Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mr K

    senior tag

    válasz Qtyii #120382 üzenetére

    Az Omikron "enyhesége" inkább érzékcsalódás: az Omikron súlyosságban összemérhető a Deltával, azaz közel egy szinten lehetnek. Népesség szinten, járványügyi szempontból azért tűnik enyhébbnek, mert az Omikron nagy arányban fertőz oltott és/vagy betegségen korábban átesett személyeket, akik a részleges immunitásuknak köszönhetően "könnyebben" leküzdik a betegséget. Szóval nem az Omikron a gyengébb, hanem a népesség immunitási szintje nőtt meg (statisztikailag).

    Dél-Afrikában is ugyanez a helyzet, még annyival megfejelve, hogy a népesség átlagéletkora alacsony. (És még lehetne találni egyéb faktorokat: pl. náluk rekkenő nyárban volt az Omikron hullám.)

    Ezt nálam sokkal tudományosabban leírják pl. NEJM-ben: Challenges in Inferring Intrinsic Severity of the SARS-CoV-2 Omicron Variant. Akinek ez túl hosszú, annak itt egy rövidebb ismertető róla: Omicron’s ‘milder’ severity likely due to population immunity.

    Nem népszerűek a hasonlataim, de kb. olyan, mintha a viharokat az okozott károk alapján ítélnénk meg. Ha sorozatban jönnek, akkor a harmadik már enyhébbnek fog tűnni (mert az előző kettő már lerombolta, amit lehetett.)

    Az Omikron bagatellizálása azért gond, mert attól, hogy oltottakat vagy átesetteket kisebb valószínűséggel öl meg, még egy súlyos betegség, ami komoly károkat képes okozni a szervezetben, köztük olyanokat, ami adott esetben csak évtizedek múltán válik problémává.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

Új hozzászólás Aktív témák