Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hydra SR

    addikt

    tbs-nek a DF topicban feltett kérdéseire:

    Jól látod a helyzetet, az élesítés a zajt is kiemeli. Az egyik kedvenc funkcióm a PSP-ben a Salt and pepper filter. Egy iszonyú primitív zajszűrés de pótolhatatlannak tartom a tudását. Tulajdonképpen sugarat és érzékenységet lehet állítani benne de a leghasznosabbnak az 1-es sugár, 1-es erősség kombinációt tartom. Így kizárólag a környezetétől durván elütő, 1 pixelnyi pöttyöket dolgozza bele a háttérbe. Nem tudom, más gépeknél hogy van ez RAW-ban de a Canon CMOS-nál tutira úgy, hogy a képzaj éppen ilyen formában szokott jelentkezni: 1 pixelnyi fehér vagy piros pöttyök (környezet- és ISO-függő is a dolog de a legrandább formája a képzajnak éppen ez). Teszi mindezt úgy, hogy a részletességet alig-alig rombolja (kivéve a lentebb említett haj esetében). Ha a fekete háttér előtt van valami részletes téma, szinte nyugodt szívvel rá lehet uszítani a salt and pepper filtert az említett paraméterezéssel, szelektív kijelölgetés nélkül. Erős reflektorokkal megvilágított hajnál azért javaslom a kijelölést, mert az apró, sűrű csillogás eltávolításával mindenkinek kicsit rasta hajat csinál, hajra nem mindig szerencsés ráereszteni. De nem kell nagyon precízen körbevágni, csak úgy nagyjából. Ezt a salt and pepper filtert szinte mindig ráküldöm a képre élesítés előtt.

    Ja és igen, a PSP-ben unsharp masknak hívják azt az élesítést amiről beszéltem. A másik a sima sharpen vagy sharpen more. Az unsharp mask nagyobb sugárral a helyi kontraszt emelésére is jó lehet.

    Én sem szoktam a legtöbb képemmel ennyit pepecselni, csak amit érdemesnek tartok ennyi utómunkára és szükségesnek is tartom. Ez úgy havi 5-6 kép. A többin az utómunka java részét még a Canon Digital Photo Professionalban (amit a géphez adtak) megoldom. Kontraszt, WB, színek, csúcsfények-árnyékok, élességkorrekció egy primitív szinten, vágás, EV korrekció, persze csak a kép teljes területén tudom megcsinálni mindegyiket (kivéve a vágást, értelemszerűen).

    A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

Új hozzászólás Aktív témák