Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rainman72

    nagyúr

    válasz repvez #64 üzenetére

    "Meg amugy is minek a nagy fényerő ha vissza kell venni a fényerőt több mint a felére ,mert anélkül kiég a szeme az embernek egy esti film alatt."

    Adja már nekem melyik az a fény,mert mindig csak ezt olvasom :F :F :F

    Sztem a fényt :D :D

    [ Szerkesztve ]

    TCL TS-8132 Philips 65PUS8518 Samsung 85CU8002 Fire tv 4K MAX

  • #72042496

    törölt tag

    válasz repvez #64 üzenetére

    A tesztek tényleg hiányosak, annyira, hogy szerintem használhatatlanok így. Sokszor leírtam, hogy még az sincs bennük, milyen képmód, egyáltalán SDR vagy HDR-e, amit kalibrálnak. (Szinte biztosan az előbbi.) Lentebb a nekem érdekesebb pontokra egy-egy bekezdésben:

    "például, ha a kontraszt végtelen az oledeknél, akkor miért veszi vissza 80%ra a beálitásba ?"

    Kalibrálni nem tudok, de egy korábbi tévémnél jött elő, hogy a kontraszt növelése eltolta a színeket is. Vissza kellett venni sajnos, hogy pontos maradjon a kép. Itt is hasonló oka lehet.

    "ÉS, hogy tud valami végtelen lenni, ha csak a fekete rész az ami pontosan 0"

    Határérték-számítás? :) Ha végtelenül kicsi (nullához közelítő) számmal osztasz, akkor végtelen nagy lesz a hányados. De ez a nulla egy elméleti szám. A Samsung oldalán láttam egy 0,0005 nites, vagy hasonló értéket, nem emlékszem a nagyságrendre. Tippre az lehetett a legkisebb érték, ahol a pixelek még nem kapcsoltak le. Bárhogy is, nekem az jobban tetszett.

    "Meg minél erősebb a fény annál nagyobb kontrasztnak érezzük.
    Tehát, hogy lehet egyforma két tv ha a fényerősségük is eltér?"

    Nem egyforma a két tévé. Az elméleti, papíros kontrasztja mindkettőnek végtelen, de két végtelen szám hányadosa is kb. bármi lehet (jó pongyolán). :) OLED-nél érdemes a fényerőt megnézni, hogy mekkora lefedettségű ablakban mennyit tud. A hatás attól is igencsak függ amúgy, hogy mekkora a tévé, és milyen messziről nézed.

    "MEg ha már fényerősség, ha mindegyikket 100nitre visszavéve tesztelik és kalibrálják, akkor mi értelme van a magasabb fényerőnek ha ott már nem lesz kalibrált pontos értékü a kép?"

    HDR. A HDR abszolút fényerővel működik, és ha a metaadatok szerint adott jelenetben az ablak 5%-a 1000 nit, akkor annyit próbál kipréselni magából a tévé. Lehet, hogy a kép többi része meg 30 nites, és a kettő együtt egy jó tévén bizony ütős.

    Vagy, ha SDR-t néz valaki világos helyiségben, ahhoz is jól jön a nagy fényerő, az nem 100 nit lesz. De a fényerő növelésével elvileg pontos marad a kép, mert az csak a lumát módosítja, a chromát (színeket) nem. A gyakorlatban lehet, hogy ez nem mindig vagy nem teljesen igaz, ld. ahogy a kontraszt elvitte a tévémben a színeket, annak sem szabadott volna úgy működnie.

    [ Szerkesztve ]

  • #72042496

    törölt tag

    válasz repvez #69 üzenetére

    Ez a végtelen kontraszt egy egyszerűsítés. A gyakorlatban szerintem az a lényeges egy OLED-nél, hogy miként kezeli a sötét árnyalatokat. Mennyire töri feketébe a sötét részleteket, vagy épp túlvilágosítja-e őket.

    "A HDR-t értem, hogy ez bizonyos területen megnöveli a fényerőt. DE a mai TV-k nél ez nem ilyen egyszerü, hogy a kép egy kis részletén megemelem a fényerőt."

    Az OLED-nél igen. :D
    LCD-nél pedig kell hozzá egy durva FALD rendszer, ami nem olcsó, és lesz valamennyi blooming, vagy épp a részletek vesznek el. Viszont ezek sokkal fényesebbek. Ilyen tévéken messze látványosabb lesz a HDR, mint a "hagyományos", jó esetben 6-7000:1-es LCD-ken.

    [ Szerkesztve ]

  • #72042496

    törölt tag

    válasz repvez #71 üzenetére

    Az SDR és HDR (vagy ha már itt tartunk, akkor a Dolby Vision is) egymástól független üzemmódok, külön profilokat is állíthatsz be mindegyikhez. HDR anyagnál magától HDR módba vált a tévé, és maximumra ugrik a fényerő csúszkája. HDR-ben ez azt jelenti, hogy követi a kép a metaadatokban meghatározott fényerőszinteket (az EOTF-görbét), mert abból derül ki, hogy ez 30 nit az ott meg 300, és akkor annyi is lesz.

    Na itt van az, hogy a fényes/világos részeket egy frankó LCD jobban tudja, mint az OLED, amúgy a HDR ugyanolyan fényes lesz minden készüléken, átlag 120 nit körül lehet. Ezt feljebb vinni nem tudod, max. valami dinamikus bizével, ha van ilyen a tévében. Lejjebb veheted, de akkor a tévé belenyúl az EOTF görbébe, amitől HDR-ben tényleg elmászik a kép, ezért nem szokták ajánlani.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák