Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24940 üzenetére

    Szia, szerintem ez kissé összetett is lehet, amit el szeretnél érni. Vagy nem is. Ha jelentős javulást szeretnél elérni, bonyolódik a helyzet és bár kísérlet vastaps, mindannyian szeretjük, a végén olyan messzire elmehetsz az eredeti ötlettől, hogy 2-2 új hangszórót véve saját, tökúj projektet kezdhetsz simán :)

    Meg ha már csináltatsz új dobozokat, miért nem más méretben ? Persze lehet utánozni. Meg miért nem mdf-ben ? Vagy valami még merevebb anyagból. Meg a tweeter-t le lehetne választani a mélyközéptől.

    Kicsit mintha autót tuningolnál, amin kvázi kicserélsz mindent, meghagyva a motort és a váltót. Akkor inkább ne nyúlj hozzá, építs egy tökúj autót , mert a meglévőn is annyi mindenbe nyúlsz bele amúgy, hogy tökfelesleges akkor már.

    Ha megvannak a mélyközepeid (gondolom nem a linkelt hangszóró Scan Speak mélyközepei, vagy igen?) Thiele-Small paraméterei, az alapján lehet számolgatni hozzá megfelelő ládát, jobbat is akár, mint ahogy a gyári viselkedik. Ez például egy izgalmas dolog lehet. Kicsit mélyebbre hangolni, kicsit másmilyenre, persze sok egyéb paraméter is módosul így szóval akár elcseszni is lehet a dolgot, de akkoris, ez "tuning" lehet máris.

    Jó kábel és csatlakozó esetén a forrasztás annyi előnyt hoz kb, amit a büdös életben meg nem hallanál egy vakteszten, de pszichésen jól hat, az tény. Ha ez fontos, tedd. (Tök jó tanulmány van arról, milyen irdatlan nagy a psziché hatása a hangzás megítélésében, meg a placebók, stb).

    Bitumen, egyéb ? :N Jó öreg filc belülre, kúpszivaccsal is hangoltam már szépen ládát, utóbbiban az a jó, hogy esztétikusan a falra fel lehet tapasztani, de van, aki nem szereti, passz, ízlés dolga. Amúgy a csillapító anyagok térfogatot növelnek egy darabig (papíron, tervezésnél), utána meg már túl sokat nyelnek el.. szóval meg kell találni az arany középutat.. vattát és olyan anyagot, ami nem a fal mentén tapad, hanem így mindent kitölt belül egyenletesen, én nem preferálok, mert a reflex nyílás szájánál a levegő sebessége ha szűk a cső, gyors lehet, mozgatja a "bélést", vagy urambocsá, betömíti a vatta kicsit, vagy akármi, szóval nem ideális szerintem reflexnél a csak úgy találomra belehányt csillapítás. Azaz találomra lehet, csak az ujjaddal ha némi Palmatexet felkensz a falra, majd arra felragad a motyó, máris jobb.

    A linkelt hangszórónál tetszik a magas eltolása a mélyhez képest, csévéik egy síkban nagyjából. Próbáld ezt követni-másolni, ha sajátot építesz. Egy WinISD-ben a Thiele Small paraméterekkel lehet is szimulálni reflex dobozt, érdemes vele eljátszadozni (sokat azért nem lehet növelni, de lentebb lehet küzdeni kicsit az alsó határfrekit érzékenység/linearitás észben tartásával).

    Igazából sokat írtál Te is, én is, de fogalmam sincs, mit akarsz (lehet Neked sem, eléggé darázsfészekbe nyúlás, ha dobozt is cserélsz, legalábbis ha valami über precíz gyári motyó, akkor igen, ha egy alapvetően jól szóló, nem sok értéket képviselő valami, akkor verd szét, ja) :DDD

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Ebit

    addikt

    válasz Rolibácsi #24942 üzenetére

    Ezek a hangsugárzók az eredeti állapotukban, szólnak a számodra is megfelelő módon.

    A hangszórók paramétereinek ismerete nélkül / egyedi mérés/ , nincs értelme változtatni

    A teljes átépitésnek lehetnének. előnyei, de te azt nem szeretnéd.
    Nagy kérdés, hogy megéri azt az összeget, időt, amit ráfordítanál a hangminőség változása?

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24942 üzenetére

    Egyetértek Ebit-el. Nem feltétlen fikáznám szét a hangfalat, de valljuk be, nem a high-end csúcsa. :U Ettől függetlenül ha az egyes bele épített hangszórók paramétereit nem ismered, szerintem nagyon nem kéne bántani a rendszert. A piezo mondjuk azonnal kuka, de azt sem tudjuk, mi mivel van sorosan v párhuzamosan közve, milyen a hangváltó, stb..

    Én nem bántanám. Persze, forrasztásnak praktikai oka is van, csináld. Ártani nem fog ;), sőt .. :)

    Na de tényleg, szóval ilyen hűde über javulást úgy lehetne ebből kihozni, ha a hangszórók ismertek (mind) és akkor azokkal elkezdeni megnézni, milyen az átvitelük (frekimenet), érzékenységük, impedanciájuk, dobozt tervezni programmal a mélyközepekhez, új passzív váltószűrő és a piezo-t ha helyettesíti valami egyéb épkézláb magas is a cuccban (fém vagy selyem dóm), akkor megívelni...

    Szóval: komplex. Ennyi erőbefektetéssel már újat építesz, de komolyan.

    Ettől függetlenül eljátszhatsz az alsó doboz újraépítésével, csillapítás, ilyesmik, alap dolgok, de csoda nem fog történni. A piezo-t tényleg ki kéne dobni (bocs!!! Nem fika, nekem is volt 14 éves koromból, egy halál...)..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Rolibácsi

    csendes tag

    válasz Rolibácsi #24949 üzenetére

    https://www.electronicspoint.com/attachments/p_16386372-jpg.15307/

    X99

  • Goose-T

    veterán

    válasz Rolibácsi #24949 üzenetére

    Azért szar, mert nem hifi. A hifi régen egy szabvány volt (DIN 45500), azt már régen meghaladták a mai igazi hificuccok, de a konzumer hangkeltők tervezésénél még ma sem szempont, hogy megfeleljenek.

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24949 üzenetére

    Hát figy, így elmondásod alapján, hogy mélyen semmi, többiek előtt 1 kondi, talán a váltószűrőn lehetne még okosítani valamerre, az 1 kondis 6dB/oktávos indulások és az előtte lévő hangszóró hangja miatt egy marha "fura" frekimeneted lehet. Mondjuk úgy, hogy egyszerű konstrukció mint a faék. Egy négyutas másodfokúra be lehet nevezni, de ha a magas típusát megírod, közép típusát is, lehet okosabbak leszünk és talán lehet kísérletezni ezzel-azzal .. egy új szűrővel (max visszarakod a kondikat)..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24958 üzenetére

    Nem fogsz tudni érdemben tuningolni ezen a motyón, szerintem. Komplex tervezés nagyon egy ennyi hangszórós, ilyen összevissza alap setup-ot tökprecíz jóra kikorrigálni. A kondik tűréshatárának szűkítése sem jelent semmit, a jó váltószűrő pedig nem azért jó, mert van benne ellenállás...

    Szerintem Neked egy háromutas szetted van 6 hangszóróval, a két mélyed pedig 1 végfokról egy mono sub konfigurációban szól, vagy a bal, vagy a jobb oldal legmélyebbjeit leadva, jobb esetben az összegzett sztereó jel mindkét sub frekije benne. Passzív szűrő vagy az erősítőházban van valahol nekik, vagy aktív szűrő a végfok előtt jelszinten, vagy semmi. Nem tudjuk.

    Ez így marha komplex design, nagyon egyszerűen kivitelezve. Így messziről eléggé nem merek többet nyilatkozni róla, nem látunk bele .. :(

    Én tényleg nem bántanám a cuccost. Nem bántásból. Ezt szerintem nem ilyen egyszerű megszakérteni távolról, hogy utána értelmes eredményt kapj.

    Fogadd el, ahogy szól. A gyári dobozt kicserélheted, megpróbálhatod .. de .. alapvetően, kábelbűvészkedés és ilyesmik nem igazán fognak sokmindent hozni szvsz.

    Ha minőséget szeretnél hasonló méretben, két ekkora dobozból, egyedi építés kell, normális passzív váltó (gondolom 4-6 végfokot nem akarsz üzemeltetni), rendes erősítő és preamp rész, frankó DAC, stb. Össze lehet hozni egy fényévekkel jobb szettet, de az totál nulláról új építése.

    Ezt viszont nem nagyon akarnám a helyedben tovább tuningolni, mert JÓL megcsinálni marha bonyi lenne, összegagyizni meg hát lehet éppen, csak nincs értelme sztem.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24962 üzenetére

    4-utasnak mondja magát adatlap szerint, de 2 keresztezési freki van megadva. 4-utas váltónál 3 keresztezési frekit várna az ember, itt 2 van, .. szerintem ez egy 3-utas rendszer, extra mélysugárzóval kiegészítve, ami valahogy le van szűrve a sztereó "mély" indulásával egy időben. Ezt az extra mélysugárzót igazolja a mono elvű működés is és hát igen, végülis negyedik útnak felfogható, csak akkor valami még hiányzik az adatlapról - vagy rá van engedve minden a hangsugárzókra, mondván, elbírja. Hát ebbe nem látunk bele :(

    A kondit cserélheted, de nemigen hozna hallható eredményt. Azért megpróbálható, de szerintem ne költs rá feleslegesen, szerintem ha olaj-papír alapú über hifinek mondott kondikra cserélnénk őket, akkor sem hallanánk meg a változást.

    A magyar fordítás nem biztos, hogy helytelen, csak kicsit magasra van a sima mély hangolva, azért hallod őt középnek és olyannak, ami mélyeket nem ad nagyon. Közép dettó.. [link] - itt az angolja.

    Szóval jól van ez, ahogy írja is a könyve, a piezo a magasad. De a fül már eléggé magasnak érzékeli a középtartomány felső részét (simán tweeter kategória), szóval ez normális szintén, ha magasnak hallod.

    Nem lenne ez a motyó nagyon vacak amúgy, csak 70 Watt-hoz 4 (3+sub) utat megcsinálni ilyen piciben, ilyen extravagáns(nak mondható) design-ban, szerintem ágyúval verébre, esetünkben annyival árnyalva, hogy az ágyú nem öntöttvas, hanem fa. :) Ezt a teljesítmény-igényt elvinné egy kétutas is ugyanebben a méretben, vagy ha nagyon hajtani akarja az ember, egy izmos, nagylökető mélynyomóval valami háromutas is. De 4 ? Inkább csak marketing fogás, vagy nem is tudom, mi.

    Nnna, szóval ha a hangja tűrhető, használd, amíg él, ha pedig nagyon kezd betojni a cucc, vagy add el apróért, vagy használd fel belőle amit csak lehet, alkatrészeket, a többi pedig akkor kuka.

    Sokáig kötődtem én is érzelmileg műszaki cikkekhez, saját épített motyóhoz is, gyerekkoromból / kamaszkoromból. Aztán végül szétkaptam őket, felhasználtam amit lehetett, a maradékot kidobtam. Nem szabad kötődni. Ezek eszközök, szolgák. Ha már nem olyan, vagy minőségben nagyot lépnél felfele, inkább építs tök újat !! Nagy élmény kitanulni. :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24969 üzenetére

    Pár gondolat:
    - Dire Straits alapmű, pláne ez a szám. Én is ezzel fogom először megfújni a mélyeimet ;] ha elkészülnek tavasszal az új ládák. Az ízlésed hibátlan :)
    - valszeg 3 utas úgy, hogy a mélyek sub-ként kötve, mono. Még egy bizonyíték erre a halkulás, ha balance-ot váltogatod: jelösszegzés történik a mélynyomókra és az egyik csatona jele eltűnik kvázi, ergo az összegzett jel behalkul, "fele" akkora lesz. De mélysugárzó esetében a jelösszegzés annyira nem katasztrófa és a sztereó hangkép se hal bele nagyon, mivel iránykarakterisztikájuk nincs nagyon úgy 80Hz körülig (saccra).

    Kóstoltad már Knopfler-től a Shangri La albumot ? Egy gyöngyszem: [link] ;)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #24973 üzenetére

    Sok mély termel annyi mechanikus zajt vagy kerül bele felharmonikus, hogy hiába enged rá az ember egy mondjuk szinusz mélyhangot, akkor is meg tudja állapítani, honnan szól. Nagyobb, komoly, jól megépített ládáknál, jó erősítőnél és szűrőnél nincs ez nagyon és akkor tényleg lehet nézelődni, jé, vajon honnan jön. De amúgy az agyunkat is könnyen meg lehet vezetni :K

    Ez is light-os lötyi, szeretem :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • magery

    tag

    válasz Rolibácsi #24998 üzenetére

    A magas van ellentétes polaritással bekötve. Vezetéknek szerintem jó a sima 1.5mm-es somogyis hangfalkábel. Attól hogy ezüstözött ezen nem fogod meghallani. A kondikat cseréld le azonos értékű MKP kondikra. És kész. Nem ártana bele egy normális váltó, de ha eddig tetszett a hangja akkor elég lesz a kondi csere is.

    "Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

  • magery

    tag

    válasz Rolibácsi #24998 üzenetére

    http://www.hangtechnikakft.hu/regi-kategoriak/hangsugarzo/hangfalepites-alkatresz/kondenzator

    "Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

  • magery

    tag

    válasz Rolibácsi #25002 üzenetére

    Igen, ezt benéztem. A szélesebb saru a pozitív pólus, tehát a mély van fordítva bekötve. A magas elé vegyél MKP-t a mély elé pedig ezt.

    Innen választhatsz hangfalkábelt is.

    Ha még marad pénzed vegyél rá egy normális csatlakozót is.

    [ Szerkesztve ]

    "Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

  • magery

    tag

    válasz Rolibácsi #25004 üzenetére

    Úgy kösd be ahogyan volt. Ne változtass rajta.

    "Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #25004 üzenetére

    Kolléga elmondta előttem a lényeget és jól mondta.

    Az ezüstöt vakteszten is bukják sokan. Olyan esetben van értelme, amikor a teljes lánc ezüst, például ezüst kimenőtrafós csöves és egyéb - számomra - kicsit őrült dolgok, színezüst belső kábelezés erősítőn, hangszóróban, stb. És megkockáztatom, hogy így sem lehet kegyetlen jó szetten sem hallani az előnyét, egyéb megkötendő kompromisszumok miatt, szóval vakteszten buknának. Te itt ezen a szetten 101 hogy feleslegesen adnál ki pénzt ezüstre.

    Kondi - elmondva, MKP..

    Kondi bekötés: "+" szálba.

    Mélyed fordított polaritással van kötve, visszahúznám egyenesbe. Semmi nem indokolja, hogy fordítva legyen a polaritása, mivel ez nem egy jól megtervezett másodfokú 180°-os fázisforgatású szűrő, ahol a közepet szokták gyakran direkt fordítva bekötni, hanem egy összehányt valami, megkockáztatom, hogy szemre.. rádobva egy kondi sorosan a középpel - leszűri a nagyon mély frekiket. De mi a szöszt csinál egy másik kondi sorosan a mélyednél ? (Ha jól látom). Szűr esetleg 20Hz alatti mélyeket, vagy micsoda.

    Látványos javulást érhetsz el egy tervezett, jó váltószűrővel. Csak a hangszórók típusa alapján jó lenne a képességeiket ismerni , aztán mielőtt belemegyünk itt mérőmikrofonba és frekimenetbe, valszeg rájövünk, hogy már így is több időt öltünk bele, mint érdemes.

    A kipróbálandó alternatív bekötésed tehát (az eredetit megjegyezve!!!) az legyen, hogy:
    - közép előtti kondi "+" ágban sorosan kötve a középpel. Jó eddig.
    - magasnak nincs kondija, ami a közepet is leszűri róla. Elkéne.
    - mély polaritását korrigálni jóra
    - mély előtti kondit párhuzamosan kötni a méllyel, nem sorosan (ekkor magasakat szűr le róla)

    Aztán fülelni, mi újság. Jobb-e. Nem biztos, hogy jobb lesz, de szerintem igen, talán.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolibácsi #25008 üzenetére

    Bár sok értelme nincs egy ilyen csak-kondis akármilyen szettnél fáziskoherenciáról beszélgetni, azért szerintem jobb, ha egyenesben hajtod a hangszórókat, nem fordítva. De Te tudod, annyira komplex az audio mint témakör, hogy környezeti viszonyok, hangszórók frekimenete, stb stb stb -től függően akár fordított polaritással is lehet jó (mondjuk akkor, ha rendesen kötve nagyon kiemel és jót tesz neki az ellenfázis, de emögött sok tudományos alap most nincs, csak lövünk vakon az égbe). Próbálgasd, nagy baj nem lehet :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • magery

    tag

    válasz Rolibácsi #25004 üzenetére

    Van a rendszerben egy plusz mélysugárzó? Ha nincs, akkor a 100uF-os kondit ki is hagyhatod mert az csak a mély hangokat vágja. Tehát a soros 100uF-al nem lesz mélyed.

    "Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

  • magery

    tag

    válasz Rolibácsi #25004 üzenetére

    Próbálgatáskor mindenképpen a sztereó rendszert hallgasd.

    "Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

  • magery

    tag

    válasz Rolibácsi #25012 üzenetére

    Akkor kell az a 100uF-os kondi.

    "Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

  • hugi0

    őstag

    válasz Rolibácsi #24940 üzenetére

    Lehet kicsit megkesve irok (nem tudom hol tartasz: a kivitelezesben, vagy meg csak a terveknel) a melysugarzo es a magassugarzo melyseget (sikban torteno elhelyezkedeset) is korigalni kell. - ha mar valoban enyit munkat idot es penzt beleolsz.

    Az abran lathato pirossal megjelolt resznek ahonnan a lesugarzasi rezgesek indulnak egy sikban kelllene lennie.

    A 15 fokos dolesszogg az akar jo is lehet de sarkot ne hadj a ket sugarzo kozt, mindenhol legyen lekerekites.
    - es ha mar enyire belemegyunk akkor az elolapon a hangszorok kornyeket is illene olyan anyaggal boritani ami elnyeli a hangot (ha nem is elnyeli, lehetoleg minnel kevesebb verodjon rola vissza).

    "Az arnyekom gyorsabb a noverem fenyenel."

Új hozzászólás Aktív témák