Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz mong08 #77079 üzenetére

    Érdekes, mert sok helyen 65-70 kV/mm-t adnak meg desztillált vízre (pl az angol wiki-n is, míg a magyaron 3 MV/cm-t). Most akkor melyik? A 30 MV/m a hamWiki-ről származik. [link] A kV/mm pedig azonos értékű mértékegység a MV/m-rel. Ez a két dimenzió mondjuk legalább SI-nek megfelelő. míg a MV/cm nem. Az SI nem ismeri el a centit prefixumként. Nem is értem miért használják tudományos helyeken.

    ngabor2: Az eredeti felvetés az, hogy a víz szigetelő. Szigetelő anyagok egyik legfontosabb tulajdonsága pedig az átütési szilárdság. Ebből a szempontból a víz 10x jobb, mint a levegő. Amikor vezetővé válnak, akkor mind a kettőben ionok lesznek a töltéshordozók. De egyik esetben sem maga a közeg. Tehát nem a víz és nem is a levegő fogja vezetni az áramot. Mert a két közeg továbbra is szigetelő marad, csak megfelelő körülmények között lehetővé teszik a töltéshordozók áramlását. De hogy ez megtörténjen, jelentős nagyságú elektromos tér szükséges. Amíg ez nem áll rendelkezésre, addig felesleges ionokról beszélni, mert hiába vannak ott, nem fognak tudni eljutni ez egyik elektródáról a másikra.

    De ha a fajlagos ellenállást nézzük, akkor a csapvíz esetén ez magasabb, mint a félvezető germánium esetén. Márpedig a germánium egykristály normális körülmények között szigetelő. Saját vezetése leginkább hő hatására lesz, ahhoz, hogy érdemben használható legyen, mint félvezető (azaz szabályozható legyen a vezetzőképessége) adalékolni kell. De lehet tovább menni: a tengervíz fajlagos ellenállása magasabb, mint a GaAs-é, utóbbi pedig megintcsak félvezető, viselkedését tekintve ugyanaz igaz rá, mint a germániumra. Azaz normál körülmények között szigetelő. [link] Általánosságban 10^5 S/m vezetőképesség felett szokás vezetőnek tekinteni az anyagokat. A tengervíz is nagyon messze van ettől.

    Egyébként nem is tudtam, hogy a vezetési és szigetelési tulajdonságok alig függenek össze egymással...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák