Karácsonyi telefonajánló 2015

Bevezető és tartozékok

Szépen eljutottunk oda, hogy ma már egy használható okostelefon ára egy hipermarketes nagybevásárlás összege alatt marad. Viszont nagyon nem mindegy, hogy az óriási választékból mit emelünk ki, ugyanis hatalmas eltérések vannak hasonló árfekvésű termékek között. A következőkben megpróbáljuk kiválasztani a kínálatból azokat a modelleket, amelyek az adott árkategóriai legjobb vételeinek számítanak. Ez a lista többé-kevésbé objektív, de azért azt fontos leszögezni, hogy vannak olyan szubjektív elemek és igények, amelyek felül tudják írni ezeket. Ilyen lehet a design, a méret, vagy valamilyen speciális funkció, amire pont valakinek nagy szüksége van (kamera, akkumulátor, illetve platformokkal kapcsolatos preferencia).

Listánk egyaránt igyekszik figyelembe venni a szolgáltatói feltöltőkártyás ajánlatokat és a kártyafüggetlen piac kínálatát. Egy dologgal nem foglalkozunk, a külföldről (jellemzően Kínából) történő megrendelésekkel, amelyek árban általában nagyon kedvezőnek tűnnek, de a vámügyintézés és a garanciális feltételek, valamint az esetleges lokalizációs problémák miatt nem tudjuk ajánlani ezt a lehetőséget mindenkinek. Akik viszont ezeket a buktatókat ismerik, azok úgyis tudják, hogy mit érdemes Ázsiából megrendelni.

Xiaomi külső akkumulátorok
Xiaomi külső akkumulátorok

Karácsonyra azonban nem feltétlenül csak okostelefont lehet vásárolni, nyilván az anyagiak is eltántoríthatnak sokakat, illetve sokszor felesleges is egy meglévő és jól működő eszköz helyett próbálni valamivel meglepni a tulajdonost, lehet, hogy a tartozékok között sokkal testhezállóbb ajánlatokat találunk. Univerzális megoldás például a külső akkumulátor, itt sokféle alternatíva van, de érdemes olyan modellt választani, aminek a nevét nem most halljuk először. Nagyon kellemes áron kelletik magukat például a Xiaomi megoldásai, amelyekről az az általános vélemény, hogy szépek, megbízhatóak és tényleg tudják azt hozni, amit a specifikáció ígér.

Audio-Technica ATH-MSR7
Audio-Technica MSR7 [+]

A tartozékoknál maradva szóba jöhetnek az audio tartozékok is. Fül- és fejhallgatók kapcsán is óriási a kínálat, mi sem tudunk mindent kipróbálni, de árához képest remekül szól a Xiaomi Piston aktuális verziója, kicsit drágábban a SoundMagic E10M és E10S tűnik jó alternatívának. Még egy szintet ugorva a Samsung Level U ajánlható, fentebb lépve Level On Pro emelkedik ki a kategóriából. Itt még az Audio-Technica MSR7 és az RHA T10i győzött meg minket. Ha kihangosítót, azaz külső hangszórót keresünk, akkor érdemes egy pillantást vetnünk a TDK A28-as modelljére, valamint a JBL Charge 2+ nevű berendezésre.

Olcsótól a drágáig

A legolcsóbb készülékek között nincs sok kérdés, a Doogee X5 Pro ár/érték arányban abszolút bajnok. A 30 ezer forintos telefonnak egy baja van, a kamera csapnivaló. Ha ezt kivesszük a pakliból, akkor a kínai márka ennyi pénzért olyan hardvert és funkcionalitást kínál, amit jellemzően csak másfélszer ennyi pénzért kapunk meg máshol.

Az Doogee X5 Pro doboza
[+]

A Vodafone ügyfeleinek a Smart Prime nevű modell kínálkozik jó ajánlatnak, a Telekom pedig még mindig a kínálatban tartja a Huawei G620s-t, ami szintén igen jó ajánlat. Szintén a magenta színnel fémjelzett operátornál találhatunk egy olcsó Samsungot, a 24 ezer forintért elvihető, 4G-s Galaxy Core Prime gyenge pontja a relatív alacsony felbontású kijelző. Szintén a legolcsóbb modellek között jöhet szóba a Microsoft Lumia családjának alsó tagozata, a 435-ös mellett épp akciós a 635-ös is a T-nél, de az 535-ös is simán versenyképes. Leszaladt az ára az Allview P4 Life-nak is, az LG Leon sem drága, a Spirit talán még jobban megéri.

Huawei Ascend G620s kézben tartva
Huawei G620s [+]

20 és 40 ezer forint között óriási a tülekedés, de van néhány ökölszabály, amit érdemes betartani. 512 MB RAM-mal szerelt telefont ne akarjunk, bármennyire is jó a többi paraméter, a mai alkalmazások komplexitása mellett ezekkel kínszenvedés létezni. Ha egy mód van rá, akkor már érdemes a WVGA felbontású kijelzőt is elfelejteni, szintén figyeljünk az Android verziószámára, az 5.0-s kiadás már elvárható még az olcsó kategóriában is. Törődjünk bele, hogy a kamera messze nem lesz tökéletes (és nem a megapixel számít), egy vaku viszont ezen a szinten is elvárható (mert zseblámpának remek). Ha van lehetőségünk, akkor próbáljuk személyesen is kézbe fogni a kiszemelt modelleket, az anyaghasználat eltérhet, ahogyan az sem mindegy, hogy mekkora a készülék, manapság már 5 inches méretnél kisebbet nem gyakran kapni.

Középkategória

A legnagyobb választék természetesen a középkategóriában van, itt is erősek a kínai cégek, az egyik legjobb vétel mostanság a Xiaomi Redmi Note 2, amely korrekt hardverrel, nagy kijelzővel és remek felhasználói felülettel emelkedik ki a mezőnyből. A Meizu m2 is érvényes ajánlat, a FlyMe OS kifejezetten felhasználóbarát és az összeszerelés minősége is rendben van. A Microsoft a Lumia 640XL-lel képviselteti magát, a Windows rendszerű telefon szintén jó vételnek számít azoknak, akik kedvelik az egyszerű felépítésű, csempés interfészt.

A Xiaomi Redmi Note 2 hardveresen hatalmasat lépett előre egy év alatt
A Xiaomi Redmi Note 2 hardveresen hatalmasat lépett előre egy év alatt [+]

A Huawei nagyot gurított a P8 Lite-tal, amely korrekt áron érhető el, de a P8 formavilágát megtartva azok számára nyújt alternatívát, akik értékelik a finom részletekből felépülő formatervet és a nívós anyaghasználatot. A Samsung 50 ezer forint alatti áron kínálja a Grand Prime nevű modellt, de a Motorola Moto G is csábító ezen az árszinten, főleg a módosítatlan Androidnak hála. A Xiaomi Redmi 2 Pro szintén nyerő vételnek látszik, az 50 ezres kategória egyik ásza lehet 2 GB rendszermemóriával, a Meizu pedig ebben az 50-60 ezres ársávban az m2 Note-ot küldi harcba.

Huawei P8 Lite kézben tartva
Huawei P8 Lite [+]

Aki különlegességet keres, az általában a régebbi csúcsgépek közül válogathat már ennyiért, van kétkijelzős YotaPhone és BlackBerry Q10 is ebben az ársávban, de ezeket már csak némi kutakodás után lehet felfedezni a különböző boltok árlistájában. A legolcsóbb Asus Zenfone 2 is 60 ezer forint alatt elérhető, de talán jobb választás a ZE551ML, amely Full HD kijelzős, létezik 2, illetve 4 GB RAM-mal is — utóbbi azonban már a lélektani 100 ezres határt karcolgatja. A tajvaniak kínálatából a Zenfone Laser is érvényes, főleg azoknak, akik a fotózásnál szeretnének valami extrát, a lézeres autofókusz pedig ennek megfelel. A Lenovo a K3 Note-tal tud ebben a kategóriában jó árú terméket indítani, a nagy kijelzős telefon teljesítményét a 2 GB RAM is szavatolja. Az A7000 az akkumulátoros üzemidejével emelkedik ki a mezőnyből.

Alcatel One Touch Idol 3 (4.7)
Alcatel Idol 3 [+]

Az Alcatel a bárhogyan felvehető Idol 3-mal szerezhet híveket, egyedi élményre vágyó vásárlók ne hagyják ki az LG G Flex 2-t, amely valamivel 80 ezer forint felett már hozzáférhető, ívelt kialakítása pedig a mai napig unikumnak számít és a hardver kapcsán sem kell szégyenkeznie. A középkategóriás listánkat ezzel a modellel zárjuk, ugorjunk egy szinttel fentebb.

Csúcskategória és órák

A legdrágább, csúcsmodellnek tekintet mobilok között azért nehéz már félrenyúlni. Hogy mégse egy sima felsorolás legyen, inkább a különlegesebb modelleket emeljük ki, kezdve a OnePlus X-szel, amit viszont elég nehéz beszerezni, mert a meghívós rendszert továbbra is fenntartja a gyártó. Szintén a megfizethető csúcsgépek közé tartozik a Honor 7, amely remek masina, mégis olcsóbb, mint mondjuk az Xperia Z5, a Galaxy S6, vagy éppen a szintén kiváló LG G4. Itt már megjelennek az iPhone-ok is, legolcsóbban az 5C érhető el, de ha az idei modellek között keresgélünk, akkor kétszer ennyi pénzre lesz szükségünk.

Az előlapon sztereó hangszórót találunk
Az előlapon sztereó hangszórót találunk [+]

A kategória egyik különlegessége a Z5 Compact, amely roppant erős, mégis relatív apró, ez kifejezetten ritka dolog, nem is nagyon van ellenfele. A friss Nexus 5X is méretesebb, de még mindig a kompakt vonalba tartozik, itt a legtöbb fanyalgást a “csak” 2 GB RAM okozza, de tesztünk szerint a csupasz Android rendszer szerencsére takarékosan bánik az erőforrásokkal. A másik extravagáns termék a BlackBerry Passport, az útlevéllel megegyező méretű telefon totál egyedi, saját világa és rajongótábora van, ami nem véletlen. Friss érkező az új Lumia csúcsgép, ami rögtön kettő: a 950 és a 950 XL méregdrága, de valóban nagy ugrás az eddigiekhez mérve, biztos hogy két időtálló gépről van szó, ráadásul a Display Dock segítségével számítógépet is lehet belőlük varázsolni, ami igencsak egyedi tulajdonság és bizony sokaknál az így keletkezett megoldás is elég a mindennapi használathoz.

A Gear S2 sportos, mégis mutatós okosóra
A Gear S2 sportos, mégis mutatós okosóra [+]

Bár árban nagy a szórás, az okosórák piaca is egyre bővül. Itt több kategória is létezik, vannak az inkább “okosított” óráknak tekinthető megoldások, amelyek fix funkcionalitással rendelkeznek, itt az Alcatel One Touch Watch tud formatervben és árban is megfontolandó ajánlattá válni. A fitnesz témakörben több cég is igyekszik a sima pulzusmérésnél többet nyújtani, az itthon nem elérhető Microsoft Band mellett a Polar és a Garmin kínálata is elég bőséges, kifejezetten jól eltalált modell például a Polar M400. A legdrágább vonalon a tényleges okosórák találhatók, ahol az LG-nek az Urbane szériája, a Huawei gyönyörű órája, a Samsung tekerős Gear S2-je és az Apple üdvöskéje harcol azoknak a kegyeiért, akik hajlandók kiadni egy felsőbb kategóriás telefon árát egy ilyen kiegészítőért.

Vásárlási tanácsok

Előfizetést nyilván nem illik karácsonyra adni, no meg nem is nagyon lehet, úgyis a szerződő nevére jönnek a számlák, tehát ez csak szűk családon belül opció. A feltöltőkártyás konstrukcióval nincs sok gond, a SIM-et sokan rögtön a fiókba vágják, itt egyedül arra kell figyelni, hogy az operátori kínálatban a legtöbb telefon kártyafüggő, azaz más cég kártyájával nem fog működni.

Érdekesebb a helyzet a kártyafüggetlen piacon. Itt ugyanis sokféle értékesítési modell létezik (és akkor virágnyelven fogalmaztunk), a nagyobb elektronikai áruházak és boltok értelemszerűen 27%-os áfatartalommal dolgoznak és jellemzően gyártói, magyarországi garanciát adnak. No, meg teljes dobozt az összes tartozékkal. A kisebb üzleteknél viszont még mindig dívik a “használt, 0 perces” készülék fogalma, ami persze ugyanúgy vadonatúj, de az áfát nem kell kifizetni az úgynevezett különbözeti adózás miatt, amely egy kiskapu, mivel a papíron használt elektronikai termékekre nincs áfa. Ettől még itt is kaphatunk hivatalos, hazai garanciát, amit bizony érdemes még akkor is kihasználni, ha ennek fejében néhány ezressel drágább lesz a kiválasztott telefon.

Nyilván ez az adózási kiskapu állatira nem tesz jót a piacnak, aki nem áll be a játékba, annál mindenképpen drágábbak lesznek a termékek, miközben azért azt látni kell, hogy ez egy trükk. Egy félig legális trükk, ami a vásárlónak nyilván örömteli, ám ha áfás számlát szeretnénk kérni ilyenkor, akkor bizony az a 27%-os teher ugyanúgy felugrik a termék árára, mintha egy nagyobb üzletben vásárolnánk. A magyar garancia viszont roppant fontos, a külföldről ilyen-olyan módon behozott készülékekre sokszor “bolti garanciát” vállal csak az eladó, ami pont nem garancia semmire, az ügyfél csak az adott üzletbe tudja visszavinni a terméket (és hivatalosan a használt elektronikai berendezésekre elég fél év garanciát vállalni), ahol vagy megcsinálják a készüléket, vagy nem, vagy már a cég is megszűnt, mire felbukkan a probléma. Érdemes tehát a piacon régóta jelenlévő üzletet választani.

Még mindig van fontos tudnivaló, a kisebb boltok sokszor azzal is trükköznek, hogy a gyári csomagból kispórolják a headsetet, a töltőt és egyéb tartozékokat, így jobban le tudják nyomni az árakat. A lényeg mindenképpen az, hogy néhány ezer forintot spórolni valószínűleg nem éri meg, főleg, ha a készüléket ajándék céljából vásároljuk meg.

Bog

Azóta történt

  • Karácsonyi telefonajánló 2016

    Hagyományosnak mondható összeállítás: mit érdemes venni karácsonyra, ha mindenképpen kommunikációs berendezéssel lepjük meg szeretteinket. És magunkat.

Hirdetés