Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Powerer

    tag

    válasz AsakuraDave #5639 üzenetére

    Hali Dave!

    Ugyanilyen alaplapom és procim van, leírom neked az eddigi tapasztalataimat illetve ami infót gyűjtöttem.

    BIOS-ban be tudod állítani a PBO-t, és az új 1401-es BIOS-ban már limit nélkül van lehetőség a +freq offsetet állítani a korábbi max 200 MHz-hez képest. Ez automatikusan fogja tuningolni a procit, de a PBO döntően a multithreaded terhelésekre optimalizál, és arra törekszik, hogy a megfelelő hőmérséklet és teljesítmény értékeken belül a lehető legmagasabb all-core frekvenciát érje el. Ez tehát akkor lehet hasznos, ha a több magot kihasználó feladatokra használod a gépet, munka, multimedia stb. Feszültségek és egyéb dolgok kezelését érdemes auton hagyni.
    Ha játékra használod főként a gépet, és így a single core teljesítmény a fontosabb, akkor a BIOSban és Ryzen Masterben is megtalálható AutoOC lesz a barátod. Ezzel lehet a legmagasabb frekvenciát elérni egy magon, ezzel lesz a legnagyobb a teljesítmény a játékokban.

    Forrás: https://www.hardwaretimes.com/amd-ryzen-5000-precision-boost-overdrive-auto-oc-4-85ghz-on-the-5600x/

    A manuális tuningolást egyelőre nem erőltetném ennél a proci szériánál.
    Jelenleg nincs CTR program támogatás az 5000-es szériára. Ez a program tud majd a jövőben lefuttatni egy automatikus diagnosztikát ami megállapítja, hogy az egyes magok frekvenciáját és a feszültséget hogy érdemes beállítani, hogy megtaláljuk a legjobb teljesítmény/fogyasztás párost. Ezzel fogyasztáscsökkenés mellett érhető el teljesítmény növekedés. A Ryzen 2-es szériára működik ez a program, és ott nekem sikerült elérnem az automatikusnál jelentősen alacsonyabb feszültség mellett a gyárinál magasabb órajeleket elérni, és eközben a chip hőmérséklete átlag 15 fokkal csökkent. Addig is lehet próbálkozni manual oc-vel pl Ryzen Masterben, de nekem nincsenek jó tapasztalataim vele. Próbálkozás közben kékhalál, újraindulások, Windows hibák, stb - nagyon nehézkes a diagnosztika. Ugyanezt lehet BIOS-ban is állítgatni, de ez még lassabb, és napokba telik kitesztelni, hogy a hat magon melyik frekvencia lehet még stabil az adott feszültségnél - főleg ha szem előtt tartjuk az elvet, hogy tuning közben mindig csak egy paramétert szabad változtatni tesztelés előtt.

    Ami problémával találkoztam eddig, hogyha a PBO freq offsetet túl magasra állítottam, akkor szaggattott az egész számítógép. Ez azt jelenti, hogy Windowsban, játékban, videónézés közben is ritmusosan szaggatott az egész, teljesen használhatatlan volt. Miután ezt kikapcsoltam és alapértéken hagytam mindent, teljesen rendben van minden.
    További tapasztalatom, hogy ez a széria sokkal jobban kezeli a feszültségek visszavételét, 0 .9-1.0 voltra visszaveszi terhelés nélkül a feszültséget, illetve a hőmérsékletek is sokkal elfogadhatóbbak, mint 3000-es szériánál voltak gyári értéken hagyva mindent.

    Ádám

Új hozzászólás Aktív témák