5138 üzenetére

    A külső házzal kapcsolatos információk hiteles forrása mindig a gyártó weboldala, az ott lévő adatlap stb., nem az ilyen-olyan webshopok esetlegesen hiányos, pontatlan termékleírásai. De amúgy a JMS561 chip reális USB 3.0-SATA RAID felállásnál.

    Ez a "megtápoltam máshonnan" nem teljesen világos mit jelent, de az már előzőleg említve volt, hogy egy ilyen kétlemezes külső háznál pláne 2 db HDD egyidejű használatánál értelemszerűen használni kellene a gyárilag mellékelt külső tápadaptert, vagy + USB-s tápkábelt az alábbi kép alapján. Ha ez eddig nem történt meg, vagy nem megfelelően, akkor valószínűleg az lehetett a probléma oka.

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5141 üzenetére

    De hisz az eddig leírtak alapján most is detektálja a HDS, az hogy az alkalmazott RAID módoktól is függően egyben, vagy külön-külön a 2 lemezt, az már másodlagos, meg előzőleg már ki lett ez tárgyalva. A firmware piszkálását nem feltétlen kellene erőltetni csak emiatt, meg ha ugye van hozzá egyáltalán megfelelő firmware, meg olyan aminél esetleg lehet ezen módosítani, meg nem "téglásítás" lesz a vége, stb. Ha ilyen formában nem felel meg számodra ez a külső ház és pl. a CrystalDiskInfo esetében is az előbbi a helyzet, akkor nagyon egyszerű, vissza kell vinni/küldeni, vagy akár itt hardveraprón meghirdetni, aztán másikat - ami megfelel a kívánalmaknak - venni helyette, ennyi.

    Az már előzőleg le volt írva, hogy egy dolog az aktív USB-elosztó (hub), de attól még ennek a külső háznak kell a + tápellátás a biztos működéshez, pláne 2 db HDD egyidejű használata esetén, mivel ahhoz nem elég 1 db USB 3.0 port. Ahol az USB DC tápkábelt alapesetben közvetlenül a gazda hardver (PC) USB-portjához szokás, javasolt csatlakoztatni, nem egy USB-elosztóhoz, pláne ha az utóbbin egyidőben egyéb USB-s eszközök is használatban vannak. Vagyis nem feltétlen kell ide powerbank a kiegészítő tápellátáshoz, normál esetben az előbbi megoldásnak is működni kellene.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz peu407 #5139 üzenetére

    Ha eleve 3,5"-os HDD-hez keresel USB-s külső házat, akkor nem világos miért a 2,5"-os külső házakkal foglalkozó topikban érdeklődsz ez ügyben. :F Az előbbiekkel az egyik társtopik, a külső 3,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik, ott kellene legközelebb feltenni az ilyen kérdéseket. Illetve a mit kérdésre most lásd válaszként onnan mások eseteit, az ott említett, linkelt 3,5"-os külső házakat.

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5146 üzenetére

    A másik topikban nemrég már ugye ki lett tárgyalva, hogy ha nem támogatja a külső ház firmware szinten az alvó, más néven készenléti állapotot, akkor nem fog működni, valamint a szoftveres leválasztás után sem kikapcsolni, leállni benne a HDD, ha pl. Windows 7-et használsz és ott nincsen ez registry szinten beállítva. Ahol a Windowsnál szoftveres leválasztás után az eszköz újracsatlakoztatása akár az USB-kábel kihúzása-bedugása nélkül is megoldható többféleképpen, lásd az alábbi leírást. Illetve ehhez külső program sem feltétlen kell, megoldható az eszközkezelőben is az eszköz letiltásával-újraengedélyezésével, vagy inkább az USB-gyökérhub letiltásával-újraengedélyezésével, ahol az utóbbi módszer a rendszer újraindítását sem igényli. Annyi kontra viszont van ez utóbbi megoldásnál, hogy ilyenkor akkor a többi, USB-n csatlakoztatott eszköz esetében is megtörténik a leválasztás - újracsatlakoztatás.

    Az egyébként nem derült ki a leírtakból, hogy milyen USB-chip - amit legbiztosabban fizikai szemrevételezéssel lehetne megállapítani (példa) - van ebben az Ewent EW7044 külső házban, HDS szerint mi a VID és PID azonosítója, stb. Ha olyan, aminél támogatott a firmware frissítése, módosítása az itteni téma összefoglalóban szemléltetett módon, akkor esetleg saját felelősségre (!) lehet próbálkozni azzal az alvó mód támogatásának beállításához. Ha nem olyan, vagy rossz esetben az esetleges "téglásítás" kockázata miatt amúgy sem cél a firmware piszkálása, akkor marad az előzőleg említett módszer. Vagy másik megoldás eleve olyan külső házat venni és használni a jelenlegi helyett, ami támogatja a készenléti állapotot, lásd pl. a téma összefoglalóban lévő beszámolókat, teszteket, információs táblázatot.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5151 üzenetére

    Nem mindegy, hogy elvileg, vagy ténylegesen is, meg nem derült ki hogy szoftveresen pontosan hogyan sikerült eztmegnézni. De arról amúgy épp nemrég volt szó, hogy fizikai szemrevételezéssel (példa) lehet a legbiztosabban meggyőződni a chip típusáról.
    A JMicron chipes külső házak esetében a firmware lementéséhez, frissítéséhez van a téma összefoglalóban útmutató, illetve pl. ezen hozzászólásban leírva a lépések. De ez, illetve a firmware módosítása kizárólag csak saját felelősségre javasolt, ami ha nem jön össze, akkor "téglásítás", a külső ház működésképtelen állapota lehet a vége!

    Nem derült ki, hogy pontosan milyen másik külső házról van szó, amelyiknél a kívánalmaidnak megfelelően ismeri fel RAID módban a HDS a merevlemezeket, de másik megoldás értelemszerűen venni egy ugyanolyat, aztán kész. :))

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5153 üzenetére

    Mármint ha a JM2033x FW Update Utility programra célzol, akkor az nem feltétlen írja ki minden esetben a chip pontos típusát, több opciót is megjeleníthet, lásd a linkelt screenshoton. Ezért is érdemes fizikailag is szemrevételezni, ha van rá lehetőség. De ha már felismeri és a másik külső ház is kétlemezes, RAID funkciós, akkor annál is esélyes a JMS561.

    A firmware frissítése, flashelése normál esetben úgy működik, hogy adott ahhoz a megfelelő firmware és tool közvetlenül az eszköz gyártójától, vagy annak híján esetleg külső forrásból, nem egyik külső házét lementve és azt átrakva egy másikra. Saját felelősségre (!) esetleg ki lehet próbálni az utóbbit is, aminek ha jó esetben nem a külső ház téglázása lesz a vége, akkor szükség esetén elvileg visszarakható annak az előzetesen lementett firmware-e, lásd az előzőleg linkelt leírást.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák