Ha tíz éve valaki azt találja mondani: több fotó készül hamarosan mobiltelefonnal, mint fényképezőgéppel, megmosolyogják, ma viszont a méretes fotós szettel sétáló turista tűnik ki a tömegből. Elvégre kényelmesebb a zsebből előkapott telefonnal és számos látószögével, módjával, illetve effektusával kattintani, majd az elkészült képet azonnal megosztani. A változást a fotográfia klasszikus szereplői is megérezték, a százéves múltra visszatekintő, legendás Leica pedig időben nyitott a kameramobilok felé.
A Xiaomi és a Leica Camera AG tavaly fűzte szorosra kapcsolatait, a német brand pedig már a Xiaomi 12S széria esetében kivette a kamerás szekció fejlesztéséből a részét. A nemrég piacra került Xiaomi 13 Prónak nem csak a dobozán vagy mutatós házán pillantható meg a Leica felirat: a telefon optikái megfelelnek a márka minőségi elvárásainak és jó pár Leica effektus elérhető a kameraszoftverben, illetve a galériában. Két szemlélet uralkodik amúgy felhasználói oldalról: van, aki a lehető legtermészetesebb színekre és árnyékokra vágyik kattintáskor, van pedig, aki a professzionális HDR fotók színesebb, teltebb részleteit kedveli, kevésbé harsány kontrasztokkal.
Kicsivel több kék és világosabb árnyékok Leica Vibrant módban (balra), mint Leica Authenticben (jobbra) [+]
Van a Xiaomi 13 Prónak egy jó híre: a kamera első indításakor éppen ilyen preferencia alapján dönthetünk: voksolhatunk a természetes Leica Authentic és a látványosabb Leica Vibrant feldolgozás mellett. Nagy különbségről nincs szó, az árnyékok és a színek kiemelése leplezi csak le a Leica Vibrant mód kis extráját, amitől nem veszítik el a felvételek a természetes jellegüket. Kérhető 16 tovább színeffektus a Leica tarsolyából, illetve filmes és fotós stílust illetve nyersanyagot megidézve, legyen szó monokróm, mozis és egyéb, érdekes látványvilágról. A német márka effektusait utólag is kérhetjük a galériában képszerkesztéskor.
A Xiaomi és a Leica közös képfeldolgozása az összes hátlapi kamera esetében elérhető. A fotós szett élére 1"-es IMX989 szenzor került normál szerepkörben, 50 megapixelen, 12 megapixelre binnelt felvételekkel. A 23 mm-es Vario-Summicron objektív (35 mm ekvivalens) 1/1,9 rekeszértékű lencsét, HyperOIS képstabilizálást, dual pixel autofókuszt és lézeres, illetve színhőmérséklet-mérő segédet kapott. 50 megapixeles, 1/2,76" méretű és S5KJN1 típusú az ultraszéles kamera 115 fokos látótérrel, 14 mm-es optikával, f/2,2-es blendével és autofókusszal, ami szupermakrók készítését biztosítja akár 5 cm-ről.
Variációk ugyanarra a témára Leica effektusok használatával [+]
A 3,2x-es, optikailag stabilizált zoomkamera is az utóbbi szenzort használja, csak f/2-es rekeszértékű, 75 mm-es lencsével, melynek különleges, lebegő tagjai telemakró felvételek készítésére is képesek akár 10 cm-re a témától. Ezt az objektívet a Leica Noctilux-M 75 f/1.25 ASPH inspirálta. A Xiaomi 13 Pro optikai zoomátfogása a főkamera viszonylatában 0,6x-os és 3,2x-es állás között mozog, ám hibrid nagyítással 70x-es nagyítás is elérhető. Az automata mód és a Leica effektusok mellett megannyi opció akad a kézi lehetőségeket, a 10 bites DNG RAW mentést, az éjjeli témákat és a hosszú záridőt, a dokumentumfotózást vagy épp a panorámát beleértve, teljes, 50 megapixeles képek pedig mindhárom hátlapi kamerával menthetők. Össze is szedtünk egy csokrot Leica és Xiaomi vízjelezéssel.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Videózásban 8K a plafon 24 fpssel, de opció a 4K 60 fps is. Az előlapra végül 32 megapixeles kamera került, és ez is profin megoldja a portrék készítését. Válasszon az ember filmes-fotós effektust vagy bízzon mindent az automatikára Leica Vibrant, esetleg Leica Authentic feldolgozással, a Xiaomi 13 Prónak minden témára van ötlete, a legendás német márkával együttműködése pedig a hobbifotós és a közösségi oldalak megszállottja is remek alapot kap, hogy kattintáskor kreativitása csúcsminőséggel társuljon.