Samsung i900 - Labor omnia vincit

Előszó, tartozékok

Click to read in English!

"Omnia mutantur, nos et mutamus is illis"
"Mindenek változnak, s velük változunk mi is"

Megmondom őszintén, kissé furcsán érzem magam most, mikor e sorokat írom... Immár két hónapja, hogy a Samsung Magyarország jóvoltából megkaptam cikkünk tárgyának, az i900 Omniának egy prototípusát. Két hónap pedig nagyon sok idő egy készülékkel, legalábbis nekem, akinek hetente két-három darab is jut. Részese voltam a fejlesztésnek, ötleteimmel pedig egy kicsit hozzá is tudtam járulni ahhoz, hogy a telefon még jobb legyen. Ennek most vége. A kezemben tartom a készüléket, melyen a gyakorlatilag véglegesnek tekinthető, magyar nyelvű szoftver üldögél... és cikket kell írnom. Valószínűleg pár emberben fel is merül a kérdés: miért én írom? Bennünk is felmerült, de főszerkesztőnkkel úgy döntöttünk, hogy az Omniának jó helye lesz nálam, hiszen volt időm megismerni a masinát, minden pozitívumával és hiányosságával együtt.

Samsung Omnia
[+]

A blogot figyelemmel kísérő olvasóinkban valószínűleg más kérdések is felmerülnek. Például az, hogy miért csak most rukkoltunk elő az átfogó teszttel, amikor a készülék már régóta nálunk van, ráadásul külföldön már hivatalosan is kapható? A válasz egyszerű: megvártuk, hogy a magyar szoftver végleges legyen. Ennek oka, hogy itthon a szolgáltatók kínálatában is fel fog bukkanni az Omnia, azaz honfitársainkhoz jó eséllyel a hivatalos, magyar nyelvű készülékek fognak eljutni, nem pedig a külföldről szürkeimporttal behozott példányok. Ráadásul a már sokat emlegetett blogoknak köszönhetően úgy gondoljuk, hogy olvasóink e teszt megjelenése előtt is elég sok információhoz hozzájuthattak ahhoz, hogy lássák: érdemes megvárni a magyar verzió érkezését. Elöljáróban még annyit jegyeznék meg, hogy a blogok elolvasása után valószínűleg lesz pár dolog, ami jelen cikkünkben vissza fog köszönni.

Samsung Omnia
[+]

A Samsung Magyarország érthető okokból nem küldött nekem mintát a végleges dobozból, így a csomagolás minőségéről nem tudok nyiltkozni. A készülék mellett viszont a következő tartozékok lesznek: hálózati töltő, adatkábel, két részből álló headset, külső stylus. Utóbbi a fent látható képen megcsodálható. Véleményem szerint nem az igazi, én a gépből kihúzható ceruzák híve vagyok, nem tudtam megszokni ezt az ide-oda himbálózó valamit, ami telefonálás közben hol a hátlapot, hol a fejemet kopogtatta, de Koreában ez a divat, sajnos nem tudunk mit tenni ellene.

Külső

Egy készülék külsejét megítélni mindig nehéz dolog. Szép? Csúnya? Nem én döntöm el. Az viszont biztos, hogy az Omniát elég sok embernek megmutattam az elmúlt hetekben, a többségnek pedig tetszett, de persze ez sem jelent semmit. Nekem személy szerint az új iPhone sokkal jobban tetszik, de attól még az i900-at sem tartom csúnyának. Mérete 112 x 56,9 x 12,5 mm, tömege 127 gramm, azaz nagyjából akkora, mint a konkurencia hasonló kialakítású modelljei.

Samsung Omnia
[+]

Az anyaghasználat alapvetően jó. Mivel a tesztpéldány egy ideje már nálam van, elmondhatom, hogy nem kopik, nem karcolódik, nagyon jól bírja a strapát, pedig nem mondhatnám, hogy kíméletesen bántam vele. Az előlap tükröződő felületű, a 3,2 hüvelyk átlójú, 240 x 400 pixeles felbontású érintőkijelző körül fémes keret fut körbe. A megjelenítő fizikailag elég nagy méretű ahhoz, hogy ujjal is könnyen lehessen nyomkodni, de mivel nem kapacitív (hanem rezisztív), ebből a szempontból az iPhone multi-touch paneljének a közelébe sem ér. Műanyagból készült, tehát a karcokkal szemben is kevésbé ellenálló, de szerencsére nálam ennek ellenére sem sérült meg a tesztidőszak alatt. A felbontás viszont véleményem szerint kevés ehhez a mérethez, az Omnia képe kissé pixeles. A Samsung az alacsony fogyasztás oltárán feláldozta a nagy felbontást, mindenki döntse el, hogy jól tették-e - másik végletnek ott a HTC Touch Diamond 480 x 640 pixeles kijelzője. Sajnos a gyártóknak nincs sok lehetőségük felbontás terén, vagy QVGA vagy VGA, mivel a Windows (pontosabban a 3rd party szoftverek) nem támogatják az olyan köztes megoldásokat, mint például az almatelefon 320 x 480 pixeles kijelzője. A kijelző alatt a híváskezdeményező/hívásmegszakító gombpáros üldögél, közöttük a gyártó "optikai érintőegere" terpeszkedik, mely egy ötirányú d-pad és egy pöcökegér funkcióját is képes ellátni - persze nem egyszerre, a menüben lehet kiválasztanunk, hogy egérkurzort vagy d-padot szeretnénk.

Samsung Omnia
[+]

A hátlap fémnek néz ki, de műanyag. Én személy szerint ezt kifogásolom a legjobban, egy ilyen kaliberű eszköz igazán lehetne fémből. A gyakorlat viszont a Samsungot igazolja, a műanyag hátlap ugyanis a legkisebb mértékben sem karcolódott a tesztidőszak alatt, pedig a fémből készült modelljeik (például az U900 Soul) hajlamosak erre. A dizájn letisztult, a gyártó neve mellett egyedül az 5 megapixeles kamerát és a hozzá tartozó LED-es villanót találjuk ezen az oldalon. Sajnálatos viszont, hogy a memóriakártya foglalata a hátlap mögött kapott helyet, ráadásul a kártya cseréhez ki kell vennünk az akkumulátort.

Samsung Omnia
[+]

Az oldalsó rész fekete, enyhén csillogós - és enyhén ujjlenyomat-gyűjtős - műanyagból készült. Felül találjuk a reset nyílást és a bekapcsológombot, utóbbi egyben az állapotjelző LED is, nagyon jól néz ki. Bal oldalra került a nyakpánt rögzítési helye, ide kell kötni a rúzsnak kinéző stylust is. Alatta bújik meg a töltő/headset csatlakozója.

Samsung Omnia
[+]

Alul a mikrofon árválkodik, jobb oldalt felül a feladatkezelő gyorsindítóját találjuk, alatta a hangerőszabályzó páros és a kamera exponálógombja üldögél.

Hardver, sebesség

Az Omnia Windows Mobile 6.1 Professional operációs rendszert futtat. A gyártó rengeteg szoftvert pakolt rá, melyeknek köszönhetően a masina ujjal is könnyedén kezelhetővé válik, de ezekről majd a következő oldalon lesz szó. A processzor egy 624 MHz-es Marvell PXA312, mely mellett 128 MB RAM és 256 MB ROM üldögél, programok futtatására körülbelül 56, adattárolásra pedig 40 MB áll rendelkezésre, ami elég kevés. Utóbbin viszont javít a modelltől függően 8 vagy 16 GB-os flash memória, melyet a Mass Storage üzemmódnak köszönhetően külső meghajtóként is láthatunk az asztali PC-n. Windows Mobile-os berkeken belül nagyon gyorsan, körülbelül 2 MB/másodperc sebességgel másolhatunk rá, azaz egy 700 MB-os DivX film felrakása körülbelül 6 percet vesz igénybe. A memória microSD kártyával bővíthető - mint már említettem, a kártyacseréhez sajnos ki kell vennünk az akkumulátort is. Persze valószínű, a hatalmas belső memóriának köszönhetően a legtöbben úgyis csak az iGO-t fogják beletolni a gépbe, azt pedig nem nagyon kell piszkálni.

Samsung Omnia

Itthon magyar nyelvű szoftverrel kapjuk a készüléket. Maga a ROM angol, a magyarítás az Extended ROM-ban üldögél, a gép első bekapcsolás után megkérdezi, hogy angol vagy magyar nyelvet szeretnénk-e használni. Az elkövető a jól ismert SunnySoft, a magyarítás minősége véleményem szerint nem hagy komoly kívánnivalót maga után, ami a magyar Samsung áldozatos munkájának köszönhető. A nyelv megváltoztatása nem befolyásolja a gép sebességét, amit a Pocket PC Mark teszteredményei is alátámasztanak:

Pocket PC Mark v1.03 Angol nyelv Magyar nyelv
Dhrystone Benchmark (CPU) 89,51 MIPS 89,50 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 5,88 MWIPS 5,88 MWIPS
Memory Benchmark 628,43 points 626,94 points
File system Benchmark 346,23 points 351,66 points
Graphics Benchmark 238,61 points 232,75 points

Mint látható, a nyelv szinte abszolút nem befolyásolja az elért eredményt. A CPU tesztek még mindig viszonylag kis pontszámot adnak, a memória pontszáma viszont jónak mondható - az mondjuk kicsit szomorú, hogy egyes bétás ROM-ok még 800 pont fölötti eredményt adtak, nem tudom, hogy a végleges szoftver miért lassabb. A fájlrendszerre kapott pontszám kiemelkedő, körülbelül háromszor jobb, mint a legerősebb konkurens gépek pontszámai. A grafikus részre kapott eredmény szintén bizakodásra ad okot, ilyen számok mellett biztos, hogy nem lesz gond a komolyabb grafikával operáló programok futtatásával sem.

Operációs rendszer, személyre szabhatóság

A Samsung kicsit más metódust követett az operációs rendszer személyre szabásánál, mint a HTC. Az Omnián egyből látszik, hogy egy Windows alapú készülék, ami a HTC Touch Diamondról ugye nem feltétlenül mondható el. Ez véleményem szerint nem baj, mivel jelen esetben a felhasználó nincs korlátok közé szorítva, számtalan Today-elrendezés körül választhatunk, de a Samsung-féle megoldások mindegyike igen felhasználóbarát. Ha röviden kéne jellemeznem a gép GUI-ját, akkor azt mondhatnám: személyre szabható és felhasználóbarát. Ilyet eddig WM alapú gépnél még nem igazán láthattunk, legalábbis gyárilag.

Ha akarjuk, a Today képernyő lehet úgymond alapértelmezett Windowsos, ami mellett három különleges, a gyártó által kreált elrendezést használhatunk. Ezek között a Settings > Today részben tudunk váltani, gyakorlatilag mindegyik egy-egy plugin. Az első az F480-ból ismert Widgetes dolog, nem valami gyors, de jól használható - érdekessége, hogy gyakorlatilag két felülete van, ugyanis ha álló képernyőnézetben kirakunk valamit, az fektetve már nem lesz ott, és viszont.


A Today téma kiválasztása és a Widgetes nézet

Az említetteken kívül még két Samsungos nézet van, az egyik gyakorlatilag egy rácsos elrendezésű menü, a másik egy kissé hajaz a HTC TouchFLO-ra, csak szerintem kevésbé használható, mivel mindössze három "almenüvel" rendelkezik: Home képernyő órával és pár programmal, Beállítások 3 x 3 ikonnal, valamint egy gyorstárcsázó felület, szintén 9 ikonnal.

A színsémát és a háttérképet természetesen a felhasználó választhatja ki, azonban sajnos az előzetes videókban feltűnt fekete színű menü a végleges verzióban nincs meg. Vannak viszont mindenféle feminin színek (lila/bíbor), nem teljesen értem, hogy ez miért lett így, de ez van. A háttérvilágítás erősségét a gép automatikusan képes szabályozni, mivel található benne fényérzékelő - ez jó hatással van az üzemidőre és az olvashatóságra, érdemes használni. Apropó, napfényben való olvashatóság: sajnos ebből a szempontból nem a legjobb az i900, verőfényes napsütésben bizony gondjaink lehetnek az SMS-ek elolvasásával.

A programokat a Start menü mellett a Samsung által gyártott Főmenüből is elérhetjük, amit a jobb oldali szoftveres gomb megnyomásával tudunk elindítani. Egy gyors, látványos megoldásról van szó, mely három darab rácsos felületből áll, mindegyiken 3 x 4 ikon van, az egyik oldalon mi helyezhetjük el az ikonokat, a másik kettőhöz nem nyúlhatunk. A gépre telepített programokat egy innen elérhető, listás nézetben tekinthetjük meg, van görgetőrutin, aminek segítségével könnyen mozoghatunk az abc-sorrendben sorakozó szoftverek között.


A Főmenü és a Programlista

Görgetőrutin azonban nem csak itt, hanem a gyári Windowsos részekben is elérhető, sajnos kattog, amit nem lehet kikapcsolni. További érdekesség, hogy a gépben van giroszkóp, azaz érzékeli, hogy milyen szögben tartjuk, a képet pedig ennek megfelelően forgatja el - már ha bekapcsoljuk ezt a funkciót, természetesen nem muszáj. A Start menü ikonjainak mérete megnövelhető, így ujjal is kényelmesen elérhetjük őket. Egy dolog viszont kimaradt: az X gomb funkcióját javító alkalmazás. Ez azt jelenti, hogy a jobb felső sarokban található gomb nem zárja be a programokat, csak háttérbe rakja őket, ami az 55 MB-os programmemóriát figyelembe véve kifejezetten rossz dolog. Többször kértem a Samsungot, hogy orvosolják a dolgot, sajnos nem történt meg, helyette van egy feladatkezelő, melyet a jobboldalt lévő gomb hosszú nyomásával érhetünk el. A semminél jobb, de nem az igazi, így továbbra is csak egy szép álom maradt egy olyan WM alapú gép megszületése, mely 3rd party programok nélkül is tökéletesen használható. Íme egy videó a menürendszerről:

Szoftverek, extra funkciók

Mint az a filmecskén is látható, egyes menüpontok száz százalékos használatához nélkülözhetetlen a stylus, annak hiányában kénytelenek leszünk körömmel nyomkorászni, pontosabban bénázni. Ez sajnos a Windows Mobile operációs rendszer korlátai miatt van így, vannak menüpontok (például a videón is látható Today plug-in választó felület), amiken a gyártók nem tudnak változtatni. Szerencsére azért sok helyen lehet, ezeket pedig szépen meg is variálta a koreai vállalat. Van egy nagyon jól használható mértékegység és valutakonverterünk, egyedi kinézetet kapott a számológép, a média album, valamint az ébresztőóra is.


Az ébresztőnél beállítható ismétlés

A személyre szabhatóság is hibátlan, variálhatjuk még azt is, hogy a gép melyik gomb(ok) megnyomására ébredjen fel a standby módból. Ami azt illeti, gyakorlatilag mindent variálhatunk, amit csak akarunk, az olvasmányosság kedvéért most nem sorolnám fel a lehetőségeket. Két fontos funkciót viszont meg kell említenem: zseblámpa és nagyítás. Előbbit a halkítógomb nyomtartásával kapcsolhatjuk be, nagyon hasznos. Utóbbi a gyengén látóknak jöhet jól, a hangosítógombot nyomva kinagyíthatjuk az épp aktuális képernyőt (azaz bármit!), ám a funkciók ilyenkor nem élnek, mivel a gép csak egy képernyőfotót készít, és azt mutatja. A képnézegetőben szintén jól megoldott a zoomolás, a képernyő jobb oldalán kell húzogatni az ujjunkat a funkció eléréséhez.

A további extra szoftverek címszavakban: diavetítés, digitális képkeret, Google Maps és Google Indító, podcast, RSS olvasó, ShoZu, streaming lejátszó, videószerkesztő. A szoftveres kompatibilitás az egyedi felbontású kijelző miatt nem az igazi, sajnos sok program nem támogatja a széles kijelzőt, azaz nem indul el. Ez részben a szoftverfejlesztőkön múlik, reméljük, hogy a helyzet a jövőben változni fog!

Szoftveres billentyűzetekből sok van. Amennyiben felrakjuk a magyarítást, megjelenik a SunnySoft-féle 101 gombos klaviatúra, ami stylussal elég jól használható. Ha azonban nem szeretnénk segédeszközt használni, a képeken látható megoldást válasszuk, amit ujjal is kiválóan lehet kezelni.

Telefonálás, adatkommunikáció

Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt a készülékkel, a hangminőség a normál esetben és kihangosítva is rendben volt. A videótelefonálásról hasonlókat tudok elmondani, tehát nagyjából semmit, van, működik, nagyszerű. Az Omniát a GSM/UMTS hálózatok közötti váltás sem viselte meg.

A telefonálással kapcsolatos szoftverek többsége gyári Windowsos megoldás, bár a telefonkönyvet egy Samsung-féle szoftverrel is meg tudjuk nézni, amiben van görgetőrutin, valamint gyors abc-szerinti keresési lehetőség. Kontaktokat a belső memória erejéig tárolhatunk, ami a gyakorlatban körülbelül végtelen sok nevet jelent, extra mezők is akadnak szép számmal. SMS-einket chates nézetben láthatjuk, hasznos és látványos funkció. E-mail kliens van, boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is. A hívásnapló nem gyári, könnyedén szűrhetünk a tárcsázott/fogadott/nem fogadott hívások között. Az elmulasztott eseményeket a Today plug-in is képes jelezni. Webböngésző programból rögtön kettő is van, az Internet Explorer helyett viszont érdemes az Opera Mobile 9.5-öt használni, mivel szinte minden szempontból hibátlan, egyedül az a baja, hogy néha hajlamos kissé lelassulni. A relatív kis felbontással rendelkező kijelzőnek köszönhetően a teljes oldalkép megjelenítése esetén lehetetlen elolvasni a weblapok tartalmát, ehhez mindenképp zoomolnunk kell.

Adatkommunikáció terén jól áll a masina. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), továbbá a masina boldogul a harmadik generációs hálózatokon is. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-et, 3G-t és HSDPA-t is használhatunk, utóbbi 7,2 Mbps-os. Van WiFi és Bluetooth is, előbbi 802.11b/g kompatibilis, utóbbi 2.0-s, támogatja többek között a sztereó hangátvitelt (A2DP) is. Szabványos USB port sajnos nincs, számítógépre az egyedi adatkábellel dughatjuk a gépet - az adatátvitel viszont meglehetősen gyors.

Multimédia

A hátlapi kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között LED-es villanó segíti. A képminőség alapvetően jó, a zajszint és a zajszűrés mértéke rendben van, csak a gép néha hajlamos egy cseppet (úgy 0,5-1 fényértékkel) túlexponálni a képeket. A hasonló tudású készülékek között - többek között emiatt - közepesnek számít, erről bővebben az 5 megapixeles összehasonlító tesztünkben lehet tájékozódni.

Samsung Omnia

Beállítási lehetőségekből sok van, gyakorlatilag mindent elérhetünk, ami csak szükséges lehet. Az érzékenység viszont sajnálatos módon csak ISO 50 és ISO 200 között állítható, a zajszint viszont a legmagasabb fokozaton is mérsékelt. Az éjszakai mód csapnivaló, ha ezt benyomjuk, a szoftver automatikusan ISO 50-et és +3-as telítettséget állít be, ami biztos jó valamire, de éjszakai fotók készítésére pont nem. Ha így próbálunk fotózni, olyan alulexponált vackokat fogunk kapni, mint az utolsó előtti tesztfotó. AUTO módban viszont egész jó eredményt érhetünk el - alsó sor közepén látható kép. Kissé szomorú vagyok emiatt, mert több alkalommal is említettem a Samsungnak, hogy ez így nem jó, de nem hittek nekem.


A gyári fülhallgató és a hozzá tartozó 3,5 mm-es átalakító/hosszabbító

A gyári fülhallgató elég... bután néz ki, szó mi szó. Viszont mivel két részből (egy 3,5 mm-es jack csatlakozós hosszabbítóból és magából a fülhallgatóból) áll, simán használhatjuk a saját fülesünket is. A hangminősége egyébként nem rossz, de olyan idétlenül néz ki, hogy én nem használnám. A zene kihangosítva közepes minőségben szólal meg.

Nézzük a zenelejátszó szoftvert. Indítás után nem gyenge iPhone-érzése lehet az embernek, persze ezzel nincs semmi baj, mivel az Apple telefonjában igen kifinomult és felhasználóbarát lejátszó van. Zenéinkre album, előadó és stílus szerint tudunk szűrni, továbbá használhatunk lejátszási listákat is. Az album nézet véleményem szerint sokkal gyengébb, mint a nagy konkurens cover-flowja, egyrészt azért, mert a borítók alatt nincs kiírva az előadó, csak az album neve, másrészt mert nincs görgetőrutin, úgyhogy csak egyesével tudunk lépkedni közöttük - ez már húsz albumnál is necces, száz fölött meg egyenesen használhatatlan. Az összes szám kilistázása is gagyi, a számok ugyanis nem abc sorrendben vannak, innentől ez szintén használhatatlan.

A zenelejátszáskor további kellemetlen meglepetések jönnek. Mondjuk a normális hangszínszabályzó hiánya. Van ugyan ekvalízer, de egyrészt csak bedugott fülhallgatóval használhatjuk, másrészt nem definiálhatunk egyéni sémákat, csupán a gyáriak közül választhatunk, melyek sorban a következők: wide, dynamic, club, surround, rock, pop, dance, live, bass. A hangerőszabályzó viszont még gázabb, ugyanis öt, azaz öt lépésben állíthatjuk a hangerőt. Fülesnél mondjuk annyira nem gáz a dolog, mivel ugye a hosszabbítón is van tekerő (igaz, elég kis utat tud bejárni), tehát elég, ha szoftveresen maximumra rakjuk és utána nem nyúlunk a telóhoz. Szerintem ettől függetlenül alap lenne egy legalább tíz, de inkább húsz lépcsős skála. Persze a rendszerhangerő használatával ez a skála huszonötre (5 x 5) tornászható, de lássuk be, ez nem a legjobb megoldás. A maximális hangerő lehetne kicsit nagyobb, bár gondolom a "meg ne süketüljön szegény júzer" jogszabályok miatt tud csak ennyit. A számokat léptetni lehet a csúszka segítségével, de nem teljesen dinamikus, itt is lépcsők vannak. További gond, hogy a Today képernyőről csak akkor tudjuk kezelni a zenelejátszót, ha a Widgetes nézetet használjuk.

Összességében úgy gondolom, hogy a zenelejátszóra ráfért volna még pár fejlesztés, melyek hiányában az Omniára semmiképp sem mondhatjuk, hogy zenei szempontból kimagasló lenne, inkább az "átlagos" a találó kifejezés. Persze egy külső programmal megoldhatjuk az említett problémák egy részét, a MortPlayer például egy igen jól kezelhető darab, viszont a kezelőfelülete kevésbé látványos.

A filmekkel hasonló a helyzet. A szoftver alapvetően nem rossz, boldogul a DivX-es és XviD-es tartalmak egy részével, de sajnos egyes kodekek van, hogy kiakasztják. Ezt könnyen lehetne orvosolni a TCPMP telepítésével, de a program sajnos nem indul el az Omnián. Mielőtt elfelejtem: FM-rádió van, a többi program sémájára épül, nagyon jól kezelhető, a hosszú fülesnek köszönhetően a hangminőséggel sincs gond.

Navigáció, akkumulátor, végszó

A készülékben található GPS-vevő, mely a cellainformációkat is felhasználja a pozicionáláshoz. Ennek híján elég lassan talál jelet (SIM kártya nélkül is próbáltam ugyanis), ha viszont engedélyezzük, hogy letöltse a netről az aktuális adatokat, akkor villámgyorsan megtalálja a műholdakat. Továbbá tennék egy bejelentést is, melyet már régóta tudok, de eddig sajnos nem írhattam le: a hazai szolgáltatóknál vásárolt készülékek mellé jár majd iGO 8 navigációs szoftver! Ebből gondolom kiderült, hogy a készülék kompatibilis a szoftverrel, de fontos megjegyezni, hogy csak a legújabb, Omniához készült verzióval! Tehát ha valaki "EU-s import" készüléket és stand-alone iGO-t vásárol, valószínűleg nem fogja tudni futtatni a szoftvert, csak bizonyos megkötésekkel. Ahogy az alant elterülő videóból is kiderül, az i900-hoz adott iGO 8 teljesen képes kitölteni a kijelzőt, van benne egy kicsit pörgősebb magyar hang is. Azt viszont nem árt tudni, hogy az iGO elindulásával egyidőben kikapcsol a giroszkóp, és egészen addig úgy is marad, amíg ki nem lépünk a programból. A képernyőt tehát csak a szoftver menüjéből tudjuk elforgatni, ha pedig a cuccot lekicsinyítjük, a Windows is abban a helyzetben marad, ahogy a program elindítása előtt volt.

Az akkumulátor 1440 mAh-s, cserélhető. Átlagos használat mellett 2 napig képes meghajtani a masinát, ha viszont navigálunk és zenét is hallgatunk, akkor egészen biztos, hogy naponta kell majd töltenünk.

Samsung Omnia
[+]

Összegzés: az Omnia ismét egy próbálkozás arra, hogy a Windows Mobile-ból egy gyorsan, kényelmesen és jól használható operációs rendszer legyen, miközben nem veszti el rugalmasságát és bővíthetőségét. A Samsung kicsit más vonalon indult el, mint a HTC, és sokáig jutottak, nagyon sokáig. Az i900-on látszik, hogy egy jól átgondold koncepció végterméke, ahol lehetett, ott belenyúltak a Microsoft rendszerébe, a változások pedig kivétel nélkül pozitívak. Véleményem szerint a Samsung csupán egy nagy hibát követett el a készülékkel kapcsolatban: azt, hogy ilyen kijelzőt tett bele. Egyrészt nem túl jó minőségű (napfényben ugye nehezen látható), másrészt a mérethez képest elég kicsi a felbontása, de ami még nagyobb baj: nem szabványos, 4:3-as oldalarányú. Ezzel lőttek a szoftveres kompatibilitásnak, sok program van, ami egyszerűen nem hajlandó elindulni az Omnián. Pedig ezt (no meg persze az X gombot) leszámítva nagyjából minden rendben van, apróbb bakik vannak, de ezek elkerülhetetlenek. Az Omnia szép, gyors, okos és ehhez mérve meglehetősen olcsó. Egy dolog biztos: a Samsung letette a névjegyét a Windows Mobile piac asztalára.

Samsung i900 Omnia

Bocha

A tesztkészüléket a Samsung Magyarország biztosította, köszönjük!

Specifikáció

Samsung i900 Omnia
Technológia Négynormás GSM (850/900/1800/1900 MHz)
UMTS/HSDPA (2100 MHz)
Operációs rendszer Windows Mobile 6.1 Professional
Méret 112 x 56,9 x 12,5 mm
Tömeg 127 gramm
Processzor 624 MHz-es Marvell PXA312
ROM / RAM 256 / 128 MB (40 / 56 MB felhasználható)
8 / 16 GB flash memória
Kijelző 3,2 hüvelyk átlójú, 240 x 400 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD (SDHC-kompatibilis)
WiFi 802.11b/g
Infra / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő van (aGPS támogatás is)
Audio Átalakítóval 3,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 5 megapixeles, autofókuszos
Akkumulátor 1440 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Giroszkóp, optikai érintőegér, Samsung szoftverek, TV-kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés