MyPhone Fun 3 - feketébe öltözött jókedv

Bevezető, tartozékok

Egy hosszabb szünet után úgy látszik, hogy ismét elkezdtek szállingózni szerkesztőségünk felé a myPhone készülékek. A márka néhány éve az időseknek szánt, korrekt áron elérhető, egyszerűen kezelhető, hagyományos mobiltelefonjaival vált ismertté a piacon, ez a réteg azonban továbbra is nagyon szűk, úgy tűnik, hogy a lengyel székhelyű cég most az okostelefonokat helyezi fókuszba. A készülékek gyártási helye továbbra is Kína, Lengyelországban pedig a szoftveres kínálatért, a márkajelzésért és a forgalmazásért felelnek.

MyPhone Fun 3 kézben tartva
[+]

A Fun széria a myPhone esetében körülbelül egy éves múltra tekint vissza, akkor mutatták be a Fun 2-t, ami egy kifejezetten belépőkategóriás okostelefon volt, MediaTek MT6572-vel, 512 megabájt memóriával, hátlapi segédfény nélkül és egy egyszerű FWVGA (480 x 854 pixeles) felbontású TFT kijelzővel. Tesztünk mai alanya a Fun 3, ami egy lépcsőfokkal elődje fölött áll, de még így is 30 000 forint alatt kerül itthon a boltok polcaira a közeljövőben.

MyPhone Fun 3 doboz
[+]

Az egyszerű fehér dobozon kizárólag lengyel nyelvű feliratokkal találkozhatunk, a specifikáció listája ennek ellenére természetesen érthető maradt. A csomagban a készüléken kívül megtalálunk egy fehér színű hátlapot, egy earbud kialakítású mikrofonos, felvevőgombos fülhallgatót, egy microUSB kábelt, egy töltőfejet és egy 3 rétegű, fényes kijelzővédő fóliát. A készülék nevéből adódik, hogy nem csak színben lesz elérhető, az előlap minden esetben fekete, de fehér, kék és piros hátlapokkal is érkezik a telefon.

Külső

Első kézbevételre körülbelül az érződik, hogy ez a maximális telefonméret, amit még bármilyen körülmények között lehet egy kézzel használni, inkább magas a telefon, mint széles, 135 x 67 x 9,45 milliméteres dimenziókkal bír és 128 grammot nyom. A készülékház teljes egészében műanyagból készült, a hátlap matt felületű, amin nem annyira feltűnők a kisebb szennyeződések, mint az előlapon, ahol az érintőgombok körül folyamatosan elemezgethetjük a saját ujjlenyomatunkat. Az összeszerelés minősége példás, ha jól raktuk fel a hátlapot, akkor semmilyen módon nem tudunk recsegést előidézni a masinából.

MyPhone Fun 3 elölről
[+]

Az előlapon egy 4,5 hüvelykes képátlóval rendelkező, 480 x 850 pixel felontású TFT kijelző terül el, a 218 ppi-s pixelsűrűségi érték a kategórián belül elfogadható, de a betekintési szögek nagyon szűkösek, körülbelül 40 fokos szögből már teljesen inverzbe forduló színeket látunk, a feketék pedig szemből nézve is túl világosnak látszanak. A képernyő alatt a három jól ismert androidos vezérlőgombot találjuk érintésérzékeny formában, ezek fehér színű háttérvilágítással is rendelkeznek, ami igény szerint akár ki is kapcsolható. Az előlap felső sávjában a beszédhangszórón kívül a másodlagos kamera, illetve a fény-és távolságérzékelő szenzorok terülnek el.

MyPhone Fun 3 oldalról
[+]

Kijelző-teszt
Mérés MyPhone Fun 3 Op3n Dott telefon LG L Fino Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
Fehér fényerő 415 nit 364 nit 335 nit 373 nit
Fekete fényerő 0,5 nit 0,51 nit 0,32 nit 0,63 nit
Kontrasztarány 631:1 713:1 1046:1 592:1
Színhőmérséklet 7610 K 9692 K 7504 K 10735 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A készülék jobb oldalán helyezkedik el a bekapcsológomb, illetve a hangerő szabályzására alkalmas billentyűk, ezekről egységesen elmondhatók, hogy pontosan érzékelnek és a nyomáspontjuk is nagyon jó, hátlapcsere esetén pedig ezen gombok színe is megváltozik. Alul található a microUSB bemenet, felülre került a 3,5 milliméteres jack csatlakozó.

MyPhone Fun 3 hátlap
[+]

A hátlap a készülék jobb alsó sarkában kialakított mélyedésénél fogva szedhető le, alatta az 1800 mAh kapacitású, cserélhető akkumulátoron kívül egy microSIM és egy normál méretű SIM kártya befogadására szolgáló foglalat üldögél, illetve itt helyezhetjük be a microSD kártyánkat is. A hátlapon található hangszóró nem túl hangosan, de értékelhető minőségben szólal meg, asztalra helyezve azonban sajnos jelentősen letompul, illetve az 5 megapixeles kamera optikája kicsit kilóg a készülékházból, ebből adódóan nem is marad tökéletesen stabil az eskzöz.

Hardver, szoftverezettség

Hardveres téren a myPhone is a MediaTek chipsetek mellett tette le a voksát, a jól ismert MT6582M lapkakészlet került a burkolat alá, amelynek processzora négymagos, 1,3 GHz-es ARM Cortex-A7-es magokból áll, egy Mali-400 MP2 grafikus gyorsító és 1 gigabájt RAM kíséri. A belső tárolóegység mérete 8 gigabájt, a felhasználó rendelkezésére körülbelül 5,2 marad ebből, amit igény szerint microSD kártyával bővíthetünk, maximum 32 gigabájtossal.

Teljesítmény-teszt
Benchmark MyPhone Fun 3 Op3n Dott telefon LG L Fino Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
AnTuTu 5.x Benchmark 19236 pont 19545 pont 16827 pont 18584 pont
Vellamo Browser 1774 pont 1702 pont 1648 pont 1597 pont
Vellamo Metal 719 pont 768 pont 588 pont 693 pont
SunSpider 1.0.2 1629,2 ms 1568,8 ms 1692,5 ms 1612,4 ms
Geekbench 3 (single) 351 pont 354 pont 328 pont 347 pont
Geekbench 3 (multi) 1181 pont 1196 pont 1109 pont 1156 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el nem indult el 6,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p nem indult el nem indult el 1,4 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 9,6 fps 9,4 fps 13 fps 9,5 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,2 fps 4,2 fps 4,3 fps 4,1 fps

A szintetikus teljesítménytesztek pontosan azokat az eredményeket hozták, amit ettől a hardvertől várni lehet, a mindennapi használat során teljesen jó rendszersebességet kínál a Fun 3, rövidek a töltési idők, a hosszabb listák görgetésekor sincsenek komoly akadások, esetleg összetettebb honlapok böngészésekor lehet feltűnő egy-egy kisebb röccenés. Intenzív használat során előfordulhat kismértékű melegedés, de egyáltalán nem zavaró módon.

MyPhone Fun 3 Screen Shot MyPhone Fun 3 Screen Shot

A Fun 3 az Android 4.4.2-es verziószáma alatt fut, a kezelőfelület többé-kevésbé a gyári maradt, mindösszesen a beállítások menü és az értesítési függöny tér el a gyári operációs rendszerből megszokottaktól. Gyárilag 5 darab kezdőképernyő áll rendelkezésünkre, ezt akár 21-ig is bővíthetjük, de nem valószínű, hogy szükség lesz rá, hiszen itt csak a widgeteink és egy-két parancsikonunk kerül tárolásra, az alkalmazásmenüt a képernyő alsó részének közepéről hívhatjuk elő. Az értesítési függönyt a kezdőképernyő bármely pontjáról lehúzhatjuk, az első oldalán az aktuális értesítéseinket, a második oldalán pedig egy memóriakezelőt és néhány szabadon testreszabható gyorsbeállítást láthatunk.

MyPhone Fun 3 Screen Shot MyPhone Fun 3 Screen Shot

A kezelőfelület témázható, de jelenleg csak két téma áll rendelkezésre az ennek vezérlésére szolgáló programban és bővíteni sem lehet ezt a kínálatot. A beállítások menüt már több MediaTek-központú telefonból ismerhetjük, elkülöníti a gyorsbeállításokat az összes beállítástól, illetve tartalmaz időzített ki- és bekapcsolást a készülékkel, valamint a repülő üzemmóddal kapcsolatban is. A gyári szoftverek AOSP-származékok, mindegyik egyszerűen, de jól működik. A billentyűzet is az eredeti KitKat-ból származó darab, kényelmesen lehet vele gépelni, az érintésérzékelése pontos és a rezgő visszajelzés is kellemesen működik.

MyPhone Fun 3 Screen Shot MyPhone Fun 3 Screen Shot

A Google-szoftvercsomag erre a készülékre is előre telepítve van a Play Zenét leszámítva, a zenét ugyanis egy eltérő szoftver vezérli. Ezeken a szoftvereken felül találunk egy elemtípusok szerint szűrő fájlkezelőt és egy rendszerkarbantartó alkalmazást, ami figyeli a memóriát és az adatforgalmat, illetve törli a fölösleges cache fájlokat is. A BookApart nevű program segítségével kiadó apartmanokat/szobákat kereshetünk, amiket igény szerint egy adott időintervallumra le is foglalhatunk. Ezen szoftvereken felül több extra alkalmazás is került a repertoárba, amik csak lengyelül kommunikálnak vagy kizárólag Lengyelország területén működnek, így számunkra érdemben nem hasznosnak, szerencsére gond nélkül letörölhetők.

Multimédia, kamera

A készüléken egy 5 megapixeles kamera kapott helyet, ami akár 1080p-s HD videók rögzítésére is alkalmas, ezt a két adatot büszkén hirdeti a hátlap is. A kameraszoftver viszonylag egyszerű és a beállítási lehetőségek is ismertek, bekapcsolhatunk HDR-t, arcfelismerést, geotagginget, sorozatfelvételt, panoráma módot, illetve állíthatjuk az expozíciót, az önkioldót, a telítettséget, a fényerőt, a kontrasztot, a képméretet, az ISO értéket, a villódzásgátlót, a fehéregyensúlyt és a színhatást, illetve igény szerint adhatunk valami vicces keretet is a képekhez. A fókuszálás viszonylag lassan történik, a kép elkészítése és a feldolgozás azonban nem vesz sok időt igénybe.

MyPhone Fun 3 kamera
[+]

A fent elterülő képek minősége sajnos nem hozta az elvárt szintet, a telefon kijelzőjén lapozgatva egészen jónak tűntek az alkotások, a valóság azonban ennél szomorúbb, a fókusz nem csak lassú, de helyenként pontatlan is, a jelentős képzaj pedig még tovább rontja az összhatást. A fotók színvilága a valóságnál jóval szürkésebb, az éjszakai felvételek esetében pedig még az átlagnál is több zaj jelenik meg. Az 1080p felbontásban készülő videókat 30 fps sebességgel rögzíti a Fun 3, a képi világ itt nagyon festményszerűen hat, hang szempontjából tulajdonképpen rendben van, bár a szélzajt nem tudja elég jó hatásfokkal szűrni. Tesztvideó ide kattintva érhető el.

MyPhone Fun 3 Screen Shot MyPhone Fun 3 Screen Shot

A zenelejátszó nem a gyári Android rendszer sajátja, hanem egy fokkal barátságosabb,ugyanakkor kicsit butább program, ami képes előadók, albumok, műfajok, lejátszási listák és mappák szerint szűrni a zenéinket, képes albumborítókat megjeleníteni, illetve van benne elalvás-időzítő. Hangszínszabályzóval nem találkozunk és semmilyen online médiatárból nem képes lejátszani a szoftver. Az FM-rádió azonban nem maradt ki, a gyári AOSP szoftver segítségével képes fülhallgató csatlakoztatása után ráhangolódni kedvenc csatornánkra a masina. A hangminőség a gyári fülhallgatóval nagyon harmatos, jobb eszközökkel kipróbálva sem volt túl acélos, de a márkatárs Hammer Iron-nál mérföldkövekkel jobb hangot produkál, ha nagyon nagy szükségünk van rá, akkor hallgatható, de nem lesz a zeneőrültek kedvenc telefonja a Fun 3.

MyPhone Fun 3 Screen Shot

A videólejátszó ismeri a DivX kódolást, mp4 formátumok terén 1080p-ig gond nélkül képes játszani, a 2K-s tartalmakat azonban el sem tudja indítani. Lejátszás közben a kép bal oldalán ujjunk fel-le tologatásával állíthatjuk a fényerőt, jobb oldalon ugyanígy a hangerőt. Ablakos és teljes képernyős mód is van, valamint készíthetünk felvételt az adott képkockáról egy érintés segítségével akár lejátszás közben is, a feldolgozás csupán néhány másodpercet vesz igénybe.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Mobilhálózati szempontból a kötelezőket kapjuk, van HSPA 21 / 5,76 Mbps elméleti maximális sebességgel, továbbá 802.11b/g/n szabványokat támogató Wi-Fi, amit direct és hotspot funkciókkal is felvérteztek, illetve kapunk 4.0 verziószámú Bluetooth-t és A-GPS-t, ez utóbbi a GLONASS hiányában néha elég nehezen talál jelet, aktív adatkapcsolat nélkül szinte esélytelen a pontos pozicionálás. NFC és 4G sincs, illetve az USB OTG-t sem tudja a 2.0 verziószámú microUSB csatlakozó. A beszélgetési hangminőség korrekt, gyengébb lefedettségi körülmények között is határozottan érthető maradt a hívás. A készülék dual-standby üzemmódban kezel két SIM-et, készenléti állapotban mindkét kártya aktív, de ha az egyikkel telefonálni kezdünk, a másik lelép a hálózatról, amíg a beszélgetés tart.

MyPhone Fun 3 Screen Shot MyPhone Fun 3 Screen Shot

Böngészőből az AOSP-megoldáson kívül a Google Chrome-ot is használhatjuk, a kijelző felbontása kicsit harmatos a tökéletes élményhez, de a sebességre nem lehet panasz, a görgetés folyamatos, a nagyításoknál sem akad meg a készülék és viszonylag gyorsan tölti be az egyes weboldalakat. Több lap kezelése sem probléma, de természetesen 3-4 megnyitott oldal után már újratöltögeti azokat váltáskor.

MyPhone Fun 3 akkumulátor
[+]

Értékelés: MyPhone Fun 3
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt található Li-ion akkumulátor 1800 mAh kapacitású, ez nem hangzik különösebben soknak, de a kötelezőt azért hozza, átlagos használat mellett, közepes fényerővel, aktív adatkapcsolattal, sok böngészéssel és körülbelül 20 percnyi telefonálással 4 óra kijelzőidőt bír, ez átlagos felhasználás mellett mondjuk másfél napos üzemidőt jelent.

A myPhone Fun 3 teljesen jól megállta helyét a mindennapi használat során, nem fagyogatott le, nem omlott össze, természetesen nem egy csúcskészülék, ennek megfelelően kell kezelni, de hozta az elvárt szintet. A kijelző a leggyengébb pontja, a panel gyenge betekintési szögei és fakó színei az élvezhetőséget alapjaiban rendítik meg. A kamera sem hozta az elvárt szintet, de a videólejátszó jól sikerült, az FM-rádió megléte örömteli és az akkumulátor is jól teljesített. Az androidos konkurencia ezen az árszinten jellemzően hasonló hardvert kínál, a Gigabyte Gsmart Roma R2 Plus pontosan ezzel a hardverrel, de jóval gyengébb kamerával, még ennél is rosszabb kijelzővel és harmatos akkumulátorral jelentkezik. A Tesco által forgalmazott Op3n Dott telefon azonban jóval komolyabb ellenfele lehet a Fun 3-nak, ugyanis hasonló hardver mellett egy sokkal szebb qHD kijelzőt, jobb kamerát és kiterjedtebb szervizhálózatot nyújt, nehéz lenne a myPhone mellett érvelni ezzel a felhozatallal szemben. Néhány ezressel drágábban érdemes lehet elgondolkodni az LG L Finón vagy a Huawei Ascend Y550-en is. 29 900 forintos áron fog bekerülni a hazai boltok polcaira a myPhone Fun 3, ami nem kimondottan rossz ajánlat, ugyanakkor nem is kiemelkedő, kicsit olcsóbban kifejezetten jó vétel lehetne, de ennyi pénzért már lehet találni jobb alternatívákat.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

MyPhone Fun 3
MyPhone Fun 3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 135 x 67 x 9,45 milliméter
Tömeg 128 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál SIM, micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (218 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582M
Processzor típusa 1,3 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP2
RAM mérete 1 gigabájt
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (ebből 5,2 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek BookApart, File Explorer, FM Rádió, System Manager, Torch
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Zenelejátszási idő ?
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

  • myPhone Hammer Axe LTE - az én telóm kalapács és balta

    Barkácsolásra vagy középkori megmérettetésre nem használható, a por-, víz- és ütésálló myPhone viszont gyors, támogatja a 4G hálózatokat, remekül egybe lett rakva és sokáig bírja.

  • myPhone Hammer Axe - a melegben sem izzad

    Az Axe és annak LTE variánsa külsőleg ugyanolyanok, ám belső terén lényeges különbségek adódnak: tesztalanyunk MediaTek MT6582 SoC-t, 1 GB RAM-ot és 8 GB háttértárat kapott.

  • myPhone Halo X - Nicsak, ki beszél?

    A lengyel cég egy inkább időseknek ajánlható, érintőkijelzős mobiltelefonnal rukkolt elő, mely könnyen használható, viszont a WiFi hiánya egy ilyen készüléknél is nehezen megbocsátható.

Hirdetés