Bevezető, csomagolás
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Föld nevű bolygó. E furcsa égitesten sok lény élt, köztük mesénk szereplője, egy tajvani óriás is, akit a legtöbben csak úgy ismertek: HTC. Pár év alatt az óriás sikeresen meghódította a Windows Mobile alapú eszközök piacát, egy jó pillanatukban pedig elkészítettek egy okostelefont, melyet Voxnak kereszteltek el. Nagyon korrekt kis készülék volt, sok ember lelte meg a társát benne, de a HTC egy idő után úgy gondolta, hogy ideje kicsit felpofozni a sikeres modellt, így tehát szóltak a mérnökeiknek, hogy toldozgassák-foldozgassák a Voxot és készítsék el az új jószágot. A dolgos munkásemberek így is tettek, a csoki elöntötte a búzamenzőket, és hipp-hopp, így lett a Wings.
Elnézést a bevezetőért. Volt tehát a Vox, mely bár általánosságban egy nagyon jó készülék, nem hibátlan. A 200 MHz-es TI OMAP processzor már megjelenésekor sem számított épp jónak, de azóta a legtöbben húzzák a szájukat egy ilyen chip láttán, valljuk be, jogosan. Mint azt sokan tudják, kétmagos CPU-ról van szó, ám a számításokért (így a gép sebességéért) felelős ARM magból csak egy van, a másikba mindenféle adatkommunikációs dolog van integrálva. Ezzel nincs is gond, már ha azt nem tekintjük annak, hogy az ilyen processzorral ellátott telefonok legfeljebb EDGE-t tudnak használni, hardveres okok miatt nem kaphatnak 3G/UMTS támogatást. A Vox piacra dobása óta viszont megjelent egy Qualcomm processzor, mely 400 MHz-es és támogatja többek között a HSDPA-t is. Evidens volt tehát, hogy a Wingsbe már ez kerül.
A készülék doboza nagyon mókás. Kívülről szép, olyan, mint a többi HTC-s box, a mágnesesen záródó belső részt kinyitva meg is láthatjuk új kedvencünket, kihúzott billentyűzettel. Azaz nem, ez ugyanis az átverés, a QWERTY gombsor csak egy matrica a szivacson. Én igazság szerint csak pislogtam, hogy ez most mi, de annyi baj legyen. Tartozékokból a következőket találjuk a csomag alján: adatkábel, töltő, sztereó füles, CD, leírás.
Külső
A bevezetőben leírtak ellenére túlzás lenne úgy beszélni a Wingsről, mint egy toldozott-foldozott, javított készülékről, inkább úgy érdemes emlegetni, mint a Vox utódját. Ebből adódóan hasonló kialakítású: adott az előlap, rajta a kijelző és a numerikus gombsor, a készüléktestet szétcsúsztatva pedig előbukkan egy QWERTY klaviatúra. Fizikailag viszont nagyobb méretű, mint régi kedvencünk, 51 x 105,8 x 19,4 mm, a mérlegen pedig kerek 10 grammal nyom többet.
Az előlap tetején a HTC logó és a böszme nagy másodlagos kamera között találjuk a telefonhangszórót, mely nem csak furán néz, de villog is, ugyanis ez rejti az állapotjelző LED-et. Alattuk terül el a 2,4 hüvelyk átlójú TFT megjelenítő, a minőséggel ezúttal sincs gond. A körülötte lévő keret fém - vagy legalábbis fémes hatású -, felülete szálcsiszolt. Alul találjuk a fő kezelőszerveket és a numerikus gombsort, utóbbit balról a híváskezdeményező, jobbról pedig a hívásmegszaktó gomb fogja közre. Az elrendezés példásan jó, semmi helypazarlás, csak a jó minőségű, nagy méretű gombok.
Felül a bekapcsológomb árválkodik, jobbra a kamera exponálógombja és a gumifedéllel védett micoSD bővítőhely került.
Alul sincs tumultus, a mikrofon, a karpánt rögzítési helye, valamint a HTC-féle ExtUSB csatlakozó kerültek ide. Utóbbi meglétét egyre jobban megkérdőjelezem, nem értem, hogy a gyártó miért nem tud egy rendes miniUSB csatlakozót és egy külön jack-kimenetet rakni a cuccaira, sokkal jobb lenne a júzereknek. Maga az ExtUSB egyébként miniUSB kompatibilis, simán beledughatunk egy hétköznapi kábelt, a számítógép fel fogja ismerni az eszközt.
Balra került az elmaradhatatlan hangerőszabályzó-gombpáros, alattuk egy gyorsbillentyű üldögél, mely végre nem holmi hangrögzítőbe visz minket, hanem a Comm Managert indítja el.
A hátlapon a kamerát, az önarckép készítésekor használatos tükröt, valamint a kihangosító hangszóróját találjuk. Oldalt van két pöcök - azaz csík -, asztalra letéve a gép erre fekszik, ami igen örvendetes, mivel a gépet borító műanyag közepes minőségűnek tűnik.
Szútcsúsztatás után megpillanthatjuk a QWERTY gombsort. 38 gombot tartalmaz, a Shift vagy az Fn megnyomását külön LED jelzi, ami szintén hasznos. A gombok jó nyomásponttal rendelkeznek, az egész billentyűzet jól használható, ráadásul nem maradt le a háttérvilágítás sem.
A SIM-kártya helye ezúttal nem a kijelző, hanem az akkumulátor alá került, hiába keressük tehát szétcsúsztatás után a túloldalon.
Belső, operációs rendszer
Operációs rendszer terén nem történt előrelépés, de ez ugye nem a gyártó, hanem a Microsoft "sara". Persze nem is gond, hiszen a Windows Mobile 6 Standard teljesen megfelel a célnak, a 400 MHz-es Qualcomm MSM720-as processzornak köszönhetően pedig elég gyorsan is fut. Bár véleményem szerint még mindig nem elég gyorsan, egy jobb Symbianos rendszernek a nyomába sem ér, például a szútcsúsztatás után 2-3 másodpercet kell arra várni, hogy a kép elforduljon.
RAM-ból 64, ROM-ból pedig 256 MB került a masinába. Programok futtatására 18,5, tárolására pedig 121 MB jut, utóbbi természetesen bővíthető microSD kártyával, a foglalat SDHC-kompatibilis.
Megújult a Today képernyő, úgy is mondhatnám, hogy "TouchFLO-s" lett, de mivel ez ugye nem egy érintőképernyős modell, ezért a kifejezéshez köze nincs - mindenesetre úgy néz ki, mint nagyobb társain (Touch, Kaiser). Az interfészen három rész van, ezek között a d-pad segítségével tudunk mozogni. Az elsőn az idő látható (valamint az, hogy be van-e kapcsolva az ébresztőóra), a másodikon az időjárás-előrejelzés, a harmadik egy gyorstárcsázó képernyő. Egy sorral lejjebb is van élet, itt láthatjuk, hogy van-e új üzenetünk vagy elmulasztott hívásunk, pozitív eredmény esetén a megfelelő ikonra bökve pótolhatjuk a hiányt, azaz mondjuk elolvashatjuk az új üzenetet.
Szoftverekből elég szép a kínálat. A gyári Office Mobile csomagon kívül találunk Adobe Readert, Flash Lite Playert, RSS olvasót, illetve pár multimédiás dolgot is, melyekre később részletesen is kitérek. Természetesen nem hiányzik a jegyzettömb, a gyorstárcsázó, a feladatkezelő, a SIM Manager, a számológép és a fájlböngésző sem.
Telefonos funkció, adatkommunikáció
Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a hangerő és a hangminőség is rendben volt, beszélgetőpartnereim sem panaszkodtak semmire. A készülék jól viselte a GSM/UMTS hálózatok közötti váltást is.
A névjegyzék és az üzenetkezelő szoftverek minden igényt kielégítenek. A telefonkönyv kapacitásának csak a belső memória mérete szab határt, azaz gyakorlatilag végtelen sok bejegyzést tárolhatunk. Az egyes nevek mellé elképesztően sok extra adat vehető fel, nem gond, ha az illetőnek 3 e-mail címe van, simán eltárolhatjuk mindet. Az üzenetkezelésért az Outlook felel, jól teszi a dolgát, az e-mail kliens nem riad vissza a hitelesített IMAP szerverektől és a csatolt fájloktól sem. Van a menüben egy Message Options nevű dolog, itt beállíthatjuk többek között, hogy a gép mentse-e az elküldött üzeneteket, vagy hogy kérünk-e kézbesítés-jelentést.
A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), továbbá a Wings boldogul a 3. generációs hálózatokon is. Adatátvitelre a 802.11b/g szabványú WiFi mellett használhatunk GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSDPA-t is, utóbbi 3,6 Mbps-os. Bluetooth természetesen van, verziószáma 2.0, A2DP kompatibilis, azaz a géphez használhatunk sztereó Bluetooth fülest is.
Multimédia
A fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, az előlapi, videótelefonáláshoz használatos VGA felbontású. A maximális elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál pedig 352 x 288 pixel. Beállítási lehetőségekből a szokásosakat találjuk a menüt böngészve, van önkioldó, expozíció-korrekció (+/- 2 FÉ értékben, 1/2-es lépésekben), választhatunk effektet, piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt és a fénymérést (középre súlyozott és átlagoló). A mozgóképeket MPEG4 és H.263 formátumokba menthetjük. A képminőség meglepően jó, még éjszaka, gyenge fényviszonyok között is használható fényképeket készíthetünk, makró-fotókról viszont ne is álmodjunk.
Zenéinket szerencsére nem csak a Windows Media Playerrel tudjuk lejátszani, a programok között ugyanis megtaláljuk a HTC-féle Audio Managert. A fájlok között előadó, album és műfaj szerint szűrhetünk, de természetesen használhatunk lejátszási listákat is. A kezelőlefület pofás, bár a szoftver sajnos nem jeleníti meg az albumborítókat. Van gyorstekerés, ismétlés és shuffle-mód, sőt, még hangszínszabályzó is, igaz, az egy külön program, ami ráadásul csak bedugott fülhallgatóval indul el - lehet, hogy FM-rádiónak hiszi magát.
A gyári füles újabb típusú, mint a Vox mellett lévő, bár ha korrektül akarnék fogalmazni, inkább úgy írnám: más. Hangminőségben ugyanis abszolút nem jobb, kicsit dobozhangja van, viszont egy fokkal emberibben néz ki - nézzen is, ha már aszimmetrikus kialakítású! Kihangosítva a gép közepes minőségben szól, asztalra letéve a hangerő drasztikus mértékben csökken, mivel a hangszóró ugye hátul van. FM-rádió nincs.
Akkumulátor, összegzés
Az akkumulátor 1050 mAh-s. Az üzemidőről sajnos ezúttal sem tudok pontos adatokkal szolgálni, nálam egy nap alatt kicsit több, mint 30 százalékot csökkent a kapacitás, amiből 3 napos használati időre következtethetnék. Az igazság viszont az, hogy nem telefonáltam vele túl sokat, de abban szinte biztos vagyok, hogy 2 napig gond nélkül elketyeg egy töltéssel.
Összegzés: elődjéhez hasonlóan a Wings is egy kitűnő gép, sőt, a maga nemében sokkal jobb is annál! A gyors processzor nagyon kellett, a HSDPA-támogatás örömteli, a szoftveres oldal sokat javult, összességében egy nagyon okos és kezes kis masina. Az ára sem olyan vészes, bruttó 110.000 forint körül juthatunk hozzá, amennyit úgy gondolom, hogy meg is ér. Ajánlott.
![]() |
HTC Wings (S730) |
Bocha
A készüléket a MobilX biztosította.
A készülék megvásárolható online a www.mobilx.hu címen.
Info vonal: +36-52-501-868
Specifikáció
HTC S730 (Wings) | ||
![]() | Technológia | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz, UMTS, HSDPA |
Operációs rendszer | Windows Mobile 6 Standard | |
Méret | 51 x 105,8 x 19,4 mm | |
Tömeg | 150 g | |
Processzor | 400 MHz-es Qualcomm MSM7200 | |
ROM / RAM | 256 / 64MB | |
Kijelző | 2,4 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású TFT | |
Bővíthetőség | microSD (SDHC kompatibilis) | |
WiFi | 802.11b/g szabványú | |
Infra/Bluetooth | nincs/2.0 (A2DP) | |
GPS vevő | nincs | |
Audio | HTC ExtUSB kimenet, mikrofon, monó hangszóró | |
Fényképező | 2 megapixeles, fixfókuszos, CIF videó + VGA felbontású kamera az előlapon | |
Akkumulátor | 1050mAh-s cserélhető Li-Ion | |
Egyéb | Kicsúsztatható QWERTY billentyűzet |