Redmi Buds 5 és Buds 5 Pro - feláron vagy féláron?

Majdnem pontosan kétszeres áron kerül forgalomba a Redmi Buds 5 Pro változata az alapmodellhez képest. Duplatesztünkben összehasonlítjuk őket és megtárgyaljuk, megéri-e az extra kifizetése.

Bevezető, csomagolás, külső

A Redmi Note 13-as telefoncsaláddal együtt érkeztek meg hazánkba a Xiaomi Redmi márkanév alatt kínált új kiegészítői is, két fülhallgatót és egy órát ajánl a gyártó az új mobilok mellé. A Redmi Buds 5 és Buds 5 Pro közül ráadásul előbbit ajándékba is adták egyes telefonok mellé az értékesítés első két hetében, ajándéknak pedig teljesen jó a kis füles. Aki külön vásárolna, annak a sima modellért 19 990 forintot kell majd kifizetnie és feketében vagy fehérben választhatja a fülhallgatót február elejétől. Aki a Pro modellre vágyik, annak február végéig kell várnia, ezt a Xiaomi 34 990 forintért szeretné eladni és itt is fekete vagy fehér a választási lehetőség színek terén. Érdemes egyébként szétnézni vásárlás előtt, mert a hivatalos viszonteladók között is vannak eltérések árban, a Redmi Buds 5-öt például 14 990 forintért is láttam raktáron az egyik Xiaomi termékekkel foglalkozó üzlet kínálatában.

Redmi Buds 5 Pro balra, Buds 5 jobbra
Redmi Buds 5 Pro balra, Buds 5 jobbra [+]

Az árban jelentős eltérés a csomagoláson nem mutatkozik meg, mindkét fülhallgató egy vékonyka fehér dobozban érkezik, a dobozon egy-egy képpel a fülhallgatóról és nevükről, a Pro modellé pedig buszkén hirdeti a Hi-Res Audio Wireless minősítését, melyet az LDAC audiokodek támogatásával szerzett meg. A doboz tartalmában nem lesz különbség: töltőbölcső benne fülesekkel, rajtuk M-es méretű gumiharang, egy USB-A végű Type-C töltőkábel, egy S és egy L méretű csere szilikonharang, pár oldalnyi papír leírás.


[+]

Formai különbség a fülesek között minimális, a bölcsőben viszont jelentősebb eltérések vannak. A Buds 5 laposabb és cukorkásdobozhoz hasonlóan nyílik a felső oldala, ahol a Redmi felirat látszik. A tok 42 grammot mutat mérlegünkön, Qi töltés nincs benne, USB-C csatlakozó az elején, mellette apró állapotjelző fehér LED, a tok jobb oldalán pedig egy apró gomb, amivel párosításra lehet készíteni a fülest. Automatikusan az első bekapcsoláskor párosító módba lép az eszköz és van Google-féle gyors párosítás is a kínált funkcionalitásban. A tokot felnyitva egyből a füleseket láthatjuk, ezeket erős mágnesek tartják a helyükön, alattuk pedig egy LED-sáv. A fülhallgatók Pogo pines csatlakozóval töltenek. A zsanér és a mágnesek is erősen tartanak, a felhasznált műanyag minősége viszont nem túl magas, a külső matt felület ugyanakkor nem szedi gyorsan a karcokat.

A Buds 5 (jobbra) laposabb tokot kapott
A Buds 5 (jobbra) laposabb tokot kapott [+]

Ezt nem mondhatja el magáról a Redmi Buds 5 Pro védőtokja, a fényes fehér tok pár nap használat alatt eléggé karcos lett, a fekete műbőr borítása valószínűleg jobban bírja. Ez már 43 grammot nyomott mérlegünkön, viszont a fülhallgatókra a Pro esetén 5 grammot, a sima Buds 5-re csak 4 grammot. A Xiaomi által megadott adatokat az alábbi táblázatba összeszedtük az egyértelműség kedvéért, zárjuk le annyival a tömeg témáját, hogy érzésre egyik fülhallgató sem nehéz és a hordozó tokok is könnyedén elférnek zsebben.

A hordtok alja és a fülesek (b: Buds 5 Pro, j: Buds 5)
A hordtok alja és a fülesek (b: Buds 5 Pro, j: Buds 5) [+]

Tulajdonság Redmi Buds 5 Redmi Buds 5 Pro
Méretek (tok / fülhallgatók) 61 x 50 x 24,6 mm / 29,5 x 21,4 x 23,5 mm 61 x 46,8 x 25 mm / 6,5 x 6,5 x 29,7 mm
Tömeg (tok / fülhallgatók) 31,4 gramm / 5,3 gramm 32,6 gramm / 5,1 gramm
Hangkeltő 12,4 mm-es dinamikus meghajtó, titán diafragma Kettős hangszóró: 11 mm-es mélysugárzó titán diafragmával és 10 mm-es piezomotoros kerámia magassugárzó
Bluetooth és kodektámogatás BT 5.3
SBC, AAC
BT 5.3
SBC, AAC, LDAC
Zajszűrés Aktív zajszűrés 46 dB-ig két mikrofonnal Aktív zajszűrés 52 dB-ig három mikrofonnal
Akkumulátor és töltés Fülhallgatók: 54 mAh, Pogo Pin
Tok: 480 mAh, USB-C
Fülhallgatók: 54 mAh, Pogo Pin
Tok: 480 mAh, USB-C
Ígért üzemidő ANC nélkül Fülhallgatók: akár 10 óra
Tok: akár 40 óra
Fülhallgatók: akár 10 óra
Tok: akár 38 óra
Kialakítás In-ear TWS In-ear TWS, IP54
Irányítás Érintőfelület a száron, automata viselésérzékelés Érintőfelület a száron, automata viselésérzékelés
Extrák Google gyors párosítás, két eszközös Bluetooth multipont, Xiaomi Earbuds alkalmazás, állítható erősségű hangátengedő mód Google gyors párosítás, két eszközös Bluetooth multipont, Xiaomi Earbuds alkalmazás, állítható erősségű hangátengedő mód, Auracast, adaptív aktív zajszűrés
Színválaszték fekete, fehér fekete, fehér
Xiaomi Magyarország ajánlott fogyasztói ára (2024.02) 19 990 forint 34 990 forint

A Buds 5 Pro tokja már a tetején nyílik, itt kívülre került a LED csík, alulra az USB-C csatlakozó és a párosítást indító gomb. Adott itt is a Google gyors párosítás, viszont a vezeték nélküli töltés ebből a tokból is kimaradt. A zsanér erős és a fedelet itt mágnesek is segítenek helyén tartani, amit a Buds 5 nem mondhat el magáról. A fényes műanyag viszont sajnos gyorsabban sérül. A fülhallgatókat mágnesek tartják helyükön és a szárak alján található Pogo pines csatlakozóval töltenek. Kivenni és visszatenni könnyű mindkét típust a tokba, illetve egyszerű a gumiharangok cseréje is, a vetőcső mérete és formája standard.

Redmi Buds 5 Pro
Redmi Buds 5 Pro [+]

Formájukat tekintve sem tagadhatják le rokonságukat a fülhallgatók. Ugyanaz a száras kialakítás, szinte milliméterre megegyező méret, ugyanaz a díszítés a száron végigfutó csíkban. A különbség csak annyi, hogy a Pro modellen a csík fényes fém helyett márvány mintázatát próbálja megidézni több, de inkább kevesebb sikerrel. Ránézésre feltűnhet még, hogy a Pro változaton több mikrofon van, illetve a vetőcső végén található rács más. Mindkét fülhallgatóban megvan a közelségérzékelő szenzor, tehát automatikusan állítják vagy indítják a lejátszást a fülbe kerüléskor és mindkettőt ugyanúgy a száron elhelyezett érintőfelülettel lehet irányítani. A felület parancsait a Xiaomi Earbuds alkalmazásban adhatjuk meg, itt találunk olyan beállítási lehetőséget is, hogy a fülhallgatók automatikusan felvegyék a hívást, ha fülünkben vannak.

Redmi Buds 5
Redmi Buds 5 [+]

Mindkét modell kényelmesen ül a fülben a megfelelő méretű gumiharanggal, viszont csak a Pro modellel érdemes izzasztó edzéseket bevállalni, mivel csak ez kapott IP54-es minősítést, az alap változat nem. A szellőzés is jónak mondható, még erősre állított ANC mellett sem éreztük úgy a teszt során, hogy bedugult volna fülünk a Redmi Buds használata alatt.

Kapcsolat, alkalmazás

Android készülékekkel a párosítás egyszerű, Google-fiókunkhoz is hozzárendelhetjük a füleseket, így akár térképen is láthatjuk az utolsó csatlakozás helyét. A kapcsolat stabil (Buds 5 RSSI: - 32 dBM, Buds 5 Pro RSSI: - 21 dBm) mindkét fülhallgatóval és megbízható marad olyan jelzajos környezetben is, mint egy tömött villamos vagy a metró. A késleltetés hossza viszont nagyon eltérő, amíg a Pro változat 0 és 100 ms között hozza a hangot, addig az alapmodell esetén ez 200 és 300 ms közti érték, amivel már például mobilos játékok esetén észrevehető késésben van a hang tapasztalataink szerint a képhez képest. Játékos mód nincs a szoftverben, ezzel kell beérnünk. YouTube vagy Netflix esetén nem tapasztaltuk a csúszási problémát, de itt ugye az adott platform is korrigál valamennyit.

Gyors párosítási felület és késleltetési időkGyors párosítási felület és késleltetési időkGyors párosítási felület és késleltetési időkGyors párosítási felület és késleltetési idők Gyors párosítási felület és késleltetési idők (forrás: Mobilaréna) [+]

A multipont működése viszont nem magától értetődő, mivel a lehetőség a Xiaomi Earbuds szoftverben ki van kapcsolva és manuálisan kell a felhasználónak bekapcsolnia. Ehhez először le kell tölteni a Xiaomi Earbuds alkalmazást Androidra vagy iOS-re, és ez már jó pont, hogy mindkét rendszerhez van támogató app, pár éve még nem volt. Itt az Additional settings menüpont alatt találjuk a Dual connection kapcsolót, ezt kell benyomni és megy a multipont. Az alkalmazás nálunk se iPhone-on, se Android rendszeren nem tudott magyar nyelven, alapértelmezetten angolul indult.

A multipont opciót külön be kell kapcsolni, de utána megbízhatóan működikA multipont opciót külön be kell kapcsolni, de utána megbízhatóan működikA multipont opciót külön be kell kapcsolni, de utána megbízhatóan működik A multipont opciót külön be kell kapcsolni, de utána megbízhatóan működik (forrás: Mobilaréna) [+]

Az alkalmazásban elérhető funkciók terén vannak különbségek a sima és a Pro között, kapásból a főoldalon a Pro esetén bekapcsolható az adaptív zajszűrés és a személyre szabott zajszűrés. Előbbi a környezeti hangokhoz igazít, utóbbi elvileg fülünk formájához, ehhez egy illeszkedési tesztet kell elvégezni. Lejjebb görgetve találjuk az érintési parancsok beállítási lehetőségeit, a hangeffekteket, ami a Pro modellnél az tízsávos hangszínszabályzót is rejti, valamint az egyéb beállításokat, melynél kapcsolható a viselésérzékelés, a kettős kapcsolat, az automata hívásfogadás, van illeszkedési teszt és átnevezhető a fülhallgató.

Hangbeállítások a Pro fülhallgatónHangbeállítások a Pro fülhallgatónHangbeállítások a Pro fülhallgatón Hangbeállítások a Pro fülhallgatón (forrás: Mobilaréna) [+]

Az érintőfelületre beállítható parancsok egy, két vagy három rövid érintésre és érintve tartásra vonatkoznak. Lehet a lejátszott tartalmat előre vagy hátra léptetni, a hangerőt állítani, a lejátszást szüneteltetni vagy indítani, illetve az ANC módjai között váltogatni vagy a forrásként szolgáló eszközbe integrált asszisztenst ébreszteni. Az ANC esetén meghatározható az is, hogy mely módok között lépkedjen a fülhallgató az érintésre. Az érintési érzékenység mindkét fülhallgató esetén jó, tapasztalataink szerint az egyszeri érintésre történő parancsot érdemes kikapcsolva hagyni a véletlen utasítások elkerüléséért.

Érdekes, de be kell jelentkezni a Xiaomi-fiókunkba, ha firmware-frissítést akarunk letölteni a füleshez, viszont a fülhallgatók keresése funkció működik enélkül is. Nem kell nagy dologra gondolni, nincs UWB chip a tokban, a kereső szimplán csak magas hangerőn pittyogó hangot játszik le a füleseken. Az viszont jó, hogy lehet külön csak a jobb vagy bal fülesen vagy mindkettőn egyszerre hangot lejátszani.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A hangzásra vonatkozó beállítások között jelentősebb különbségek vannak a Pro és az alapmodell között. Egyrészt a Pro támogatja kompatibilis forrással az LDAC kodeket és az LE Audiót, de ezt nem az alkalmazáson belül, hanem a forráseszköz beállításai közt kell váltani. Az LDAC-cal semmi problémát nem tapasztaltunk, LE Audio módban viszont a bal fülhallgató többször elvesztette a kapcsolatot és csak a jobb oldali szólalt meg. Ha Auracast közvetítéshez szeretnénk csatlakozni fülhallgatónkkal, akkor arra is csak a Pro modell képes, az alapváltozat nem. A Pro változat ezen felül képes a Dimensional audio menüpont alatti beállításokkal arra, hogy különböző helyeket megidéző hangzást imitáljon, például koncerttermet vagy mozit. Ez elég kezdetleges, az eredmény nem meggyőző.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Jobban jár az ember, hogyha az Audio balance menüpont alatt a Custom lehetőséget választva manuálisan állítja be a hangszínszabályzót a Pro modellnél. Vannak előre programozott módok is (basszus, közép, vagy magaskiemelés és standard), ezekből is választhatunk, ez a sima Buds 5-nél is adott, de ott kézi EQ nincsen. Mindkét fülhallgató eléggé a mélyek felé hajlik, érdemes kicsit korrigálni a hangzás tisztaságán.

A Redmi Buds 5 esetén kevesebb opciónk van az alkalmazásbanA Redmi Buds 5 esetén kevesebb opciónk van az alkalmazásbanA Redmi Buds 5 esetén kevesebb opciónk van az alkalmazásbanA Redmi Buds 5 esetén kevesebb opciónk van az alkalmazásban A Redmi Buds 5 esetén kevesebb opciónk van az alkalmazásban (forrás: Mobilaréna) [+]

A program egész egyszerűen kezelhető, a legfontosabb funkciókat tartalmazza, de mondjuk kerülhetne kicsit egyszerűbben elérhető helyre az EQ. A teszt alatt a Xiaomi Earbuds alkalmazás 1.7-es változatát, a fülhallgatókhoz tartozó firmware 4.3.7.0-s változatát használtuk.

Hangminőség, üzemidő, verdikt

Mindkét fülhallgató hangzása inkább az elektronikus zenének kedvez, a mélyek és a magasak vannak alapértelmezetten az előtérbe tolva, amit a Pro változaton korrigálhatunk az EQ-val, az alapmodellen sajnos nem. Így az alapmodell hangzása bár elfogadható, tisztaság és részletesség terén nem mondható jónak. A dinamika és sztereó sávok elválasztása megy neki, viszont a térérzet szűkös és az aktív zajszűrésnek is van egy folyamatos alapzaja, ami egy-egy zeneszám csöndesebb része közben is bezavar. A zajszűrés erőssége jónak mondható, a busz vagy villamos monoton zúgását 60% körüli hangerővel már teljesen elfojtja.

Így épül fel a Redmi Buds 5 belseje
Így épül fel a Redmi Buds 5 belseje (forrás: Xiaomi) [+]

Meglepően jó a mikrofonok beszélgetési hangminősége. Bár kissé kásás és digitális függöny mögül megszólaló a hangunk, tökéletesen érthetően viszi át mondatainkat és elnyomja akár a pár méterrel mellettünk elhaladó autók zaját is az algoritmus. Ugyan hang a tisztaságára nem mondanánk, hogy rendben van, az érthetőségére és a háttérzaj szűrésére igen.

Ugyanígy kifejezetten jó minőséget biztosít a Pro modell is, ha a mikrofonok hangjáról van szó. Itt összesen három mikrofon dolgozik a háttérzajok ellen, ez a pontosságban és sebességben tűnhet fel, a Buds 5 Pro gyorsabban fojtja el jármű hangját beszédhangunk mögül. Két kültéri és egy beltéri hangminta a fenti és a lenti videóban a két fülhallgatóval.

Zenei hangminőségben is magasabb szintet képvisel a Pro változat. Az alapértelmezett hangzás itt is a mélyek fele húz a tisztaság és részletesség kárára, de ezen van lehetőségünk javítani. A sztereó elválasztás itt is remekül megy és itt már élvezhetően tágas a hangtér, még ha egy Sony vagy Jabra csúcsmodell szintjét nem is sikerül elérnie. A dinamika itt is rendben van, ahogy ha a mélyeket kissé tompítottuk, a részletesség is elfogadható. Az ANC viszont itt is kettős. Egyrészt jól működik a zajszűrés tömegközlekedésen és 50%-os hangerővel már nem zavarnak be hangok. Másrészt itt is van egy folyamatos, elég erős fehér zaj, illetve ha az adaptív ANC funkciót bekapcsoljuk, akkor a különböző erősségű zajszűrő módok közti váltást során is hallhatjuk ezt a hirtelen felsziszegő fehér hangot. A személyre szabott zajszűrés állítólag a fülformánkhoz igazítja az ANC-t, ehhez egy pár másodperces tesztet kell elvégeznünk, ami igazából csak a fülhallgató megfelelő illeszkedését vizsgálja, gyakorlati hasznát nem tapasztaltuk.

Kettős meghajtó került a Redmi Buds 5 Pro belsejébe
Kettős meghajtó került a Redmi Buds 5 Pro belsejébe (forrás: Xiaomi) [+]

A zajszűrés erőssége kézzel mindkét fülhallgatón állítható, ez valamivel kellemesebb összhatást ad, mint az adaptív mód időnként erős és hirtelen váltásai a Próban. Az átengedő mód jól hallhatóan adja vissza a környezetünk hangjait, itt három lehetőség közül választhatunk beállítást: átlagos, beszédhangokat felerősítő, környezeti hangokat felerősítő. Itt is van egy folyamatosan hallható alapzaj a működés során, viszont arra, hogy az ember érzékelje a körülötte lévő világot, megbízhatóan működik az átengedő mód mindkét fülesen.

A Buds 5 Pro oldalán márvány hatású díszítést kapott az érintőfelület
A Buds 5 Pro oldalán márvány hatású díszítést kapott az érintőfelület [+]

Nehéz az üzemidő terén megtalálni az igazságot, mert nagyjából ugyanazt ígéri a gyártó és tesztünk alatt a fülhallgatókat használva azt tapasztaltuk, hogy nem merít számottevően többet az adaptív ANC vagy az LDAC kodek használata a Pro modell akkumulátorából. Egy óra folyamatos használat átlagosan 10 és 15% között merített mindkét fülhallgatóból úgy, hogy a kettős kapcsolat is aktív volt, illetve minden elérhető extra funkciót aktiváltunk. A Xiaomi 10 órányi ANC nélküli folyamatos működést ígér mindkét eszközhöz, ez kicsit optimistának tűnik, de akár össze is jöhet. Gyorstöltés mindkét fülhallgatóban van, a tokban elég öt percet eltölteniük és két órányi zenelejátszásra elegendő energiát szívnak magukba. A töltőtok 10 wattot képes felvenni vezetéken. A Qi vezeték nélküli töltést legalább a Pro modell megkaphatta volna.

Összegzés

Ahogy a cikk elején írtuk, a Redmi Buds 5 a telefon mellé kapott felár nélküli ajándéknak remek. A húszezer forintos ajánlott fogyasztói ár is átlagosnak mondható, 15 ezer már reálisabb a felhasznált anyagok minőségén spórolás, az elfogadható ANC és hangzás mellett. A mikrofonok minősége viszont meglepően korrekt volt tapasztalataink szerint, ez egy plusz pont a füles mellett.

A Redmi Buds 5 hazánkban ebben a két színben lesz elérhetőA Redmi Buds 5 hazánkban ebben a két színben lesz elérhető A Redmi Buds 5 hazánkban ebben a két színben lesz elérhető (forrás: Xiaomi)

Valamivel több funkciót és tisztább, élvezhetőbb hangzást kínál a Buds 5 Pro változata, de a közel kétszeres árcímkét nem feltétlenül indokolja. Jobb az anyaghasználat is valamivel, de hiányzik például a vezeték nélküli töltés lehetősége a tokból. A mikrofonok hangminősége nagyjából megegyezik, talán egy picit jobb telefonálásra a Pro, a zajszűrés pedig képes a környezethez igazodni, ami időnként furcsa és hirtelen, a felhasználó által hallható váltásokat eredményez.

A Redmi Buds 5 Pro is feketében és fehérben lesz elérhető MagyarországonA Redmi Buds 5 Pro is feketében és fehérben lesz elérhető Magyarországon A Redmi Buds 5 Pro is feketében és fehérben lesz elérhető Magyarországon (forrás: Xiaomi)

Összességében a kínált funkcionalitáscsomag mindkét fülhallgató esetén jónak mondható, konkurensek terén pedig bőven van választék mindkét árszegmensben. Az EarFun Air Pro 3, a Huawei FreeBuds 5i, a Galaxy Buds FE, esetleg egy Jabra Elite 4 mind-mind jó választás lehet a Pro ellen, ha pedig a Buds 5 árán keresünk fülest, akkor egy rakás régebbi Xiaomi és Redmi termék közül választhatunk, például tök korrekt ajánlat a mai napig a Redmi Buds 3 Pro, találhatunk még Huawei FreeBuds 4i-t raktáron itt-ott, vagy JBL, esetleg Skullcandy fülhallgatót. A Buds 5 ennek ellenére már most jó vételnek mondható, a Pro pedig az lesz, amint becsúszik az ára 30 ezer forint alá.

A Redmi Buds 5 és Buds 5 Pro fülhallgatókat a Xiaomi Magyarország küldte el tesztre, köszönjük!

viragdani01

Előzmények

Hirdetés