Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mr K

    senior tag

    válasz lezso6 #70685 üzenetére

    "És mi lenne, ha röviden leírnád, hogy miért?"
    Kidobna a Topikgazda vagy a HÁZIGAZDA, hogy szétoffolom a topicot. :D

    Kálmánék azt állítják, hogy a nyelvek szerkezetét vizsgálva a nyelvészek nem találtak olyan kritériumot, ami alapján a nyelveket valamilyen módon rangsorolni lehetne. Az, hogy valami egyszerűbb vagy összetettebb, az nézőpont kérdése. Pl. a magyarban csak háromféle igeidő létezik, szemben az angollal, ahol 12. Ugyanakkor ha a ragozást (személy, szám, tárgyas/tárgyatlan) is figyelembe vesszük, akkor angolban alig lesz változás, magyarban viszont már több mint ötvenféle igealakot számolhatunk meg. Persze ezzel sehol sem vagyunk a kivunjo nyelvtől, amiben kb. félmilliót.

    Ennél egyszerűbben is lehet okoskodni: tetszőleges szöveg lefordítható magyarról angolra, és fordítva. Persze adott esetben más nyelvtani szerkezeteket kell használni: igeidők helyett időhatározókat, ragozás helyett szórendet, stb. Ez pedig azt jelenti, hogy a nyelvtani rendszerek ekvivalensek: egyik sem lehet egyszerűbb vagy összetettebb.

    A szókincs természetesen más: az attól függ, hogy mire használják a nyelvet. Magyarul kevés dolgot lehet elmondani a dzsungelről, ezzel szemben egy bennszülött nyelven nehéz bankügyeket intézni...

    Megjegyzések:
    * Az angolnak ezer éve még egész pofás igeragozási táblázatai voltak.
    * A magyarnak pár száz éve még egész pofás igeidő gyűjteménye volt.
    * Elvileg a magyar is abba az irányba halad, mint az angol, csak utóbbi messzebb jutott, persze nem olyan messze, mint a kínai, például.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

Új hozzászólás Aktív témák