Hirdetés

Samsung M8800 Pixon - 8 megányi érintés

Bevezető, tartozékok

Click to read in English!

Megszokhattuk már, hogy a gyártók azonos kategóriában versenyző készülékei között van némi átfedés. Ennek a felhasználók nagyon sok esetben csak a pozitívumait érzik, elvégre a verseny éllovasai egymástól veszik át a jobbnál jobb ötleteket, valamint próbálnak szolgáltatásokban fölé, árban pedig alámenni a sokszor amúgy is kiváló konkurens készülékeknek. Az viszont meglehetősen furcsa érzés volt számomra, hogy rövid időn belül másodszor vehettem a kezembe gyakorlatilag ugyanazt a készüléket. Íme az LG Renoir Samsung féle változata - avagy fordítva, ez igazából teljesen mindegy.

Samsung M8800 Pixon
[+]

Az M8800 Pixon ugyanis teljesen ugyanarra a koncepcióra épül, mint az LG múlt héten tesztelt fotós masinája. Persze túlzás lenne azt állítani, hogy a szerencsés aranycsillag (LG - Lucky Goldstar) találta fel a spanyolviaszt, bár tény ami tény, a Renoir menürendszerének alapját képező Prada jóval előbb a piacon volt, mint a Samsung első TouchWiz rendszert használó masinája, az F480. Lényeg a lényeg: mindkét gyártó fejlesztgeti, toldozgatja és foltozgatja saját rendszerét, most pedig szinte pontosan egy időben érkezett meg hozzánk a koreai gyártók érintőkijelzős 8 megapixelese.

Samsung M8800 Pixon

A tesztpéldányt ezúttal is az XXL GSM-től kaptuk, köszönjük. A doboz a gép árához és adottságaihoz mérten meglehetősen kicsinek mondható, elképzelhető, hogy a mobilgyártók is kezdenek rájönni, hogy levegőt szállíttatni két kontinensen keresztül nem egy kifejezetten jó biznisz, erre pedig az amúgy kissé megalomán dobozokkal rendelkező Nokia, pontosabban az ő 5800 kódnevű készülékük a legjobb példa. A doboz tehát kicsi, nem különösebben elegáns, de nem is igénytelen, a készülék mellett egy két részből álló hallójáratba kúszó fülhallgatót, egy 1 GB-os microSD kártyát és a hozzá tartozó adaptert, töltőt, adatkábelt, valamint az Omnia kapcsán már jól ismert - szempillaspirálnak kinéző - ceruzát rejti.

Hirdetés

Külső

Ami a fizikai paramétereket illeti, a legnagyobb különbség a Renoir és a Samsung között azok anyaghasználatában rejlik: meg előbbi közepes minőségű, csillogó műanyagokkal operál, a Pixon fém hátlappal és gombsorral, valamint minőségi műanyagelemekkel büszkélkedhet. Ennek megfelelően csekély 7 grammal többet is nyom, mint konkurense, méretei pedig nagyjából ugyanakkorák (121 gramm, 107,9 x 54,6 x 13,8 mm). Az összeszerelési minőség kiváló, az eszköz a legkisebb mértékben sem nyekereg, illesztési hézagokat legfeljebb nagyítóval érdemes keresni, de találni azzal sem nagyon fogunk.

Samsung M8800 Pixon
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszóró, a fényérzékelő, valamint a videótelefonáláshoz használatos kamera található, alattuk terül el a kiváló képminőségű, napfényben is olvasható érintőkijelző, melynek átlója 3,2 hüvelyk, felbontása pedig 240 x 400 pixel. Alul a gyártó logóját, azalatt pedig a híváskezelő gombpárost, valamint a menüben egy szintet visszarepítő gombot találjuk.

Samsung M8800 Pixon
[+]

A hátlap - mint azt már említettem - szinte teljes egészében fémből készült, legékesebb dísze a 8 megapixeles képérzékelővel összekötött autofókuszos kamera, mely enyhén kidudorodik az egyébként sík felületből. Asztalra letéve ennek ellenére egyenesen fekszik a Pixon, mivel az alul lévő, kemény műanyagból készült felület pont egy szinten van a lencsével. A LED-es vaku és a kihangosító hangszórója mellett egy méretes Samsung 8.0 felirat is díszíti e területet.

Samsung M8800 Pixon
[+]

Az oldalsó rész bordázott műanyagból készült, ez nem csak jól néz ki, de biztos fogást is biztosít a gyártó új üdvöskéjének. Felül a hátlap levételéhez szükséges gomb - melynek használata bizony erősen igénybe veszi az ember körmeit - mellett a töltő/headset csatlakozója rejtőzik, alulra ezzel szemben csak a mikrofon és a csuklópánt rögzítési helye került. A hangerőszabályzó gombokat jobb oldalon találjuk, közvetlenül alattuk egy multimédiás-, valamint a kamera exponálógombja került, baloldalt a microSD foglalatot, egy gyorsgombot, valamint a képernyő lezárására/feloldására használatos billentyűt találjuk.

Widgetek, menürendszer, sebesség

A Pixonon természetesen megtalálhatjuk a manapság - általam kevésbé érthető okokból - nagyon divatos Widgeteket, melyeket a készenléti képernyőn helyezhetünk el. A kínálat hatalmas, de mivel ez a képernyő nem görgethető/lapozható, érdemben legfeljebb öt-hat ilyet fogunk tudni használni, mert bár többet is kirakhatunk, el fogják takarni egymást. A gyári kínálat a következő: analóg óra, világóra, dátumkijelző, szolgáltató neve, zenelejátszó, képnézegető, naptár, születésnap jelző, profilválasztó, a játékok gyorsindítója, súgó, képekkel ellátott gyorstárcsázó, nem fogadott hívások emlékeztetője, tükör, rádió, Google, AccuWeather időjárás előrejelző, Bluetooth és számológép gyorsindítója, jegyzet, valamint két üzenetekkel kapcsolatos link, melyek közül az első az üzenetszerkesztőbe, a másik a postaládába vezet. Túl sokat nem érdemes írni róluk, mivel a funkciók elég egyértelműek, egyedül azt érdemes megemlíteni, hogy a nem fogadott hívások emlékeztetője teljesen automatikusan működik, tehát ha lemaradunk egy bejövő hívásról, magától kiugrik. Mókás dolog a tükör, mely egyszerűen elindítja az előlapi kamerát, tehát nézhetjük magunkat naphosszat.

Samsung M8800 Pixon Samsung M8800 Pixon

A menürendszert több készülékben láthattuk már, épp ezért nem is szeretném bő lére ereszteni vele kapcsolatban. Samsung TouchWiz, jól működik, használható, átgondolt, ugyanakkor egy iPhone-hoz képest meglehetősen lassúcska. A főmenü 12 ikont tartalmaz, ezeken belül általában listás felsorolásban láthatjuk a további lehetőségeket. Az egész dolog kiválóan kezelhető ujjal is, mivel az almenükbe/opciókba méretes virtuális gombokkal tudunk eljutni, arról nem is beszélve, hogy van görgetőrutin. A belső memória mérete 180 MB, ebből gyárilag 21 MB használt, adattárolásra tehát az 1 GB-os kártyát nélkülözve közel 160 MB-ot tudunk használni. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy a Pixon képét megfelelő kábellel akár televízióra is kivarázsolhatjuk.

Samsung M8800 Pixon Samsung M8800 Pixon

A szövegbevitel meglehetősen kényelmes. Az alapértelmezett metódus a virtuális billentyűzet, melynek két alakja van: ha a gépet egyenesen tartjuk, egy numerikus gombsor tárul elénk, amennyiben pedig 90 fokkal elfordítjuk, előbukkan az alant látható QWERTY kiosztású klaviatúra. Bár a dizájnolást nem vitték túlzásba Samsungék, maga a billentyűzet kiválóan használható, ami annak is köszönhető, hogy minden egyes gombnyomás után apró rezgéssel nyugtázza, hogy akartunk valamit. A kézírásfelismerés további pozitívum volt, mivel mostanában ilyesmit - PalmOS rendszer híján - csak Windows Mobile-on szoktam próbálgatni, annál pedig a Pixon jóval értelmesebb. Írhatunk a képernyőre és a képen látható blokkokra is, a felismerés hatékonysága ha nem is száz százalékos, bőven a használható szinten belül van - arról nem is beszélve, hogy akár ékezetes karaktereket is bevihetük.

Samsung M8800 Pixon

Szoftverek

Nézzük a szoftveres kínálatot. A főmenüben található Google menüpont a böngészőprogramjáról elhíresült szoftveróriás kínálatába visz, nevezetesen tudunk keresni, elérhetjük a levelezésünkat, valamint a Google Maps-et - utóbbi a játékok közül is elindítható, ami nem tudom, hogy szándékos-e, vagy csak baki. A Szervező alatt a naptárat, a jegyzettömböt, a feladatlistát, a világórát, valamint a mértékegység- és valutakonvertert találjuk. Ezekkel kapcsolatban sok említésre méltó dolog nincs, a naptár alapvetően jól használható, egyetlen hiányosságának csupán az tekinthető, hogy mindössze 300 darab bejegyzést tud tárolni. Feladatokból és jegyzetekből egyébként 100-100 darabot menthetünk el.

Samsung M8800 Pixon Samsung M8800 Pixon

Az alkalmazások listája nem különösebben hosszú, de gyakorlatilag mindent megtalálhatunk, amire csak szükségünk lehet: egy egészen használható webböngésző, FM-rádió, egy furcsa módon élő képek felirattal ellátott alapfunkciós képszerkesztő, videószerkesztő, Bluetooth, szinkronizálás, stopper, időzítő, RSS-olvasó, valamint az elmaradhatatlan hangrögzítő, mely továbbra is legfeljebb 60 perces felvételek rögzítésére alkalmas.

Samsung M8800 Pixon Samsung M8800 Pixon

Sajnos ezúttal nem volt sok időm játékokkal próbálkozni, ezeket tehát csupán a teljesség kedvéért, abszolút felsorolás jelleggel írom le: dobókocka, Brain Challenge, Diamond Twister, Pyramidbloxx, Millionare 3. Utóbbi értelemszerűen angoltudásunkat és agysejtjeinket, a lista elején található alkalmazás pedig a Pixon beépített giroszkópját veszi igénybe.

Telefonálás, adatkommunikáció

Telefonálás közben, pontosabban a telefonálással kapcsolatban több gondom is akadt, mindegyik szoftveres hiányosságra vezethető vissza. A SIM-kártyámon alapértelmezésben ki van kapcsolva a saját szám elküldése, amit egyébként sajnos az évek múlásával sem tudok megjegyezni, ezért minden egyes tesztkészülék érkezése után az első általam felhívott emberke tudja, hogy új masina van a kezemben, mivel nem látja a számom. Nos, a Pixon használatával e felemelő érzést mindenki megtapasztalhatta, a számom ugyanis attól függetlenül sem ment el, hogy a menüben bekapcsoltam annak elküldését. Ehhez hasonló és legalább ekkora kaliberű baki, hogy a névjegyzékben a nevek mindenképp keresztnév, vezetéknév sorrendben jelentek meg, pedig a menüben be lehetett állítani ennek fordítottját is - csak az nem csinált semmit.

Samsung M8800 Pixon Samsung M8800 Pixon

A névjegyzék egyébként 2000 emberre van kapacitálva, extra mezőkből meglehetősen sok van. A hívásnaplóban egyesített nézetben és szeparáltan is megtekinthetjük a kimenő/bejövő/elmulasztott hívásokat. Az üzenetkezelés nem hagy kívánnivalót maga után, a szöveges üzenetek mellett az multimédiások és az elektronikus levelek is támogatva vannak, SMS-ekből 500 darabot menthetünk el, a másik kettőből pedig annyit, amennyit a belső memória enged - tehát jó sokat. A hangminőség egyébként kiváló, beszélgetőpartnereim egyenesen meg is dicsérték az általuk nem ismert készülék efféle képességeit, ami manapság - sajnos - pozitívumszámba kezd menni.

Samsung M8800 Pixon Samsung M8800 Pixon

Az adatkommunikációs repertoár alapvetően nem rossz, hiányzik azonban egy négybetűs kifejezés, mely a Renoirban megtalálható: WiFi. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és legfeljebb 7,2 Mbps sebességű HSDPA-t is használhatunk. Bluetooth természetesen van, verziószáma 2.0, a támogatott profilok között pedig megtalálható a sztereó hangátvitel (A2DP) is. Beépített GPS-vevő is van, navigációs szoftver híján két helyen fogjuk tudni használni: Google Maps-ben pozicionálásra, valamint fotózáskor a koordináták elmentésére.

Multimédia

A kamera tehát 8 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között egy elég erőtlen LED-es villanó segíti. Beállítási lehetőségekből és módokból elég sok van, lőhetünk sorozatfelvételeket, panorámafotókat, mozaikképeket, lehet mosolyra villantani, van arcfelismerő fókusz, sőt, még "pislogásészlelés" is. Jelenetekből is elég sok van (portré, tájkép, éjszakai mód, sport, buli/beltér, strand/hó, naplemente, hajnal, őszi színek, tűzijáték, szöveg, gyertyafény, ellenfény (ilyenkor a vaku a jó fényviszonyok ellenére villant egyet, ezt hívják derítőfénynek)), de természetesen ennyiben nem merülnek ki a beállítási lehetőségek. A fehéregyensúly mellett állíthatunk az érzékenységen (ISO 100 és ISO 1600 között), a fénymérésen (átlagoló, középre súlyozott, spot), van szoftveres képstabilizátor, szoftveresen megnövelt dinamikatartomány, álllítható a JPEG-tömörítés mértéke, valamint a kontraszt, a telítettség és az élesség. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 3264 x 2448 pixel, videókat 720 x 480-as vagy 640 x 480-as felbontásban rögzíthetünk.

Samsung M8800 Pixon

A képminőség finoman szólva is kiábrándító. Fotózáskor a szoftveres képstabilizátort és a dinamikatartomány-növelőt kikapcsolva hagytam, ami így utólag nem tudom, hogy jó ötlet volt-e, az biztos, hogy az elkészült tesztfotók többsége a középső részt leszámítva homályosak, bemozdultak, színekben szegények, a zajszint magas, a dinamikatartomány pedig valahol a béka ülepe alatt található. A vaku is meglehetősen gyenge, egyedül talán a makró-módot lehet kiemelni, az ugyanis nagyon rendben van, a legkisebb tárgytávolság úgy 5 centiméter lehet. Az éjszakai mód érzésem szerint kicsit túlexponálja a képeket (utolsó oszlop alsó kép), annak használata nélkül viszont alulexponált lesz a téma (utolsó oszlop felső kép). Összefoglalva annyit mondhatok, hogy az Innov8 után nagy csalódás volt számomra a Pixon kamerája.

Samsung M8800 Pixon
Nem egy súlycsoport

A zenelejátszó szoftver nem rossz, bár hiányosságai is vannak, például nincs benne hangszínszabályzó, háttérben futtatva pedig kevésbé kezelhető, mivel a gyári Widget csak a szám leállítását teszi lehetővé, tekerni tehát csak akkor tudunk, ha előhozzuk a teljes képernyős lejátszót. A manapság elvárható funkciók (ID3 mezők alapjájn szűrés, albumborító megjelenítése) persze megtalálhatók a Pixonban is, a legfontosabb dologra, nevezetesen a hangminőségre pedig nem lehet egy rossz szavunk sem, a gyári füles és a kihangosító hangszórója egyaránt kiváló. FM-rádió is van, korrektül végzi a feladatát.

Samsung M8800 Pixon Samsung M8800 Pixon

Multimédia kapcsán érdemes még megemlíteni a képnézegető szoftvert, mely a giroszkóp kihasználásának netovábbja, vagy legalábbis az akart lenni. A lényeg, hogy a képeinket sorban egymás mellett láthatjuk egy horizontális kiterjedési listában, köztük lapozni pedig a telefon döntögetésével tudunk. Persze ez a módszer közel sem olyan hatékony, mint amilyennek lennie kéne, arról nem is beszélve, hogy ingatag talajon (értsd: tömegközlekedésen) kis túlzással ellehetetleníti a fotók nézegetését. Innováció.

Akkumulátor, összegzés

Az akkumulátor kapacitása 1000 mAh, maga a telep természetesen cserélhető. Ugyanazt lehet elmondani róla, mint az efféle masinákról általában: használattól függően legfeljebb két napig képes életben tartani a készüléket, amennyiben viszont multimédiás szolgáltatásait is erősebben igénybe vesszük, biztos, hogy minden nap rá kell akasztanunk a töltőre.

Samsung M8800 Pixon
[+]

Összegzés: elkerülhetetlen, hogy a Pixont a nagy konkurens Renoirral vessük össze. Nos, a két masina végfelhasználói ára között közel 15.000 forint van, amiért a Samsung esetében - elvileg - egy általános értékrend szerint szebb dizájnt és minőségibb anyagokat kapunk. A menürendszerek között kár lenne hatalmas különbségeket kezelni, néhol mindkettő döcög, de alapvetően jól felépített, kezelhető, felhasználóbarát interfészekről van szó. Nem szabad viszont elfelejteni, hogy a Pixonból hiányzik a WiFi, a Renoirban pedig van, arról nem is beszélve, hogy a Samsung versenyzője jelenleg pár elég súlyos szoftveres hiányossággal küzd, a kamerája pedig elég pocsék fotókat csinált. Ennek ellenére persze abszolút nem rossz gép a Pixon: a szoftveres hiányosságokat idővel remélhetőleg javítják majd, talán a kamera is fog egy kicsit javulni, úgyhogy remélhetőleg lesz ez még jobb is. Jelen állapotában viszont nem érdemli meg az ajánlott plecsnit, ezért inkább csak:

Samsung M8800 Pixon

Bocha

A Samsung M8800 Pixont az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung M8800 Pixon
Általános
TechnológiaGSM/UMTS
Méret107,9 x 54,6 x 13,8 mm
Tömeg121 gramm
SzínekFekete
Kijelző
Kijelző mérete3,2 hüvelyk átlójú
Kijelző felbontása240 x 400 pixel
Kijelző típusaTFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása2000
SMS memória / max. MMS méret500 / 300KB
Belső memória180 MB
Memória bővíthetőségemicroSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
FrekvenciasávokGSM 850/900/1800/1900 MHz
HSDPA 2100 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2 slots) / Class 10, 236,8 kbps
UMTS / HSDPAvan / 7,2 Mbps
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP)
WiFinincs
Push-to-talk / RSSnincs / van
GPS vevővan
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésvan / nincs
Hangrögzítésvan (max. 60 perc)
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelvan
Szoftverek
PlatformSamsung TouchWiz
WAP / HTML böngészővan / van
E-mail kliensvan
Javavan
Játékok5 darab
Valutakonvertervan
Extra szoftverekKépszerkesztő, videószerkesztő, Google alkalmazások
Multimédia
Fő kamera8 megapixeles, autofókuszos, LED-es vaku
Másodlagos kameravan
Videófelvételmax. WVGA / VGA (720 x 480 / 640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzóvan, egyéni séma nem definiálható
FM-rádióvan, RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor1000 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő290 óra
Beszélgetési idő3 óra 40 perc
Egyebek
Érintésérzékeny kijelző, Widgetek, giroszkóp

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés