Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ghoula

    senior tag

    válasz Shkiz0 #25730 üzenetére

    Ez eléggé platformfüggő, lap sem mindegy, a bios, Dual rank és Single rank is beleszól, illetve ott van a modulok közötti szórás is. Egzakt golden profilok nincsenek, metódusok vannak. Ha megnézed , nekem ugyanaz a DR ram van mint Zeb-nek és nekem a Gene-el 4133C16 a max amit ki lehet hozni belőle, Z490-el többet megy neki sokkal. SR kitekkel a 4400C17 sem lehetetlen 24/7-re Z390-el. Ha rákeresel a hozzászólásaimra, van ott SR és DR kittel is eredmény, SR 4266-ot ment nekem. OCN-es mem topik szintén hasznos olvasnivaló.

    Ami a teszteket illeti, ezek cpu render time-ok, ott valóban lehet ekkora difi, de pl ez gpu render fps-ben nem biztos ennyire szignifikáns. Ennek ellenére egy szépen optimalizált memória tuning az erre érzékeny programokban hozhat közel ennyit is, illetve jó az ha nincs valamilyen komponensnél extrán szűk keresztmetszet. Önmagában a kotta cpu tuningtól nem lesz minden gyorsabb, szemben egy óvatosabb tuning, de minden komponensen hatékonyabb, kiegyensúlyozottabb.

    Kócosnak is vannak jó videói ebben a témában. Ez egy jó példa, adott timingokra pl Aida és Geekbench nem is reagál, holott linpack és timespy cpu teszt meg igen.
    Meg az is hogy pl a 3600as ramokkal a 8086K ment 5.3GHz, aztán ahogy gyorsult a memória, úgy kellett feszelni a cpu-t és visszavenni a tuningból, mert csak azért volt az stabil úgy, mert a cpu-t fogta a memória.

    @Zeb, neked meg köszi és grat, szép eredmények, quality content, csak így tovább. :)

  • zebra_hun

    addikt

    válasz Shkiz0 #25730 üzenetére

    Ghoula-nak a szavai mind megfontolandó. Minden rendszer más. Neked kell majd kitapasztalni, hogy mi, mekkora fesszel megy, hol lesz ingatag. Ezeket jó tudni. Előre meg kell határozni a célt, azonos beállításokkal végigvinni.
    Ajánlom mondjuk az 5GHz a cpu-n, 4500 vagy 4700MHz uncore frekivel. Ezeket utána ne állítgasd, hagyd meg, mert szebbet mérsz majd 4900 uncore-al, de instabillá teheted. Késöbb persze lehet majd ha kész vagy, de a feszültségekkel utána kell majd menni.
    Igen, egy ram oc eltolhatja a cpu vcore-t. Amiatt is hibázhat, de e mellett a vccio és vccsa feszültségek is dominálnak a dram (Vdimm) mellett.
    Röviden, álmodd meg, hogy mi a cél, pl.: 50/47@4133 vagy akármi, ezt stabilizáld, és jegyezd meg jól az értékeket.
    Ahogy elnézem, igencsak jó ram párosod van, én mivel SR, mennék frekivel feljebb. 4400MHz ránézésre kihozható értelmes keretek közt. Nincs sajnos olyan, ami csak úgy ráhúzható bármire, de közel hasonló subtimingokkal mennek.
    Amit én használok 4133-as profil, az nem egy végletekig feszített beállítás. Kiindulási alapnak jó, de mielőtt nekiállsz, legalább kétszer olvasd át vagy az angol, vagy a német leírást.
    Vannak szabályok, amiket elsőre illik betartani, utána el lehet térni tőle, erre úgyis ráérzel pár óra bios túrkálás után.
    Mindent lehetetlenség itt leírni, ami a lényeg, hogy a kezdeti kudarcok után, ne add fel. Lesznek igen, bsod, be sem bootol, cmos reset, ezek benne vannak a pakliban. Később ezeket ha rutinos az ember, mind elkerüli, de visszaemlékezve, volt dögivel ;) Fel is adtam, aztán csak sikerült visszaszereznem a kedvem.
    Bios profilokat meg készíts, ha abba kell hagynod, vissza tudj valamit gyorsan tölteni ha kell a stabil gép.
    Ha kérhetek tőled egyet, készíts 2 db Aida képet Hwinfóval, egyet az xmp-vel, egyet pedig a mostanival. Legyen még a képen az ATC és egy sima gyorsteszt a TM5-tel. Elég a gyors, ami csak 7 perc.
    Ez nem egy délutános móka, lehet sosincs vége :) (nálam)
    Kb így nézzen ki. Puskának felhasználható, de mégegyszer, valamelyik leírást olvasd végig. Nekem, mivel éveket németben laktam, barátibb a német, de Ghoula ocn-es angol leírása is ugyanolyan jó.
    [link] Példa kép

Új hozzászólás Aktív témák