Oukitel A28 - sokat ígér

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Adatkomminációs képességekről, mint olyanról nincs túl sok írnivaló. A MediaTek MT2502A egymagos processzora rendben teszi a dolgát (a képfrissítés lehetne jobb, a felület viszont gyorsan reagál a bevitelre), viszont Bluetoothon kívül olyan nyalánkságokra, mint WiFi, mobilhálózati kapcsolat, GPS vagy NFC ne számítsunk. Giroszkóp és gyorsulásmérő nyilván van, az iránytűről viszont nem tudunk nyilatkozni, mivel nincs funkció, amivel ezt ellenőrizhettük volna. Az infrás képességekről is le kell mondani, persze az ilyesmi amúgy sem jellemző funkció ezeknél a kütyüknél, pedig lenne értelme órával kezelni a szórakoztatóelektronikai eszközöket.

Az Oukitel A28 üzemideje középszerű
[+]

A 250 milliamperórás teleppel kapcsolatban vegyesek az érzéseink. Mi egy-másfél naponta töltöttük az A28-at, ami semmiképpen sem ideális, hiszen ez plusz egy eszközt jelent, amelyiket gyakran kell etetni, és azt se felejtsük ki, hogy az aktív Bluetooth kapcsolat a telefont is gyorsabban kiéhezteti. Kevesebb nyomkodással a két nap, kikapcsolt Bluetooth mellett pedig több is kijöhet egy töltésből, ám az ember alighanem azért vesz egy ilyen kütyüt, hogy aktívan használja, ez pedig korlátozott üzemidővel jár. Az etetés a méretes bölcső felpattintásával történik, amelybe tetszőleges microUSB kábel dugható; a töltő kevesebb, mint egy óra alatt 100%-os állapotba hozza a telepet.

Az Oukitel A28-at műanyag bölcső felpattintásával lehet tölteni
[+]

Az Oukitel A28 okosóraként tetszeleg, de (még) nem az, ahogyan egy hagyományos telefon sem okostelefon, hiába van rajta pár szoftver és funkció. Onnantól válna okossá a kütyü, ha egy árva Yahoo Weatheren túl tényleg lehetne az órára appokat telepíteni, ám nincs mit. Ha a naptár, a zenelejátszó vagy az ébresztőóra szinkronizálná adatait a mobillal és az online fiókokkal. Ha az aktivitáskövetés adatai valaha elhagynák az órát és beépülnének egy felhőalapú statisztikai rendszerbe. Esetleg, ha már akad mikrofon és hangszóró, a Sirit vagy a Google Now-t el lehetne indítani hangvezérléssel. Nem tudni, hogy a MediaTek az Android Wear babérjaira akar-e törni, vagy elsősorban a hardvert kívánja biztosítani, a SmartDevice pedig referenciaplatform, a lehetőségek listája mindenesetre messze van a Wearétől. Nyilván az a rendszer sem volt sehol egy éve a mostani tudásához mérten, ám sokkal jobb alapokkal indult útjára, mint az A28 - SmartDevice kombináció, lásd a Google kereső és egyéb szolgáltatások integrálását, valamint a fejlesztők megnyerését, ami az Apple Watch és a Samsung Gear eszközök sikerének is a kulcsa.

Az Oukitel A28 nem igazi okosóra, funkciói korlátozottak
[+]

Az A28 is bevet jó pár érdekes funkciót, ám nem tud igazán hasznos lenni, mert telefonáláshoz rossz minőségű a mikrofon és halk a hangszóró, az értesítések megjelenítése egyszer működik, máskor nem, a gesztusvezérlés megbízhatatlan, az időjárási és aktivitásadatok nem jelennek meg a főképernyőn, híváselutasító SMS pedig nem választható. Hiányzik az a mélyintegráció, ami egy iOS-es, tizenes vagy Android Wear-es okosórát sokrétűbbé tesz, és nincs az a kapcsolódó szolgáltatáshalmaz sem, ami egy Fitbit-féle aktivitáskövető adatait használható statisztikákká formálja. Azért arra kíváncsiak vagyunk, hogy képes lesz-e a platform komolyan előrelépni az elkövetkező hónapokban, illetve arra, hogy milyen extrákat tudnak majd a jövő MediaTek SoC-s eszközei. Ha pedig az Oukitel A28 57 dolláros árcímkéjére rápillantunk (vámmal és áfával húszezer forint környékén érhet hazánkba a cucc), jól látszik, hogy az okoskiegészítők belépőszintjét célozza meg a platform, ennyiért pedig akad pár önálló és hasznos lehetőség, még ha a komolyabb mobilos integráció hiányzik is. Végigjártuk, hogy mire képes az A28, ennyi pénzért általában a profibb aktivitásmérő karperecek sem elérhetők, nem hogy órák. Egy ilyen árszintű kütyütől nem vártunk sokat, jelen állapotában elsősorban a notifikációk megjelenítésére és alapszintű lépésszámlálásra képes, sok felhasználónak azonban ez is elég. Néhány extra még van benne, persze látszik, hogy bőven lehetne még fejleszteni főleg szoftveresen a platformot, igazából a hiányosságok ellenére is majdnem adtunk rá egy Tetszett plecsnit, de ez végül két dolog miatt nem került rá. Egyrészt mert általánosságban úgy voltunk vele, hogy külsőre nem tetszett, de inkább az volt fájó, hogy két kipróbált telefonból eggyel nem is volt hajlandó összedolgozni, noha azon volt a frissebb rendszer. Ez pedig kissé zsákbamacskává teszi a terméket, ha ezen tud javítani a MediaTek, akkor ez a platform egy életképes megoldás lehet abban a kategóriában, ahol nem az appok mennyisége dominál, hanem csak a legfontosabb funkciók megléte számít. Ez nem okosóra, ez a notifikációs óra kategóriája, amit néhány extrával fel lehet dobni. Ennyi pénzért pedig ez a funkcionalitás teljesen korrekt ajánlat, ha megbízhatóan működik.

Bone123

A tesztkészüléket a Pandawill biztosította, köszönjük. A termék ide kattintva rendelhető meg.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

  • Hátlapi e-ink kijelzővel érkezik az Oukitel U6

    Az Oukitel új, két kijelzős mobiljáról már hallottunk korábban, de most már ismerjük a teljes, hivatalos specifikációt és az árát is.

  • GOCLEVER Chronos Eco okosóra teszt

    Elsősorban a konkurens termékekhez képest rendkívül alacsony árával hívja fel magára a figyelmet a GOCLEVER alacsony fogyasztású kijelzővel szerelt okosórája, ami kicsit bugos ugyan, de használható.

  • Oukitel U2 - a koncert elmarad

    Belépőszinten kínál decens hardverrel felvértezett mobilt az Oukitel. Vajon az U2-vel sikerül a kompromisszumokat minimálisra fogni, vagy a gyermekbetegségek lehúzzák az összképet?

  • Az üzemidőre megy rá az Oukitel K6000

    Ahogy a nevéből is sejthető, a készülék hatalmas akkumulátort kapott, támogatja a gyorstöltést, ám érdekes módon a további specifikációkat még csak később közli a vállalat.

Hirdetés