Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lappy

    őstag

    válasz dtraveller #6558 üzenetére

    Nagy háztartási gépek (mosógép / mosogatógép / villanytűzhely stb) esetében MT 3x2,5 vagy 3x4 vagy 3x6mm^2 kell használni? áramkör válogatja 1,5 2,5 elég max a tűzhelynek a 3x4
    - B16 vagy C16-os kis megszakítót kell használni körönként? a B is jó de lehet kisebb teljesítményű áramköröknek 10A is a B az világítás vagy kisebb gépeknek 13A de ilyenkor a vezeték is kisebb keresztmetszetű a C dugalj Milyen márkájút ajánlott használni Legrand, Schneider? ezek teljesen jók de vannak olcsóbbak amik elfogadható nem az XBS
    - Van különbség pl a H05VV-F MT 3x4mm^2 kábel esetében a 700 és a 1100 Ft/méteres kábel között vagy mindegy melyik kerül beépítésre? valószínűleg nincs
    - MT kábelek mellett lehet vezetni UTP kábelt egy kábelcsatornába? nem szerencsés egy csatornában de ha nincs más akkor mehet max árnyékolt UTP legyen
    - A kábelcsatorna méretét lehet kalkulálni előre vagy tapasztalati úton szokták meghatározni? vezeték átmérő+ tartalék
    - ÉV mérést kivel ajánlott elvégeztetni aki kivitelezi vagy másik szakemberrel? lehet a kivitelező is de szerencsésebb külsős igy elkerülhető a sumak dolog

    [ Szerkesztve ]

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • PROTRON

    addikt

    válasz dtraveller #6558 üzenetére

    A masik kollegaval ellentetben az alabbiakra hivnam fel a figyelmet:
    Ha modern fozolap akkor az keri 2 aramkoron aramkoronkent a 16 ampert(nem kell a 2 aramkornek kulon erkeznie, a fozolapnak van 2 fazid vezetoje), szoval oda vagy 3x6 vagy 5x2,5 kell. Ezen kivul meg az elektromos sutok is 11-13at kernek, tehat ahhoz is kulon legalabb 3x2,5.
    Ha 3 fazisu lenne a lakasod, sokszor a fozilapok+sutohoz osszesen visznek 5x2,5ot, ami eppenhogy szodaval elmegy. 1db 3x4 a ket kulon berendezeshez keves, ezt mindenhol beneztek amikor divatja volt igx szerelni.

    Hivatalosan minden dugsalhoz 3x2,5 viszunk, mert nem tudhatjuk a jovoben nem lesz-e valami mas rakotve.
    Ehhez manapsag C16ot szoktak rakni, mivel a lakaselosztonal a vezeteket vedjuk, nem a gepeket amik barmikor cserelodhetnek.
    Amig nem bovitetek fel 25-rol legalabb 1x32, vagy 1x32+1x20ra, addig lehet fobb megszskitok ala rendezni a tobbit, igy annak az erteket lehet szabalyozasra hasznalni hogy ne az egesz laka vagodjon le egy-egy tulterheles alkalmaval, hsnem csak a harmad.

    Azon MT kabelek eseteben ha egyazon boltnal van ez a kulonbseg felhivnsn oket mi a helyzet, lehet cdak diman ket bedzallitojuk elteto arazast hasznal de ugyan olyan jok.

    MT kabrl es utp nem baratok amikor osszennyomodnak, siman zavarokat okoz a halozatodnak. De ha acsatornaba elfer hogy kozejuk raksz tavtartot mar eleg lehet, persze a csatorna teljes nyomvonalan.

    Szerrintem is jobb ha fuggetlen csinalja az EV merest aztan ha valamit talal szoljon a villanyasznak.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz dtraveller #6576 üzenetére

    Ez a társasházi folyamat picit másképp zajlik.
    Közgyűlésen fel kell vetni hogy kérjenek be árajánlatot csak a méretlen fővezeték és a lakások mérőhelyeinek felméréséről, a teendők megtervezéséről.
    Mellesleg TÖRVÉNYI kötelezettség, hogy az üzembentartónak 100%-ig tisztában kell lennie az állapottal, jelen esetben ez a kötelezettség terheli a lakóközösséget, akik egyébként megbízták a közös képviselő céget a ház műszaki ügyeivel.

    Mivel nem ismerem a társasházat, nem tudom megmondani mennyiért vállalnánk mi, vagy más szakmabeli, de alapjáraton ha csak a fenti témában kell ajánlat és nem érdekes a világítási meg kaputelefon meg egyéb pl napelemes rendszerek, akkor maga a felmérés és a tervezés nem szokott millióba kerülni, bőven alatta megáll.
    Persze lehet kérni hogy a felmérés térjen ki arra is hogy ha esetleg lehetne-e 1-2 teljesítmény bővítés jelenleg belefér-e a hálózat terhelhetőségi állapotába és vagy mely előírások teljesítése hiányzik hozzá.
    Ismerős panel társasháza Bp-en 40 éves, nem volt felújítás, még is megengedték a bővítést 1x32A-ig csont nélkül.

    A beérkezett árajánlatok és referenciák alapján a közösség megbízza a szimpatikus tervezőt.
    Az elkészült terv után kifizetésre kerül a tervezési munkadíj.
    Az elkészült tervhez készül egy tervezői költségbecslés ami alapján lehet látni a teendőket és hogy az mennyi becsült összeg.
    Pl teljes fővezeték felújítás + összes mérőhely szabványosítás lakásonként pl nettó 400-600k között is felkúszhat, tehát pl 30 lakás esetén már több tízmilliós összeg.
    DE EHHEZ KELL A TERV, nem szabad levegőbe dobálózni!!!!
    Ilyenkor kötelezően együtt kell mozognia a lakóközösségnek, nem csak mert teljes fővezeték felújítás esetén megköveteli a szolgáltató, hanem pl hitelfelvétel miatt is.

    Ekkor ha a közösségnek szimpi az összeg, bekülditek a tervezővel a tervet a szolgáltatóhoz, aki megadja a tervre a jóváhagyást(általában 2 éven belüli készre jelentést kér) majd jöhet a kivitelezők megversenyeztetése.
    Ami alatt történhet pl hitel felvétel, hogy ne kelljen hirtelen több száz ezret célbefizetni.

    TLDR:
    Amíg nincs terv, addig felesleges ijesztgetni az embereket 100 millás összegekről, az állapotfelmérés meg igazából kötelessége a közösségnek, hisz lehet hogy valahol van rejtett hiba a főelosztóban vagy valahol amit jó lenne időben megelőzni. Ez nem szokott milliós összeg lenni 1-2 db 10-20 lakásos lépcsőház esetén.

    Az a 4x2,5-ös vezeték ha alu, akkor messze volt a jótól. Ha réz, akkor megtartható azzal, hogy a jövőben csak a főzőlap lesz rákötve és az is csak azt követően hogy kapott legalább második legalább 16A fázist a lakás, amit csak a főzőlap második köre kap meg, más fogyasztó nem.
    Amíg csak 1 fázisú a lakás, addig cserélni kéne pl 3x6-ra.
    A sütő kapjon fixen új legalább 3x2,5-öt ( ha belefér akkor 3x4-et), biztos ami biztos.

    Igen, a többi aljzathoz "szektoronként" külön megszakítós áramkört kellene kihúzni az elosztótól, a biztos ha 3x2,5.
    Pl külön 1 db 16A-es az összes többi konyhai eszközöknek, 1 a fürdő, aztán a szobák stb...ökölszabályként ha nem nagyon megterhelő akkor 4 falu dugalj kiállásonként szoktak 1 áramkört vinni. Persze nem gond ha 8 dugaljanként lesz 1, hisz manapság a szobákban nincsenek általában akkora terhelések.
    Még a hűtő számára szoktunk a lakás fő Fi reléje előttről egy dedikált Fi relé-s kismegszakítót vinni, hogy ha a lakásban bedugnak egy zárlatos lámpát ne olvadjon le a fagyasztó.
    Ehhez is 3x2,5-öt szoktunk vinni, de csak azért mert dugalj, egyébként nem igényli, kisebb a terhelés.

    Az 1150W a porszívó? Mert általában a watt érték az amit hosszabb távon felvesz, erre kell méretezni a vezetékeket, de ettől függetlenül egyes fogyasztó típusok induláskor hirtelen magasabb induláskori teljesítménnyel megrántják a hálózatot, pl a porszívó ilyen, ezért szokott megvillanni a lámpa ha azonos áramkörön van, pláne ha az 1,5-ös alu vezeték.
    Tehát van hogy 1-1 induláskori teljesítményugrás képes levágni a nem megfelelően megválasztott kismegszakítót.
    Pl ipari porszívót kötsz 1-es réz vezetékre amin 6A-os "B" kismegszakító van és még jár róla 1-2 "apróság". Mert hogy felújításkor a spórolás volt az úr...

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • válasz dtraveller #7418 üzenetére

    Én nem szeretek egyszeresen szigetelt kábelt kábelcsatornában vinni ... de nyilván van azaz eset.... és talán emiatt is van, hogy csatornán belül eddig nem is kellett kötegelnem ilyet.
    De ha mégis és bármi is indokolja ezt a design-t, akkor szerintem a szigetelőszalaggal való összefogás jó lehet. Áramkörönként fognám össze... tehát nem színre. A kötegelő szétbontása a kábel sérülésével járhat.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • lappy

    őstag

    válasz dtraveller #8522 üzenetére

    Azt a nulla vezetéket nem értem miért van ott.
    Es nem jól gondolod!

    [ Szerkesztve ]

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • PROTRON

    addikt

    válasz dtraveller #8527 üzenetére

    Ez melyik város? MVM-es miatt kérdezem.
    Egyébként a FAM képzésnek része a túlfeszültség levezető, de csak említés meg max bekötés szintjén, ténylegesen nem kell értenie, pláne nem kell a különböző típusokhoz, mivel ugye elvileg minden épületre kéne írni kockázatelemzést, amit meg villámvédelmi tervezőnek a feladata.
    Tehát a gyakorlatban tényleg elképzelhető hogy pláne lakossági elosztók terén szinte alig találkozott vele.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák