Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9808 üzenetére

    Az ember teremt magának Istent. Megtörténik sokszor. De ez kizárná, hogy Isten teremti az embert?

    "én egy egyszerű halandó vagyok,de a szívét tépném ki aki a gyerekemet bántja,isten meg szó nélkül tűri,hogy egyszülött fiát /a háromból/megfeszítik"

    Igen, szó nélkül tűri, sőt előre tudja, hogy ez lesz. Isten nem ember. Nem emberi. Számodra még jó, hogy ez nem felfogható. Itt bukik az a felvetésed, hogy az emberek találták ki ezt az egészet. Emberek miért találtak volna ki egy ilyen mai napig felfoghatatlan dolgot, mint a kereszthalál általi megváltás? Ennél sokkal logikusabban is ki lehetett volna találni, amit az ember könnyebben megért. De mégsem így van, hanem egy olyan felfoghatatlan történés, ami előtt csak bámulunk, de igazán nem értjük.

    Olvasd el az evangéliumokat, szépe türelmesen. Nem sietve. Olvasd el többször őket. És elmélkedj kicsit el Jézuson. És ne féltsd a tudományt, nem lesz bántódása. Legyél kicsit nyitott, olvass, és elmélkedj. Akár szavak nélkül. Ne kétkedéssel, hanem nyitottsággal. Nem fog semmi bántódásod esni. De egy próbát megér. Tedd le minden ellenérzésed, és csak úgy olvasd, és meditálj rajta. Ne gondolj a papokra, a gyónásra, a szektákra Isten nevében, a hihetetlen történetekre, csak fogadd be, amit olvasol.
    Később még mindig ráérsz kétkedni és kérdéseket feltenni. De szerintem érdemes egy ilyen 'játékot' csinálni. Nincs veszíteni valód.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9814 üzenetére

    A kételkedésed helyes! Ez volt nálad az az időszak, amikor a gyermeki istenhitből kezdtél kilépni. Ennek meg kell történnie, nem jó az, ha valaki bent ragad a mesék világában. Egy kisgyereknek erre van szüksége, mert nem tud mit kezdeni a komolyabb dolgokkal, kár is lenne kis korban a kereszténység zúzós témáival jönni. Oda képes Biblia kell, színes történetek.

    De az ember nagyobb lesz, és kezd felnőni. Ekkor rájön, hogy ez egy mese. Ebben a kétkedő, lázadó korban kezdi elvetni ezt a vallásfelfogást. A kérdés az, hogy ezt hogyan teszi. Azt mondja, hogy ez hülyeség és mese, és elhitetlenedik, vagy rájön, hogy itt vannak ismeretlen dimenziók, érdemes lenne jobban megismerni, egy új szint felé elmozdulni.

    Ez évekig is eltarthat, és sokan meg is rekednek ezen a szinten, és ateisták lesznek. Ez tulajdonképpen az istenhit egy szintje. Csak célszerű túllépni rajta.

    A világ tökéletlenségére más választ fogsz kapni tőlem, és mást JJánostól (amik valamilyen szinten mégis összekapcsolódnak). Az embernek van szabad akarata. Ez elsődleges prioritás volt a teremtéskor (nevezzük evolúciónak, vagy kreációnak, ez itt most nem lényeges). Szabad akarat nélkül mi értelme van embert a földi létre hívni? Robotot jó gyártani?

    A szabad akaratnak pedig vannak hátrányai is sokszor. Vajon mennyire lenne szabad az akaratunk, ha behatárolt lenne a választási lehetőségek köre?

    Egy egészen más megközelítés pedig az, hogy a céltalan, koncepciótlan és teljes mértékben véletlen univerzum mennyivel jobb magyarázat, mint az, hogy egy teremtő erő, egy felsőbb rendező erő hozta létre ezt mind?

    A semmi magától felrobbant? Vagy épp valaki/valami elindította a teremtés folyamatát? Ez a kérdés egy "hithű" ateista számára sem lehet egyértelmű. De ezen magadnak kell gondolkoznod, elmélkedned, éveket, évtizedeket várnod, és ráfordítanod.

    Nem fogsz senkitől olyan válaszokat kapni, amik minden kétséget eloszlatnak benned az Isten létével kapcsolatban. Én nem akarok nyomulni nálad, és a kárhozattal fenyegetni. Nem az én hatásköröm ez.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9816 üzenetére

    Akkor közelítsünk máshonnan. Isten a szeretet. Vezessen minket is a szeretet. Nem az önző fajta, és nem is a kivételező. Ha mindenki így cselekedne, a világ sokkal szebb lenne. A szeretet nem valami furcsa rózsaszín köd, valami nyálas giccs. De tény, hogy szeretettel élve egy jobb világot hozhatunk el a Földre. Szeretem a másik embert, a teremtett világot, és önmagamat. És szeretem a világ teremtőjét. Ha a szeretet szerint cselekszem, máris biztos, hogy betartom a többi bibliai törvényt, és jó esetben a világi törvényeket is.

    Ebből máris látszik, hogy akik nem szeretetből cselekszenek, hiába tesznek bármit Isten nevében, valójában távol állnak Isten akaratától.

    A hithű emberek kevesen vannak, de jó példával elől tudnak járni. Sokszor ez sem megy, mert mindenki letér néha a helyes útról. És hogy ez miért lehetséges? Erről írtam feljebb, a szabad akarattal kapcsolatban.

    Az meg nagyon jó, hogy vannak kérdéseid, és ezek ténylegesen fontos kérdések, amik mellett nem lehet csak úgy elsétálni. És még a válaszok sem egybehangzók. Komolyan hinni nem könnyű. A magas szintű bizalmat elérni nem egyszerű.

    Tudományosan alátámasztott bizonyítékok pedig nincsenek. Nem azért, mert nem létezik, hanem a természete olyan, hogy nem a tudomány által megfogható. A tudomány a teremtett világot tökéletesen leírja, segítségével válaszokat kaphatunk. De a teremtőre, és a teremtés bizonyos lépéseire nem.

    Nincs recept, előre csomagolt utasítás sorozat, tudományos bizonyíték, garantált végeredmény. A mi felfogóképességünk is véges, Isten létét is csak a világegyetemben tapasztalt létezés fogalmával tudjuk azonosítani, pedig biztosan egészen másról van szó. Egyszerűen nem tudjuk hogyan megfogni, csak azon részét, ami ránk van vonatkoztatva. Azt, hogy nekünk mit és hogy kell csinálni, ha a jó úton akarunk járni. Ami jó út nem azért van, hogy Isten elégedett legyen, hanem ez a mi érdekünket is szolgálja, az emberiség javát hivatott szolgálni. Isten nem egy énközpontú zsarnok.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9822 üzenetére

    Itt a világ látása az, ami gyökeresen más. Arra jutottam, hogy azzal kell sáfárkodni, ami adatott. A vakság egy részről hiány, és fogyatékosság, más részről pedig a hallás kifinomodása, új érzetek megtapasztalása. A vak ember is képes szeretetet adni, táplálni ezt a világot. Tehát abszolút nem érvényes az, hogy aki vak, az szerencsétlen lenne. Ezt nagyon nem könnyű megérteni, és magunkévá tenni. És főleg elfogadni. De ha sikerül eljutni idáig, akkor onnan már értelmét veszíti maga a kérdés is.

    De teljesen meg tudom érteni, hogy felhozod ezt a kérdést, én is rengeteget töprengtem ezen, válasz nélkül. Mostanra azt hiszem, megvan a válasz. De még nem tudtam mélyen magamba építeni.

    Ha én egy vak embert látok, arra gondolok, hogy lám, nekem adatot a látás képessége, és milyen sokszor visszaélek vele, és nem használom ki eléggé. ("akinek van, annak adnak, akinek nincs, még azt is elveszik, amije volt..." - bocs a pontatlan idézetért)

    Egyébként ezt az egészet tényleg nagyon nehéz megérteni, és teljes mértékben egyenesen lehetetlen. Korlátozott lények vagyunk. És ha a saját gondolatvilágunkból indulunk, nem is jutunk messzire. Isten pedig nem egy ember, így az ő gondolatai nagyon mások, mint az emberi gondolatok. Nehéz ügy. És szerintem ezen a fórumon a legtöbb kérdésedre nem is fogsz kielégítő válaszokat kapni. Részben azért, mert mi sem tudjuk azokat (bevallottan, vagy be nem vallva).

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9820 üzenetére

    Érdekes kérdés. Emberek írták. Sok ember, sok korból, kulturális eltérésekkel, sokféle stílusban. Viszont mindegyikük kapcsolatban állt Istennel. Isten ihlette az írásokat, ő a sugalmazó, aki munkált a prófétákban. És ők írtak. De nem úgy, hogy adták a kezüket, és Isten diktált, ők meg szolgai módon papiruszra vetették. Ezekben az írásokban benne vannak ők, a történelmi helyzetük, koruk, kultúrájuk. De ott van benne Isten is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Gyick #9825 üzenetére

    Elfogadni lehet, de a megfigyelések mást mutatnak. Az öröktől fogva létező univerzumnak sem vallási, sem tudományos alapja nincs. Így szerintem ez a legkevésbé valószínű alternatíva.

    Egyébként igazad van, egyszerűen keretek közé vagyunk szorítva, és ezekben a keretekben vagyunk képesek gondolkodni. Ahogy mondtad, az időnélküliséget nem tudjuk felfogni. Pedig ahol Isten van, ott nincs idő, mert Istenre nem hat. Az idő csak a világegyetemen belül van, de Isten nem foglya a világegyetemnek. Az idő a világunknak egy dimenziója, olyan, mint a tér 3 általunk ismert dimenziója. Hozzá tartozik, összefügg vele. Nem különálló entitás, az univerzumon kívül nem értelmezhető.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9834 üzenetére

    Ez egészen máshogy működik, más szemszögből kell ezeket a dolgokat szemlélni, mint ahonnan szemléled. Ahonnan te nézed, valóban ez látszik.

    De nézzük például a szabad akaratot. Ha jót teszel, azt Te teszed, nem Isten. Mégis mondhatjuk, hogy amit teszel, Istennek tetsző, Isten országát építő cselekedet volt. Ha rosszat teszel, azt is te teszed. Viszont akkor Isten ellenében cselekszel (és önmagad, valamint embertársaid ellenében is).

    Ha sietsz, de lekésed a buszt, az nem Istentől van. Ha pedig eléred, akkor... nos, a busz menetrend szerint jár, a fizika törvényei szerint működik, ebben nem biztos, hogy Isten szándékát kell látni. De Istent fel lehet fedezni benne. Ugyanúgy, ahogy a lekésett buszban is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9840 üzenetére

    Egy kérdés -ha nem direkt provokatív- ritkán bántó. De ez attól is függ, aki megcímezve érzi magát.

    A logika tök jó dolog, de egy olyan dolgot nem lehet vele megfogni, ami kívül esik a hatókörén. Egyébként cucka meglátásai is nagyon fontosak, és az ilyen kérdések is nagyon hasznosak tudnak lenni a hívők számára. Ugyanis jó esetben őket is további gondolkodásra sarkallja, ami az Istennel való kapcsolatot is alakítja, mélyíti.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9848 üzenetére

    Mindennel vissza lehet élni, a legjobb dolgokkal is. Ez azonban nem kérdőjelezi meg a létjogosultságukat.

    A sok -ember által elkövetett - rossz a szabad akarat miatt történhet. És hogy miért van szabad akarat? Nem tudja senki. De ha kivesszük Istent az egyenletből, nem lesz egyszerűbb a megoldás. A kérdés akkor is adott.

    Ha már éppen olyan a világunk, hogy emberi lényekként létezni tudunk, akkor miért nem jobb, miért vannak rossz dolgok is? Hiszen annyi mindennek kellett egyeznie ahhoz, hogy az ember kialakulhasson, hogy azt felsorolni is sokáig tartana. É ha ezek pont egyeztek, akkor miért nem lehetett még egy kicsit több egyezés?
    -> Isten nélkül mennyivel könnyebb a válasz?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9851 üzenetére

    Már leírták többen is: attól, hogy Isten nevében tették a szörnyűségeket, attól még nincs köze ezeknek Istenhez, és nem cáfolják meg a létét.

    A valóság nem felel meg a benned élő istenképnek. Van egy elképzelésed Istenről, és a világ meg nem ilyen. Tehát akkor Isten nem is létezik? Lehet, hogy csak a te elképzelésed téves, és annyi az igazság, hogy olyan Isten nem létezik, amilyenről a fejedben a kép él. Ez viszont nem zárja ki, hogy létezik Isten, csak épp egészen más logika mentén működik. És ami számodra érthetetlenül történik itt a Földön, az az isteni logika szerint értelmet nyer.

    Egyébként nem te vagy az egyetlen, aki ebbe a problémába beleütközik. És tényleg nem könnyű túllépni ezen, és megérteni belőle valamit. Főleg úgy, ha egyszerre négyen esnek neked, hogy miért írsz ilyeneket ;) Nyilván így csak az ellenállás fog erősödni benned, mert esetleg a kereszténység, és a hit összekapcsolódik benned azokkal az emberekkel, akik itt beszólnak neked. Ezek mind a hit-ellenességedet növelik.

    Ezért sem akarlak hibáztatni, vagy ostorozni a kérdéseid miatt. Ezeket én is feltettem, és szerintem azok is, akik most igyekeznek kioktatni téged. Csak ők elfelejtik, hogy ezen nekik is keresztül kellett menniük. És adott esetben ez nem is volt olyan egyszerű. Szerintem ilyen kérdéseket muszáj feltenni és agyalni rajtuk. És akár feltenni a kérdést, hogy nincs is Isten. Aki ezen nem megy keresztül, annak megmarad a gyermeki hite, ami nagyon eltér a valóságostól, és így két világban él egyszerre. Szóval csak hajrá, kérdezz, és kételkedj, mert ezek nagyon fontosak a továbblépéshez.

    Csak tudd, hogy nem biztos, hogy pont ezen a fórumon fogod megkapni azt a lökést, vagy pluszt, ami tovább tud lendíteni. Bár ki tudja ;)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9860 üzenetére

    Pontosan melyik tanokra gondolsz itt? Szeretet, irgalmasság, megbocsátás? Ezek hol nem állják meg a helyüket?

    Gondolkodtam egy kicsit azokon, amiket írtál. És azt vettem észre, hogy a keresztények, vagy a magukat annak vallók hibáit hoztad fel.
    Viszont az erényeiket, a jótetteiket nem. Nem írtál egy szót sem a keresztény egyházak karitatív tevékenységéről, a szegények, betegek segítéséről, arról a sok szent emberről (legyenek a katolikus egyház szerint szentté avatva, vagy egyszerűen csak szent életűek) akik mind az emberiség, embertársaik javát szolgálták.
    Nem írtál Teréz anyáról, Mindszenty bíborosról, és hosszú még a sor. Mert ott vannak azok az emberek, akikről nem szólnak a hírek, nem kerültek be a történelemkönyvbe, de Jézus útján jártak, és segítettek/segítenek embertársaiknak, és egy jobb világ létrehozásán munkálkodnak. Ez a fele a történetnek általában árnyékban marad. Pedig az ilyenekből van több, az egész világon.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #9863 üzenetére

    "És megint előjön a joker érv, ami szerint bármilyen, valláshoz köthető negatívumot hozok fel, a válasz az, hogy ez nem Isten torzítatlan üzenete/cselekedete, ez az emberek bűne. Minden pozitív dolgot Istennek kell tulajdonítani, a negatív dolgok pedig az ember hibái. Ez egy egyszerű válasz, amit bármilyen, vallást kritizáló felvetésre rá lehet húzni. Lehet köré szőni mindenféle történetet, példabeszédet, a keresztény válaszok nagy része erre a logikára épül."

    És ezzel konkrétan mi a problémád? Mármint azon kívül, hogy nem találsz fogást rajta? A vallások nem tökéletesek, mert az ember sem tökéletes. Mindig vannak és lesznek bűnök. De miért kéne ezeket a bűnöket kiragadva kijelenteni, hogy a vallás rossz, mert lám, ott a bűn a vallásos emberekben is, és lám, Isten nevében is tettek sokszörnyűséget. (Ha a nevedben lerombolnék egy falut, akkor ez mennyiben minősítene téged, vagy a barátaidat?)

    És ha már mindig csak a vallások negatívumait hozod fel, egyszer megtehetnéd, hogy felsorolod -akár csak magadnak- a vallások érdemeit, a vallásos emberek jótetteit, azokat a pozitívumokat, amik keresztény emberek hatására jöttek létre. Csak a teljesség kedvéért.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #9865 üzenetére

    A kereszténység, mint vallás szerinted milyen veszélyeket hordoz? Vagy nézzük Jézus tanait. Szerinted Jézus tanításai milyen veszélyeket hordoznak?

    A vallásról pedig éppenséggel tudjuk, és állítjuk, hogy nem tökéletes. Egyik sem. Hiszen emberek közössége, emberi szabályok szerint működik. Egy vallás nagyon is emberi, telis tele olyan szabályokkal, amiket emberek hoznak.

    A hívő keresztény ember sem tökéletes. Akár szörnyűségeket is elkövethet, de ilyenkor legtöbb esetben tudja, hogy bűnt követett el. Ha valamennyire is ismeri Jézust, akkor nagy bizonyossággal el tudja dönteni dolgokról, hogy bűn-e, vagy sem megtenni azokat.

    Egyébként meg mi szerint pozitív, vagy negatív valami? Ez is érdekes kérdés. Mitől negatív egy vallás? Mert emberi törvényeket szeg meg, vagy éppen tart be? Mi számít jónak, és mi rossznak? Hit nélkül hogyan tudod eldönteni? Nyilván az adott világ normáihoz viszonyítasz te is. Ezek a normák viszont mélyen a kereszténységben gyökereznek.

    Így, ha valamiről azt mondod, hogy rossz, vagy negatív, akkor tulajdonképpen ez Jézustól származtatható.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #9868 üzenetére

    Ezt nem is értem. Valóban, ha hiszek valamiben, akkor nem az ellenkezőjében hiszek. Nagyon jó meglátás.

    Az viszont közel sem igaz, hogy minden keresztény olyannyira tudná a tutit, és az összes választ a nagy kérdésekre. Ez egyszerűen nem igaz. Vannak keresztény emberek, akik mindenre tudni vélik a válaszokat, a legtöbben azonban tisztában vannak vele, hogy esélytelen mindent megértenünk, mert korlátaink vannak. Egyszerűen nem is lennénk képesek felfogni bizonyos dolgokat.

    Te szoktál kétkedni? Szoktad azt gondolni, hogy: " és mi van, ha ezeknek a keresztényeknek mégis igazuk van?"

    Minden ember szokott kétkedni, hidd el. A keresztény emberek is. Még a legnagyobb szentek is. Aki soha életében nem kétkedik, azzal bajok vannak. Viszont túl kell ezen jutni. Értelme sincs az örök kételyben élni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9875 üzenetére

    De nem is az a hited kritériuma, hogy mások (pl. én) mit írunk ide. Ez rajtad múlik, de nem is csak elhatározás kérdése. Megdönthetetlen tudományos bizonyítékot nem fogsz kapni, ami a hit mellett szól. (akkor nem is lenne hit)

    Igazából hívőnek lenni jó, én ezt tudom mondani. Ha érdekel a kereszténység, kezdd el olvasni az Újszövetséget. Lehetőleg ne az Ószövetséggel kezdd, mert az keményebb dió. Ha olvasod az evangéliumokat, kirajzolódik benned egy kép Jézusról. Talán úgy a legjobb olvasni, hogy félreteszel minden fajta előítéletet. Ne próbáld mindig magyarázni, elfogadni, vagy elutasítani. Figyelj Jézus személyiségére, cselekedeteire. Jobbat nem tudok mondani, de azt hiszem nem is kell, és nem is nekem kell bármit is mondanom.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #9874 üzenetére

    "Ha jól emlékszem, nem írtam olyat, hogy a kereszténység vagy Jézus tanai veszélyesek lennének, csak többségük szükségtelen. (A maradék pedig általánosan érvényes erkölcsi utasítás)"

    Itt pontosan melyik tanaira gondolsz? Melyikek szükségtelenek?
    És mik az általánosan érvényes erkölcsi utasítások? Mit jelent, hogy általánosan érvényes? Mármint a keresztény alapokon nyugvó világban általános?

    Vagy arra gondolsz, hogy minden ember számára hasznosak ezek a tanítások? Az emberiség nem áll azonos erkölcsi talajon. Viszont van, ami minden ember számára hasznos, és jó. Például a 'ne ölj' parancs. Vagy az irgalmasság gyakorlása. Sok helyen egyáltalán nem magától értetődő, mégis a társadalom jobbítását szolgálja.

    "De lehet példának hozni Lengyelországot is, ahol pár éve a hatóságok lefoglalták egy nyíltan keresztényellenes zenekar koncertfelvételeit." Azt hiszem, itt nem a vallás káros hatásáról van szó, hanem arról, hogy bizonyos embercsoportok számára sértő tartalmakat akartak piacra dobni. De ki intézkedett? Az egyház, vagy a hatóság? Ugyanez a vallás megtalálható a "modern nyugati társadalmakban" is. A keresztény vallás azt mondja, ne csak a barátodat szeresd, hanem az ellenségedet is.

    "Matematikailag úgy mondanám, hogy a kereszténység az erkölcsi normáinkat tekintve elégséges, de nem szükséges feltétel. :)"
    Ez így már sokkal izgalmasabb kérdésfeltevés. Igen, ezek bennünk vannak. A kereszténység az emberről szól, Isten szereti az embereket, nekünk akar jót. A keresztény tanítások is kivétel nélkül ezt szolgálják. És ezek valahol bennünk vannak. De azt is látjuk, hogy mégsem úgy működnek a társadalmaink, ahogyan nekik kéne. Ebben jön segítségünkre a keresztény tanítás. És általa nyernek értelmet a bennünk lévő erkölcsi alapok.

    "Nem ezt írtam. Olyan dologban hiszel, ami azt állítja saját magáról, hogy ez az egyetlen univerzális igazság, és ezt saját magával támasztja alá. A hited tárgya logikailag megkérdőjelezhetetlen"

    Mert milyennek kéne lennie a hitemnek? Olyan 'talán' hitnek? 'Hiszem, hogy volt Jézus, és meghalt értünk a kereszten, de talán meg sem halt. Talán nem is létezett, meg lehet, hogy van egy másik Isten is... ' Ez lenne a megfelelő hit? Ha azt hiszem valamiről, hogy úgy van, akkor nem hihetem egyszerre azt is, hogy máshogy van.
    Ha mégis ez történik akkor a hitem meggyengült, elbizonytalanodtam.

    Vagy magának Jézusnak kellett volna azt mondania, hogy: ' gyerekek, én vagyok a megváltótok ... talán, de azért ne zárjátok ki teljesen a Buddhizmust, mert az Atyám talán nem is létezik.' ??? Valahogy így gondoltad?

    Ez olyan abszurd, mintha a Jobbik azzal kampányolna, hogy ők jók, de azért bátran szavazhatsz az szdsz-re is, mert ők talán jobbak, mint mi.

    "A világ keletkezése? Check.
    Az ember teremtése? Check.
    Csak húsból, csontból, stb. állunk, vagy van "lelkünk" is? Check.
    Létezik-e transzcendes "létsík", és ha igen, akkor mit kell róla tudni? Check.
    Mi történik a halál után? Check.
    Csak néhány lényeges kérdés, ahol nem kell feketeöves kereszténynek lenni ahhoz, hogy tudd a tuti válaszokat.
    "

    A világ keletkezése: keresztényként azt gondolom, hogy igen valószínű az ősrobbanás elmélete. Természetesen Isten teremtette.
    Az ember teremtése: az evolúció szinte megdönthetetlenül igazolt, viszont fogalmam sincs, hogy miért éppen ezen a módon alkotta meg Isten az embert.
    Most írok én kérdéseket:
    Milyen a halál utáni élet?
    Hová fogok kerülni halálom után?
    Milyen módon képes Isten bármit is teremteni?
    Mi van a világegyetemen "kívül"?
    Hogyan működik a megváltás?
    stb.

    "Persze. Mondjuk nem tartom valószínűnek, hogy így lenne. A körülöttünk lévő világ annyira csodálatos és bonyolult, egyszerűen életszerűtlennek tartom, hogy ugyanaz alkotta meg, mint aki a Bibliát írta."

    Te csak Ószövetséget olvasol? Abból is csak néhány könyvet?
    Egyébként meg emberek írták, sokan. Belevitték a saját élethelyzetüket, kultúrkörnyezetüket, stb. Ez természetes, hiszen már a szókincs is adott volt.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9888 üzenetére

    Sokan szerintem a karácsonyról sem tudják, hogy milyen ünnep. De tény, hogy a nem keresztényeknek nem ünnep. Legalábbis ők nem azt, legalábbis nem úgy ünneplik, mint a keresztények. Igazából el sem lehet várni tőlük, hogy olyan dolgot ünnepeljenek, amiben nem hisznek. A húsvét is egyszerre több ünnep. A keresztényeknek Krisztus feltámadása, a gyerekeknek jön a nyuszi, másoknak valami értelmetlen sonka evés, valakinek pedig semmi.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9891 üzenetére

    Az is valami. Jelenleg nem ítélkeznék ezeken az embereken. És el tudom képzelni, hogy nagyon jó már az is, ha együtt van a család, és nem kell menni dolgozni.

    Persze nekem furcsa, és biztos számukra is az, ha belegondolnak. Ünnepelnek, de számukra nincs mit ünnepelni, hiányzik a tartalom. Egy keresztény embernek sokkal könnyebb a dolga ilyenkor. Tudja, hogy mit és miért ünnepel, hogy hogy készüljön fel rá, mi a jelentősége, stb.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ollie #9915 üzenetére

    Ollie, igazad van.

    Megdöbbentő volt olvasni a végletes nézeteket. Az egyik szerint most sokasodtak meg, ami nem igaz. Csak ma már mindenhol ott van egy kamera élőben. A háború is jóval több volt régen, és hosszabb ideig tartottak, és több volt a halálos áldozat is. Csak nem voltak ott a CNN kamerái filmezni az egészet.

    A földrengések, vulkánok pedig mindig is voltak, a földkéreg lemezei mindig is mozogtak. Persze aki nem hiszi, nem tudod meggyőzni arról, hogy a kontinensek vándorolnak az évmilliók alatt. Mérhető sebességgel. Hát bele sem fér nekik, mivel azt mondják, az egész Föld 6000 éves. És a kőzetlemezekre is könnyedén azt mondják, hogy mert régen gyorsabban mozogtak. Ami persze nem reális, és lehetetlen is. Ilyenkor mindig felmerül a kérdés bennem, hogy miért jó egy ilyen kifacsart istenkép. Aminek minden jelenség ellentmond. Minden tudományos tény, és adat. És mégis...

    Persze nincs mit csodálkozni ezen, világvége-várók mindig is voltak. Volt olyan, aki miután nem jött be a jövendölése, új dátumot jelölt ki, és amikor az se jött be, megint új dátumot. Szigorúan a bibliából számolva persze. Szóval ilyen világvége-várók mindig is voltak. Aztán egyszer valakinek mindenképp igaza lesz, de az inkább ráhibázás, mintsem a valóság tudása.

    De ezt még meg lehet fejelni azzal, amit Horka írt. Mesterségesen csinálják ezeket? Ezek az összeesküvés-elméletek is olyan kifacsartak. A kedvencem, hogy a lottószámok húzásánál csalnak. Ezt gondolja sok laikus. A hozzáértők meg tudják, hogy nincs szükség csalásra, mert a valószínűség az 5 találatosra éppen elég kicsi magától is.

    Egy vulkánt sem kell noszogatni, mert magától is aktív. A kéreglemezeket meg nem lehet tologatni emberi erővel és technológiával.

    Ezek a természeti jelenségek vannak, voltak, és lesznek. Persze nem teljesen egyenletes eloszlással, sokkal inkább random módon. És ebbe a világba is kényelmesen "elfér" Isten. Csak épp nem egy olyan istenkép, aki nyakatekert módon elrejt milliárdnyi hamis nyomot, hamis bizonyítékot, átverve a föld lakosságának nagy részét, és a tudományos módszereket, műszereket is. (Elegánsabb érvelések szerint ezek a Sátán művei).

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz sharpapa #9916 üzenetére

    Rengeteg összefüggést vehetünk észre. Például a holdnak is van arca. Pedig van neki? Dehogy van! csak az ember, a lát két pacát, amik között kicsit lejjebb van egy harmadik, és alattuk egy negyedik, rögtön arcot lát bele. Pedig nincs ott arc. A Marson sincs. Arra is kész elméletek vannak, hogy kik és miért faraghatták a sziklába azt az arcot.

    Alapvetően ez jó tulajdonságunk, mert így az anyukánkat gyorsan meg tudjuk tanulni felismerni. Aztán a többi embert is, jól és alaposan elkülönítve a nem-emberektől. És néha-néha belefutunk olyan felismerésekbe is, amik tévesek (lásd hold-arc).

    Az agyunk összefüggéseket keres, és talál. Az értelmünk lenne hivatott kiszűrni a téves találatokat. Például a belátni, hogy a Hold mintázata nem egy emberi arc, és a hasonlóság csak a véletlen műve.

    És ugyanígy az aktuálpolitika és a bibliai jövendölések esetén. Jónéhány ember jónéhány korban meg volt győződve, hogy most van itt a világ vége. De tévedtek. Vajon pont neked lesz igazad (illetve azoknak, akiktől megismerted és átvetted ezt az elméletet)? Mennyire szilárd erről a meggyőződésed? Vagy csak egy lehetőségnek tartod te is, és nem véresen komolynak?

    Most kinézek az ablakon, é a korlát rúdja a szemközti villanyoszlopot 2:1 arányban osztja, így egy fordított kereszt alak jelenik meg. Ez azt jelenti, hogy itt van a sátán, vagy csak annyit, hogy ebből a szögből nézve két tárgy viszonyát az agyam egy korábban megismert objektum alakjának felelteti meg? Én ez utóbbira szavazok.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #9922 üzenetére

    Az idegrendszerben az ingerület elektromos és kémiai úton terjed. Két idegsejt közötti kapcsolat a szinapszisban valósul meg. Itt általában elektromos áram hatására kémiai változások történnek. Általában felszabadulnak neurotranszmitterek, amik elárasztják a szinapszis két fele közti rést, és bekötődnek a vevő oldali receptorokba.

    Van elektromos szinapszis is, de ezekből kevesebb van.

    Nagyon erős elektromágneses hatással lehet befolyásolni az idegrendszert, ennek céljából fejlesztették ki a TMS nevű eszközt (transzkraniális mágneses ingerlő). Elég speciális berendezés, de időleges hatásokat el lehet érni vele.

    Viszont ott van az MR, ami ugye egy rohadt erős elektromágnes, 3-5 teslás szokott lenni. Már méterekről megérzed a közelében, ha valami fém tárgy van rajtad, mert elkezdi vonzani. Viszont ha belefekszel, órákat is eltölthetsz benne, nem történik utána semmi. Pedig ilyen erős mágneses mező sehol máshol nem tud körülvenni. AZ MR-ben is úgy érik el, hogy szupravezetőt csinálnak a cuccból, folyékony hélium segítségével. Amit hallasz az MR-ben, az a tuc-tuc hang, az a héliumpumpa hangja. És még ennek sincs hatása az emberi szervezetre. Bár a legerősebb ilyen gépekben ha sokáig van az ember, egy kis fejfájást érez legfeljebb. De ennyi. (jelenlegi tudásunk szerint)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz raczger #9936 üzenetére

    Azért, mert valóban ez az igazi érték benne.

    Persze egyesek minden szavát próbálják szó szerint értelmezni. Ekkor viszont olyan súlyos ellentmondások hadába ütköznek, amit csak kemény elzárkózással és egy belső, valóságtól elrugaszkodott világképpel tudnak csak elkerülni.

    Ez egy illogikus, nyakatekert, és sok esetben értelmetlen isten képe lenne.

    A keresztény hitnek nem feladata megválaszolni a Föld korát, az ember kialakulásának mikéntjét, és még azt sem, hogy pontosan milyen módon lehet Jézus az Isten fia.

    A Biblia sem arra való, hogy megtudjuk belőle, régen mi hogy volt, hanem útmutatást arra, hogy mi hogyan éljük az életünket. És hogyan legyünk kapcsolatban Istennel.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    "Vigyázzatok tehát, mert sem a napot, sem az órát nem tudjátok!" Mt 25,13

    A fenti idézet pedig világossá teszi, hogy a világvége időpontjának megjósolása eleve kudarcra van ítélve.
    Persze kekeckedni lehet, lehet mondani ,hogy a napot és az órát nem ,de a hónapot és hetet már igen. De tisztán látszik, hogy nem megjósolható a világvége időpontja. És ha valaki komolyan szó szerint veszi a bibliát, nem mehet el e mondat mellett szó nélkül.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csemberlen #9940 üzenetére

    Igen, illett volna elolvasni a Biblia idevágó részét a kérdés feltevés előtt. De valószínűleg keveseknek tűnt fel. Egyrészt az emberek értelmesebb fele nem nézi ezt a retket, -főleg nem a gagyi játékokat. Másrészt meg sok keresztény is meg van győződve arról, hogy almáról van szó, mivel a legtöbb ábrázolásban alma szerepel. Talán, mert azt a legkönnyebb lerajzolni.

    Szoktak ennél nagyobb bakik is belekerülni az ilyen játékokba.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9944 üzenetére

    Ebből aztán sok esetben következhet a kiábrándulás, csalódás.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9946 üzenetére

    A Bibliát azért sem lehet úgy szó szerint értelmezni, mert a szavak egyszerűen nem adják vissza azt, ami a jelentésük. Túl tág teret hagynak, még a legpontosabb leírások is a bizonytalanságnak. A szavak emberiek. Jó esetben is csak távolról közelítik a valóságot.

    Hogy lehetne hát azt gondolni, hogy a leírtak szóról szóra úgy vannak, ahogy? A Biblia ezernyi szóképpel van tele. Isten Báránya valóban egy bárány? Hiszen ez van odaírva! Jézus ember, és nem bárány. Hoppá, egy rész, amit mégis átvitten értelmezünk! Itt dől az egész "mindent szó szerint értelmezek" elmélet.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #9948 üzenetére

    Az emberek jóval alapvetőbb dolgokkal sincsenek tisztában. Attól, hogy tévés játékot készít valaki, még nem kell műveltnek lennie. Azok az idők elmúltak.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9953 üzenetére

    Nem, és épp ez a lényeg. Ádám és Éva története sem lesz hazugság attól, hogy nem Ádámnak, és Évának hívták a két embert egy Éden nevű helyen. Épp ez az, amit mondok.

    Noé története sem attól lesz igaz, hogy pontosan azok az állatok kerültek be a hajóba. Ugyanúgy volt Jónás a cet gyomrában, mint ahogy Jézus az Isten báránya.

    Számomra a Biblia nagyon fontos, az Isten-ember kapcsolat írásos változata, ami mindig érvényes az emberre nézve.

    Ha szó szerint kéne értenem, hogy Jézus bárány, azt kéne mondanom, hogy ez hazugság, hiszen ember és Isten, de nem bárány. És mégis... mert képesek vagyunk az írott szó mögé látni. Képesek vagyunk meglátni azt, hogy mit is mond a teremtés története, és hogy miért kerül a cet gyomrába Jónás.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9952 üzenetére

    Szeretem a magasröptű megnyilvánulásaidat. Ne ítélj, hogy ne ítéltess. De rád ez nem vonatkozik?

    Én azt a kérdést tenném fel, hogy mire jó ez? Ez a stílus? Mire jó az, hogy ha elfogynak az érvek, akkor eszetlenül támadni kezdesz?

    Az írás pedig egészen halk. A hangomat pedig soha életedben nem hallottad. A hozzászólásaimat pedig akkor olvasod el, ha el akarod, ha pedig nem akarod, át is ugorhatod. annak viszont nem tudom mi értelme van, amit fentebb beírtál.

    Izgalmas beszélgetés alakulhat(na) ki.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9964 üzenetére

    Ne általánosíts! Ne vegyél mindenkit egy kalap alá. Rive, és én sem teljesen ugyanazt képviseljük. Szerintem kicsit más oldalról közelítünk. Ha jól tudom, Rive nem hívő, legalábbis nem vallásos keretek közt. Én igen. Ezért látásmód-beli különbség van köztünk. És még vannak mások, akik megint más oldalról közelítenek a témához. Hiba lenne egy kalap alá betenni minket csak azért, mert egyetlen dologról ugyanazt mondjuk. A megkülönböztetést pedig ne értsd (és más se) alá-fölé rendelőnek. Csak mindannyian mások vagyunk, de néha van közös szál, hasonló elgondolások.

    Az ószövetségről pedig többször leírtam, hogy mivel nagyon vegyes, ezért nem lehet egységesen kezelni. Minden könyvet külön-külön. Hiszen több korban, több próféta által íródott. Más stílusok, korok, környezet, politikai helyzet... Nem lehet egy kalap alá venni.

    Vannak olyan könyvek, amik egyértelműen a valóság hű leírására törekszenek, mások pedig ugyanerre, csak szimbólumok által. A Teremtés könyvét nem lehet ugyanazzal a szemmel olvasni, mint mondjuk Sírák fiának könyvét. Az apostolok cselekedetei pedig megint másként kezelendők.

    Jézus pedig azért hivatkozik, mert érti, hogy ami ott képekkel szimbólumokkal van leírva, az ugyanúgy valóság, mint az, hogy ő az Isten báránya. Nem kezdi el fejtegetni, hogy igazából ősrobbanás volt, és a világ 5 milliárd éves, és voltak régen dínók is. Nem ezért jött. A Biblia sem ezért íródott.

    Jézus tudja, mit kell érteni Ádám neve mögött. Nem ördöngösség, ma is nagyon sokan értik, én magam is rájöttem egészen fiatalon.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9961 üzenetére

    Pont ezért jó a példa. Tisztán és világosan érthető a legegyszerűbb ember számára is, hogy Jézus és bárány milyen kapcsolatban állnak egymással. Vannak hasonlatok, szóképek, amik nincsenek ilyen alaposan kifejtve. És vannak olyanok, amik pedig még kevésbé.

    Valamint nagyon jó példa arra, hogy a szó szerinti értelmezés miért is lehetetlen ebben a formában. Mert ilyen, és ehhez hasonló ellentmondások kerülnek elő. És akkor még egy szót sem ejtettünk a tapasztalt és megfigyelt világunkkal való ellentmondására.

    De ezzel nem azt mondom, hogy a Biblia hazugságokat tartalmaz. Éppen, hogy a legmélyebb igazságokat, az emberi természet alapjait, az Isten, és az ember kapcsolatának a gyökereit.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9968 üzenetére

    Te már a tényekre is haragszol? Mindenki máshonnan jön, más hozott anyagból dolgozik. A megtérés sem ugyanúgy megy. Nem mondhatod, nem jelentheted ki, hogy a megtérésnek egyetlen formája igaz csak, méghozzá az, ami veled kapcsolatban történt meg.

    Te is máshonnan jössz, mint más keresztény társak. Máshogy látjuk a dolgokat. Attól, hogy mérgelődsz rajta, még így van.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9978 üzenetére

    Oké, ebben igazad van, én válaszoltam a Rivének írt írásodra.

    Szerintem a Biblia Isten által ihletett. Persze ezt is lehet tágan értelmezni. Nem gondolom,hogy Isten diktált, a próféta meg szó szerint körmölte a hallottakat. De az tény, hogy Isten minden oldalon megjelenik valamilyen módon.

    Az Újszövetség pedig jóval később keletkezett, és ebben Jézus szavaié és tetteié a főszerep.

    A Biblia számomra fontos, rendszeresen olvasom is. Viszont fontosabbnak tartom az élő kapcsolatot Istennel. A személyes kapcsolatot. Hogy ne csak könyvből ismerjem. Mondhatom, hogy Győzikét ismerem, ha elég sok műsorát nézem? És ettől vajon mennyire lesz személyes a viszony köztünk? (nem szoktam nézni, é személyes ismeretségre sem vágyom vele)

    Ha nem a kérdésedre válaszoltam, vagy nem elég kimerítően, bátran kérdezz tovább, máshogy.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Matthewsz #9999 üzenetére

    Kik azok a nazarénusok? Tudnál róluk - magatokról- pár szót ejteni? Kíváncsi vagyok, és a topicnak is nagyon a profiljába vág.

    10000. :)

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Matthewsz #10001 üzenetére

    Még én is gondolkodom, holnap felteszem őket. Amiket leírtál az alapján nem egy sétagalopp közösség lehettek. Mist hirtelen az amish-ek jutnak eszembe, akiknek szintén a mai világban nem könnyű szabályrendszerük van.

    Egy kicsit a szerzetességre is emlékeztet, talán a sok kötöttség és szigorú szabályok miatt. Az is hasonlóság, hogy nálatok is felnőtten, éretten elhatározással lehet csatlakozni, és nem elég bele születni. Ez persze minden vallásban így van, de ilyen tudatossággal és ilyen szigorral kevés helyen.

    Talán az érdekel engem még, hogy miben tér el, vagy miben hasonlít az általatok megélt kereszténység (ha az - tényleg nem vagyok képben), a nagy vallási irányzatokétól. És miért jött létre.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csemberlen #10007 üzenetére

    Téged az zavar, hogy az ilyen ember katolikusnak mondja magát egy közvélemény kutatáson? Szerintem ez inkább a katolikusok problémája.

    Ahhoz, hogy a kereszténységet vallásos módon felnőttként éljük meg, szükséges egy tudatos megtérés. Ehhez segítséget adhat a vallásos nevelés, a gyermekkorban kapott impulzusok.

    A katolikus egyházban is nagyon sokan felnőttként keresztelkednek meg. Nincs megszabva, hogy hány éves kortól lehet, vagy kell keresztelkedni.

    A mondandóm lényege pedig azt hiszem, világos volt. Minden vallásban szükséges egy felnőtt fejjel való megtérés, belépési szándék. Valahol ez tudatosabb és szigorúbb szabályokhoz van kötve, máshol kevésbé. A katolikusoknál bérmálás van, a reformátusoknál konfirmáció. Ezek pont arra szolgálnak, hogy az ember végiggondolja, hogy komolyan gondolja-e a hitét, szeretne-e felnőtt tagja lenni az egyháznak, vagy sem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10006 üzenetére

    Jézus sem mindig jelzi, hogy mikor használ szimbólumokat, és mikor kell szóról szóra azt érteni, amit mond.

    Azon gondolkozom, hogy van-e értelme tovább rágicsálni a témát. Valószínűleg te úgysem fogod elfogadni, hogy nem kell mindent szóról szóra értei a Bibliából. Talán azért, mert ezzel úgy érzed, kicsúszna a talaj a hited alól, borulna az egész erre alapozott építmény (és ami fontosabb: így gondolod igaznak). Így ugyan rengeteg az ellentmondás a tapasztalt világgal és a tudománnyal, de könnyedén azt mondod, hogy azok tévednek (pontosabban olykor tévednek, olykor hazudnak, más esetben pedig igazuk van).

    Van-e értelme annak, hogy én ezt a kialakult, és többé-kevésbé működő világképedet megpróbáljam kikezdeni? Van-e hozzá bármi jogom? És mit érnék el vele? Ráadásul úgy gondolom, az Istenben való bizalom akkor is működhet, ha szó szerint veszed a Bibliát. Ettől a személyes kapcsolatod Istennel még teljesen rendben lehet.

    Hiába van nekem is egy kialakult képem a világról, a Biblia és a tapasztalt világ, a tudomány és a hit összhangjáról, ezt a nézetemet nem erőltethetem rá másokra. (Egyelőre ez a rendszer sem teljesen ellentmondás-mentes, vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy jelenleg nincs mindenre megfelelő magyarázatom - pl. Jézus feltámadásának biológiai háttere)

    Persze érvelhetünk a saját világ-, és Istenképünk mellett, feltéve, ha tiszteletben tartjuk egymást, és elfogadjuk azt a nehéz tényt is, hogy itt és most nem fogjuk tudni meggyőzni egymást. Ez a fórum sokkal inkább szolgálhatja egymás megismerését, mint meggyőzését.

    Jómagam sem tudok mindig ennek megfelelően írni, és a jövőben is valószínűleg lesz olyan, amikor nem a fent leírt elvek mentén fogok kommentelni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Rive #10011 üzenetére

    Szerintem nem szabad(na) 14 évesen bérmálkozni, (konfirmálni). Sajnos sok helyen futószalagon teszik ezt, úgy, hogy az illető 14 évesen még nagyon nem érett, és nagyon nem biztos, hogy elmélyült a hitében, eljutott egy bizonyos szintre. Nehéz kérdés. De ha az egyház tagjai ismerik, és tisztában vannak a fontosságával, nem sietik el. A bérmálásnak van alsó korhatára, felső viszont nincs. Nagyon sok embert ismerek, akik nem 14 évesen lettek nagykorú tagjai az egyháznak, hanem 18-20 éves kor után.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #10014 üzenetére

    "kiderül, hogy a vallás csakis az Isten-ember közötti személyes kapcsolatról szól."
    Ez a hit.
    A vallás a hit megélésének közösségi kereteit határozza meg. Mint ilyennek, természetesen vannak társadalmi hatásai.

    A pedofil papok ügye egyrészt fel van fújva, másrészt minden egyes ilyen eset óriási bűn. Pont annak a szervezetnek kéne példát mutatnia, amelynek soraiban ilyen emberek is helyet kapnak. Az is tény, hogy világi iskolákban sokkal több szexuális zaklatás történik, ez mégsem elégséges magyarázat. Persze bűntelenné sosem válik az egyház szervezet, sőt, a hívők közössége sem. Mivel emberek vagyunk.

    Sokszor és sokan éltek vissza Isten nevével. A kérdés az, hogy ha mondjuk nem lenne Isten, akkor nem történtek volna meg azok a szörnyű és negatív dolgok, amik a vallások és Isten nevében megtörténtek. Úgy gondolom, azok a hataloméhes emberek találtak volna mást a vallás helyett, amelynek árnyékában véghez vihették szörnyű tetteiket.

    Társadalmi hatás az is, hogy jelenleg Magyarországon a család intézményének tisztelete és védelme a keresztények között az egyik legfontosabb. A család pedig tudományosan bizonyított módon elengedhetetlen része a társadalomnak, családok nélkül nem lehet egészséges a társadalom.

    A kereszténység miatt sokan meghaltak. Volt, hogy azért, mert felekezetek közti harcnak estek áldozatul, és van, hogy jelenleg is irtják őket a Föld számos pontján. Ezeken a helyeken a papok állandó életveszélyben munkálkodnak. Róluk mégsem szólnak soha a hírek.

    A pedofil papokra meg azért is haragszom, mert a papok túlnyomó többségét, akik rendesek, és egész életükben Istent és a közösséget szolgálják, nagyon nehéz helyzetbe hozzák. Pedofilkodásért azonnali börtön, és a papi szolgálat alóli felmentés jár. Ez után ha megbánta a bűneit, még lehet az egyház tagja, de nem az egyházszervezeté.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #10016 üzenetére

    A vallásosságba beleszületés nem jelenti automatikusan a hitet is. A vallásos nevelés elérheti, hogy valaki rendszeres templomba járó legyen, vagy, hogy a vallás normái szerint éljen. De ezt úgy is lehet művelni, hogy az ember abszolút nem hisz Istenben.

    Ezért mondom, hogy a valódi megtéréshez tudatos felnőtt döntésre és elhatározásra van szükség. A vallásosság lehet nevelés kérdése, a hit nem.

    A vallásosság megadja az élet kereteit, de hit nélkül üres, és sokszor értelmetlen.

    a kereszténységnek nem szabad parancsszóra felülről jönnie. Nem lehet kényszer eredménye. A megismerést kell biztosítani. Jó, hogy ma már az egyház és az állam szétváltak egymástól. Az egyház így egyre inkább rátalál a saját valódi szerepére és hivatására.

    És valóban sok esetben sokkal elpuhultabbak azok a vallásosak, akik beleszülettek. akik kívülről jönnek, sok esetben sokkal komolyabban élik meg a hitüket. De nem általánosítanék, mert a saját példám is egy kivételnek tekinthető, ami egyáltalán nem ritka.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ollie #10017 üzenetére

    És ha valóban követi Jézus parancsolatát, azzal nem okoz soha semmilyen negatív társadalmi hatást. Ezért lehet könnyen eldönteni, hogy egy cselekedet valóban keresztényi-e, vagy sem.

    Nem is azt kell nézni, hogy keresztény-e az, aki elkövette, hanem a tettét. Szeretet vezérelte? A felebaráti szeretet? Vagy sem?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ollie #10023 üzenetére

    Nem is mondom, hogy ne sértődnének meg egyesek, nem néznének furán, stb. És a viták is elkerülhetetlenek. De tény, hogy a becsületes adózásnak társadalmi haszna van. Minél többen így tesznek, annál több adó folyik be, és annál nagyobb esély van egy adócsökkentésre, azaz mindenki jól jár, mert több marad a zsebben.

    Azzal nem lehet mit tenni, hogy egyesek megbotránkoznak, megsértődnek, megharagszanak. A nem csalás és nem lopás pedig szintén hasznosak társadalmilag. És minél többen így tesznek, annál jobb az a társadalom.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Matthewsz #10026 üzenetére

    A kötelező, és az adott vallás/egyház által parancsolt dolgoktól mindig idegenkedtem egy kicsit. Azt hiszem, ezt úgy lehet feloldani, ha a külső kényszert átformálom egy belső igénnyé. A katolikus egyházban is kötelező a vasárnapi mise, vagy a böjt egyes időszakokban. Ezeket nehéz volt megemésztenem. Pedig mindegyiknek van értelme, csak jól kell érteni. A külső kényszernek nincs eredménye. Nem kerülök közelebb Istenhez az által, ha ott vagyok a misén, mert kell.

    Viszont ha onnan nézzük, hogy a vallás egy keret, ami világossá teszi a belső igényeket, és kijelöli a fő határokat, akkor más fényben tűnik fel a kötelező is. Ha valóban bízom Istenben, én magam akarok vele találkozni, építeni a kapcsolatomat vele. A vallás ennek a kereteit és lehetőségeit teremti meg. Ami a vallás szerint kötelező, az nem külső kényszer.

    Böjtölni eleve nem lehet úgy, hogy azért böjtölök, mert kell, mert azt mondták. Az onnantól már nem böjt. Még maga Isten sem kényszerít. Felajánl különböző lehetőségeket. Az persze igaz, hogy nem mindegy az én életem szempontjából, hogy mikor mi mellett döntök.

    Ezt nem csak neked címzem, csak a te írásod volt a gondolatébresztő ehhez.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csemberlen #10042 üzenetére

    És ha meghalt az eredendő bűnért, akkor az ma már nem létezik?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #10045 üzenetére

    "Ez a vér értetek, és sokakért kiontatik a bűnök bocsánatára."

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #10056 üzenetére

    Dehogynem volt, csak nem itt, és nem az elmúlt 70 évben. Ha 10 éven belül ez megismétlődik, akkor lehet beszélni valamiről. A média egyrészt mindent felfúj, másrészt klímaváltozás van. Európában nincsenek tűzhányók, meg durva földrengések. A nagy törésvonalak mentén vannak. Az izlandi vulkán elég nyugodt volt az elmúlt 200 évben. Ezek néha kitörnek. 100 éve akkora vulkánkitörés volt (krakatau) hogy a hegy eltűnt, a robbanást pedig Madagaszkáron is hallották, a lökéshullám pedig 8x kerülte meg a Földet. Gondolom sokan jelnek vették azt is. Meg a Los Angeles-i földrengést. Amiből még lehet több is.

    65millió éve kihaltak a dinoszauruszok egy meteor becsapódástól (oké, te nem hiszel a 65 millió évvel ezelőttt-ben). Volt már néhány jégkorszak is,ami világvége hangulatot hozhatott, mégsem lett világvége. Sem a napot, sem az órát nem tudjuk.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dalai Láma #10057 üzenetére

    Bocsánat, nem is tudom, miért szóltam ehhez hozzá. Végtelenül semmi értelme sincs a 'kinek van igaza' vitának olyankor, ha nincsenek meg a közös vitaalapok. Ilyenkor nincsen, aminek a mentén lehetne folytatni a vitát. Ráadásul nem is a vallásról, hitről, Istenről van már szó.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10059 üzenetére

    Ez rendben is lenne. De azon vitázni, hogy a végítélet most lesz ,vagy sokkal később, nem sok értelme van. Különösen akkor, ha valaki nem ismeri el, hogy egyáltalán nincs több természeti katasztrófa most, mint az elmúlt időkben bármikor. Hogy nem az elmúlt 20 évhez kell viszonyítani, és akkor látjuk, hogy voltak itt olyan csapások, amikor majdnem az egész bioszféra kipusztult -de mégsem. És ha nem vesszük figyelembe azt a tényt, hogy most 5 milliárddal többen vagyunk, mint pár száz éve, és ez azt jelenti, hogy egy természeti csapás több emberáldozatot is követelhet emiatt, akkor szintén nincs értelme bármiről beszélni.

    És azért végítéletet kiáltani, mert kiöntött két kisebb folyó... hát nem is tudom. 10 éve a Tisza áradt meg sokkal durvábban, 200 éve meg egész Pest víz alá került, de ott a szegedi árvíz is. És ez csak az elmúlt 200 év. Nyilván akkor is sokan azt gondolták, hogy jön a világ vége. Vagy amikor izlandon egy vulkánkitörés miatt a lakosság fele odaveszett.

    És ennél jóval súlyosabb volt a pestisjárvány, amikor Európa lakosságának kb a fele-harmada odaveszett. Sokan akkor is világ végét vízionáltak. Belátható, hogy azokhoz az időkhöz képest két kis folyó kiöntése elhanyagolható semmiség. Még a nemzetközi média ingerküszöbét se nagyon éri el.

    Világháborúk? Ott is jóval többen meghaltak. Földrengések? Nyilván amíg nem voltak ekkora lélekszámú városok és területek, és toronyházak, nem is okozott akkora baj egy földrengés. Nem törtek el gázvezetékek, stb.

    Tönkrement az ózon réteg. De már nem romlik a helyzet, 50 év múlva pedig már javulni fog.

    Ha valaki ezeket a tényeket és megtörtént eseményeket nem hajlandó elfogadni, akkor nincs meg az az alap, amin állva vitázhatnánk.

    A földi életet a Föld nem képes elpusztítani. Ha csak az embert nézzük, akkor már más a helyzet, de fajunk teljes eltűnésére kevés esélyt látok. Külső körülmény viszont pillanatok alatt. Egy közeli szupernóva robbanás például igen rövid idő alatt minden életet eltüntetne. Egy becsapódó aszteroida szintén. És majd idővel a nap, mikor vörös óriássá fog fúvódni.

    Sem a napot, sem az órát....

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10084 üzenetére

    Érdekes belegondolni a fordítottjába is. Hogy pl. Rive meg van győződve az igazáról, és el is mondja neked. Tehát el lett mondva neked az igazság, csak nem foglalkozol vele.

    Ennek a topicnak nem arról kellene szólnia, hogy a nagy igazságunkat kinyilatkoztatjuk, és ha a másik emiatt a 3 soros beírásunk miatt nem dobja kukába az elmúlt akár több évtizednyi életét, akkor jól lealázzuk, és különböző jelzőkkel illetjük.

    JJános is belegondolhatna már, hogy ha nincs az a villám a hegytetőn, akkor vajon most mi lenne vele. És mi volt az ő életében a villámlás - vihar előtt. És miért ő akarja elmondani, hogy a "vihar" mikor lépjen be mások életébe?

    És gondolkodjunk már el azon is, hogy vajon mi -te, én JJános, Rive, stb - meggyőzhetők vagyunk-e komolyabb dolgokban ilyen írott netes fórumozgatás formájában? Ugye nem.

    Miért várja el bárki egy másik embertől, hogy ismeretlenül, arc nélkül, szabadidőben írogatott nagy igazságait kritika és kétkedés nélkül tegye magáévá a másik ember? Miközben neki is van egy élete, tapasztalatai, évtizedes emlékei, tettei, érzései... Az ember kicsit komplexebb lény annál, mintsem hogy ilyen "jött-ment" magukat az igazság tudóinak beállító figurák (rajzolt vicces avatárokkal) pár soros ész-osztásukkal lerombolják a világát és egy teljesen újat építsenek...

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #10095 üzenetére

    Szerintem egy keresztény-keresztyén ember is lehet hülye. Az viszont elég gáz, amikor a vallásával takarózik valaki, és úgy állít be dolgokat, mintha az ő tulajdonságait ért támadások a hit, vagy Isten ellen irányuló támadások lennének.

    Ha csinálok valami marhaságot, az marhaság. És nem szép dolog azzal védekezni, hogy Isten sugallta a marhaságot. És e mögé jól elbújni, és onnan kiordibálni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés