Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Donki Hóte #203 üzenetére

    Ugyanabba a hibába esel, mint a cikkíró. Pont ez az, hogy a fül nem megbízható. A lossy codecek pont ezt használják, hogy az emberi hallásmechanizmusnak vannak fogyatékosságai, nem vesz figyelembe egy csomó audioinformációt, meg egy csomó redundanciát és meghallhatatlan részletet kiszűr. Pont ezen nyernek a tömörítésben, hogy az ilyen érzékelhetetlen információkat már a tömörítés ELŐTT eldobják. Az emberi fül meg nem fogja észrevenni, pontosan azért, mert nem megbízható egyáltalán. Egy ultraszonikus hallású denevér, kutya, meg egy gép/elemzőszoftver észreveszi, mi emberek nem. Már pedig a zene, meg az azt tömörítő codec nekünk készül, nem az előbb soroltakat akarjuk vele kielégíteni.

    Az mp3-ból visszakonvertált CD-ket ki lehet szűrni Tau Analyzer, Lossless Audio Checker programokkal. Ezek az mp3-at azonnal kiszúrják 100%-os megbízhatósággal, de egyéb hasonló codec-et is kb. 320 kbps-os bitrátáig (ogg, aac, stb.). Viszont 500+ kbps-os ogg-gal átverhetők sajnos.

    A párszáz ezer forintos Hi-Fi berendezés megint nem szokott segíteni. Általában akik ilyenre hivatkoznak, ABX vakteszten simán elvéreznek, mindegy milyen drága cuccal esnek neki.

  • Polllen

    nagyúr

    válasz Donki Hóte #203 üzenetére

    Ennél nem egyszerűbb egy foobar ABX teszt? :DDD

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Donki Hóte #203 üzenetére

    "Ezt wav állományt ... átkonvertálja MP3-ba, mondjuk 320 kbps bitrátával. ..."

    Persze, mindenki megcsinálhatja, de szerettem volna átvenni ezt a terhet, és én magam elvégeztem, és egy jelentős részt szenteltem is erre a cikkben. Persze hogy van különbség, ezt akartam megfogni.
    Viszont kritikus részeknél is az eredeti anyag amplitúdójánál 27 dB-el halkabb ez a különbségi jel. Tehát 512-szer halkabb.
    Nem össze-vissza, hanem szinkronban a zenével. Tehát az eredeti és a "hiányzó" frekvencia között nincs hullámhossz beli eltérés, hanem teljesen megegyezik. Ez nem alig észrevehető, meg nem hangcucc kérdése, hanem az elfedési jelenségnek köszönhetően tízszer ekkora eltérést is fizikai képtelenség meghallani.

    Egy frekvencián nincs a fülnek 120 dB-nyi egyidejű "ANSI" dinamikája. (Arról meg ne is beszéljünk, hogy egy szuper csendes szoba az messze nem nulla dB. Normál hangerőn több a rontó hatása, mint amennyi elveszik a 320-as MP3-nál bármihez képest is...)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Új hozzászólás Aktív témák