Oukitel A28 - sokat ígér

Bevezető

Az okosórák és egyéb hordozható, viselhető kütyük piaca töretlenül fejlődik, és az okosjárművek és okosotthonok koncepciói előrevetítik azt a szép új világot, ahol minden kezünk ügyébe kerülő eszköz összekapcsolódik és kommunikál a többivel. Legalábbis ezt a jövőt szeretnék a piaci szereplők láttatni, de azért nem árt fenntartásokkal kezelni eszközeink és környezetünk megokosodását. Az Apple Watch például hiába tarolta le az okosóra piacot, a lendület alábbhagyni látszik, és friss jelentések szerint az érdeklődés drasztikusan csökken a drága kütyü iránt. Az Android Wear egyértelműen fejlődik, mégsem vált a Moto 360 vagy valamelyik G Watch tömegtermékké. Ott vannak aztán a tizenes Samsung Gearek, amelyek egész jól fogytak, mégsem lettek trendmeghatározók, az aktivitáskövetők pedig továbbra is rétegtermékek.

Az Oukitel A28 az Alcatel One Touch Watch mellett
Az Oukitel A28 (jobbra) az Alcatel One Touch Watch mellett [+]

Nyilván az okoskiegészítők útjának elején vagyunk, mindenesetre egyelőre olyan technológiai korlátok közé vannak szorítva ezek az eszközök, mint a kis telepméret és a rövid üzemidő, vagy mondjuk az apró kezelőfelületek kényelmi problémái. Mindezek ellenére ontják magukból a gyártók ilyen portékáikat, és a rendszerchipjeiről híres MediaTek sem akar kimaradni a „jövőből”, éppen ezért tavaly bemutatta Aster-sorozatú MT2502A-es lapkakészletét egymagos ARM7EJ-S processzorral és integrált 2G modemmel. Többről van szó azonban egy kis fogyasztású SoC piacra dobásánál: a MediaTek platformot is szolgáltat a saját hardverrel felszerelt okoskütyüknek, a SmartDevice androidos és iOS-es alkalmazással pedig a szokásos kezelőfunkciókon túl alkalmazások is telepíthetők az órákra.

Az Oukitel A28 a „hátán” a töltésre használatos bölcsővel
Az Oukitel A28 a „hátán” a töltésre használatos bölcsővel [+]

Az Oukitel is erre a platformra építette első, korlátozottan por- és cseppálló okosóráját, az A28-at, amely igen kedvező árcédulát kapott más mediatekes kütyükhöz hasonlóan. Az eszköz kétféle kerettel (arany és ezüstszínű), illetve többféle szíjjal és valódi bőr borítással vásárolható meg, a méretes óralap pedig színes, négyzetes megjelenítőt rejt. A felhozatal részét lépésszámláló és pulzusmérő is képezi, SIM-et ugyanakkor az eszköz nem fogad be, ahogyan a WiFi modem is kimaradt, úgyhogy más eszközzel Bluetooth LE technológiával kapcsolódik össze. Az alapkövetelmények: 4.4-es Android és 7.0-s iOS, illetve frissebb rendszerek.

Az Oukitel A28 a MediaTek SmartDevice alkalmazással dolgozik együtt
[+]

Az Oukitel A28 az uleFone Be Touch 2-vel egy pakkban bukkant fel szerkesztőségünk ajtajában a PandaWill jóvoltából, és a kidobozolás után egy apróbb, kocka alakú csomagolás formájában bukkantunk rá a most tesztelt készülékre. A dobozka külső papírburkolatát eltávolítva és a fedelet leemelve szemeink elé tárult az A28, azt pedig szivacstokjából jó nehezen kiemelve némi angol/kínai nyelvű leírásra, egy USB kábelre és egy hátlapra pattintható, töltőfunkcióval bíró bölcsőre bukkantunk.

Külső, kijelző

Amikor először meglátta, szentkuti11 kolléga nem talált szavakat az A28 megjelenésére, és nem a pozitív oldalon keresett jelzőket a borjúbőrszíjas ketyerére. Bog öregemberórának csúfolta, és tény, hogy az aranykeretes és barna bőrmintás változatnál az ezüst/fekete, hasított bőr változat jóval esztétikusabb, csak mi nem azt kaptuk tesztelésre. A méreteit tekintve az A28 a vaskosabb okosizék sorába tartozik: az órarész 48 x 40 x 12,3 milliméteres és 58 grammot nyom, ezért jóval kevésbé észrevétlen a viselése, mint mondjuk az apró OneTouch Watché.

Az Oukitel A28 az Alcatel One Touch Watch mellett
Az Oukitel A28 az Alcatel One Touch Watch mellett [+]

Az A28 a 18 milliméter széles szíjakkal együtt 257 milliméteres. A bőrelemen rengeteg apró luk biztosítja, hogy az Oukitel órája kisebb-nagyobb csuklóra kényelmesen ráférjen, a hagyományos csat pedig stabilan rögzíti a szerkezetet a karon. Mondjuk az első elem, amelyen a szíj végét át kell dugni, túl közel került a csathoz, így nem könnyű a bőrelemet azon átvezetni. Más kifogásunk viszont nem akadt, az A28 rendben egybe lett rakva.


Nagy keret, kis kijelző jellemzi az Oukitel A28-at [+]

Az előlapon 1,54 hüvelykes, 240 x 240 pixeles IPS panel tesz jó szolgálatot. A színek élénkek, a kézzel állítható fényerő maximuma nem rossz a napfény alatt sem, a képélesség pedig elfogadható, bár egy Huawei Watch nyilván jobb ezen a téren. Hiányosság az automatikus fényerőállítás, hiszen fénymérő vagy közelségérzékelő nincs az előlapon. A panel természetesen érintésérzékeny, és bökő, illetve simító mozdulatokat is bevesz. Az egyetlen fizikai gomb a jobb oldalra került, ez bekapcsoló és képernyőlezáró funkciókkal bír, és könnyű lenyomni, bár kissé lötyög foglalatában.


Az Oukitel A28 hátlapjára pulzusszám mérő is került [+]

Bár az előlapot üveg védi, az oldalakra ráhajló hátlap pedig rozsdamentes acél, a képernyőt körülvevő és nem túl elegánsan csillogó sáv műanyagból készült. A jobb oldalon ugyebár a bekapcsoló lelhető fel, baloldalt pedig a hangszórónak és a beszélgetési mikrofonnak kivágott hely, az eszköz ugyanis Bluetooth kihangosítóként és diktafonként is használható. A minőségi hátlapon Stainless Steel felirat hívja fel a figyelmet az anyaghasználatra, a Designed by MYGO, assembled in China pedig a tervezés és a gyártás hovatartozására. Alul a pulzusszám-mérő pillantható meg két lámpájával, legalul pedig a töltéshez szükséges négy apró fém érintkező, amelyekre finoman kell a microUSB kábelt befogadó bölcsőt rápattintani. A specifikációk szerint az A28 korlátozottan por- és vízálló (IP53), a honlap szerint az izzadság, az eső vagy egy jófajta, frissítő arcmosás nem árthat meg neki. Ezt úgy is lehet értelmezni, hogy ne tegyük vízbe vagy közvetlen vízsugár alá.

Kezelés, alapfunkciók

A készülék bekapcsolása után számos funkció azonnal elérhető, így az analóg vagy digitális óra a főképernyőn (váltani a stílusok között hosszú érintéssel lehet), valamint az előre telepített appok listája bármely irányba simítva ujjainkkal. Az alkalmazásmenüben vízszintes simítással lapozhatunk, a főoldalra pedig függőlegessel, vagy a bekapcsoló megnyomásával lehet visszatérni. Ugyanezt még egyszer lenyomva kikapcsol a képernyő, ezt egyébként megteszi az eszköz automatikusan is. Ha egy appon belül függőlegesen lehet görgetni, akkor visszalépni jobbra simítással lehet. Bár az alkalmazáslista (amely lehet 2 x 2-es vagy egész ablakos kiosztású) kis ikonokkal jelzi az aktív kapcsolatokat vagy szolgáltatásokat (Bluetooth, lépésszámlálás, pulzusszám mérés, töltöttség, idő stb.), értesítési panelt vagy valami hasonlót nem lehet felülről lehúzni. Az okostelefonról érkező értesítések (amelyekről kicsit később) a Remote Notifier ikonra lépve olvashatók el.

Az Oukitel A28 egy óralapja Az Oukitel A28 másik óralapja

A beállításokat a Settings menüpont alatt lehet elérni, itt az óra, a Bluetooth, a kijelző, a hangok, a mozdulatok, a nyelv (magyar nincs) és az alkalmazások kezelhetők, bár ez utóbbihoz már szükséges az A28-at kompatibilis mobilkészülékkel párosítani. A gesztusfunkciók között beállítható, hogy a kijelző felvillanjon, ha az A28 úgy gondolja, az arcunk felé emeltük, ám ez teljes mértékben megbízhatatlan. Sokszor a legkisebb kézmozdulatra vagy mondjuk gépelés közben is bekapcsolt a képernyő, máskor meg az arc félé emelve nem történt semmi. Márpedig egy olyan eszköznél, amelyiknek a kijelzője csak percekre aktív egy nap, alap elvárás volna, hogy amikor szükségünk van rá, lépjen működésbe, hiszen ha oda kell nyúlni a másik kezünkkel, hogy bekapcsoljuk, akár a nagyobb kijelzős mobilt is előránthatnánk a zsebünkből, ergo a kiegészítő okafogyottá válik. Beállítható egyébként az értesítési hangok elnémítása kézrázással.

Az Oukitel A28 menüje 4 x 4-es vagy egész ablakos kiosztású

A párosítás első köre hagyományos módon történik: mindkét készüléken be kell kapcsolni a Bluetooth funkciót, majd a telefonon rábökni az A28-ra, ez nekünk az LG G3-mal és a Galaxy S5-tel is könnyedén ment. Mivel az Oukitel terméke kihangosítóként is üzemel, minden rendszer- és készülékhang az A28-on egyből hallható volt (ez kikapcsolható), miután pedig engedélyeztük a névjegyek és az üzenetek beolvasását, telefonálni és automatikus SMS-választ küldeni is tudtunk az óra megfelelő alkalmazásainak segítségével. A bejövő hívás fogadása és elutasítása is könnyedén ment, a készülék pedig rendben kiírta a nevet és a számot, a beszélgetési hangminőségben viszont csalódnunk kellett.

Az Oukitel A28 tárcsázója a telefonból olvassa be a tételeket Az Oukitel A28 hívásnaplója is a telefonadatokat használja

Csendesebb szobában még hallani az óra hangszóróját, ám minket ilyenkor is nehezen értettek a másik oldalon, zajosabb helyeken pedig elfelejthető az órán keresztüli telefonálás. Nyilván annyi hasznos funkciója van a dolognak, hogy ha egy hívást gyorsan le akarunk tudni (pl. bocsi, most nem érek rá, mindjárt visszahívlak), a teló maradhat a zsebben, egy TalkBand-féle hibridet viszont nem tud ez a megoldás kiváltani. Hiányosság a híváselutasító üzenet kiválasztásának lehetősége (pl. bocsi, most nem érek rá, mindjárt visszahívlak), pedig ez jól jött volna.

Szoftverek, szinkronizálás, extrák

Számos funkció kiaknázásához javallott a MediaTek SmartDevice app feltelepítése vagy az órán lévő digitális QR-kód, vagy a Play Áruház / App Store keresőmotorja segítségével. Furcsa, hogy a szoftveren belül a lollipopos G3 nem tudott kapcsolatot létesíteni az órával, a kitkatos S5 viszont igen, így maradtunk az utóbbinál a továbbiakban. Sajnos elég sovány a SmartDevice jelenlegi „alkalmazásfelhozatala”, amely egy digitális órán túl egy darab Yahoo Weather órára való telepítésében ki is merül, az pedig elég hiányos, hiszen nem küldhető ki az időjárás információ az A28 főképernyőjére. A SmartDevice már jó pár hónapja elstartolt, és elég aggasztó, hogy a fejlesztői kommuna még nem startolt rá erre a platformra, és kérdéses, hogy fog-e egyáltalán.

Az Oukitel A28-re kevés app telepíthető Az Oukitel A28-hoz ezzel a QR-kóddal lehet beszerezni a SmartDevice appot

Azért akad az órán pár hasznos funkció. Ilyen a készülékkereső, amivel az óráról meg lehet csörgetni a telefont, már amennyiben az Bluetooth hatótávolságon belül van. Ez kb. 8-10 métert jelent, a falak pedig nem kegyelmeznek a jelnek. Ha megszakad a kapcsolat, az óra rezgéssel jelez, ha pedig a SmartDevice-ban aktiváljuk a lopásgátlót, megszakadáskor a telefon és az óra is sipákolni kezd. Elérhető még ébresztő és naptár, ám sajnos egyik sem dolgozik együtt a mobillal vagy szinkronizálja az adatokat a felhőbe.

Az Oukitel A28 számológépe Az Oukitel A28 zenelejátszója nem tudja a telefon szoftverét elindítani

Van fájlkezelő is, bár a belső tárhely mindössze 3,4 megabájt, ide főleg a diktafon amr állományai kerülnek. Akad még számológép és témázó (három közül lehet választani), illetve zenekezelő, ami sajnos nem tudja a telefon lejátszóját elindítani, ráadásul a felületen csak számot lehet léptetni, illetve az óra hangerejét állítani, a telefonét nem, a mappák közötti váltást pedig el lehet felejteni. Az A28 használható távoli exponálóként is, ilyenkor a mobilkamera élőképe megjelenik az órán.

A MediaTek SmartDevice app kevés funkciót tud A MediaTek SmartDevice app kevés funkciót tud
A MediaTek SmartDevice app kevés funkciót kínál fel [+]

Az okoskütyük egyik legfontosabb funkciója az értesítések megjelenítése és kezelése. A MediaTek SmartDevice alapból mindent elküld az órára, ami a mobil értesítési paneljén felbukkan, bár kilőhető bármelyik app, amelyik üzeneteit nem szeretnénk az A28-on viszontlátni. Ám sajnos a napi használhatóságot korlátozza, hogy az emaileknek csak a feladói és címei jelennek meg (azok sem mindig), a Facebook Messenger üzenetei pedig egyáltalán nem, így főleg SMS-olvasgatásra használatos a dolog, ott egyébként akad automatikus válaszküldési lehetőség. Az értesítések felbukkanhatnak rezgéssel és a kijelző felvillanásával, illetve el lehet azokat érni a Remote Notifier indításával. Egy-egy értesítés jobbra simítással törölhető, ilyenkor az eltűnik a mobil képernyőjéről is.

Az Oukitel A28 a telefonkamera élőképét is megjeleníti Az Oukitel A28 pulzusszám mérője működik, ám nem lehet az adatokat átvenni

Az aktivitáskövetés szintén sarkalatos pontja a termékcsoportnak, hiszen itt tudhat egy-egy okoskütyü olyat (vagy pontosabban), amire egy mobil már kevés (lépésszámlálás, pulzusszám mérés, alvásciklus követés). Ezek mindegyike elérhető az A28-cal (pontosságukat nem tudtuk ellenőrizni), csak van egy nagy bibi: nincs kapcsolódó mobilos app vagy SmartDevice funkció, hogy az adatok kontextusba és statisztikai adatbázisba kerüljenek. Így hiába tekinthetők meg az elmúlt időszak nyers mérési eredményei, bármiféle szinkronizálás nélkül az adatok az órán ragadnak, pedig pont onnantól van értelme a dolognak, hogy ezeket grafikonon, részleteiben vagy hosszú időszakokra levetítve ki tudjuk elemezni. Bár beállítható napi cél a lépésekhez, illetve figyelmeztetés, ha nem mozognánk eleget, ez mindenképpen kevés az aktivitáskövetők funkcióihoz és szoftvereseihez képest. Azok részletezik, hogy mikor mennyire intenzíven mozogtunk, mikor ment fel vagy le a pulzusunk, vagy éppen az alvás során mikor voltunk REM vagy mélyalvás szakaszában. Az A28 ezzel szemben egyszeri adatokat közöl (pl. az alvás „jó” volt vagy „rossz”), amivel nem sokat lehet kezdeni.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Adatkomminációs képességekről, mint olyanról nincs túl sok írnivaló. A MediaTek MT2502A egymagos processzora rendben teszi a dolgát (a képfrissítés lehetne jobb, a felület viszont gyorsan reagál a bevitelre), viszont Bluetoothon kívül olyan nyalánkságokra, mint WiFi, mobilhálózati kapcsolat, GPS vagy NFC ne számítsunk. Giroszkóp és gyorsulásmérő nyilván van, az iránytűről viszont nem tudunk nyilatkozni, mivel nincs funkció, amivel ezt ellenőrizhettük volna. Az infrás képességekről is le kell mondani, persze az ilyesmi amúgy sem jellemző funkció ezeknél a kütyüknél, pedig lenne értelme órával kezelni a szórakoztatóelektronikai eszközöket.

Az Oukitel A28 üzemideje középszerű
[+]

A 250 milliamperórás teleppel kapcsolatban vegyesek az érzéseink. Mi egy-másfél naponta töltöttük az A28-at, ami semmiképpen sem ideális, hiszen ez plusz egy eszközt jelent, amelyiket gyakran kell etetni, és azt se felejtsük ki, hogy az aktív Bluetooth kapcsolat a telefont is gyorsabban kiéhezteti. Kevesebb nyomkodással a két nap, kikapcsolt Bluetooth mellett pedig több is kijöhet egy töltésből, ám az ember alighanem azért vesz egy ilyen kütyüt, hogy aktívan használja, ez pedig korlátozott üzemidővel jár. Az etetés a méretes bölcső felpattintásával történik, amelybe tetszőleges microUSB kábel dugható; a töltő kevesebb, mint egy óra alatt 100%-os állapotba hozza a telepet.

Az Oukitel A28-at műanyag bölcső felpattintásával lehet tölteni
[+]

Az Oukitel A28 okosóraként tetszeleg, de (még) nem az, ahogyan egy hagyományos telefon sem okostelefon, hiába van rajta pár szoftver és funkció. Onnantól válna okossá a kütyü, ha egy árva Yahoo Weatheren túl tényleg lehetne az órára appokat telepíteni, ám nincs mit. Ha a naptár, a zenelejátszó vagy az ébresztőóra szinkronizálná adatait a mobillal és az online fiókokkal. Ha az aktivitáskövetés adatai valaha elhagynák az órát és beépülnének egy felhőalapú statisztikai rendszerbe. Esetleg, ha már akad mikrofon és hangszóró, a Sirit vagy a Google Now-t el lehetne indítani hangvezérléssel. Nem tudni, hogy a MediaTek az Android Wear babérjaira akar-e törni, vagy elsősorban a hardvert kívánja biztosítani, a SmartDevice pedig referenciaplatform, a lehetőségek listája mindenesetre messze van a Wearétől. Nyilván az a rendszer sem volt sehol egy éve a mostani tudásához mérten, ám sokkal jobb alapokkal indult útjára, mint az A28 - SmartDevice kombináció, lásd a Google kereső és egyéb szolgáltatások integrálását, valamint a fejlesztők megnyerését, ami az Apple Watch és a Samsung Gear eszközök sikerének is a kulcsa.

Az Oukitel A28 nem igazi okosóra, funkciói korlátozottak
[+]

Az A28 is bevet jó pár érdekes funkciót, ám nem tud igazán hasznos lenni, mert telefonáláshoz rossz minőségű a mikrofon és halk a hangszóró, az értesítések megjelenítése egyszer működik, máskor nem, a gesztusvezérlés megbízhatatlan, az időjárási és aktivitásadatok nem jelennek meg a főképernyőn, híváselutasító SMS pedig nem választható. Hiányzik az a mélyintegráció, ami egy iOS-es, tizenes vagy Android Wear-es okosórát sokrétűbbé tesz, és nincs az a kapcsolódó szolgáltatáshalmaz sem, ami egy Fitbit-féle aktivitáskövető adatait használható statisztikákká formálja. Azért arra kíváncsiak vagyunk, hogy képes lesz-e a platform komolyan előrelépni az elkövetkező hónapokban, illetve arra, hogy milyen extrákat tudnak majd a jövő MediaTek SoC-s eszközei. Ha pedig az Oukitel A28 57 dolláros árcímkéjére rápillantunk (vámmal és áfával húszezer forint környékén érhet hazánkba a cucc), jól látszik, hogy az okoskiegészítők belépőszintjét célozza meg a platform, ennyiért pedig akad pár önálló és hasznos lehetőség, még ha a komolyabb mobilos integráció hiányzik is. Végigjártuk, hogy mire képes az A28, ennyi pénzért általában a profibb aktivitásmérő karperecek sem elérhetők, nem hogy órák. Egy ilyen árszintű kütyütől nem vártunk sokat, jelen állapotában elsősorban a notifikációk megjelenítésére és alapszintű lépésszámlálásra képes, sok felhasználónak azonban ez is elég. Néhány extra még van benne, persze látszik, hogy bőven lehetne még fejleszteni főleg szoftveresen a platformot, igazából a hiányosságok ellenére is majdnem adtunk rá egy Tetszett plecsnit, de ez végül két dolog miatt nem került rá. Egyrészt mert általánosságban úgy voltunk vele, hogy külsőre nem tetszett, de inkább az volt fájó, hogy két kipróbált telefonból eggyel nem is volt hajlandó összedolgozni, noha azon volt a frissebb rendszer. Ez pedig kissé zsákbamacskává teszi a terméket, ha ezen tud javítani a MediaTek, akkor ez a platform egy életképes megoldás lehet abban a kategóriában, ahol nem az appok mennyisége dominál, hanem csak a legfontosabb funkciók megléte számít. Ez nem okosóra, ez a notifikációs óra kategóriája, amit néhány extrával fel lehet dobni. Ennyi pénzért pedig ez a funkcionalitás teljesen korrekt ajánlat, ha megbízhatóan működik.

Bone123

A tesztkészüléket a Pandawill biztosította, köszönjük. A termék ide kattintva rendelhető meg.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

  • Hátlapi e-ink kijelzővel érkezik az Oukitel U6

    Az Oukitel új, két kijelzős mobiljáról már hallottunk korábban, de most már ismerjük a teljes, hivatalos specifikációt és az árát is.

  • GOCLEVER Chronos Eco okosóra teszt

    Elsősorban a konkurens termékekhez képest rendkívül alacsony árával hívja fel magára a figyelmet a GOCLEVER alacsony fogyasztású kijelzővel szerelt okosórája, ami kicsit bugos ugyan, de használható.

  • Oukitel U2 - a koncert elmarad

    Belépőszinten kínál decens hardverrel felvértezett mobilt az Oukitel. Vajon az U2-vel sikerül a kompromisszumokat minimálisra fogni, vagy a gyermekbetegségek lehúzzák az összképet?

  • Az üzemidőre megy rá az Oukitel K6000

    Ahogy a nevéből is sejthető, a készülék hatalmas akkumulátort kapott, támogatja a gyorstöltést, ám érdekes módon a további specifikációkat még csak később közli a vállalat.

Hirdetés