Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz V911 #33010 üzenetére

    Erre nem éri meg RAM drive-ot használni. Bőven jó, ha egy SATA SSD-d van erre a célra.

    (#32994) Ciccuka: ilyen régi lapba nem éri meg NVMe-t venni. x1-es sebeségen alig lenne gyorsabb, mint egy SATA SSD.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Ciccuka #33017 üzenetére

    De ez sem USB-s SSD. Attól, hogy USB interface-t is szereltek rá, meg a csatlakozó mögött van egy vezérlőchip, ami elvégzi az USB-SATA konverziót, attól ez még egy SATA SSD natívan.

    Én is azt írtam, hogy összességében régi lapban ne erőltesd. Menni lehet hogy megy, de nagyon hekkelni kell hozzá, mert a BIOS majdnem tutira nem támogatja az NVMe bootot. Mint írtam, erre is van megoldás, boot manager futtatása másik meghajtóról, ami aztán az NVMe-t bebootoltatja, pl. a GRUB elvileg tud ilyet, de nem merem ajánlgatni ezt a megoldást, megveszed, kiderül, hogy valami egyéb okból nem megy, amit itt nem láttunk előre, akkor nem vállalom a felelősséget. Így én is azt mondom, hogy amíg nem újítasz be gépet, ne vegyél NVMe SSD-t. Már csak azért sem, mert ha régi lapod van, akkor az is valószínű, hogy már a proci, sávszél sem a legerősebb rajta, így meg az is kérdéses, hogy azok ki tudnák-e hajtani, ami az NVMe SSD-ben benne van.

  • Frawly

    veterán

    válasz V911 #33034 üzenetére

    Orvosolni ezt úgy lehet, hogy veszel abba a laptopba SSD-t, a 9%-os kondíciójú HDD-t meg kidobod veszélyes hulladékként. A HDD nagyon kényesek a kondícióra, ott ha nem 100%-os, akkor nagy bajt jelent. SSD-nél természetes, hogy lemegy 100 alá idővel, de HDD-nál a végzet jele.

    (#33020) ferzoli: csinálhatod bármelyik módszerrel, de a legegyszerűbb Samsung Magician alól. A másik módszer azoknak van, akik nem Windowst használnak, hanem Mac-et vagy Linuxot.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz TIT #33039 üzenetére

    Cserélni kell. Az 55% HDD-nél elképesztően alacsony, egymagában súlyos csereok, de ha már lassul is le, az már azt jelenti, hogy az utolsókat rúgja. Önszopatás már ilyen meghajtót használni, feleslegesen eszi az áramot, adatot már nem lehet érdemben rábízni.

    Egyébként meg SSD-nél onnan is tudni, hogy a kondíció mást jelent, hogy SSD-nél nincs kondíció. Teljesítmény se. Ezek mind a Hard Disk Sentinel kitalációi. Ha nagyon figyelmesen megnézitek, az SSD gyártók soha nem kondíciónak nevezik az elhasználódást jelző SMART attribútumot, az mindig más, ilyen SSD Life Left, Life Curve, Percentage Left, Lifetime Used, stb. Nagyon ritkán Drive Health vagy ilyesmi. Mint ilyen, nem is kondíciót jelez, hanem elhasználódást.

    Ezt a kondíciót meg teljesítményt a HDS írja csak, hogy két értékkel lefedje az meghajtó állapotát. Tehát sokszor akkor sem 100%-osnak írja a kondíciót, ha egyébként az elhasználódást jelző attribútum még 100-at mutat, mert ha van a meghajtónak valami magasabb Error Rate-je, akkor is 100-nál kisebb kondíciót kezd el irkálni a HDS, mivel e kondíció meg a teljesítmény is egy kombinált mutató.

  • Frawly

    veterán

    válasz worxland #33041 üzenetére

    Elhiszem neked, látom a grafikonból, hogy évek óta megy nálad. Elvileg ennyi még belefér, de HDD-knél sokkal kisebb a tolerancia kondíciót illetően. Bár ennyi év után lassan gondolni kell a nyugdíjazásra is, mert nem örök időkre készültek a HDD-k sem. Attól, hogy nincs írási limit, mint az SSD-knél, nem jelenti azt, hogy a végtelenségig bírják, ha más nem, a mechanikus alkatrészek elkopnak. Ha már kiszolgált 5 évet, annak örülni kell, amit efölött megy, az minden év ajándék. SSD-knél is így kell tervezni.

    Én HDD-t már csak archiválásra használok külső meghajtóként, azok még 100-asak.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz lm83 #33045 üzenetére

    A HDS-ben SMART-ról csatolj be képet. Minden sor látszódjon, minden oszlopban férjen ki az adat, az oszlopokat decimálisra állítva. Még mielőtt visszaviszed, érdemes lenne meggyőződni, hogy nem a HDS téved.

  • Frawly

    veterán

    válasz enginev3.0 #33050 üzenetére

    Ha jól nézem, ez egy Micron 1100-as SSD. Mennyit adtál érte? Mennyi írás van rajta?

  • Frawly

    veterán

    válasz Raymond #33052 üzenetére

    Valóban, figyelmetlen vagyok, ott van az írásmennyiség a képen. Az adatokból ítélve egy ~4 éves SSD, amire az átlagos írásmennyiség 3×-osát csapatták fel. Még nem vállalhatatlan szint, csak túl sokat nem szabad az ilyenért adni.

  • Frawly

    veterán

    válasz enginev3.0 #33054 üzenetére

    Akkor anno megért annyit. Még ezzel az ütemmel eltart több mint egy évtizedig, mire elhasználod, hacsak a vezérlő nem adja be hamarabb a kulcsot.

  • Frawly

    veterán

    válasz enginev3.0 #33056 üzenetére

    Akkor viszont anno 35k-t vastagon megért. Az írási ütemed nem olyan magas. Ezt bírja bármelyik nem belépős SSD, tehát nem csak a Samsung Pro-k, meg az Adata SU900, de az SU800, Samsung 860 EVO, Crucial MX-ek, stb. is. A tartósság meg a vezérlőn múlik (nem extrém mennyiségű írásnál), de ezt csak jövőbelátással lehet megmondani, vagy miután megdöglött. Előre megjósolhatatlan. Még ha hibátlanul mennek is 5 éve, semmi garancia nincs rá, hogy +1 nap múlva nem kezdenek egész szériák meghalni valami kibukó típushiba miatt.

  • Frawly

    veterán

    válasz enginev3.0 #33058 üzenetére

    Az újabb SSD-k tipikusan 3D TLC-k, és azok bírják ezt az ütemet. A régi planár TLC, planár MLC eléggé kikopóban van, még készleten maradt régi modellekkel megkapni, de már nem sokáig.

    Egy viszonylag olcsó 512 gigás Adata SU800-nak is pl. 400 TBW a limitje, ettől még plusz 9 évnyi távolságra vagy. Pedig ez is 3D TLC-s, nem MLC-s.

    MLC-s SSD olyanoknak való, mint a kolléga a másik SSD-s topikban, aki 3 napi átlagban torrentezik le 1 terát, na, ehhez már tényleg nem 3D TLC való. Bár a 400 TBW-s limit még őt is kiszolgálná kb. 3 év 4 hónapig, még tovább is valamivel. Így számolva ki is szolgálja az árát ennyi idő után, napi 28 Ft alá jön ki 3 év múltán az SU800, mostani áron számolva. Szerintem az komoly torrentezőt, aki egyébként is bírja háttértárral ennyi adat tárolását, nem vág a földhöz napi fél tekercs klotyópapír ára. Mire meg kifekszik az SSD, addigra ugyanannyi pénzért kap kétszer akkora tárterülettel, vagy ugyanakkora tárterületet napi negyed tekercs papír árán. Meg azzal is tisztában van mindenki, hogy mint minden, a torrent sincs ingyen, kell alá a net, áram, háttértár, felemészt időt, hozzá kell járulni seeddel. Vagy seed szervert bérelsz, vagy valami másik előfizetésés prémium opcióval váltod ki, akkor is kb. ugyanott van az ember költségben.

  • Frawly

    veterán

    válasz lm83 #33068 üzenetére

    A HDS-ből mindig a legfrissebb verziót kell használni, ezt most az 5.30-as úgy emlékszek. A képet nézve nem 96%-os a drive, a Media Wearout Indicator még mindig 100%-osnak mutatja. A HDS írja rosszul, de ez betudható annak, hogy elég régi verzióval nézted.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33065 üzenetére

    Júbájgön rosszul olvasta, az UV500 abszolúte ajánlott, nem csak akkor, ha nagyon muszáj, a muszáj kategória az UV400 lenne.

    A hardveres AES öntitkosítás meg olyan, hogy ha nem kell, nem használod. Vagyis mindig használatban van, de jelszót nem kér (az a meghajtó „elején” tárolódik), és a drive sebességét nem érinti (épp olyan gyors, mint a nem titkosító meghajtók), a vezérlő gondoskodik róla, és teljesen transzparens, te nem is látod, hogy titkosít. Csak ha bekapcsolod a BIOS-ban az ATA jelszavazást (az ATA jelszó letitkosítja a meghajtó elején lévő titkosító kulcsot).

    Az SU800-nak majdnem kétszer akkora a limitje (120 gigásnál 100 TBW vs. 60 TBW) és írásban is kicsit gyorsabb. Viszont érdemes lenne a 240 gigásokra rámenned, ott már a sebességbeli különbségek is kiegyenlítődnek, meg a TWB limitek (SU800 200 TBW vs. UV500 100 TWB) is olyan magasak, hogy a te linuxos felhasználásoddal az életben nem éred el őket.

    Én a saját linuxos felhasználásomra az UV500-at venném. A Linux nem ír sokat, így a magasabb TBW nem érdekel (plusz nagy méretben nagyon magas is), viszont az annál jobban, hogy az UV500 tud öntitkosítást, ami pl. nekem fontos, és akkora méretben venném (min. 480 GB), ahol már a sebességkülönbségek is teljesen eltűnnek, de ami végképp döntene, az az, hogy 5 év garival is lehet kapni, míg az SU800 3 év garis csak.

    Viszont ha valaki Windowshoz veszi kisebb méretben, akkor a 3 év gari ellenére is az SU800 az egyértelműen jobb vétel, és megér + 1700 forintot simán. Az Iponban van olcsón, 13k-ért 128 gigás Adata SU900 is, ami 3D MLC-s, és az SU800-nál is erősebb specifikációkkal (egyedül a limitjei nem magasabbak az SU800-nál), meg az SU900-nál akkor is érvényesíthető az Adata felé az 5 év gari, ha a bolt nem adja meg. Az SU900 lenne a tökéletes SSD, ha tudná a hardveres öntitkosítást, akkor jobb vétellé lépne elő, mint a Samsung 860 Pro.

  • Frawly

    veterán

    válasz enginev3.0 #33060 üzenetére

    Ez brutális. Háttértárral hogy bírjátok? Mert ennyi anyagot ki is kell menteni (az SSD ilyen ütemben hipp-hopp betelik), amíg nem jutsz oda, hogy el tudod fogyasztani tartalomként (ha film, sorozat, videó, akkor meg kell nézni, ha zene, meg kell hallgatni, ha játék, akkor ki kell próbálni vagy ki kell játszani). Ennyi tartalom 2 naponta elfogyaszthatatlan, még akkor is, ha valaki egész nap otthon ül, és az egész napját szórakozásra fordítja, meg BD50-es filmeket húz le. Vagy ha valamiből betárazol, médiagyűjteményt építesz vagy seedanyagokat gyűjtesz, akkor meg pár TB letöltés után a háttértáraid telnek be, és egy ponton túl nem tudsz többet tölteni, csak ha az elfogyasztatlan tartalomból is töröltél le helycsinálás címén.

    Plusz ekkora mennyiségnél lehet jobban járnátok, ha HDD-nél maradtok, mert az 0,5 TB/nap az 6,2 MB/sec, ezt a letöltési tempót a HDD-k is bírják, ha néhol mégis max. gázon jönne lefelé az anyag, akkor azt az OS RAM cache-el megoldja lassú HDD-nél is. A modern HDD-k elég gyorsak szekvenciális műveletekben, meg csendesek is, és a fogyasztásuk sem sokkal több egy nem idle SSD-hez képest. SSD akkor kell, ha ha olyan nettel húzzátok, hogy 200 MB/sec fölött jön az anyag és gyorsan kell leérnie a filmnek, mert azonnal meg akarjátok nézni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #33079 üzenetére

    Sok SSD tudja, sok nem. A Samsungok tudják, Crucial MX sorozat tudja. De látod, hogy az Adata SU sorozat meg nem. Kingstonból sem mindegyik. Elég kevés felhasználó szokta ezt igényelni, sőt, aki nagyon kezdő, az ATA jelszavazást sem szoktam ajánlani, mert ha véletlenül elrontja a jelszavazást, elfelejti a jelszót, onnantól kuka lesz az SSD, mivel nem lehet leoldani róla a jelszót, és szerviz, gyártó sem tudja róla leapplikálni, nincs trükközés, hátsó kapuzás, chipátforrasztgatás, ha nem ismert a jelszó, vagy nem működik, onnantól kuka az egész menthetetlenül. Nagyon ritkán, ha BIOS-szal jelszavazták, akkor néha a mesterjelszót a BIOS generálja a gép/lap gyári száma alapján, de ha a mesterjelszó nem ismert, akkor bukta.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33078 üzenetére

    Az UV500 általában azért olcsóbb, mert 3D TLC, és olcsóbban, új technológiával gyártható NAND chipek vannak rajta. Ugyanígy olcsóbb a Samsung 860-as sorozat a 850-esnél. Meg a Crucial MX500, BX300 is ezért olcsóbb a régebbi MX300-nál. Ez nem azt jelenti, hogy ezért olcsóbbak, mert rosszabbak, vagy valami silányítós svindli van a háttérben. Adott esetben az új technológiával gyártott, több rétegű NAND-nak pont hogy nagyobb az írásterhelhetősége, olcsóbban gyártható, ezért olcsóbban is tudják adni.

    A 240-256 gigások jobban megérik, akkor is, ha nem használod ki a helyet. Jobb a GB/Ft arányuk, gyorsabbak, magasabb a limitjük, a kihasználatlan hely meg jól jön a vezérlőnek, hogy wear levelinggel pakolgassa rajta az adatokat, hogy egyenletesebben fáradjanak a cellák.

    De az is jó, amit írsz, hogy újra felraksz rá 20 disztrót, és meg is vagy helykihasználásban :D

    Az BIOS-ATA jelszavazásban az igény döntsön. Ha szükséged van titkosításra, akkor jobb alternatíva a szoftveres full lemezes titkosításoknál (VeraCrypt, LUKS), mivel utóbbiakat az SSD nem szereti, hiszen úgy látja a vezérlő, hogy a meghajtó csurig van hasznos adattal, közben meg lehet az 50%-a szabad a helynek, és emiatt nem tud rendesen wear levelinget csinálni, kivéve, ha a TRIM-et átengeded a szoftveres titkosítási rétegen, de az meg mintázati támadás kockázatát hordozza magában, már csak emiatt sem ajánlják.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33083 üzenetére

    Az ATA jelszót be lehet állítani hdparm-mal is, de veszélyesebb, mert ha olyan formátumban adod meg a jelszót, amit a BIOS bootkor nem tud kezelni, akkor megint kizárod magad a meghajtóból. Egyes régebbi Lenovo BIOS-ok pl. csak kisbetűs jelszót engedtek meg, betűt, számot, és escape szekvenciákként mentették a karaktereket. Ezt hdparm-ozás előtt figyelembe kell venni, de modernebb BIOS-oknál nem jellemző. Ezt onnan is ki tudod próbálni, hogy először BIOS-ban próbálj lejelszavazást, kezdd el írni a jelszót, amit be akarsz állítani, nézd meg milyen karaktereket fogad el, kisbetű, nagybetű, szám, írásjelek, stb., majd ne nyomj Entert, hanem reseteld a gépet tényleges jelszavazás nélkül.

    Lehet azért volt az UV400 olcsóbb azon a héten, mert valami akció volt. Főleg a 120 gigásoknak elég sűrűn ingadozik az ára, sok bolt próbálja őket akcióban kiszórni, pláne a régi modelleket, mivel nem nagyon veszi őket senki, az emberek már a 240 gigásra mennek rá, és a boltok nem akarják, hogy a nyakukon maradjon.

    Szerintem a 3-4 disztró is sok. Én az 1 disztró híve vagyok, max. kettő, ha mellette tesztelsz egy olyat, amire át akarsz majd térni. 2-nél több mindenképp nettó felesleges pótcselekvés, meg virtuális gépre való.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #33085 üzenetére

    Asztali lapoknál is megoldható. Nem csak a laptopok kiváltsága. A modern UEFI-BIOS-ok közül szerintem már mind támogatja.

    Sokkal inkább azért nem szoktam ajánlani, mert a legtöbb átlag felhasználó fegyelmezetlen, elfelejti a jelszót, kizárja magát a meghajtóból. Vagy felírja egy monitorra ragasztott cetlire, akkor meg rohad sok értelme volt titkosítani, ha a kulcs be van készítve a lábtörlő alá.

  • Frawly

    veterán

    válasz TechN7ne #33087 üzenetére

    A legújabb HD Senintinellel (5.30) tegyél be képet a SMART-ról. A Windows képmetszővel mentsed a háttérképet PNG-be. Az összes sor látszódjon, és az oszlopokat is húzd szét, hogy minden adat olvasható legyen. Az is látszódjon a bal szélen, hogy milyen SSD-ről van szó PONTOSAN.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bodz #33094 üzenetére

    Nálam meg szokatlanul hűvös az SU650. Igaz külső meghajtóként használom, nincs beszerelve sehova, még külső házba sem, és ezért van mindig 22 fok körül, legrosszabb esetben 29.

  • Frawly

    veterán

    válasz TechN7ne #33089 üzenetére

    Nem így gondoltam. Úgy gondoltam, hogy a S.M.A.R.T. fülön írtakról kéne kép. Sanszos, hogy ebben a 91%-ban is téved.

    A régebbi verziókat el kell felejteni, az pl. rosszul detektálja friss Win10-en a TRIM bekapcsoltságát.

    Illetve töltsd le a Kingston SSD Toolboxot, arról nem kell képet csinálni, csak nézd meg mit ír az SSD kondíciójára. Az a mérvadó, amit a gyártó progija ír. Valószínű azzal 100%-os lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #33090 üzenetére

    Elhiszem, hogy ezen nincs, de ebből még ne vonjuk le a következtetést, hogy ez az összes asztali lapnál így van. Nem is értem erről hogyan spórolták ki, mivel nem egy nagy technikai kunszt.

    Eleve az is cáfolja az állításodat, hogy sokan úgy javítanak meg ismert jelszavú SSD-t (aminek a jelszavát a BIOS mégse fogadja el valami miatt), hogy olyan asztali lapba teszik, aminél a jelszókérés bootkor átugorható, és később hdparm segítségével oldják róla le a jelszót.

    Azt nem állítom, hogy mindegyik lap tudja, de eléggé meglepődnék, ha a legutóbbi 4-5 évben készültek többségén ne lenne ott ez a feature.

  • Frawly

    veterán

    válasz TechN7ne #33089 üzenetére

    Ehhez még egy gondolat. Ha nem 100%-os, csak 91, az sem rossz ettől az UV400-től. Elég alacsony a limitje, 9,56 TB írás és 2 év üzemidő után még teljesen jó állapot a 91%-os kondíció is. Ezt ha ilyen ütemmel kivetíted a jövőre, akkor kijön, hogy ~20 év múlva fog lemenni 0%-ra, addigra ~105 TB írás lesz rajta. Ez persze csak becslés, ilyen sokáig nem fog menni, a vezérlő hamarabb makkan meg, mint hogy a NAND cellák kifáradnának. Megy még reálisan 4-6 évet, de addigra is 6-8 éves SSD lesz és kiszolgálja az árát, eleve nem volt drága modell. Annyi év múlva ennek az árán már fél-egy terás SSD-ket kapsz belépőszinten is. Ezért kár aggódni az SSD-kért, meg kímélni őket.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #33101 üzenetére

    A neten kapásból azt találtam, hogy az Intel Q77, Q75, Q57 chipsetek tudják, a Q87 nem.

    A linkek viszont téged erősítenek meg, mikor olyanokat írnak, hogy „impossible to find”. Nem kizárt, hogy azokon a Dell, HP brand gépeken, amelyeken én láttam, azért működött, mert azok vállalati felhasználásra voltak szánva, míg átlag desktop/gamer lapokról meg kiszedték ezt a feature-t. Ezen egyébként csodálkozok is, mert semmibe nem kerül támogatni, a chipsetnek elvileg tudnia kellene, és UEFI/BIOS oldaláról sem nagy kunsz támogatni, sok éves technológia. Ezzel költséget nem vágnak vissza a gyártók, ha letiltják.

    Megint máshol azt írják, hogy „most desktop PCs don’t have the ability to set an ATA password in the BIOS”, de említenek rá BIOS modot. Mások azzal magyarázzák, hogy a desktop gép nem mobil, meg home use, de ez mind bullshit, mert a desktop gép is ellopható betörésnél, meg ahhoz is próbálhatnak illetéktelenek hozzáférni home usecase-nél is.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Raymond #33103 üzenetére

    Elhiszem. Elég sajnálatos sz@rrágás kategória akkor. Pont az a poén benne, hogy semmit sehová nem kell hozzá beépíteni, a chipset általában tudná, a BIOS-os támogatós részt meg ugyanaz a gyártó a céges gépekre fejlesztett BIOS-ból ki tudná Ctrl+C / Ctrl+V-zni, az egésznek 0 cent/fillér többletköltsége lenne. Nem véletlen, hogy SSD-kből is sok támogatja.

    Évekkel ezelőtt meg azt az ócska dumát nyomták a gyártók, hogy home usernek nem kell a prociba virtualizációs kiterjesztés sem, és csak a prémium procikba tették bele. Erről mondjuk azóta leszoktak, de az ATA jelszó ezek szerint még mindig ez a sajnálják a home usertől kategória. Javaslom szívjanak gázt.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz AssAssynn #33105 üzenetére

    Az USB-s próbálkozáson kívül nekem sincs ötletem. Esetleg a boot menüt próbáld előhozni.

    Az AHCI SATA SSD-knek lett kitalálva, nem számít az NVMe SSD-knek.

  • Frawly

    veterán

    válasz AssAssynn #33108 üzenetére

    A Win10-et semmiképp ne telepítsd DVD-ről. Akkor sem, ha eredeti. A MS oldaláról töltsd le a hivatalos Win10-et (ez mindig a legfrissebb kiadás, jelenleg v1803-as). A saját kiíróprogramjával jön Windows alatt, de Rufus-szal is kiírhatod pendrive-ra. A Windows nem attól lesz eredeti, hogy DVD-ről telepíted, hanem van hozzá legális lincenced és termékkulcsod.

    Az oka az, hogy a DVD-n kiadott Win10 már túl régi verzió, egy csomó frissítést és nagy évszakos (SP-szerű) update-et nem tartalmaz. Plusz DVD-ről elég lassú is a telepítés.

    (#33109) AssAssynn: neked is ugyanezeket tudom írni. Már az elromlott DVD meghajtó helyett sem érdemes másikat venni, elavult technológia. Feleslegesen eszi a gépben az áramot, meg foglalja a helyet. Plusz ha néha napján használod is, bármikor hátba támadhat egy T-Rex, mikor nem is számítasz rá. Nem jó az ilyet kockáztatni :D

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz King Unique #33123 üzenetére

    A 32 GB-os limit csak grafikus felület alatt van WinXP-től felfelé. Tehát létrehoz nagyobbat, csak formázni nem engedi. Parancssorból és particionálós progik alól viszont megoldható.

    Azzal egyetértek, hogy a legegyszerűbb FAT32-es pendrive-ra rámásolni a telepítő .iso TARTALMÁT, én Linux alatt ezt a módszert használom. Nem magát az .iso-fájlt, hanem kibontva, ami benne van. Azt fájlonként kimásolni. Az ezzel a megoldással előkészített USB-s drive-okról minden UEFI képes gép tud bootolni. De ha annyira nem megy valakinek, akkor a Rufus lehet praktikusabb, felhasználóbarátabb megoldás.

    (#33120) Ribi: azért kell FAT32-re formázni, mert akkor az UEFI egy EFI partíciónak fogja látni. Az UEFI boot a FAT32-re épül, úgy szabványosították, és elég rá a fájlokat csak felmásolni. UEFI alatt nincs az a szórakozás, hogy aktívvá kell tenni a partíciót, meg a lemez 0. szektorában az MBR-be be kell tenni az OS indító kódot. Azok hagyományos BIOS bootnál kellenek csak, de már 2018 van, nem XT-ket, meg Pentium 4-eseket használunk már. Ha erre van igény, akkor Rufus-szal most is megoldható persze.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz King Unique #33129 üzenetére

    Ebben lehet igazad van, hogy már Parancssorból sem megy. Nagyon rég nem próbáltam, nem használtam Windowst FAT32-vel. Ezt a FAT32-es telepítőfájlmásolást Linux alatt szoktam csinálni, mivel az a fő rendszerem, de ott sorban küldöm a
    sudo cfdisk -z /dev/sdb
    sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb1
    parancsokat és megvan az inicializálás, partíciólétrehozás és formázás, mindenféle limitációk meg külön szoftverletöltögetés, és telepítgetés nélkül. A telepítőfájlokat meg úgy másolom rá, hogy Double Commanderrel belelépek az win10telepito.iso fájlba, és csak átmásolom a tartalmát, miután a DC egyben automatikusan fel is csatolja a frissen létrehozott FAT32 partíciót, bár előtte még kelleni szokott egy sudo chmod felhasznloinevem /media/akarmi -R futtatása is, mivel a friss FAT32 partíciót úgy hozza létre, hogy csak rendszergazda tud ráírni.

    Ráadásul erre a célra tartok egy külsős SSD-t, particionálása 1 mp, gyorsformázás 1 mp, telepítőfájlok felmásolása 5-10 mp. A kiírt telepítő bebootolása 5-6 mp. Telepítési idő SSD-ről SSD-re 1-2 perc körül, de a fájlműveletek lezajlanak kb. 1 perc alatt, a másik 1 perc míg kattintgatok a telepítőben, megválaszolom a kérdéseit, meg ilyen hardvereket, hálózatot detektál. Telepített Win10 bebootolása megint 5-6 mp. Régen, mikor hagyományos pendrive-ot használtam erre (igaz azok USB2-esek voltak), akkor ennyi idő alatt a telepítőkiírás nem volt meg, nem hogy a komplett install.

    DVD-ről meg még soha nem telepítettem Windows 7 és annál újabb Windowst. Utoljára MSDN .iso-s WinXP SP3-mat, de azt is CD-ről, meg a néhány legutolsó XP install már annál is pendrive-ról zajlott, amit jellemzően Rufus-szal írtam ki. Vistát meg csak olyan gépen használtam, ami azzal jött, meg virtuális gépben, így ahhoz sem kellett soha DVD lemezt pörgetni, meg kiírni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Emperor_ #33131 üzenetére

    Ja, ez megdeglett. Remélem nem lesz tömeges hiba, mert az utóbbi időben veszik az emberek az A400-at, mint a cukrot.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bodz #33136 üzenetére

    Ha a SMART tényleg regisztrálta a 70 fok fölötti hőmérsékletet, akkor azzal ugrott is jótállás rá. Így akár te is fúrhatsz rá ilyen Igor-féle lyukat, hátha segít a hűtésében. Vagy ha olyan gépben járatod, akár ki is szerelheted a műanyag házból, és a vezérlőre applikálhatsz saját hűtőbordát hővezető pasztával. Bár szerintem valami hibás darabot fogtál ki, mert nálam nem melegszik ennyire, és a topikban sem számolt be még róla senki, hogy ennyire forró lenne nála, pedig vettünk egy páran.

    A newegg-en tömegesen panaszkodtak, hogy 2-6 hónap alatt megmurdelt a SU650-ük, ez nyugtalanító. De melegedésre ott sem panaszkodott senki.

  • Frawly

    veterán

    válasz KaiotEch #33141 üzenetére

    Ez SSD hibának néz ki, szerintem küldd vissza gariztatni. A legbiztosabb jele az SSD hibának, hogy hol látszik BIOS-ban, hol nem, vagy ha folyamatosan adatot veszt, ráírsz valamit, következő bootkor már nincs rajta.

    Néha a vezérlő mindenféle külön előzmény nélkül döglik meg, holott akár a SMART adatok is rendben lévőnek tűnnek.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bodz #33143 üzenetére

    Teljesen megértem, hogy többet nem bízol benne. Már én sem vennék, mióta a neweggen ezeket a rossz visszajelzéseket olvastam róla, meg ha itt nézed, abba is hagytuk az ajánlgatását egyelőre. Remélem az enyém nem rossz szériából való, melegedni nem melegedik, sőt, szokatlanul hűvösnek tűnik. Sebességre kicsit gyenguska még, de nem feltűnően, meg nálam külső meghajtóként úgyis visszafogja az UASP USB3.0 csatlakozás, amivel nagyobb sebességet úgyse tudnék kihajtani, úgyhogy nem bánom.

    De SSD-ből bármelyik tönkremehet. Akár a 10 év garis 850 Pro is bármikor kifeküdhet, selejt van mindenből, nem tudják tömeggyártásban 100%-ra kiszűrni, meg bombabiztosan tesztelni. Ráadásul pont az Adata SU650 az, amit az Adata annyira tesztel, hogy még gyárilag is meg szokták járatni párszáz GB írással. Fene se érti hogy lehet ennyi problémás modell. Még azzal sem magyarázható, hogy belépő szint. Az A400 is belépőszint, és mégse lehetett róla rosszakat olvasni még.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bodz #33145 üzenetére

    Az SU655-ről még nem hallottam, speckóit nem ismerem. Nem kizárt, hogy tényleg egy javított, ráncfelvarrott modell.

  • Frawly

    veterán

    válasz Moonwolf #33147 üzenetére

    Ennél nem a Raw/Adat értéket kell nézni, hanem a sima Érték (Current Value) mezőt. Ez pedig 0-99-es skálán nálad 99-nek van írva, tehát 99/99=100 százalékosan hibátlan. Ha ez az érték rosszabb lenne, elkezdenek lefogyni 99-ről, és ha elérte a nullát, akkor venné úgy a SMART, hogy a meghajtó nem megy már át sikerrel az önteszten.

  • Frawly

    veterán

    Elnézve ezt az SU655-öt ez valami belső japán piacra szánt modell, egyébként ugyanaz technikai paraméterekben, mint az SU650. Nincs sehol készleten, és a datasheet is csak japánul van róla, a nemzetközi, angol nyelvű adata.com-on nincs is róla termékleírás. Semmivel nem tűnik jobb alternatívának az SU650-nél, tehát még azt sem lehet mondani, hogy valamiben ráncfelvarrást kapott volna.

    A Crucial BX500-ról szintén nagyon keveset találni, a speckókból ítélve az MX500-nak egy kicsi olcsósított variánsa, hajszállal lassabb, kicsit alacsonyabb TBW-k, ami alapján az a gyanúm, hogy egy kicsit régebbi szériás 3D NAND chipeket szórnak ki vele, de ha ezt árban kompenzálják, és nem megbízhatatlan meghajtó, akár még vehető is lesz.

    (#33148) Petyás: igen, érdemes. SSD-n és HDD-n is. Egy partíció a rendszernek, egy az adatoknak. A dokumentumokat, programokat érdemes az adatpartícióra tenni, hogy ha újra kell telepíteni a Wint, akkor nem kell adatot lementegetni, azok megmaradnak.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Dency01 #33151 üzenetére

    Nézz rá a Kingston SSD Toolboxszal. A HDS egyértelmű, hogy nem ismeri fel az A400-et és hülyeséget ír róla, rosszul értelmezi a SMART adatokat.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bodz #33156 üzenetére

    Az MX500-zal nem lehet mellényúlni, igaz az már valóban középkategória, nem belépőszint.

    Az SU655-re meg kíváncsi vagyok.

  • Frawly

    veterán

    válasz Malachi #33168 üzenetére

    Nem kell újra megvenned a HD Sentinelt, öröklicencesen árulják. Ez azt jelenti, hogy mindig a legújabbat használhatod belőle ugyanazzal a kulccsal. Ha a valami miatt nem fogadná el, írj a fejlesztőnek, fog küldeni működő kulcsot.

    Nekem 5-6 évvel ezelőttről van egy kulcsom, egy promóciós napon lehetett hozzájutni regisztrálást követően, meg a Facebook-oldalukat kellett hozzá lájkolni. Mai napig működik a legújabb verzióval.

    De az SSD-re a gyári programjával is ránézhetsz, meg SSDOK-kal.

    (#33165) Doky586: azt hiszem a Windows Feladatkezelőben Részletek fül. Ott kell jobb gombbal kattintani valamelyik oszlopra, és kiválasztani az I/O bájt írás vagy mi a rák a neve.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #33174 üzenetére

    Ja, hogy ez Win7. A kollégának nem Win10-e van? Annál a Folyamatok fülön nem lehet ilyet állítani, csak a Részletek fülön. Most nem bootolok át, hogy képernyőképet csináljak, úgyse magyar, hanem amerikai verziót használok.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33178 üzenetére

    Ennek nem lenne szabad ilyen lassúnak lenni, még akkor sem, ha 120 gigás csak, ami a leglassabb modell belőle. fdisk -l és smartctl -a /dev/sd[akármi] kimenetet adjál, hogy lássuk.

    Az elérési időnek 0,02 ms-nak kéne lennie. Nem 2,5-nek.

    Ahogy látom, hiba az nincs rajta, az az 1-es értékű hibánál nem a Value, hanem a Normalized értékét kell nézni. Meg ha jól látom ez a Gnome Disks alkalmazással készült, ami az egyik legnagyobb foshalom, amit háttértárakhoz valaha írtak. Csupa hülyeséget szokott írogatni. Már az eleve gyanús, hogy a Power On-ra --- ot ír, mivel 0-1 órának akkor is kéne ott lennie, ha még csak 5 perce használod!

    (#33179) Doky586: Linuxot használ. HDS van arra is, de nem sokat ér. CDM sincs Linuxra. Bár a CDM-nek MS DiskSpd az alapja, az meg van Linuxra is, de nekem nem sikerült úgy felparaméterezni, hogy CDM-hez hasonló mérési eredményeket adjon.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33178 üzenetére

    Már nem tudom szerkeszteni az előző hozzászólást: onnan is látszik, hogy ha megnézed az UV500 120 gigás windowsos CDM tesztjeit, ott 3×1 gigás beállításokon is mérnek vele úgy kb. 500/320 megás olvasást, írást, mert még az SSD saját cache ott sem fogy ki, te meg csak 550 megás mérettel tesztelté. Ráadásul Linux alatt jobb számokat kéne kapjál, mert a fájlrendszerek is gyorsabbak, meg a kernel is hatékonyabbak cache-el, és ha még gyengébb is egy SSD, ez sokat szokott nyomni a latba!

    Ennél sokkal relevánsabb lenne egy életbeli teszt, ahol átmásolnál pár giga nagy fájlt, pár gigányi apró fájlt, lemérnéd a bootidőt, ilyesmik. De ha te az SSD Gnome Disks Benchmarkra vetted, akkor nyugodtan keseredj el.

    Azt sem ártana tudni, hogy pontosan milyen gépben mérted.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33183 üzenetére

    Ááá, látom ez az Elitebook 8570. A proci ebben gondolom olyan van, ami ki tudja hajtani. Az fdisk kimenetből a partíciók alignálása rendben lévőnek tűnik. Fájlrendszer ext4? Valami spéci mount opció nincs?

    Abból az Errorból meg a normalizált 0-100 közé eső értéket kell nézni, nem a RAW értéket. Az előbbi szerint meg 100%-os még a meghajtó ebben a tekintetben is.

    Egyébként látszik, hogy a smartctl mennyivel megbízhatóbb, mint a Gnome Disks, pl. a Power On értéket is helyesen jelzi ki végre.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33180 üzenetére

    A sebesség mennyi adat után esik be ekkorára? Mert szinte minden SSD-nél belassul ám egy szint fölött kb. ennyire, ha kifogy a cache. Kivéve egy-két spéci csúcsmeghajtót, mint a 850 Pro, ahol az egész meghajtó egy nagy L2 MLC cache, állati nagy L1 DDR3 cache-el.

    Később, lemérem neked 525 gigás MX300-nál, hogy mekkora adatmenyiség után esik be erre a szintre, de meg fogok izzadni vele, mert 16 gigás RAM kernel cache miatt trükközni kell, abból nem fogyok ki egyhamar.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33187 üzenetére

    Lehet engem is megtévesztenek a piros-zöld-kék csíkok, azoknál ilyen 2,5-15 és 25 ms-okat látok. Az brutálisan kaka, a 25ms még HDD-nél is büntet. A 0,1 átlagos ms már közeledik, de inkább a 0,050-hez kéne közelebb lennie annak is.

    Azt nem tudom az UV500 mennyire nagy cache-el rendelkezik, de elvileg nem szar Micron 3D TLC NAND van rajta, meg Marvell 88-as vezérlő, azaz lényegében a Crucial MX300 szintjét kéne hogy hozza azonos méretben. Összehasonlítani persze nem lehet, mert az MX300 275 gigás mérettől indul.

    Az 5,3 mp-es bootidő az viszont már megfelelőnek hangzik, ha tényleg a boot loadertől méred egészen az asztal betöltődéséig, és nem a systemd-analyze fals eredményeit kopiztad be ide.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33191 üzenetére

    Hiba nincs rajta, rossz oszlopban nézed az értéket. Ha nem hiszed el, felőlem vidd vissza. Különböző gyártók különbözően kezelik ezeket az Error Rate-eket. Ha úgy sem vagy vele boldog, szerintem még lehet visszaveszik, sokszor a boltos sem ért a SMART értékekhez, és el fogja neked hinni a SMART értékek alapján, hogy hibás. Volt itt nemrég valaki, akinek két hibátlan Adata SU800-at is visszavittek, mert elavult verziós HD Sentinel írt rá tévesen hibát.

    Valami Live USB-s Windowst kerítsél, bootolj be róla, ha más nem arra lehet jó, hogy tudsz vele HDS 5.30-al SMART-ot menteni a visszavitelhez, meg a Kingston SSD Toolboxszal tudsz ránézni, az mit ír rá.

    Rendszerbetöltőnek kell lennie. Gondolom ez Mint 19 Cinnamon, annál GRUB2-nek kéne lennie, Esc-et vagy Shift-et nyomogatva elő kéne jönnie. Akkor is, ha nincs fent más disztró. Az fdisk-es kimeneten látszik, hogy label type: dos, magyarán MBR-es meghajtó, így UEFI boot kizárva. UEFI-nél lehetne még elképzelhető, hogy nincs rendszerbetöltő, mert az EUFI már önmagában is az. Esetleg ha már semmi nem segít, akkor a BIOS boot menüjét szedd elő (ezt általában F12), és kezd el telefonos stopperalkalmazással mérni, miután abban elbootoltattad az SSD-t. Ez a rendszerbetöltőtől mérés azért szükséges, hogy a BIOS inicializálási idejét ne mérd bele a bootidőbe. Ha van bejelentkezés, meg jelszóbekérés, arra az időre megint meg kell állítani a stoppert.

    Ha megnézed ezeket a windowsos eredményeket, akkor láthatod, hogy a 120 gigáson is 191 MB/sec-es írást mértek 5×1 gigás beállítással, nem 60-80 gigát, amit te mérsz. Persze nem azt mondom, nem acélos eredmény a 191 mega sem, mert a szintén ultraolcsó, 120 gigás méretben lassú Adata SU650 ugyanebben a műfajban 320 MB/sec-et áttol, és nagyobb fájloknál sem esik be nagyon 200 mega alá.

    De pl. ezen a videón a 240 gigásat mérik le, és szépen látszik a grafikonon, hogy 7,5 gigás fájlt átlag 407 MB/sec-kel másol az UV500. A 240-es persze gyorsabb, de a 120 gigásnak sem kéne ennyire belassulnia 0,5 GB-nyi írás után.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    Ezt inkább külön hsz.-be teszem.

    Megnéztem olyan oldalakon, ahol leszedték a M.2-es UV500-ról a garimatricát. Ezek alapján ezek vannak rajta:
    A) 128 gigás 15nm-es 48 rétegű Toshiba BiCS 3D TLC NAND (a 120 gigáson 1 darab ilyen chip van, a 960-ason 4 darab), de ez nem olyan rossz fajta NAND, ez van Kingston A1000 NVMe SSD-n is.
    B) Marvell 88SS1074-es vezérlő: ez van rajta a jóval gyorsabb Crucial MX300-on meg egy csomó másik SSD-n, szóval ez sem lehet szűk keresztmetszet
    C) Kingston D1216MCABXGGBS chip, ami a netet széttúrva egy 128 MB-os DDR3L chip, így ez lesz a cache. Ezt viszont nem tudom, hogy a 120 gigáson is ennyi-e, vagy a nagyobb modelleken ennyi, vagy azokon több. Tény, hogy egy nem néz ki combos méretnek, de arról nem tudok, hogy más SSD-ken ez mekkora. A gyártóknak ezt fel kéne tüntetniük.

    Mindenképp poén, hogy az egyik chipekkel kereskedő oldalakon ez a DDR3 chip 3,2 USD, ha 1000-nél többet rendel belőle az ember 2,4 USD/darab. Ez két ok miatt is szörnyű. Egyrészt, hogy ebből nem tesznek rá mindjárt 4-8 darabot, vagy amennyi a nyákra ráfér, nem dobná meg sokkal az SSD árát, egy ~10 dollárral, a teljesítményét jócskán megdobná, a fogyasztást meg érdemben nem növelné, hőt sem sokat termel. Másrészt ennek alapján félelmetes belegondolni, hogy a vezérlő és a NAND chipek is milyen olcsók lehetnek, és egy egész SSD legyártása milyen fillérekbe kerülhet, szerintem egy 40-50 dollárért adott SSD alkatrészköltsége valahol 10-15 dollár körül lehet. Jó, persze erre még a gyártónak rájönnek költségei, áram, munkaerő, biztosítás, szállítás, stb., meg profit, de mindenképp baromi olcsóra jön ki. Az is világos, hogy erre még rájön kisker/nagyker árrés/költségek, meg vám, áfa, de így is piszok nagy üzlet lehet nagy tételben.

    Ami még nagyon nem cool, hogy a gyártók rejtegetik, hogy mi van az adott modellen. A SATA meghajtók bent vannak egy házban, aminek a megbontása garivesztéssel jár. Az M.2 és mSATA meghajtókon meg matricával vannak leragasztva a chipek, persze a matrica eltávolításával a gari szintén ugrik. De ez nem csak a Kingstonnál van így.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Frawly #33194 üzenetére

    Most olvasgattam cikkekben, hogy már 2016-ban elértük azt a pontot, hogy az SSD-k nagyobbak lettek, mint a HDD-k. 2015-ben még azonos szinten voltak, 2016-ra pedig 16 TB-os volt a legnagyobb SSD, míg a HDD-nél ez a szám 10 TB volt. Mostanra már a Seagate kihozta a 60 TB-os SSD-jét, míg a 18 terás HDD még csak idénre tett ígéret szintjén létezik a Samsungtól. Ez mind csak extremitás egyenlőre, de szépen mutatja, hogy a távolabbi jövőben nem csak sebességben lesznek a mechanikus háttértárak lealázva, de méretben/adatsűrűségben is. A HDD-k ennek ellenére szerintem sokára halnak majd ki, olcsók maradnak, adatot archiválni hosszú ideig jobbak lesznek, mivel az SSD-k felejtenek egy idő után, ha nincsenek használva.

    Lesz majd egy pont, ahol viszont az SSD-k is kiszorulnak, mert addigra kifejlesztenek egy olyan technológiát, amivel a RAM-ok nem fognak felejteni, hanem megőrzik az adatot, sebességbeli hátrány nélkül. Addigra a gépek, mobil eszközök úgy fognak kinézni, hogy lesz benne X TB DDR-akárhányas tároló, aminek a szabadon maradt adatterülete RAM-ként is lesz használva egyben, esetleg egy swapfájl lesz a RAM, ezzel a swapolás, cache-elés és a hibernálás is ki lesz iktatva, meg lesz oldva egy füst alatt. A töredezés meg továbbra sem fog gondot okozni. A tömörítés opcionális lesz, arra az esetre, ha a tárhely szűkös lenne.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #33197 üzenetére

    A Kingston SSD Managert még megpróbálhatod. Pedig a jó driverrel megy az SSD, szóval fel kellett volna ismernie a CDM-nek, meg a Kingston SSD Toolboxnak is. SSDOK szerint a beállítások jók, de néhány adatot nem tudott kiolvasni, nem ismeri az UV500-at.

    A HDS felülettesztjeire nem tudok mit mondani. Azt csak azért javasoltam, hogy mit ír az Áttekintés fülön a meghajtóra, figyelmeztet-e az Error Rate, leviszi-e miatta a kijelzett kondíciót. A felülettesztben a sötétebb négyzetek, ahol megtorpant, nem tudom micsodák.

    Az a cikkcakkos grafikon rendben lévőnek tűnik. Próbálj vele fájlokat másolgatni, hogy Windows alatt mennyi idő után fogy ki a cache-ből. Előtte győződj meg, hogy Windows Update meg ilyen TiWorker.exe, Indexelési szolgáltatás, meg hasonló hülyeség ne tekerje a lemezt a háttérben, igaz ezek a Win10-nek a mocsokságai, de lehet a Win8 is csinálja ezeket.

  • Frawly

    veterán

    válasz Csontikka #33203 üzenetére

    Szerintem ez inkompatibilitás lesz a SATA vezérlővel. Pedig inteles vezérlő, annak nem kéne gondot okozzon a 850 Pro, a Samsungokat inkább az AMD-k nem szeretik. A beállításaid is jók, a megfelelő SATA driverrel hajtod. Egyértelmű az SSD is jó, ha több fajtával is ezt csinálja. BIOS frissítés megvolt, kábelhiba kizárva, mivel laptop. A Toshiba weblapjáról letöltve még próbáld az Intel SATA drivert feltelepíteni, ne ilyen moddoltat, hanem a hivatalosat.

    Amit még megnézhetnél, hogy Rufus-szal kiírsz egy Live Ubuntu 18.04-et, bebootolod, és próbálsz az SSD-n fájlokat másolgatni, főleg sok kicsit, hogy ott is gyors-e a boot, de lassú-e a rendszer. Ezt is csak azért, hogy a Windows esetleges nyűgjeit kizárjuk.

    (#33209) GRILLEBAR: a Crystal Disk Mark legújabb verziójával mérj, 6.0.1-es talán. A lapod meg a procid elvileg bőven ki kéne tudnia hajtani ebből az SSD-ből a gyártó által megadott értékeket, full PCIe 3.0 x4-es sávszélen.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák