Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Leon77 #11054 üzenetére

    Most eltévedtem? Eddig arról beszéltünk, hogy OC mellett nem veszi vissza a feszültséget a Ryzen ha vissza is veszi alacsonyabbra vagy idle-minimumra az órajelet.

    Így pedig nem igaz amit írsz. Ill. amennyire látom - még csak belenéztem a táblázatig - a linkelt video sem teljesen azt fedi, amiről én írtam.

    Akkor számokkal a tök egyszerű példám:
    1. Stock (a videós adatok alapján is):
    a. idle: 1.5GHz, 0.4V 71W
    b. load: 3.2GHz 1.04V 140W

    2. Fix fesz (3.2GHz @1.08V):
    a. idle: 3.2GHz, 1.08V 77W
    b. load: 3.2GHz 1.08V 150W

    Mikor van fogyasztás?
    - Ha nincs load akkor nincs - akármilyen fizikai ok miatt: nincs kapuzás, inaktív részek, stb...
    - Ha van load akkor órajeltől és fesztől függ, lineárisan és exponenciálisan. Elvben, ha a fizika tudja a dolgát. :)

    - Az 1.a és 2.a-nál látszik, hogy nincs load mivel se az órajel se a feszkülönbség (kb) nem okoz fogyasztáskülönbséget.
    - A 1.b és 2.b-n látszik, hogy a nagyobb fesz miatt többet eszik.

    A tesztben viszont innentől a light load-ot úgy definiálja, hogy 1-2-3 szálon hajtja, de fullra a procit.
    Ez ha magonként nézzük akkor nyilván tök ugyanaz az eset lesz mint fentebb: Egy mag pihen és akkor órajeltől, fesztől függetlenül nem fogyaszt... vagy maxon teker és akkor - láss csodát - ugyanazt fogyasztja, órajeltől, fesztől függően. Magasabb feszen és/vagy frekin arányosan többet.
    De itt - a példában is - ugye csak a 1.04V-ból csináltunk 1.08V-ot, tehát ennyi a különbségünk a max órajelre terhelt magon.

    Amiről én beszéltem azok a köztes órajelek. Ha mondjuk meghajtod az egyik magot úgy, hogy beáll a freki pl. 2.5GHz-re. Amihez - hasamra ütök - kell mondjuk 0.85V.

    Legyen ez a c eset a két fenti setupban:
    1.c.: 2.5GHz, 0.8V
    2.c.: 2.5GHz, 1.08V

    Itt jóval nagyobb a feszkülönbség a két eset között, mint a b-nél ahol alig volt, és az a-nál ahol meg tök mindegy volt, hiszen idle-ben állt a proci.

    Na ilyenkor vajon nincs jóval nagyobb fogyasztáskülönbség a két setup között?
    (Most azt továbbra is hanyagoljuk, hogy ez hány kW/h meg HUF... Azt is értem, hogy van a run to idle vagy minek hívják elmélet. De nem minden terhelés lesz ennek megfelelő.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák