A Nav N Go és a piac

Az iGO és a Windows

Mielőtt konkrétan elkezdjük megnézni, hogy mi most a probléma a Nav N Go háza táján, nem árt megismerkedni néhány alapfogalommal az operációs rendszerek és egyéb rövidítések világából. Az előző oldalon többször is felbukkant a PNA szó, ez az angol Personal Navigaton Assistant (szemlyi navigációs asszisztens) szóhármas rövidítése. Az ilyen készülékek zöme ugyanolyan Windows alapú gép, mint egy PDA-k (Personal Digital Assistant, magyarul digitális személyi titkár), ám hardveres és szoftveres szempontból egyaránt eltérő felépítésűek, funkcionalitásukban szándékosan korlátoltak — pontosabban nem korlátoltak, de kevesebb dologra lehet őket használni, mint a PDA-kat. Jellemzően nincsenek rajtuk gombok, vagy csak a kocsiban leginkább fontos funkciók kapnak egy-egy billentyűt (hangerő, főmenü, ki/bekapcsoló), általában a processzoruk is gyengébb, mint a piacon levő újabb PDA-készülékeknek, a cikkünk szempontjából azonban nem ezek a legfontosabbak; más operációs rendszer fut rajtuk.

A PDA-kon ugyanis Windows Mobile fut, ami nem más, mint a Windows CE kernel, a köré épített felhasználói interfész és a szoftvercsomag. A Windowsnak több verziója van, ezek között a laikusok számára nehéz lehet eligazodni, épp ezért több cikket is publikáltunk már témában, az egyik a fontos dolgokról, a másik rendszer történelméről szól. Napjainkban már szinte csak és kizárólag a Windows Mobile Professinal változatát futtató érintőkijelzős készülékeket lehet kapni, a legfrissebb variáns 6.1-es, de pár napon belül piacra kerülnek a 6.5-ös verziószámú masinák is. Ezek a rendszerek a fent említett dolgokon kívül értelemszerűen tartalmazzák a telefonálással és minden ahhoz kapcsolódó dologgal kapcsolatos vezérlőszoftvereket és felhasználói elemeket is, magjuk pedig a Windows CE kernel, jelenleg az 5.2-es. A PNA készülékeken szintén Windows CE alapú operációs rendszer van (ám a rendszermag már az újabb, 6-os verziószámú, melyre Windows Mobile még nem épül), de ezek látszatra abszolút nem hasonlítanak a Windows Mobile alapú eszközökre, mert bár ugyanaz a kernel felel a a rendszer meghajtásáért és az erőforrások kezeléséért (itt olyanokra is kell gondolni, mint az érintőkijelző vezérlése), de sem a kifinomult felhasználói felület, sem a szoftvercsomag nincs rajta. A felhasználói felületet ezeknél a készülékeknél ugyanis a gyártók maguk készítik el, épp ezért a tulajdonos gyakorlatilag semmit sem fog látni a Windows CE kernelből annak ellenére sem, hogy az hajtja meg a masináját. Vannak persze olyan masinák, melyekben szoftveres trükkök használatával el lehet érni az alapvető felhasználói felületet (mely leginkább a PC-s Windows 95-re hasonlít), de ez már egy másik cikk témája.

WinCE
WinCE felület PNA-n

Látható tehát, hogy a PDA és a PNA készülékek között bőven akad különbség. Persze ha valaki Windows Mobile rendszerre alkot szoftvert, akkor általában nem kell sokat vacakolnia ahhoz, hogy Windows CE-re is alkalmazható legyen a program, mivel a két rendszer magja azonos. Az iGO tipikusan ilyen alkalmazás, ugyanis mindkét rendszeren elfut, ami nagyon örvendetes — azaz csak az lenne, ha nem kapott volna direkt egy komoly korlátozást.

A Nav N Go ugyanis úgy gondolta (s ez a mai napig így van), hogy az iGO navigációs szoftver, önmagában, ún. standalone verzióban lehet megvásárolni és csak a Windows Mobile rendszerrel kompatibilis, a Windows CE alapú PNA-kkal nem. Az iGO8 megjelenésekor is voltak furcsaságok (a 8.0 és a 8.3 között nem volt kommunikált váltás, egyszer csak az újabb verziók kerültek a polcokra), de ezeket nagyjából sikerült orvosolni. A probléma inkább az, hogy ha én veszek egy iGO8-at, mert ez az új, a csilli-villi, a legfrissebb és legjobb szoftver a számomra, akkor csak és kizárólag PDA-ban tudom azt használni, PNA-ban nem.

iGO
PNA-ra ez nem tehető fel legálisan

Persze lehet, hogy nekem már van egy PNA-m is. Vettem régen, még a régi iGO-val, vagy vettem szoftver nélkül, s most szeretnék rá egy jó alkalmazást. Ebben az esetben a dobozos, súlyos pénzekért, jogtisztán és hivatalosan beszerzett iGO8 nem használható. Ha beteszem csak úgy a memóriakártyát, nem indul el. Direkt van így, naná. És persze nem kell hozzá nagy logika, hogy egyértelmű legyen, hogy kicsit belenyúlva a programba, máris áthidalhatjuk a gondot.

Csakhogy akár kicsit, akár nagyon belenyúlni a programba tilos. A szerzői jogok nem engedik, hogy a felhasználó ilyesmit tegyen. Magyarán egy eredetileg nem iGO8-cal adott PNA-n jogtisztán nem futhat iGO8. Kinek jó ez? A felhasználónak biztosan nem. Akkor?

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • NNG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés