Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • delta9

    senior tag

    azért mielőtt mindent raw-ban fotóznál, minden oldalát ismerd meg a raw-nak, ne csak a pozitívat, amik elhangzanak mellette.

    [link]

    munkám során elég nagy méretű plakátokat is csinálok, többek között offset és digitális nyomdában nagy példányban elkészítve, és a jpeg is megfelelő választás, de természetesen a raw-nak is megvan a maga felhasználási területe.

    szóval én kicsit ellenkeznék azzal, hogy mindig mindent raw-ban kell fotózni. a linkben szereplő írás alapján érdemes megfontolás tárgyává tenni, hogy mikor használd (illetve, hogy mikor ne).

  • delta9

    senior tag

    válasz Hydra SR #21 üzenetére

    éppen ezért linkeltem egy profi fotós évtizedes tapasztalataira alapuló írást, hogy ne érje szó a ház elejét. ha csináltatok egy viszonylag nagyobb, mondjuk 1000×700-as plakátot egy neves debreceni nyomdában, akkor eléggé valószínű, hogy nem fogod megmondani, hogy az azon szereplő kép alapja jpeg vagy raw formátum volt (ez már saját tapasztalat).

    és hátrányként pedig ne felejtsd el, hogy a gépeddel készített raw-okat csak mindaddig fogod tudni olvasni, amíg a géped gyártója ezt támogatja. ez az elkövetkezendő pár évben nyilván nem okoz problémát, de mi a garancia arra, hogy 10-15 év múlva is fogod tudni? nagyjából semmi. (ld. előző linken kifejtve)

    és nem mondom, hogy nem kell megismerni a raw-ot, hanem azt mondom, hogy nem igaz az, hogy mindig mindent raw-ban kell fotózni, mert az úgy a jó.

  • delta9

    senior tag

    válasz Hydra SR #24 üzenetére

    a plakátot úgy értettem, hogy ha megvizsgálod közelről, nem tartom valószínűnek, hogy megmondod milyen alapanygból van a kép rajta. és nemcsak offsetre, hanem digitálisra is értendő ez.

    kompatibilitás: a jelenleg használt oprendszeredhez tudod használni az alkalmazást.

    a jpeg formátum nem fog megváltozni, iso standardban rögzített, különböző oprendszerek, a böngészőktől a képfeldolgozó alkalmazásokig minden ismeri (kb. natívan támogatja). ez a raw-ról nem mondható el, tehát ha kettő megváltozására (bár a támogatása szó lenne a megfelelőbb), ha egyforma esélyt látsz... hááát eléggé eltérő a véleményünk.

    továbbra is tartom, hogy nem kell mindig mindent raw-ban fotózni, de szeretném hangsúlyozni, hogy annak is megvan a használhatósági területe, viszont az nem a mindig. de ezen nem fogunk összeveszni.

  • delta9

    senior tag

    válasz Hydra SR #29 üzenetére

    persze. de én azt mondtam, hogy nem igaz, hogy mindig mindent rawban kell fotózni, nem pedig azt, hogy rawban egyáltalán nem kell fotózni. te konkrét esetekről beszélsz, én általános dolgokról.

    ellenben azt a lényeges különbséget, amely rawból történő maximális minőségű jpeg konverzió és kamera hq jpeg beállítás között van, igazán megmutathatnád valami fotókon illusztrálva. általában. nem speciális esetben. (ne érts félre, nem azt mondom, hogy ilyen nincs, csak hogy jó lenne látnom ezt, a speciális eseteket leszámítva)

  • delta9

    senior tag

    válasz Hydra SR #32 üzenetére

    hát (-tal nem kezdünk mondatot) nem könnyű úgy beszélgetni, hogy direkte eltúlzod amit mondtam.

    az mondtam, hogy nem egyforma esély van arra, hogy a jpeg és a raw támogatottsága megváltozik. ez nem jelenti azt, hogy az idők végezetéig kompatibilis lesz. tudom, hogy te is tudod, hogy ez nem jelenti azt, már csak azt nem értem, hogy mi értelme van kiforgatni a szavaimat, azon kívül, hogy az észérvekkel, esetleg tapasztalatokkal alátámasztott beszélgetésünk egy meddő vitába torkollik és rákényszerítesz, hogy megmagyarázzam, amit leírtam - szerintem - félreérthetetlenül.

    nem akarok veled (sem) konfrontálódni, azt gondoltam, hogy most éppen megosztjuk egymással amit gondolunk, esetleg amit munkánk/hobbink során tapasztaltunk, nem pedig kiforgatjuk egymás szavait. (értsd: te az enyémet). így viszont nekem nincs kedvem semmit sem írni. legyen neked igazad.

    peace

Új hozzászólás Aktív témák