i-mobile IE 6010 - Android, thaiszólással

Bevezető

"...megrázkódik a thai,
valami véget ér, valami fáj."

Már amikor először hallottam hírét (az első thai telefonokkal foglalkozó írás idején), akkor tudtam, hogy ez valami spéci telefon lehet. Thai készülék, Android rendszerrel? Amikor jobbára MTK platformra építkeznek, esetleg más gyártók termékeit címkézik át? Az XXL GSM-től viszont végre megkaptuk az i-mobile 6010-et, ami tényleg thai és tényleg fut rajta Android... de nem úgy...

i-mobile IE 6010

Az eddigi két thai telefonokról szóló cikkünkben csak kóstolgattuk a távol-keleti piac néhány modelljét, volt itt mindenféle alakú és tudású készülék, de inkább érdekességként tálaltuk ezeket, tudván, hogy még e-bay-ről sem nagyon érdemes őket berendelni. Most viszont itt van ez a gép, ami nagyon speciális, s talán egy-két darab a hazai piacra is bekerülhet. Az i-mobile-ról már megírtuk, hogy olyan thai gyártó, amely valóban próbál néha egyedi cuccokkal előrukkolni, jellemzően MTK platformra épít, most viszont valami teljesen mást alkottak. S nem csak ők forgalmazzák ezt az eszközt, General Mobile Brava néven is bemutatkozott már.

i-mobile IE 6010

A tesztkészülék abszolút doboz és tartozékok nélkül jutott hozzánk, de mivel miniUSB csatlakozó üldögél az alján, ezért ez nem volt nagy probléma. Viszont a témában jártas olvasóink talán már most felvonják a szemöldöküket: az Android rendszerű gépeken microUSB szokott figyelni, s abszolút igazuk is van: az i-mobile 6010 nem szabványos telefon, ennek megfelelően van néhány olyan tulajdonsága, amivel kilóg a jelenlegi androidos mezőnyből. Lefelé.

Külső

A formatervvel nincs gond, sőt. Igazából állati jól néz ki a telefon, hosszúkás, előlapján tükrös, szélei lekerekítettek, ráadásul bevállaltak a tervezők valamiféle aszimmetrikusságot is: a készülék bal felén függőleges i-mobile felirat olvasható, emiatt a 3 inches WQVGA (240x400 pixel) kijelző kissé jobbra tolódott. A panel ráadásul kapacitív, ami ideális az Android cuccokhoz.

i-mobile IE 6010

A féloldalasság hátul is folytatódik, a jobb oldalról hátrakanyarodó oldalsó panel rücskös felületű, a hátlapot pedig szemből nézve balra kell lehúzni. Bár itt-ott fémnek néz ki a felület, ez mindenhol műanyag. Felül a bekapcsolás és a kijelzőzár gombját találjuk, alul miniUSB csatlakozót, balra kerültek a hangerőt szabályozó gombok, jobb oldalon a kamera elsütőbillentyűje fedezhető fel. Nincs 3,5 mm-es jack csatlakozó, ez szintén alapból kellene legyen minden Android alapú gépen.

i-mobile IE 6010

Nincs előlapi kamera sem, ami mondjuk nem okvetlenül jelenti azt, hogy a telefonban nincs 3G, de ebben az esetben tényleg nincs. Értelemszerűen a HSDPA sem része a repertoárnak, de még jobban kerekdhet a szem, ha azt mondom, hogy GPS sincs az i-mobile üdvöskéjében. Ezek azonban azt jelentik, hogy a telefon nem kaphatta meg a jóváhagyást a Google-től, mert az Android rendszerű telefonokban kötelezően benne kell lennie a fent említett szolgáltatásoknak. Ettől még maga a rendszer rajta van, de a fenti hiányosságok miatt nem érhetjük el az Android Marketet.

i-mobile IE 6010

A furcsaságok azt eredményezik, hogy valószínűleg a világ mobilpiacának egyik legolcsóbb Android alapú gépe van a kezemben, de azt hiszem, hogy innentől talán túlzás lenne ezt a modellt okostelefonnak nevezni. Hiába nyitott a platform, nem lehet rá alkalmazásokat telepíteni, erre Bochával már az Acer hasonló gépének bemutatóján azt mondtuk erre, hogy herélt Android.

Vas és menü

Érdekes a készülék hardveres szempontból is. Az i-mobile 6010 burkolata alatt ugyanis állítólag Intel Xscale processzor dobog, tippem szerint 624 MHz-en. Az Intel Xscale viszont egy kifejezetten ósdi cucc, még régi Asus és Fujitsu-Siemens PDA-kban dolgozott ilyen CPU, amelynek mondjuk egyik legfőbb ismérve, hogy a 3G-t nem ismeri. Ráadásul már hivatalosan ez nem is Intel, hanem Marvel chip, mivel előbbi eladta az utóbbinak az Xscale gyártást. Innentől Marvel PXA néven fut a történet, hősünkben PXA310 domborít. Amit 2005-ben mutattak be. Khm.

Bekapcsolás után a szokásos Android felület fogadja a júzert, az 1.6-os verzió teljesen csupasz és módosítások nélküli képernyője néz vissza ránk. A zárolást a menü gombbal oldhatjuk fel, a két szélső billentyű a híváskezelésért, illetve a menürendszerben az OK és vissza funkciókért felelősek.

i-mobile IE 6010 menü

A rendszer általános sebességével nincs baj, de valahogy olyan, mintha valami masszában kavargatnánk, nincs meg az a fickósság, ami egyébként az Android gépekre jellemző. Sőt, megfejtettem a dolgot: az ujjmozdulatokra egy tizedmásodperccel később reagál a rendszer, de maga a reakció, s annak sebessége rendben van, csak a késleltetés sok. A főképernyő hét oldalból áll, ez több, mint amit alapból kínál az 1.6-os OS.

i-mobile IE 6010 menü

A menüben nagyjából minden olyan, mint általában, az alap ikonok megvannak, de nincs Android Market. A felülről lehúzható státusz-sáv egy apró task manager programot is tartalmaz, innen egy mozdulattal ki tudjuk lőni a háttérben futó alkalmazásokat. Más extra nincs, miután ez 1.6-os OS, ezért permanensen vinnyog, ha nem lát microSD kártyát, amit ráadásul az akkumulátor alá lehet csak betenni.

i-mobile IE 6010 menü

i-mobile IE 6010 menü

A telefonkönyvben a görgetés megfelelően gyors, az üzenetek között sem lesz problémánk. A készülékből nem hiányzik a mozgásérzékelő, így szövegbevitel esetén a virtuális gombsor fektetett állapotban is hasznaálható. De még íg is nagyon kicsinek éreztem a felületet, álló helyzetben reménytelennek tűnik a QWERTY gombsor használata, annyira zsúfolt. 240 pixel szélességre szerintem nem kéne erőltetni az ilyesmit. A naptár és az egyéb szervezőfunkciók az Android eszköztárából valók, a Google fiókkal történő szinkronizálás viszont nem megoldott, a névjegyzék és az e-mail fiók sem kerül szinkronba. Ez történik akkor, ha egy telefon nem kapja meg az Open Handset Alliance jóváhagyását.

Multimédia, adatátvitel

A hátlapon 3,2 megapixeles, autofókuszos kamera található. A szoftverben fellellhető beállítási lehetőség nagyon korlátozottak, de a kép elég gyorsan elkészül, a fókusz közelre is elég hatékony. Az optikát állítólag a Casio és a Hitachi közösen csinálta, ebből nem tudom, hogy mennyi az igazság, de a tesztképeket elnézve lehet benne valami, mert az átlagnál jobbak a felvételek, bár erős a zajszűrés és gyenge a vonalélesség. A színek viszont rendben vannak.

Zenei téren is annyit lehet tudni, hogy a hangchip fejlesztésében részt vett a Yamaha. Ez talán így van, talán nem, az tény, hogy kihangosítva nagyon tisztán és hangosan szól a 6010, fülessel nem éreztem semmi extrát, ráadásul a gyári zenelejátszó nem éppen egy összetett darab. Plusz nincs 3,5 mm-es jack csatlakozó, ami erősen belerondít az összképbe. Jó pont viszont a rádió megléte, itt RDS funkcionalitás is akad.

i-mobile IE 6010 menü

Ahogyan már említettem, a készülékben nincs 3G. Csak GPRS. Ez igen nagy érvágás, van viszont WLAN. Ez megbízhatóan működik, a csatlakozás nem okozott nehézséget, az oldalak is viszonylag gyorsan töltődnek be, a görgetés viszont eléggé akadozik. Nem hiányzik a Bluetooth sem, géphez pedig USB kábellel tudjuk kötni a telefont, amely töltődik is. Az Android SDK-val nem bírtam zöldágra vergődni, ami talán megint annak tudható be, hogy nem szabványos eszközről van szó.

i-mobile IE 6010

Értékelés: i-mobile IE 6010
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 6 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 6 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az i-mobile IE6010 (ami ugyanaz, mint a General Mobile Brava) igen furcsa telefon. Őskori processzorán egész jól hasít a Google rendszere (s ez inkább utóbbinak flexibilitását mutatja), de ez a herélt Android különös szerzet. Egyrészt fontos kihangsúlyozni, hogy így ez a készülék nem tekinthető okostelefonnak. Másrészt viszont egy jól felépített, logikus menürendszert tudhat magáénak, nem kellett ennek a megtervezésével is foglalkozni az eszköz elkészítésekor, ez nyilván jó hatással volt a fejlesztési költségekre. A nagyjából 200 eurós végfelhasználói ár ennek ellenére nem tűnik annyira kedvezőnek, nem sokkal drágábban már vannak igazi Android rendszerű okostelefonok is (LG GW620, HTC Tattoo, SE X10 mini), ahol nem kell kompromisszumokat kötnünk. Állítólag lehet majd frissíteni a gépet a 2.1-es OS-re, de hogy minek... talán a kamera javulhat emiatt, a sebesség sokat már nem fog változni. Nagyon jól teljesített viszont üzemidő szempontjából a kütyü, normális esetben 4-5 napig is megy töltés nélkül, ami ritkaság az érintőkijelzős telefonok mezőnyében. Furcsa szerzet tehát a telefon, de várható, hogy nem ez lesz az utolsó ilyen modell a piacon, főleg a keletről várunk sok hasonló eszközt, bár az új MTK chipset már tud 3G-t, s nem lennék meglepve, ha ennél nagyobb tudású Android gépek is felbukkannának. Ez a telefon talán a legkisebb funkcionalitású készülék, amire a Google rendszere felkerült. Érdekességnek jó volt, láttunk ilyet is, de ajánlani nem tudjuk.

Bog

Az i-mobile IE 6010-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítéséhez T-Mobile mobilinternetet használtunk.

Specifikáció

i-mobile IE 6010 a.k.a. General Mobile Brava
i-mobile IE 6010 Általános
Technológia GSM
Méret 110 x 55 x 13,5 milliméter
Tömeg 106 gramm
Színvariációk barna-króm
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT
Színárnyalatok száma 256K
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 KB
Belső memória 90 MB
Memória bővíthetősége microSD (max. 16 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi van
USB miniUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android OS 1.6 Donut
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok java
Valutakonverter van
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van - QVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 420 óra
Beszélgetési idő 4 óra
Egyebek
mozgásérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés