Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rukh

    aktív tag

    válasz Ear001 #61166 üzenetére

    Hi Ear001!

    A tegnapi kissé mókás válasz után komolyabban:

    úgy vélem, ha van a hallgatók zöme által egyértelműen észlelhető, leírható hangzásbeli különbség két (hangszóró)kábel között, akkor annak oka is van - hogy ismerjük-e ezeket az okokat, tudjuk-e mérni (mit is kellene mérnünk?) az már egy más téma...

    Miben térhet el két (egyforma hosszú) kábel: a vezető anyaga, struktúrája (egy szál, több szál), átmérője; a szigetelő réteg(ek) anyaga, vastagsága (színe ? ;]); a kábelvégeken lévő csatlakozók fajtája, ezek összekötése a vezetővel (csavarozás, forrasztás, ...) - ha az összes többi körülmény állandó (helyiség, lejátszó eszközök, zene, hőmérséklet, ...) és mégis másképpen szól a két kábel, akkor gondolom, ezt csak a fenti különbözőségek okozhatják.

    Régebben magam is tapasztaltam hasonló "misztikumot": boltban vásárolt közönséges kéterű, szigetelt hangfrekis vezetékből készült sztereó kábelt használva gerjedt/brummos volt az erősítő kimenete, egy másik, hasonlóan hétköznapi kéteres, árnyékolt kábel tökéletesen működött. Nyilván oka volt a jelenségnek, de nem kezdtem oknyomozásba, leselejteztem a madzagot. Más területről is lehetne példát hozni: ugyan olyan típusú, de különböző cégek által gyártott félvezetők/elektroncsövek közül egyesek alkalmasak bizonyos áramkörökben történő felhasználásra, mások nem válnak be.

    Szerintem az lehetne igazán meggyőző, ha valamelyik Hi-Fi kereskedő szervezne egy olyan bemutatót, ahol csak hangfal/hálózati/IC kábeleket cserélne ugyan abban a lejátszó láncban, és ha egyértelműen megállapítható a hangzásbeli különbség, akkor lehetne azon gondolkodni, hogy mi, miért és hogyan okozhatja, és ezt hogyan lehetne mérésekkel is alátámasztani.

    Üdvözöl,
    Rukh

    [ Szerkesztve ]

    Üdv mindenkinek, Rukh

  • PrinceHerceg

    őstag

    válasz Ear001 #61166 üzenetére

    Hmm... érdekes dolgok ezek, de lénygében én is az árnyékolás végett kezdtem el a buksimat törni! :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák