Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • brownus

    veterán

    ''Hajt az idő gyorsan, rendes útján eljár,
    Ha felülünk felvesz, ha maradunk, nem vár.''


    Ennek bizonyára tudatában van a legnagyobb kortárs magyar nyelvújító is, ezért fáradhatatlanul ontja korszerű, kreatív alkotásait.Hanyag eleganciával oldja meg a tömörítés feladatát, s játszi könnyedséggel olvaszt egybe összeférhetetlen, távoli kifejezéseket is.
    Ime a legsikerültebbek, amiket volt szerencsém hallani,s a hálátlan utókor számára megörökíteni:

    SIPÍT (a kukta): Nem egyszrűen csak sípol, hanem a gőz olyan elemi erővel és hangosan tör elő, hogy süvít, mint a golyó, mint a sirokkó, a forró keleti szél...

    KIFUSERÁLT (számítógép): Egy barátunk számítógépéről van szó, mely a nyelvújító szerény szakvéleménye szerint eleve elfuserált tákolmány lehetett, amit aztán öreg korára tekintettel kiszuperáltak.

    KÓTYALAGOS (fej): Pontosan nem tudom kinek a fejéről volt szó, de az biztos, hogy nagyon kótyagos lehetett, mint a részegé, aki a sárga földig (alagsorig) leitta magát.Tudom, hogy a gyurgyalag is, ez a színpompás, magyar madár (merops apiaster a latin neve) benne van a szóban, de...az én tudományom itt véget ér.

    FABATKÁT SE (enged): A globális világgazdaság, az egyetemes kapitalizmus korszakát éljük, amikor mindent pénzben mérünk, még az erkölcsöt, jellemet is. Abszolút érthető tehát, hogy a hajthatatlanságnak, a kompromisszumkészség hiányának ez a közismerten
    leggyengébb fizetőeszköz legyen a mértékegysége.Teljesen idejétmúlt,ósdi a jottányit (pontocskát) se enged kifejezés, szinte archaikus.

    KARIBLI :Karib-tenger környékén honos madár lehet, a kolibri rokona.Az ornitológusok még nem ismerik, de ha egyszer majd felfedezik, kézenfekvő, hogy csak így nevezhetik el.
    Biztosan rám is ragadt valami a nyelvújítónk mellett eltöltött 20 év alatt,mert ezzel a logikával jöttem rá, hogy a bulgur nevezetű búzatöret Bulgúriában őshonos.

    ÖSSZEKÁBÁLT = összettákolt+ összeeszkábált : Zseniális szóalkotás, ez aztán nem tákolmány! Frappáns rövidítés , mely csupán az sz és e betűk redundanciáját szünteti meg, valamint a magánhangzó torlódást.

    HÓZIVAR = hóvihar + hózivatar: Bizony ezeknek az ideje közeleg, s Icu alighanem csalhatalan ösztönnel felismerte, hogy mindegy , a 2 közül melyik dudolászik a kéményünkön: a legjobb a meleg szobában.

    Icu az anyám, a kommentáló pedig stepfázsör, nekem nagyon tetszett:)

    az első idézet Arany J.

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák