Babyguard gyerekmobil

Bevezető

Volt már nálunk hasonlóan kinéző telefon, de az valami nagy böszme cucc volt, amit valószínűleg retardált nagymamáknak terveztek inkább, mint gyermekeknek. A GsmLine.hu viszont most olyan aprósággal lepett meg minket, ami nem lép túl a gyerekeket igencsak egysíkú júzereknek vett modellen, de az egészet még leöntötték a gyerekfejjel rémesen hangzó “szülői felügyelet” mázával is, hogy létrejöjjön valami, amit a felnőttek majd szeretnek, a gyerekek véleményére viszont senki sem lesz majd kíváncsi.

Babyguard
[+]

Azt tudom, hogy amikor már volt képem a világról, állandóan a vezetékes telefonon lógtam és hallóztam bele a semmibe, ha pedig csörgött, akkor csak azért nem én vettem fel, mert erős megtorló intézkedések voltak kilátásba helyezve. Pedig – akárcsak a legtöbb gyereket – engem is vonzottak az elektronikai berendezések, a telefon különösen izgalmas tárgy volt. Ma pedig már ott tartunk, hogy Gubro lánya már 4-5 évesen is vidáman kolbászolt egy tetszőleges középkategóriás mobiltelefon menüjében, holott még olvasni sem tudott, mégis villámgyorsan rájött, hogy az egyes ikonok alatt milyen funkciók rejtőznek.

Babyguard
[+]

Abba most nem feltétlenül mennénk bele, hogy milyen korban válik éretté egy gyerek arra, hogy mobiltelefont birtokoljon, vigyázzon rá, iskolában, óra alatt ne használja és a számlával sem szálljon el: ezt minden szülőnek tudnia kéne. Viszont a másik oldalról ott van az a szülői igény is, hogy a csemete bármikor elérhető legyen, de ha gondja van, akkor ő is fel tudjon minket hívni. A most kapott – máshol BabyGuard, itthon Gyerektelefon néven létező – készülék viszont a doboz szerint négy éves kortól ajánlott, korábban csak azért nem, hogy nehogy lenyeljen valami alkatrészt a csemete. Nem egészen tudom, hogy egy négy eves gyerek hová tud elkóborolni szülői felügyelet nélkül, az is életszerűtlen, hogy bánatában felhívja anyut az oviból, ha Józsika a lábára tolta a dömpert, de ha már mindenképpen annyira aggódó apukák és anyukák vagyunk, hogy a gyereknél mobilt akarunk tudni, akkor ez az izé lehet egy alternatíva.

Állítólag van rá kereslet, olyan szülők érdeklődnek, akik komoly mobilt még nem vennének a porontynak, az osztályban még nem az a menő, aki a gumimaci csengőhangot Bluetooth-on küldi át (nem röhög, van nekem unokahúgom, úgyhogy informált vagyok), de már mondjuk elmegy valamilyen különórára, vagy szakkörre a csemete, aztán anyuka a művház előtt rácsöröghet a kis trónörökösre / hercegnőre, hogy legyen szíves felbukkanni a kapuban, mert bemenni már derogál, ugye. De azért van a fórum, hogy az olvasó kommentáljon, jöhetnek az észrevételek gyerekes apukáktól és anyukáktól, hogy mi a véleményük a BabyGuard Gyerekmobilról, mert itt nem csak arról van szó, hogy el lehet érni a csemetét – távfelügyeletre is alkalmas.

Külső

Kékben és rózsaszínben létezik a szerkentyű, mi a férfiasabb árnyalatot kaptuk. Egészen apró, elöl összesen hét gomb van, oldalt pedig még kettő. Numerikus billentyűzet nincs. Mivel két füle van felül a terméknek, ezért tetszőlegesen beleképzelhető szinte bármilyen állat a svábbogáron kívül (kutya, cica, maci, tehén, satöbbi), a gombokon is vidám állatfejek és mancsok sorakoznak.

Babyguard
[+]

A kék fényű kijelző két soros, plusz némi ikonhalom tartozik hozzá, mellesleg OLED. Van menü, kemény hét ponttal, amiből egy csomó nem is mindig elérhető, de erről majd később. Alul miniUSB csatlakozó tátong, tehát gépről is etethető a kis apróság, a 600 mAh teljesítményű telepet elég hetente tölteni, lévén a világon semmi nincs, ami különösebb energiát fogyasztana. A tartozékok listája is rövid: töltő.

Babyguard
[+]

A fröccsöntött műanyagból készült burkolat esetében kicsit túlságosan aggódónak tűnik a három éves korhatár: nem úgy tűnik, mintha könnyen megbontható lenne a készülék, pláne azért, mert egy apró csavar és csavarhúzó is van a dobozban, amivel a hátlap permanensen rászorítható a készülékre, s csak a fent említett segédeszköz használatával lehet újra szétszedni. Felül még egy nyakbaakasztó hurok figyel, itt talán tényleg van értelme, a mindössze 50 grammos telefon még a legvékonyabb kölköket sem fogja megfojtani, viszont nem veszik el.

Babyguard
[+]

Egy dolgoról nem esett még szó: honnan származik a készülék. Némi netes keresgélés után kiderül, hogy természetesen Kínában készül, gyártója az OML, amely magáról azt írja, hogy már 300 embert foglalkoztat, akik 80%-a a kutatás-fejlesztési részlegen munkálkodik, bár gyanítom, hogy a Babyguard mobilhoz olyan nagy okosságokat nem kellett kifejleszteni. Shenzenből bárki rendelhet nagy tételben a készülékből, a weboldal azt írja, hogy 30 dollárért megszámítják darabját. Persze ezen még nincs vám, ÁFA, szállítási és csomagolási költség, magyar manual, ilyesmi.

China felügyelő nyomoz

Bekapcsolás előtt a használni kívánt SIM kártyáról egy másik telefon segítségével távolítsuk el a PIN kód kérését célzó beállítást, mert a Babyguard nem alkalmas ilyen jellegű adat bevitelére. Ha sikerül életet lehelni a kis kékségbe, akkor el is kezdhetjük beállítani – mivel a készülék alapvető elve, hogy a gyerek már akkor kapja meg, ha a szülő szétparaméterezte és rendesen korlátozta a funkcionalitást.

Babyguard
[+]

Két módban működik ugyanis a telefon: gyerek mód és szülő mód. Utóbbinál van lehetőségünk arra, hogy nekikezdjünk a beállításoknak. Először is meg kell adnunk egy “felügyelő” számot, ez nyilván a szülő telefonszáma lesz. Két ilyen szám tárolható, a lényeg, hogy az innen jövő parancsokat fogja értelmezni a készülék. A parancsok pedig SMS-ben érkeznek. Ha ez megvan (elég időrabló számot beírni numerikus gombsor nélkül, de csak egyszer kell megtenni), akkor 50 barátot tárolhatunk el (számok), ezeket tudja felhívni a gyerek, illetve ezektől fogad a telefon egyáltalán hívást. Szülő módban nincs ilyen korlátozás. Az első négy tárolt barát a tappancsos gombokhoz rendelődik automatikusan. A nagy középső, piros pracli megnyomása esetén gyerek módban a készülék egymás után hívja az első négy barátot, amíg valaki fel nem veszi, ez az úgynevezett segélykérés funkció.

Babyguard

Innentől jön a szülő számára a Big Brother feeling. Egy rakás SMS parancs létezik, amelyekkel a távolból ki tudjuk kapcsolni a telefont, letilthatjuk a kikapcsolást, átválthatunk iskolai módba, amikor semmiféle funkciót nem enged a készülék (kivéve a stoppert), távolról felülírhatjuk a barátok számait. Ez még csak a kezdet, innentől jönnek a durvaságok. Egy SMS-sel elérhetjük, hogy a telefon feltárcsázzon minket, így hallhatjuk, hogy a gyerek környezetében mi zajlik éppen. És ami a legkomolyabb: egy SMS-ben lekérhetjük a gyerek lokációját. Nem koordináta jön vissza, hanem cellainfo, amit el is nevezhetünk (otthon, ovi, nagymama, stb), innentől bármikor lekérve a pozíciót az elnevezés jön válaszüzenetben, kivéve, ha a gyerek máshol van. Itt azért lehet probléma: ha sűrű a mobilhálózat, akkor nem egyetlen cella fogja lefedni az ovit, hanem több is, erre érdemes figyelni, mielőtt pánikba esnénk, holott a lurkó csak a kertben játszik.

Egyebek

Van mód SMS küldésére is. Ehhez azonban először el kell tároljunk szöveget, amit utána a gyerek kiválaszthat (gyere értem, most ebédelek, stb), ezt szintén SMS parancsokkal tehetjük meg. További jóság, hogy a telefon azonnal küld a szülő számára üzenetet, ha másik SIM kerül bele, ilyenkor pedig értelemszerűen látjuk az új számot is. Ha a készülék elveszik, akkor a távolból SMS-sel tiltható (nyilván csak akkor, ha be van kapcsolva). Beállítható időzített kikapcsolás és bekapcsolás is a távolból, ha előbb SMS-ben az időt is akutalizáljuk.

Babyguard

A gyerek nem tud kilépni a gyerek módból, csak akkor, ha ismeri az ehhez tartozó jelszót. Ez alapesetben 1234, érdemes megváltoztatni. Mi marad a gyereknek? Stopper, ébresztőóra és két játék: tetris, valamint kígyó. De ezzel is óvatosan kell bánnia a csemetének, a harmadik menüpontban ugyanis beállítható, hogy mikor lehet ezekkel játszani, ha nem a megfelelő időben próbálkozunk, akkor szól a rendszer, hogy ez most nem a játék ideje.

Ha én gyerek lennék, biztos, hogy hisztirohamot kapnék egy ilyen készüléktől. Anyu és apu csekkolgatja minden lépésemet, még játszani sem lehet túl sokat, állandóan felhívhatnak, a távolból kikapcsolnak, amikor Zsuzsival, az ovi legjobb csajával dumálok (ha egyáltalán benne van a barátok listájában), csak előre megírt, béna üzeneteket küldhetek. Hogy fogom megírni Zsuzsinak, hogy találkozzunk a mászóka alatt? Fáj a hasam, gyere értem? Mondjuk lehet, hogy nem is tud olvasni, de akkor is, már maga a tény is felháborító lehet gyerekfejjel.

Az is sanszos, hogy a gyereknek nem sok beleszólása lesz ilyen korban abba, hogy a cuki kis telefonját mennyire monitorozza otthon anyuka. Az is biztos, hogy rengeteg szülőnek megnyugtató a tudat, hogy a csemete mindig elérhető, ha baja van, akkor tud hívni, számlát nem fog csinálni, ha pedig órán van, akkor szépen kikapcsoljuk a telefonját, szia. Minden szülő saját belátására van bízva, hogy vásárol-e egy ilyen telefont a gyerekének, de az biztos, hogy nem szabad nem észrevenni, ha a gyereknek az idő előrehaladtával már egyre inkább terhes és talán ciki is egy ilyen monitorozó berendezés hurcolászása, mikor a többieknek már normális telefonjuk van.

Babyguard
[+]

A gyerekmobil ára 18 ezer forint, ehhez még kalkuláljunk valami SMS csomagot is magunknak.

Bog

Specifikáció most nincs, 50 gramm, 80x45 mm-es, 900 és 1800 MHz-es GSM hálózatokkal működik együtt. Ennyi.

A Babyguard Gyerekmobilt a GSMLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Hirdetés