Samsung U900 - nagyot Soul?

Soul

Click to read in English!

Soul néven mutatkozott be a Samsung U900 idén februárban a barcelonai MWC kiállításon. Már ott is látszott, hogy igen fontos modellről van szó, hiszen tele volt plakátolva vele a város, a Samsung standja pedig legalább 10 darab Soul telefont vonultatott fel. Csúcsmodellnek nem mondanám, mert létezik a Symbian rendszerű G810, a Windows alapokra építkező i780, illetve az érintésőrülteknek szánt F480 is, de a hagyományos, klasszikus Samsung készülékek között az U900 a zászlóshajó.

Samsung U900 Soul

A Soul a „Spirit of Ultra” kifejezésből született rövidítés, ami még egyértelműbbé teszi az U900 kivételes helyzetét. Mindaz, amit az Ultra sorozatban eddig a Samsung tudott, most bekerül a Soul-ba, egyfajta „one and only” jelleggel. Azóta már ez annyiban módosult, hogy az U900 mellett bejelentésre került az U800 is, amely ugyanezt képviseli, csak nem szétcsúsztatós kivitelben.

Samsung U900 Soul

Bár nagy csinnadrattával harangozta be a gyártó a Soul különlegességét, a navigációs gombokat helyettesítő, érintésérzékeny kijelzőt, már házon belül is láttunk ilyet tőlük az E950 esetében, de nem kell messzire menni, hogy egy hasonló modellbe botolhassunk bele a konkurenciánál: az LG KF600 is ilyesmivel próbálkozik. Az U900 tehát fontos tagja a koreai gyártó modellpalettájának, így aztán mi is azt vártuk tőle, hogy csaknem hibátlan készülék lesz. Ehhez képest az XXL GSM-től meglepően apró dobozt kaptunk…

Doboz, külső

A csomagolás ízléses, de semmi extra. Töltő, USB kábel és headset üldögél a telefon alatt. Változás, hogy ezúttal két miniCD található a dobozban, egyiken a PC Studio és az USB driver ücsörög, a másik egy sereg képet, hangot és videót tartalmaz, illetve a használati útmutatót. Maga a telefon viszont elsőre mindenképpen pozitív benyomást tesz az emberre: komoly, elegáns, kecses eszközről van szó.

Samsung U900 Soul

Csak egy picit tepsi. Az előlapon el kellett helyezni egy 2,2 inches kijelzőt és egy 23x20 milliméteres érintőpanelt is. Összecsukva még nem olyan vészes, de széthúzva igen terebélyessé válik az U900, ilyenkor majdnem 15 centi hosszú. Nagyságát jól ellenpontozza a kitűnő anyaghasználat, az okosan megválasztott, sötétszürkén csillogó készülékház, amely alumíniumból készült. Durván nehezen szedhető csak le a hátlap, cserébe az egész telefonra tökéletes összeszerelési minőség jellemző. Egészen addig, amíg szét nem húzzuk…

Samsung U900 Soul

A szétcsúsztatáshoz hasznosítható perem ezúttal nem a kijelző alján domborodik, hanem a fedlap alsó részének fekete műanyag sávja készült úgy, hogy innen fellökhető lehessen az előlap. Felesleges volt ezzel küzdeni, egy normális anatómiával rendelkező ember mindenképpen a kijelző kellős közepét passzírozza meg a művelet során. A mechanika most is tökéletes, így aztán feltárulhatnak a gombok. Elsőre kicsit furcsa a tipográfia, de nagyon jól olvashatóak a feliratok, később az is kiderül, hogy első félelmeink ellenére a szövegbevitellel sem lesz gond. Jó a nyomáspont, megfelelő méretűek a billentyűk, s hiába az egybeöntött panel, mégis jól elkülöníthetőek az egyes gombok. A fedlap viszont ilyenkor rendelkezik jobbra-balra egy jó milliméteres holtjátékkal. Kár, mert az U600-nál is ez volt a felhasználók egyik leggyakoribb panasza, a Samsung pedig tud ennél stabilabbat is produkálni. Német származású volt a tesztkészülék, tehát nem arról van szó, hogy az ázsiai piacról importált előszériás modell lenne ilyen.

Samsung U900 Soul

Az U900 bal oldalán a hangerőt szabályozó billentyűk és a szokásos adatcsatlakozó ajtaja látható, jobb felén pedig az SD kártya nyílását takarja egy panel, illetve ide került a fényképezőgép gyorsgombja is. A hátlap teljesen egyszerű, csak szétcsúsztatás után bukkan fel az 5 megapixeles kamera optikája egy tükör és a villanó társaságában.

Samsung U900 Soul

Menü, kezelhetőség

A doboz két dolgot hirdet: Magical Touch és UCS, azaz User Created Skin. Az első értelemszerűen az érintőpanelre vonatkozik, amely az U900 egyik különlegessége. Az OLED technológiával készült ablakocska helyettesíti a klasszikus értelemben vett navigációs gombokat. A kiírások mindig alkalmazkodnak a menüben levő helyzetünkhöz, így sokkal egyértelműbb, hogy mit, mikor érdemes megnyomni. Ráadásul látványos is, mert szolidan animálgatnak is az ikonok, ha változás történik.

Samsung U900 Soul

Eddig szép és jó, de milyen így kezelni a telefont? Nos, sokkal jobb, mint vártam. A félrenyomások száma alacsony, a rezgős visszajelzés hasznos. Akkor ütközik az ember problémába, ha nem konkrétan az érintőpanelt célozná meg, hanem a körülötte elhelyezkedő négy, igazi gombot, mert olyankor előfordul, hogy húsosabb ujjbegyek rálógnak az érintésérzékeny felületre is, így egyszerre két dolog történik, de sosem az, amit szerettünk volna. Pláne nem abban a sorrendben. Megszokható? Könnyedén. Emiatt ne fájjon a feje senkinek.

Samsung U900 Soul

Testreszabhatóság terén viszont jeleskedik az U900. A fentebb említett UCS ugyanis nem más, mint egy beépített témaszerkesztő, amellyel igen jó hatásokkal, mi magunk is létrehozhatunk új sémákat, s ehhez még külső szoftver sem kell, a telefonon is elintézhető az egész. Változtatható a háttérkép, annak áttűnési paraméterei, az ikonok színei és telítettsége, a kijelölések, a listák és választógombok színei is. Ha ez nem lenne elég, akkor az érintőpanel színe is tetszőlegesen alakítható, így az eredetileg borostyánsárga árnyalat helyett olyat keverhetünk ki magunknak, amely a legjobban illik az általunk épp létrehozott témához. Erről készült egy rövid videó is, íme:

Maga a menü 12 ikonos, a BlackUI rendszer alapjaira épül, bár szerencsére ez például a gyártó által telepített legelső témánál szinte nem is vehető észre. A menü 12 ikonos, de kérhetünk listás verziót is. Az alapképernyőről az érintőgomb közepe szerencsére nem a WAP-ra dob, a négy irányhoz pedig tetszőleges funkciókat rendelhetünk, amelyeknek rajzai meg is jelennek az alapképernyőnél látható érintőpaneli kijelzésen. Fontos azt is megjegyezni, hogy ez a felület azt is érzékeli, ha rajta hagyjuk az ujjunkat, ilyenkor úgy viselkedik, mintha az adott gombot nyomva tartanánk, apró rezdülésekkel halad a kívánt irányba az ember, ez nagyon sokat dob a használhatóságon.

Samsung U900 Soul

Alapfunkciók

A telefonkönyv nem hoz nagy változásokat, 1000 neves a belső kapacitás. A listázás során a SIM és a készülék memóriájának tartalma egyszerre látható. Nincs semmi extra, a névjegyzék mindent tud, amit a kategóriában elvárhatunk. Egy bejegyzéshez több telefonszám, email, csengődallam, kép és megjegyzés csatolható, a szülinap rögzítésének lehetősége kimaradt a repertoárból. A nevek össze-vissza másolgathatóak a SIM kártyára és vissza, továbbküldhetőek névjegykártyaként Bluetooth kapcsolattal, ki is nyomtathatóak ugyanezzel a módszerrel.

Samsung U900 Soul

Az üzenetkezelés sem hoz extrát. A szöveges üzenet számára 500 férőhely akad, ez egy ideig elég lesz. Az email és a multimédia üzenetek a készülék belső memóriájába kerülnek. Előbbiben lehetnek csatolmányok is, az U900 képes megjeleníteni az Office dokumentumokat és a PDF fájlokat is. A szövegbevitellel nincs gond, a gombok jól működnek, T9 segít, ha kell. Az U900 megjegyzi az utolsó címzetteket, így általában nem kell beletúrni a névjegyzékbe sem.

Samsung U900 Soul

Érdemes benézni az alkalmazások közé is, mert itt újdonsággal találkozhatunk, végre van RSS olvasó is, amit a Sony Ericsson készülékekben már régóta szeretünk. A naptár nem egy nagy durranás, ötféle esemény rögzítésére képes úgymint: találkozó, évforduló, szabadság, fontos, személyes. Férőhely szempontjából a fenti sorrendben 100, 50-50 és 20-20 darabot tud befogadni az alkalmazás. Nem hiányzik a szokásos ébresztő, a számológép, a sajnos nem térképes világóra, a stopper (részidős), a majdnem nem csak alapfunkciós számológép (mert a zárójeles műveleteket azért ismeri), a visszaszámláló és a mértékegység-átváltó sem.

Multimédia

Jöjjön az 5 megapixeles, autofókuszos kamera, lássuk, mire képes! Ha a G600 szintjét nem is éri el, de egész jó képek készülnek – ha a fényviszonyok ideálisak. Az első felhő azonban már megzavarja a szoftvert, s a fotók hamar zajosak lesznek, de legalább a részletgazdagság megmarad. A doboz fennhangon hirdeti, hogy „Power LED” van a telefonon vakut helyettesítendő, és nem hazudik a szájuk. Ha a téma közel van, akkor akkora a „power”, hogy teljesen túlexponált képek készülnek, ha viszont három méternél messzebbre akarnánk célozni, akkor kifingik, mint Illés Béla a válogatottban. A kamerát fektett módban kell használni, az exponálás kimondottan gyors. Az ilyenkor elérhető menü ezúttal a kijelző felső sorában található, a szokásos beállítási lehetőségekkel, többek között paraméterezhető az ISO érzékenység, a környezeti téma, a képminőség, van önkioldó és szoftveres képstabilizátor is.

Samsung U900 Soul

A videorögzítés kemény 15 fps-sel történhet 320x240 pixeles felbontásban. Ez elmegy, de láttunk már ennél jobbat is, képes lenne az U900-at meghajtó vas többre is. Örök kérdés, hogy az akár 2 megabájtosra is megduzzadó fotókat milyen gyorsan jeleníti meg az eszköz, a válasz pedig annyi, hogy kivárható. Nem egy villám, de igazából pont mire leszalad az ember a legalsó fájlra, addigra meg is jelenik a hozzá tartozó indexkép. Nem szaporítom tovább a szót, jöjjenek a tesztfotók, jó sokan:

Muzikális téren az U900 nem hozza a vártat. Egyrészt önmagában az előlap felett ülő hangszóró igen harmatos teljesítményt nyújt, főleg akkor, ha a zenében vannak mélyek is. Nem is véletlen, hogy a gyári csengőhangok között jellemzően nyivákoló trutymókat találunk. Viszont képes egyszerre rezegni és csörögni, lassan eljutunk talán oda, hogy ez a legtöbb új Samsung készülékre már jellemző lesz. A baj az, hogy a hangerő akkor sem túl izmos, ha csak sima telefonbeszélgetést kezdeményezünk, zajos környezetben a szokásosnál is esélytelenebb a mondatfoszlányok kisilabizálása.

Samsung U900 Soul

Samsung U900 Soul

A mellékelt füles sajnos nem szétszedhető, tehát külön átalakítót kell beszerezni, ha esetleg nem lennénk megelégedve a gyári tartozék közepes minőségével. Viszont a beépített, RDS funkcióval is felvértezett rádióhoz szükség lehet rá. Ez utóbbi igen egyszerű kezelőfelületet kapott, de ide nem is kell jobb, az MP3 lejátszó viszont jópofa grafikát vonultat fel, ahol végre valós idejű spektrum-analyser animálgat, de az albumborító is látható. Nincs viszont equalizer, de a számok csillagocskákkal értekelhetőek és rangsorolhatóak, ha valaki erre gerjed. A szoftver fut a háttérben, ilyenkor a főképernyő alsó során látszik, hogy mi a helyzet, az OLED érintőpad pedig szépen átalakul a zenelejátszó vezérléséhez szükséges felületté.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Mindenképpen megemlítendő, hogy az U900 egyike az első mobiltelefonoknak, amelyek a GPRS, EDGE és UMTS csatlakozás mellett 7,2 Mbit/s sebességű HSDPA adatátvitelre is képesek. Ehhez HTML böngésző dukál, amely oldalszélességre is képes tördelni a website-okat, de a fektetett mód megint hiányzik a funkciók közül.

Samsung U900 Soul

Lokális szinten elvileg mind az USB, mind pedig a Bluetooth 2.0-s verziószámmal bír. Utóbbi sztereó is. A telefonhoz a Samsung PC Studio 3.2 jár a CD-n, de nem estem tőle hanyatt. Először is hiányoltam, hogy a témákat nem lehet lecsórni a telefonról, vagy valami szerkesztővel PC-n megbuherálni, de örüljünk, hogy egyáltalán vannak. De az, hogy 20 képet a készülékről több mint 30 percen keresztül másolt a PC-re az alkalmazás… igen gyászos teljesítmény, még akkor is, ha 40 megáról van szó. Adok viszont egy jópontot azért, mert memóriakártyára igen gyorsan ír a szoftver (2 másodperc sem kellett neki, hogy egy fotót átrámoljon), a teszt során használt 2 gigás microSD semmiféle fennakadást nem okozott.

Samsung U900 Soul

Az akkumulátor a másik gyenge pont, ugyanis a három lépcsős indikátor kijelzését szerintem egy szadista programozta. Kettes szinten vidáman elhúztam itthonról reggel, délben már takarékra állította magát a készülék (tudom, mert pont akkor mondta be az unalmast, amikor a kőbányai tűzeset kapcsán összegyűlt népeket akartam megörökíteni), ilyenkor semmiféle multimédia tevékenységre nem hajlandó, de 10 percenként könyörög a töltőért, amelynek során kigyújtja a kijelzőt és az érintőpadot is, hátha még gyorsabban fogy az a maradék energia is. Alapvetően két napig húzta nálam a kütyü egy töltéssel, bár én masszív felhasználónak számítok.

Samsung U900 Soul

Összegzés? A telefon szép, az érintőpad extravagáns, a Soul marketingje erős. El fog belőle menni néhány ezer darab, az biztos. De az U900 nem elég jó ahhoz, hogy egyedül vigye a hátán a Samsung nem operációs rendszeres telefonjainak hírnevét. Sok kis bosszantó hiba, sok olyan apróság, amin biztos egy kis odafigyeléssel lehetett volna változtatni. Az összképet ezek csúnyán elrontják, pedig lehetett volna a Soul tényleg egy olyan készülék, amelynek lelke van. Ezzel együtt persze díjazzuk a konstrukciót, de csak ennyire:

Samsung U900

Bog

A Samsung U900 Soult az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung U900 Soul
Általános
TechnológiaGSM, UMTS
Méret105 x 49,5 x 12,9 mm
Tömeg112 gramm
Színvariációkezüst
Kijelző
Kijelző átlója2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása240 x 320 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret500 / 295 KB
Belső memória100 MB
Memória bővíthetőségemicroSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPAvan (384 kbps) / 7,2 Mbit/s
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0 (egyedi Samsung csatlakozó)
Push-to-talk / RSSnincs / van
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformSamsung BlackUI II
WAP / HTML böngésző2.0 / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékokgyárilag nincs
Valutakonvertervan
Extra szoftverek-
Multimédia
Fő kamera5 megapixeles, autofókuszos, vaku
Másodlagos kameravan, VGA felbontású
Videófelvételvan (H.264 formátum, QVGA, 15fps)
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzónincs
FM-rádióvan, RDS is
Üzemidő
Alap akkumulátor880 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő250 óra
Beszélgetési idő280 perc
Egyebek
Image Editor, OLED érintőpanel, UCS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés