Sony Ericsson W380i - széles mozdulat

Bevezető

Click to read in English!

Újabb Walkman készülék, megint egy nagyszerű lehetőség arra, hogy vesézgessük kicsit a Sony-tól elcsípett brand sikerét, létjogosultságát és jövőjét. A siker kétségtelen, a létjogosultság szintén. A jövővel van némi gond, mert a valóban kirobbanóan népszerű W800i után egy ideig szépen gyarapodott a termékcsalád, aztán kifogyott a szufla, a többiek pedig lassan beérték a Walkman készülékeket.

A W380i kapcsán viszont úgy érzem, hogy különösebb extra fejlesztések hiánya ellenére is lesz helye a piacon, aminek remélhetőleg viszonylag mérsékelt ára szolgál majd indokául. Ez a telefon ugyanis a W200i-nél sokkal kellemesebben illeszkedik a Walkman szériába, a funkcionalitás sok helyen nyilván elég alapszintű, de pont ott vágták meg a büdzsét, ahol nem érzem akkora problémának.

Sony Ericsson W380i

Mit lehet elvárni egy alapszintű Walkman készüléktől? Egy normális fülest mindenképp. Nos, ebből a szempontból húzhatjuk kicsit a szánkat, nem a sorozatra jellemző agybadugós headset az alaptartozék, hanem egy szerényebb kivitelű készség, ám középtájon szétszedhető, így tetszőleges füles is használható. Egy Walkman készülékben legyen Bluetooth, FM-rádió és könnyen vezérelhető lejátszó. Ez utóbbi kritériumoknak viszont megfelel a W380i.

Külső

A telefon formaterve sok ember érdeklődését felkeltette, általában tetszést aratott. Miután olcsóbb kütyüről beszélünk, ezért a szokásoknak megfelelően a gyártó különböző színárnyalatokban is piacra fogja dobni a modellt, nekünk most egy sötétszürke jutott, türkiz betétekkel. Az összecsukható forma egyik érdekessége, hogy a telefon alja ferdén került lezárásra, ezzel összetéveszthetetlen stílusjegyet kapott. A másik furcsaság a fedlapon található: a zenelejátszó vezérléséhez három, érintésre reagáló felület szolgál, amelyeken apró, domború pöttyökből állnak össze a jókora piktogramok. Hát persze, hogy kivétel nélkül az összes ember Braille-írásnak nézte.

Sony Ericsson W380i

A fedlapnak van azonban még egy érdekessége: a rejtett, nem aktív állapotban teljesen észrevehetetlen külső kijelző, amely egyszínű, 120x36 pixeles felbontású és OLED technológiát használ. Ezen csupán a legfontosabb információk férnek el, nagyjából pont olyan, mint amit a Z610i-n is láthattunk korábban, ám a fedlap burkolatának viszonylagos vastagsága miatt folyamatosan homályos. A kijelző felett helyezkedik el az egyetlen hangszóró, a kamera és egy Walkman logó.

Sony Ericsson W380i

A telefon bal felén csak az adatcsatlakozó, jobb oldalán pedig csupán a hangerőgombok helyezkednek el. Szétnyitás után egyrészt a kategóriához mérten korrekt kijelzőt szemlélhetjük meg (30x38 mm, 176x220 pixel), illetve a gombsort, amely ezüstösen csillog, első ránézésre pedig logikus. Aztán feltűnik egy furcsaság: általában a telefonok tetejére szokott költözni a gyártónál a bekapcsoló és profilváltó billentyű, itt viszont benne ül a gombsor kellős közepében, ez csak első használatkor zavaró (percekig kerestem), később egyáltalán nem okoz gondot.

Sony Ericsson W380i

Az összeszerelési minőséggel nem voltam teljesen megelégedve, tudva azt, hogy előszériás darab volt a kezemben, mégis nyikorog a fedlap nyitogatásakor az eszköz. Ha ez nem lenne, akkor azt mondhatnám, hogy vajpuhán dolgozik a mechanika, reméljük, hogy a forgalomba kerülő készülékek esetében ez így is lesz. Az anyagminőséggel viszont nincs különösebb gond, olcsó műanyag, de korrekt megmunkálást kapott, nem bántó sem az ujjnak, sem a szemnek.

Alapfunkciók

A menü olyan, mint minden újabb SE készülékben. 12 ikon sorakozik a képernyőn, ezeknek színe, rajza témák segítségével állítható. A gyári választék öt darabos, a 176x220 pixeles kijelző már nem olyan vészesen pixeles, hogy ne lehetne rajta szép dolgokat csinálni. A navigációs gyűrű alatti két gomb közül a bal oldalni a böngészőt, a jobbra elhelyezkedő pedig a gyorsmenüt hozza be, itt az elmulasztott események, néhány könyvjelző és egy általunk összerakott gyorsindító lista helyezkedik el egy fülekre osztott felületen. E két gomb közé ékelődött be a már említett bekapcsoló és profilváltó billentyű.

Sony Ericsson W380i

A W380i egyik újítása az úgynevezett Gesture Control, magyarul kézmozdulat érzékelő lehetne leginkább. Ilyen egyébként annak idején az Ericsson R520-ban is volt, most újra elővették, a hírek szerint a W760i-ben is találkozhatunk majd vele, holott nem valami fényesen megbízható. A dolog lényege, hogy riasztás, vagy bejövő hívás esetén széles mozdulatokkal integetni kell a kamera előtt, amit egy pici érzékelő észlel, s ennek hatására bekapcsol a szundi, illetve némíthatjuk a bejövő hívás csörgését. Nem kevés vidámságot keltettem itt-ott, ahogyan a beérkező telefonokat lelkes hadonászással próbáltam elnémítani, inkább kevesebb, mint több sikerrel.

Sony Ericsson W380i

Ettől az egyetlen újítástól eltekintve semmi forradalmit nem fogunk találni a menüben. Korrekt, 1000 nevet és 2500 számot tároló telefonkönyv kapott helyet a W380i-ben, a gyártóra jellemző szokás itt is megmaradt, ezért addig nyaggatja a felhasználót, amíg át nem másoljuk a bejegyzéseket a SIM kártyától a belső memóriába. Az üzenetkezelés sem okoz majd meglepetést, SMS, MMS és szerencsére email kliens is helyett kapott a készülékben, a gombok nyomáspontja ugyan kicsit nehezen érezhető, de komoly gondot nem fog okozni a szövegbevitel, amelyhez T9 szótár dukál. Email esetén csatolmányokat is hozzátűzhetünk a levélhez, képeknél szokott szólni, hogy figyelem, nagy felbontású fotóról van szó, akarom-e kicsinyíteni. Ez elég merész jelző egy 1 megapixeles, maximum 200KB méretű kép esetén.

Sony Ericsson W380i

A szervezőfunkciók is a gyártóra jellemző sajátosságokat hozzák, a naptár pofás, az események ismétlődhetnek, rendelhető hozzájuk riasztás. Az ébresztőórára ugyanez elmondható, a szundi most is 9 perces, a riasztásoknak pedig nevet is adhatunk. Nem hiányzik az alapfunkciós számológép, a stopper és a Sony Ericsson jellegzetesség, a kódmemória sem.

Multimédia

A kamerát két szóban el lehet intézni: alap fapad, a maximális felbontás 1 megapixel, ez tehát nem éppen a készülék leginkább kiemelendő tulajdonsága. Persze gyors fotókat össze lehet vele rakni, csináltam én is egy párat (alant), de nyilván az ár alacsonyan tartása miatt itt nyirbálták meg jobban a tudást a fejlesztők. A W380i-be nem került bele az új multimédia menü sem, bár nem kizárt, hogy 176x220 pixelen direkt nem is erőlködtek vele.

Az ember értelemszerűen azt várja, hogy majd a zenei rész kárpótolja. Ha nem is tökéletes, de igen, valóban így történik, a fülesről már szóltam a cikk elején, a kihangosítás viszont tényleg nem rossz, de egy normális headset csodákat tehet, hiszen szoftveresen és ergonómiailag kellemes az összkép. A lejátszást mindenképp kinyitott állapotban kell indítani (hacsak előzőleg már nem futott a háttérben), ám ezek után bátran összecsukható a készülék. Ilyenkor halvány derengést kap az előlapi három „gomb”, amelyek segítségével lehet vezérelni az lejátszást, s ebben az dob még egy kicsit az összképen, hogy érintésre meg is rezzenhet a készülék, tehát lehet tudni, hogy sikerült-e a műveletet végrehajtani.

Sony Ericsson W380i

A playlistbe a fel-le irányú gombokkal ugorhatunk bele, a zenéket szokás szerint ID3 tagek segítségével rendezi a készülék. A lejátszás közben látszódhat az albumhoz feltöltött kép, ha pedig lerakjuk a háttérbe az egészet, akkor egyes témáknál az alap háttérkép is másképp animál, illetve látható az éppen játszott dal címe. A memória szűkösségét (gyárilag kb 15MB szabad helyünk van) M2-es kártyával ellensúlyozhatjuk, egyelőre nem tudni, hogy ez az alapcsomag részét képezi-e, de az eddigi gyakorlat alapján várhatóan igen.

Sony Ericsson W380i

Az FM-rádió természetesen csak fülessel működik, de RDS képes, kezelni egyszerű, a vételi érzékenységet jónak ítéltem meg. Az egyéb alkalmazások listájában a TrackID mellett videólejátszó (fapados), diktafon és MusicDJ található. (Ha valaki netán nem tudná, ez utóbbi a Sony Ericsson előre letárolt mintákból építkező dallamszerkesztője.) A játékok között az Extreme Air Snowboarding, a QuadraPop nevű tetris-klón (egyéni rekord 21490), illetve a Sims 2 található meg.

Adatkommunikáció, akkumulátor

GPRS és EDGE jelentheti a külvilággal az adatkapcsolatot, ez ebben a szegmensben nem meglepő. A beépített böngésző fektetett nézetre ugyan nem képes, de oldalszélességre tudja tördelni az oldalakat, ha akarjuk. A lokális adatátvitelhez sztereó Bluetooth kapcsolat és USB kábel áll rendelkezésre, elvben mindkettő 2.0-s verziószámmal dolgozik, de az átviteli sebesség esetemben nem kúszott 50KB/s fölé a Bluetooth használata során.

Sony Ericsson W380i

A hátlap alatti akkumulátor viszont igen vékonyka. Nem csak kiterjedését illetően, hanem teljesítményére vonatkoztatva is, bár elvileg ez egy BST-39 kódjelű telep, amely 950 mAh papíron, mégis alig másfél nap alatt kilehelte nálam a lelkét. Ebben persze izmos használat volt, sokat integettem a Gesture Control miatt, nyomkorásztam a Braille-írás jellegű gombokat, szólt az FM-rádió, de minden telefont megnyúzunk, ez szerintem egy zenés modellnél kevés.

Sony Ericsson W380i

Összességében mégis kellemesen csalódtam, a Walkman készülékektől már régóta nem várok semmi extrát, a W380i esetében azonban azt gondolom, hogy a fontos dolgok megmaradtak, a kamerával nem foglalkoztak, s ha így valóban sikerül egy kellemesen alacsony árat párosítani a készülékhez, akkor sikeres lehet. Formára oké, van egy-két eredeti stílusjegye, az integetős marhaság az semmit nem ér, de zenélni még mindig tud – hiszen Walkman. A telep és a headset gyengesége miatt az ajánlott plecsnit nem kapja meg, de:

Sony Ericsson W380i

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés