Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zoty314

    aktív tag

    Szubjektív összefoglaló a következő hangfalakról:
    Genius SP-HF1250B
    Mackie CR4
    JBL LSR305

    Előrebocsájtom, hogy nem vagyok hozzáértő/szakember, valamint mindenkinek más a hallása, másképp érzékeli a hangokat, csak laikusként a saját tapasztalataim, valamint elég sok oldal, teszt elolvasása és sok youtube videó megnézése alapján írom a következő sorokat.

    Sokáig használtam szokásos PC-s hangfalakat.
    Volt köztük 2.0, 2.1, 5.1.
    Néhány típus a teljesség igénye nélkül:
    Logitech Z5450 5.1, Creative Megaworks 550 THX 5.1, Genius SP-HF1250B 2.0, Logitech Z625 THX 2.1

    Ezek teljesen jók játékra, filmekhez és azoknak, aki csak háttérzajként hallgatnak zenét, hogy mégse legyen túl nagy csend. Ha viszont a zenei élményért is hallgatsz zenét, ha szereted a csilingelő magashangokat, a nem elnyomott, nem eltorzított közepet és a részletgazdag, nem dübörgő mélyet, akkor körül kell nézni egy teljesen más árfekvésű és más minőséget képviselő kategóriában, ahol annyit fizetsz egy darab, esetleg egy pár hangfalért, amennyit egy "csúcskategóriás" 2.1-es vagy 5.1-es PC-s hangfalszettért. Tudom, ezt nem sokan engedhetik meg maguknak, de ez egy másik téma.

    A PC-s hangfalaim közül az egyik legjobb hangzása a SP-HF1250B-nek volt. Ezt használtam 1-2 évig és az árához képest tényleg jó hangja van.
    Viszont nagyon sokat hallgatok zenét és egy idő után úgy éreztem, hogy ennél jobb élményt szeretnék.

    Úgy gondoltam, hogy nekem bőven elég lesz egy belépő szintű "stúdió monitor" illetve "polcsugárzó" pár is, ami lehetőleg nem túl nagy, tehát nem foglalja el az asztalom nagy részét. (A webáruházakban és egyéb oldalakon is keverednek, összefolynak ezek a fogalmak, ezért is tettem őket idézőjelbe, hogy ebből ne legyen vita.)

    Megvettem a Mackie CR4-et. Bár hátul van a bass reflex portja, tehát a faltól távolabb kellett elhelyezni, de ez még belefért. Az árát sokalltam, de úgy voltam vele, hogy egyszer élünk és ha tényleg jó, akkor megéri.

    Na, ennél a hangfalpárnál nagyon előjött az, aminek eddig nem tulajdonítottam túl nagy jelentőséget, pedig kellett volna.
    Ez pedig a hangfalak elhelyezése.
    A magassugárzót (tweeter) tartalmazó hangfalakat mindig a megfelelő magasságba kell rakni, ami azt jelenti, hogy a magassugárzó szem-, illetve inkább fülmagasságban legyen. Jobbik esetben ez a kettő kb. ugyanazt jelenti. :) Szerencsére még megvolt a SP-HF1250B páros, ezért ezekre tettem rá a két Mackie-t.
    Azt is szokták ajánlani, hogy a két hangfal és a fejed egyenlőoldalú, tehát szabályos háromszöget alkossanak. Ha ez egy kicsit szélesebb egyenlőszárú háromszög lesz, az még nem katasztrófa a tapasztalatom alapján.
    Minél mélyebb hangokról van szó, annál kevésbé fontos az ilyen szintű elhelyezés.
    Tehát egy mélynyomó már nagyon jól megvan a földön is. Persze annál meg nem nagy ötlet berakni egy szekrénybe, illetve közvetlenül egy szekrény mellé, mert eléggé torzítani fog. De ez megint másik téma.

    A Mackie CR4 a SP-HF1250B-hez képest tényleg egy megváltás, sokkal szebben szól.
    Néhány hónapig használtam, de valahogy zavart a túlzott basszus, ami ráadásul még mindig dobozhangú és EQ-val (hangszínszabályzóval) sem lehetett értelmesen helyrehozni, mert akkor meg a zenéből tűntek el részletek.
    Ezzekkel egyótt a maga árkategóriájában elég jó.

    Ezek után, belenyugodva a még magasabb árba, a sok pozitív vélemény és teszt alapján megvettem a már tényleg stúdió monitornak nevezhető csodát, 2db JBL LSR305-öt.

    Röviden: életem egyik legjobb döntése volt.

    Kicsit hosszabban:
    A Mackie CR4-hez képest ez egy újabb szint.
    Az én fülem nagyon minimális kiugrásokat érez a hangzásában, elenyésző, és ezt is csak akkor veszem észre, ha épp végigfuttatom az egész frekvenciatratományán. Ott vannak a magasok, középhangok, mélyek, ahol kell és annyi, amennyi kell.
    Ezen az elektromos gitár, az akusztikus gitár, a zongora, a xilofon, az ének, minden gyönyörűen szól. Nincsenek benne felesleges kiemelések, elképesztően lineáris az eddigi hangfalaimhoz képest.
    Térben is nagyon jól elhelyezi a hangokat. Kis túlzással meg lehet mondani, hogy pontosan honnan hallod az egyes hangszereket.
    Egyszerűen imádom.

    Két hátránya van, de egyik sem a hangzáshoz kapcsolódik:
    1. asztalra elég nagy, de emiatt még a szobát is megéri átrendezni, ha szükség lenne rá
    2. sokaknak ez már nagyon drága, viszont az ár/érték aránya sokkal jobb, mint bármelyik hangfalé, amit eddig hallottam

    Még egy dolog, ami lehet, hogy sokakat megbotránkoztat, de ezt mind úgy írom, hogy egy Asrock Z170A-X1-re integrált Realtek ALC892 hangkártyával használom.

    Volt egy külső Creative Sound Blaster X-Fi HD USB hangkártyám, de már a Mackie esetében sem hallottam gyakorlatilag semmi különbséget az alaplapihoz képest. Vagy az integrált hangkártyák lettek ennyivel jobbak vagy az én fülem már nem hallja ezt a különbséget. Elképzelhető, hogy a jövőben majd beszerzek egy DAC-et, de jelenleg így is elképesztően jól szól.

    Na, ennyi volt az összefoglaló, hátha segít valakinek.

Új hozzászólás Aktív témák