Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szazbolha

    addikt

    válasz orsib78 #1908 üzenetére

    A monolitikus adattárolásnál mindig jobb az elosztott. Térben és tárolás megvalósításában is. Főleg ha elhisszük hogy a digitális eszközeink nem rendelkeznek hibajavító mechanizmusokkal.
    Egyébként ha ez igaz lenne, akkor a fájlok másolásával mint egy vírus úgy terjednének a hibás adatrészek, sőt nem csak terjednének, hanem folyamatosan gyarapodnának.
    Én még nem találkoztam ezzel a jelenséggel.

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz orsib78 #1908 üzenetére

    Jó az irány, tetszik a motyód :D ;) Ez így korrekt.

    Adat integritás. Háttértáron a ZFS és hasonló állatok a megoldás (vagy fizikai raid kártyák nyújtják ezt, de azokkal néha nyűg van hiba esetén + eléggé zárt cuccok, soha nem vállalnám be), memóriában pedig az ECC ugye - és pipa.

    Ráadásul a ZFS-nek kell a memória, nem kicsit, nagyon. Egy 4TB-os RAID10-es tömbnek neki sem szabad állni 16Gbyte RAM alatt. Igaz, de nem betonfal limitáció, amíg nem használsz deduplikációt. A 4TB-os raid10 tömb elfut 4-8G RAM körül is, jó teljesítménnyel :K , míg a dedup nincs bekapcsolva (default off amúgy és senki nem ajánlja, én sem, bár teszt gépen jól működött, csak zene, film, egyebeket tároló gépen nagyon pici a valószínűsége, hogy két egyforma fájl létezzen és azt 1 fizikaiban tárolja, erre meg külön egy nyilvántartó táblát tartson RAM-ban). Szóval dedup nélkül nepara a ZFS-től, a 8G ECC-ddel simán :K

    Sokkal fontosabb zfs sebességnél a fícsörök jó használata, 4K AF meghajtók kezelése és 1-2 extra paraméter, melyekkel optimalizálni lehet a pool-okat (főleg az írás-olvasás sebességét, ez nem mindig úgy triviális, mint klasszik raid-nél). De alapból se rossz a beállítás amúgy.

    Hálózat: tök8, kábel vagy wifi. Adatot viszünk át, nem jelet... az adat a hasznos terhe annak a szállítmánynak, amivel a DAC-odat eteted, az előtte lévő lejátszó program segítségével a CPU-val, RAM-al , bufferekkel... Szóval töknyolc, hogy a szenet mikor mi szállítja, egyszer vasút, egyszer hajó, egyszer teherautó és az is mindegy, mikor melyiken történik egy kis hiba, amíg a Te szened ugyanaz a szén, mint amit a feladó összepakolt Neked.

    Érdekes setup-od van. Én most Pi4-ezek, még nézem a kuckót hozzá Aliexpress-en, nem tudom, mekkora lesz a toroiddal, Arduino-val meg minden bigyóval együtt (helyileg hogy férek el). A Pi4-et meghűtöm bordákkal, így vettem hozzá egy 20cm-es régi IDE kábelhez hasonló szalagkábelt, amivel a GPIO portjait elviszem tőle oldalra kicsit, így a házon belül is tudom árnyékolni a kicsit zajos Pi-t, meg bordázni is tudom passzív módra úgy, hogy közben a GPIO-ra a kábel segítségével pakolhatok kütyüket. A szalagkábel túlvégére, ami a GPIO portokat reprezentálja, kerül egy I2S reclocker modul, arra pedig egy HDMI transmitter, ami HDMI LVDS formában adja ki a jelet egy túloldali, majdani külső DAC-nak (max PCM 768kHz/DSD1024 natív).

    A kütyün egy SD kari rendszernek, semmi más. Wifi, Volumio, hálózaton keresztül látja a NAS-omon lévő fájlokat és kész is, más dolga nem lesz. ON/OFF az Arduino-n keresztül, ami majd távszabályzóról kapja a jelet és húzogatja a reléket :D + szól a többi Arduino-nak a rendszerben, ami a többi eszközömet vezérli, így a teljes lánc több alkatrésze egyetlen egy távszabályzó gombnyomásra éled fel és alszik el, ahogy akarom.

    Apámnak karácsonyra raktam össze ezt, ő egy lépéssel előrébb van, a HDMI kütyüt most kapja meg maholnap :) Mondtam neki, kezdje tömni a malacperselyt 2020 karácsonyra, kell az a DAC :D

    DAC-ot pedig majd választok innen, mármint mint oldalról.. érdemes a linken lévő függőleges oszlopos képet jobban megnézni (nagyítható), milyen márkák mérve hova esnek. Olykor csak pislogok, hogy mivan.

    Aztán úgyis indul majd a cserebere, ez a kütyüzés már csak ilyen :D Beszippant.

    Egy szó mint száz, szerintem nyugodtan állj át ZFS-re, akkor kapsz integritást is az adatokra, addig csak tárolod, de se a proci, se a fájlrendszer, se semmi nem ellenőrzi, azt olvassa-e fel, amit korábban kiírtál.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák