Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rolibácsi

    csendes tag

    Hali!
    Adott egy gyári hifi aminek most a hangfalait meg szeretném "tuningolni"
    (nincs bajom a hangzásával csak amolyan kísérletezés)
    Kicserélem benne a kábeleket forrasztom a gyári saruzás helyett stb... nem is ezzel van a gond hanem a dobozzal,ott merülnek fel kérdéseim!
    adott egy gyárilag 11 L-es doboz..reflex! 17cm-es 6 ohm-os hangszóró van benne. gyárilag 9mm falvastagságú mdf...

    A térfogat megtartásával 20mm vastag bükk rétegelt lemezből gyártom le (keresztmerevítőt is kap) Eddig oké is :D

    A kérdés a kövi lenne:
    Milyen csillapítóanyaggal béleljem?Bitumenezzem e?

    A terv összes oldalt bitumenezni a hátsó kivételével 2mm-es bizumenlapokkal.+10mm filc oldalanként. A hátfalat kivéve... oda 20mm vattát vagy gyapjút kap.
    Tesztelni is akarom majd... lehet a vatta helyett is filc lesz. A vatta nagyon nyeli a hangot sztem ami reflex doboznál ugye nem előny... A kérdés a bitumen,nem ismerem nem tudom rontok-e vele...Gondoltam azért lenne jó mert a rétegelt lemez jobban visszaveri azért a hangot mint az mdf....(pláne 20mm vastagsággal)

    Mi a véleményetek? :)

    http://www.troelsgravesen.dk/Ellam98-mkII.htm

    ez egy hasonló építés + itt még találtok ilyeneket.Én itt nézelődtem eddig,de konkrét leírás sehol nincs arra h reflex doboz bélelésére mi lenne a szakirodalom.(azaz úgy látom leginkább semmi)

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Dißnäëß #24941 üzenetére

    Köszönöm hosszú válaszod! Igazából picit összetettebb a dolog.Azért nem írtam tipust mert már a hangfal index fórumon szétfikázták...

    Panasonic ak45 tipusú hifiről van szó. (ez amikor kijött anno voltam kb 16 éves... '98-ban került 100e-ft-ba...)
    Nálam ez gyerekkori álom ami kb 1 éve eszembejutott hátha találok használtan és vettem is egyet!Azóta nemrég vettem mégegyet :DDD

    A lényeg szeretném tartani a gyári kinézetet.Nekem így tetszik ahogy van (még ha ma már ez megmosolyogtató forma is ) Ennél a hifinél a közép,magas,piezo egy műanyag konzolban van a mély előtt ami ugye mdf dobozban van külön.(minimális módosításokat azon is akarok majd végrehajtani)
    Szal a dobozt csak befelé bővíthetem amit a vastagabb anyag használata miatt kell is mert a műanyag rész magasságát és szélességét ugye tartani kell.Úgyh igazából hobbiból csinálom!
    Az elvárásaim,célok? Hmm... talán annyi h a merev doboznak köszönhetően örülnék neki ha picit még erőteljesebb lenne a hangnyomása és esetleg pontosabb tisztább baszzusok.Arra viszont vigyázni szeretnék h a túlzott csillapító anyaggal ne mennyel ez az elgondolás más irányba.Gyárilag semmi csillapítás nem volt benne.
    Gyárilag a mély külön jelet is kap.+ a reflexnyílását igényesnek mondanám.mindkét végén tölcséres végein 7,5cm közepén 5cm-re szűkül a keresztmetszet és 4 db csavar tartja a helyén.

    Azért akarom rétegelt lemezből mert azt olvastam ez a legmasszívabb erre alkalmas cucc.Igazából nem sajnálom rá a pénzt sem.(nyílván nem térül meg de a minőségi anyagok + masszív doboz csak javulást hozhat)

    A forrasztást persze nem fogom észrevenni de az meg már olyan ha szét van szedve naná h forrasztom! Miért legyen 95%-os a kontakt ha lehet 100 is :)

    Jahh technics megfelelője eh-600...eh700..eh750 azokat ugyanezekkel a hangszóróval és erősítővel látták el.

    [ Szerkesztve ]

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Dißnäëß #24946 üzenetére

    A piezo igazából olyan halkan szól benne szinte észre sem lehet venni.A magasat egy 6cm-es papíros adja .A közép 12 cm-es...a mély 16,5
    http://audio-bg.org/ver3/product.php?id_product=672
    Ezek gyárilag 4 utas hangfalaknak lettek eladva.Tény szól minden hangszóró benne.A piezolegfelül mondom annyira halk h alig cicereg valamit.A papíros magas dominál és sztem nagyon szép hangja van. (a piezot én is ismerem am h mekora fos..de ebben a "hifiben" nem)

    Csak kondik vannak benne.. mélyen semmi. középen 100 mikorofarád,magasakon 2.2 mikrofarád

    Mint említettem is ez olyan szinten hobbi,h más idegen hangfal gyártása abszolút nem is érdekel.Ha nagyon érdekelne vennék high end cuccot.

    Csak érdekes nekem hogy lehet ekkora szar ez a hifi.Ha az inflációt számításbavesszük és ez a hifi mai darab lenne és ott lenne az üzletek polcain kb 250e ft lenne az ára. ('98-ban volt 100 ft az ára amikoris a min bér 20e ft volt) Oké h nem high end,de ennyi pénzért szart adnak?Én igazából pont azért vettem mert úgy látom h ennek a hifinek a korszakába a "műanyaghifikorszakban" ez inkább a felső kategóriát képviselte.Nagyobb ettől nem is volt csak az ak 85 ami annyiban több h vannak még hozzá kis handobozok (3db) + subkimenet...+ ez után már elkezdtek gyengülni az utódai. Én ezt annak tudom be h a házimozinak át kellett vennie a helyét.Vettem anno egy sony házimozit is közel 100e ft-ért (6-7 éve) elvileg valami díjnyertes s master erősítő van benne. Ez a panasonic hifi szebben is szól arról nem beszélve h leszólja simán.Bármeik haver,ismerős eddig halgatta az a véleménye mindenkinek egyöntetűen,h nagyon szépen és nagyon tisztán szól.Szal ez csak így érdekes nekem h az átlagember számára ez kb "csúcshangzás"meg egy elég drága cucc és mégis fórumokon úgy emlegetik mintha valami kínai műanyaghangfalas szar lenne.A high endnél tisztában vagyok vele h egy hangfal kerül 2-300e ft-ba de az más kategória.
    Na most erre mongyatok már valamit :D Én lennék síkhülye? :D :)
    Sztem mongyuk sokaknál az van h nem hallottak még ilyet és ránézésre ítélnek :)

    [ Szerkesztve ]

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Rolibácsi #24949 üzenetére

    https://www.electronicspoint.com/attachments/p_16386372-jpg.15307/

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Dißnäëß #24952 üzenetére

    Goose-T

    Köszönöm.Így már jogosnak tartom a szarozást :D :) (ha valaki lenézi)

    Dißnäëß

    Mélyen semmi ja de viszont a mélyek külön jelet is kapnak,szal 1 hangfalba 4db vezeték megy.Elképzelehtő h oda már valamilyen szinten szűrt jel megy szted?A mélyeknek egy végfokuk van.A mélyeknél bármelyik oldalnak bármelyik kábelét kihúzom elhalgat mindkettő.... A többi szórónál nem így van,azok mennek egymástól függetlenül.
    Elsősorban ez az egész "tuning"-ba nekem az lett vna a legfontosabb h mélyet fejlesszem egy masszív dobozzal a gyári helyett.
    Felmerült bennem h a kondikat is kicserélem a gyári +/-10% -ak helyett +/-5%-ra.
    A hangváltó amiben már ugye tekercs és ellenállás is van az lenne a tuti,de attól féltem h az erősítője nem díjjazná + így h a mélyek külön jelet kapnak nekem nagyon megbonyolítja a dolgot mert egy hangváltó bekötése nekem már egy kicsit bonyolult alaphangon is. Nem még így :)

    Ezt én úgy értelmeztem h az erősítője egészen addig csak 1%-ot torzít amég a leadott teljesítmény 70w-on belül van.... (én így is szeretem halgatni... feles fölött kicsivel,itt még kiegyensúlyozottnak hallom)
    Ha ez úgy van ahogy a saját kútfejemből gondoltam akkor van értelme a jobb minőségű kondinak.(persze a legtutibb a hangváltó lenne jahh... van is itthon 2d videoton 2550-em hangszórók nélkül.. abban ott figyel a hangváltó)
    Jól gondolom? Az erősítőjére vonatkozóan... :)

    [ Szerkesztve ]

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Dißnäëß #24960 üzenetére

    Tehát a kondikat nincs semmi értelme kicserélni ha jól értem. Igazából nekem a közép és magas hangzása teljesen megfelelt csak úgy voltam vele ha már kábeleket dobozt cserélek veszek bele jobbat :) A +/-5%-os kondik azért nem olcsók,ha nincs értelme akkor azt hagyom.
    Erről mondanál még nekem valami véleményt? Ha tudsz :)

    Itt a magyar fordítás helytelen....
    a 12 cm-es teljes mértékben közepet ad (semmi mélyet)
    a 6cm-es pedig magasat

    [ Szerkesztve ]

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Dißnäëß #24964 üzenetére

    Köszi az értékelést és h ilyen precízen leírtad!

    A következőket már csak érdekesség képpen írom (nem azért h mindenáron tuningoljuk)

    Szal érdekes a cucc amikor a balance-ot áthúzom bármelyik oldalara inkább csak lehalkulnak a mélyek.Eddig én is úgy voltam vele h mono jelet kapnak,mintha egy szubláda ként üzemelne a 2 db mély.
    állványokon vannak a hangfalak faltól 60 cm-re egymástól kb 1 -1,2méterre én pedig velük szemben ülök egy fotelben, (így szeretek zenét hallgatni) a szoba közepén kb.A kicsik teljesen egyértelmű h sztereóban szólnak.
    Na és akkor az érdekesség:

    https://www.youtube.com/watch?v=RzZyyEZ011I

    Ennél a zenénél (vettem észre mert már figyelem) 1:15-től szólal meg a dob kb amit "váltogat" jobb-bal....Ott tutibiztos h a nagyok nyomják.A lényeg h sztereó fejhalgatóval ugyanazt hallom mint a 2 hangfallal.Szal mégiscsak sztereóba szól...itt határozottan lehet hallani...ki érti ezt....

    Am a magyar közép és magas elírásokra visszatérve..
    A mélynyomók nélkül is ugye ki lehet próbálni és ezt már régebben meg is tettem.Ha nincsenek bekötve a mélyek akkor bizony semmi mélyet nem ad. :) A kis 6cm-es (amin 2.2-es kondi van) meg h közepet adjon.... olyan szépen csak a cintányért adja szinte.Ez a 4 utas rendszer marketing,parasztvakítás jól mondod :) de mivel benne van a 4 hangszóró és szól is mind a 4 így persze rá lehet mondani.Gondoltam am ezt én már régebben is csak ha már így bele mentünk kíváncsi voltam mit mond rá egy olyan aki ért hozzá :)

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Dißnäëß #24971 üzenetére

    Értem.Tök érdekes!
    "mivel iránykarakterisztikájuk nincs nagyon úgy 80Hz körülig (saccra)."
    Teljesen átver... Ennél a zenénél a dinamikus dob...szinte biztos voltam benne h a két mély sztereóban nyomja.

    Jó zene amit linkeltél! Holnap megnézem picit nagyobb hangerőn is :P :D

    https://www.youtube.com/watch?v=6tTQ_tThE2Q

    Másik kedevencem.Ez olyan szépen szól rajta am h behidaltam :D

    [ Szerkesztve ]

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Dißnäëß #24976 üzenetére


    Erről mi a véleményed? A magas fordítva lenne bekötve? Úgy döntöttem csak megveszem bele az új kondikat.
    Ha már úgy is kábelt és kondit cserélek célszerűbb lenne "normálisan" bekötni? :U
    (tudtommal ha csak simán kondit tesznek azt úgy szokás h a "+" szálba)
    Továbbá merjek ezüstözött kábelt venni a belsejébe vagy rizikós? Mi a véleményed? :U
    http://www.hangtechnikakft.hu/
    Itt nézelődök és itt ezüstözöttbe találtam olyat ami tetszik. (1,3 mm2)
    Olyanban ami sima réz és minősített csak nagyon vastagat találtam,olyat meg nem akarok...túlzásnak tartom (2,5 mm2)

    Szerk.
    Akarom mondani a közép van fordítva....

    [ Szerkesztve ]

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz magery #25000 üzenetére

    Nem értem.Ahol bejön a jel ott a magasra van jól bekötve.A középé van fordítva.Nézd már meg mégegyszer :)

    Most akkor a kondit a "+" szálba kell bekötni?

    Az a baj ebből az MKPA kondiból nincs 100mikorofarádos...pedig ezt venném szivem szerint :S

    [ Szerkesztve ]

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz magery #25003 üzenetére

    Jaja akarok venni több dolgot ezért is itt nézelődök mert itt van szinte minden. Kivéve hangszóróra porvédő olyan méretben ami nekem kellene...azt viszont nem sikerül találnom sehol :S

    18mm -es kellene...

    Esetleg tud vki valamhol?

    Na de akkor mégegyszer. Tehát ha majd kötöm be a hangszórókat akkor a kondit a "+" szálba ami megy az aktuális hangszóróhoz... ? :U

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Dißnäëß #25007 üzenetére

    Köszi. Ez h fordítva van bekötve nekem is gyanús volt h azért van mert így gyorsabban össze lehetett hányni,mivel egy középnél (én annak hívom a 12cm-est) nem változtat a hangján szinte,mindenesetre úgy akarom csinálni,h az egyiket úgyhagyom a másikat meg bekötöm helyesen. Ezeknél vátja a balance az oldalakat hálistennek,így meg tudom halgatni.

    X99

  • Rolibácsi

    csendes tag

    Na bekötöttem rendesen.Semmi változás nem hallatszik a 2 oldal közt szal így lesz :D

    magery

    Igen van mély csak az külön jelet is kap hangafalanként.(fentebb beszéltük h valószinű azok mono jelet kapnak mert nem lehet őket balance-al "leválasztgatni"..csak lehalkulnak rá)

    X99

Új hozzászólás Aktív témák