Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dorian

    félisten

    válasz alphamooncam #93415 üzenetére

    Nem pattog, a módusok a szoba párhuzamos méreteiből adódó frekvenciájú állóhullámok.

    Egy rezonátor sem zárja be a teljes energiát, csak adott frekvencián többet nyel el.
    A hanghullámok egy gömbhéj alakú hullámfronton terjednek, ez mélyfrekvenciákon a szoba méreteivel összevethető, így nincs olyan, h egy rezonátor elnyeli az egészet.

    Egy sarok kezelése az erdőtűz ellen vizipisztoly, legalább kettő ér valamit, de inkább 4.

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • #92251648

    törölt tag

    válasz alphamooncam #93415 üzenetére

    Sok félreértés van itt. Mindet nem fogom tudni helyre tenni, ahhoz egy akusztikai oktatásomra kellene eljönnöd, szóval most csak röviden.

    A hanghullám mindenféle zárt térben pattog a felületek között, de nem mindenhol jön létre állóhullám. Az csak akkor keletkezik, ha a hanghullám ugyanazt az utat teszi meg oda s vissza (pl. két párhuzamos fal között), azaz találkozik önmagával szembe. Ilyenkor a visszaverő felületek távolságából következő frekvencián módusok alakulnak ki és csúnya dúsulásokkal/kioltásokkal megkeserítik a hifisták életét.

    A rezonátorok nem szivattyúk, nem tudják kilopni a szobából az energiát, csupán a visszaverődéseket csökkentik a saját akusztikai síkjukon. Ha egy sok négyzetméteres falra teszel egy apró rezonátort, azzal nagyon kis változást érsz el, kb mint amekkorát neked sikerült a minap. Ha a fal hatását teljesen ki akarod iktatni, akkor a teljes felületét kell kezelned, de minimum azokat a részeket, amik a hallgatási pont síkjába esnek, vagy ahonnan sok visszaverődés jut el hozzád. Ilyenből sajnos sok van, mert módus nem csak a falakra merőlegesen képes kialakulni, hanem átlósan is, ráadásul mindhárom térdimenzióban mozog, bónuszként vannak felharmonikusaik is. Egy szokványos téglatest szobában csillapítatlan falak esetében több tucatnyi módos képes kialakulni, azért is kapunk annyira kicsipkézett átviteli görbéket egy lakószobában.

    Ha egy szoba minden visszaverődését ki akarod iktatni, akkor ki kell verned a falakat. Ha kimondottan a basszus tartománnyal akarsz foglalkozni, akkor azt a sarkokban könnyebb csillapítani, mert ott nagyobb nyomáskülönbségek vannak, hatékonyabbak a mechanikus mozgáson alapuló elnyelők. Minél több sarkot és minél hatásosabban csillapítasz, annál kevesebb anomáliád lesz. Tökéletes közeli eredmény akkor érhető el, ha minden sarkot telepakolsz és jó nagy szerencséd van hozzá. Vegyük észre azt is, hogy a hanghullámnak nem szempont a gravitáció, a szoba függőleges és vízszintes sarkai egyformák számára. És ezekből elég sok van egy szobában.

    Ha egy sarok a szabadba nyílik, akkor az tökéletes elnyelőként viselkedik, hiszen nem ver vissza semmit. Mondani is szoktuk, hogy a legjobb akusztikai panel a nyitott ablak.

Új hozzászólás Aktív témák