Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 8Joe8

    újonc

    válasz Bocha #9 üzenetére

    A legolvasottabb weboldal a mobilaréna Magyarországon ebben a témában. Komolyan nem fordultok pénzért egy szakemberhez, aki tanácsot és megfelelő eszközöket is tud ajánlani? Itt vártok segítséget ingyen a tagoktól, de nem hiszem, hogy te vagy a többiek szívesen dolgoznátok akár csak egy hetet ingyen egy fórumozó kérésére.

    Az még önmagában nem lenne baj, hogy tagoktól segítséget vártok, de tanácsadásért és munkáért fizettség szokott járni ahogy nektek is jár a munkátokért.

    [ Szerkesztve ]

  • kolosanyi

    veterán

    válasz Bocha #9 üzenetére

    Azt sejtettem, hogy ezzel nem lesz problémátok. :) Remélem, a mérés is megoldódik minél hamarabb, hajrá! :R

    (#10) Goose-T
    Igazából mindent lehet mérni, de kérdés, hogy mennyire szabad csak a számokra hagyatkozni. Tapasztalatból mondom, hogy egy teljesen lineáris hangkeltőt sokszor túl vékonynak hall az ember. Ha ők kimérik és a tesztben leírják, hogy a - most pusztán elméleti síkon létező - fejhallgató milyen frankó, olyan egyenes a frekvencia görbéje, mintha vonalzóval húzták volna, aztán meg az olvasók ezen felbuzdulva megveszik és azt hallják, hogy csak cincog, abból nem jönnek ki jól. Persze ez egyáltalán nem valószerű, konzumer kategóriában nem hiszem, hogy létezik olyan hangkeltő, ami nem divatos, színezett hangképpel operál.

    (#12) 8Joe8

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Bocha #9 üzenetére

    A kezdeményezést régóta várom, mindig is alapvető szempont volt a telefonválasztásaimnál a hangminőségük (már amióta ez egyáltalán értelmezhető, tehát kb. az utóbbi öt évben), de eddig a hangminőség megítélésében a saját hallgatózásomon kívül csak a GSMArena volt segítségemre, vártam, mikor követitek őket. Néhány szempontot idemodoroskodnék, hifista szemszögből, mivelhogy hangminőségmérésről-megítélésről van szó, ami külön szakma, és gyakorlati tapasztalat nélkül nem lehet ezt tanulni, megtanulni pedig eleve nem lehet.

    Értem a megfogalmazásotok szándékát, nem is kötnék bele, de a szükséges szemlélet kedvéért hangsúlyoznám, hogy objektív mérés nincs, különösen nincs ilyen a hangminőségmérésben. Ráadásul, mivel a készülékek hangminőségmérésének elektronikai lehetőségei és mérési eredményei egyelőre csak nagyon távoli korrelációban állnak a hallásélménnyel, ezért elengedhetetlen a meghallgatásos "mérés", ami persze általában eléggé szubjektív még a felkészült szakemberek esetében is, amik ti nem is vagytok. Tehát törekvésetek eredménye csak nagyon korlátozott lesz, de nem baj, csinálnotok kell a mérést - legalábbis a telefonok vonalkimenetére vonatkozóan, mert hangsugárzók esetében ez úgyse fog menni, azt jobb, ha hanyagoljátok.
    A dolog gyakorlati megvalósításához szükséges technológiai segítséget nyilván megkaptátok-megkapjátok a korábban megkérdezett szakemberektől, illetve az itt hozzászóló (#22) Just486 és (#53) fapaci kollégától. Feltehetőleg nem is a gyakorlati megvalósítás a fő gondotok itt a problémafelvetés okán, hanem inkább szempontokat akartok az olvasóktól, hogy milyen rendszerbe illeszkedjen a méréstechnika, meddig terjedjenek a mérési módszerek. Az előbb említett Just486 kolléga (#22) hozzászólását szerintem teljes egészében megfogadhatjátok, fapaci (#53) hozzászólását részben. Tehát én is azt mondom, a hangsugárzók mérésének botorság lenne nekiállnotok, mind az eszközparkotok, mind a hozzáértésetek távol áll a kívánatos szinttől, és a leghozzáértőbb-"legeszközparkosabb" szakemberek is csak kinlódnak, különösen a fejhallgatók mérésével, - ez nagyon nehéz szakma.
    A telefonok vonalkimenetét azonban tudnátok használhatóan, mérvadóan mérni, akár a két említett hozzászólásban ajánlott eszközökkel is. A GSMArena mérései kiindulópontnak szerintem jók, a legfontosabb adatok benne vannak, azokból kihagyni egyet se érdemes, de ennél több már kezelhetetlen lenne ezen a szinten, tehát ha azt a metódust egy az egyben átvennétek, az se lenne baj sőt, egy-két változtatással javaslom is ezt, de ahogy felmerült, azok az adatok is nagyon leegyszerűsítőek - praktikus okokból. A torzítási adatokat mindenképpen hasznos lenne frekvenciafüggően, grafikonon mutatni, beleillesztve a frekvenciamenet grafikonjának aljába.
    Megfontolandó, hogy az eszközpark létrehozásánál és a mérési metódus kiválasztásánál már most figyelni érdemes arra, hogy képesek legyetek nagyfelbontású hangzóanyagok visszaadását is mérni. A mobil médialejátszók körében is terjednek a nagyfelbontású, tehát 192-, de legalább 96kHz mintavételezésű, és ennek megfelelően kiterjesztett frekvenciaátviteli-tartományú DAC-ok, amelyek már kezdenek megjelenni a telefonokban is, két-három év múlva már talán a középkategóriában is alapkövetlemény lesz a nagyfelbontás. Ergo nem lesz elég 20kHz-ig mérni, hanem 100kHz-ig kell - nagyfelbontású készülékek esetén! Tehát gyorsan felejtsétek el az olyan szemléletet, miszerint: "Nyilván lehetne mindenféle számokat írni, de nincs értelme mondjuk azt vizsgálni, hogy 23 vagy 25 kHz-nél van-e a plafon, úgysem halljuk sem mi, sem az olvasóink. De ha 10 kHz-nél magasabb hangok már nem jönnek ki egy telefonból, azt jó lenne tudnunk, mert az már befolyásol is dolgokat." Igenis, nagyon hamar fontos lesz az 50kHz mérése is a mobiltelefonokban, és igenis, az 50kHz is "befolyásol dolgokat", legfőképpen azt, hogy mit milyennek hallunk a hallási tartományunkban. Ti is halljátok és olvasóitok is hallják, hogy mi történik vagy nem történik 30-40-50... kHz-nél.

    Ha meghallgatásos "méréseket", ítéleteket is akartok (ami a GSMArenának is nagy hiánya!), akkor különösen fontosak lesznek a referenciakészülékek, egyrészt azért, mert ezek ab ovo fontosak, másrészt azért, mert általános hifi szakértelem híján ezekhez a referenciákhoz tudjátok majd hasonlítani a vizsgált készülékek hangját, ezek a referenciakészülékek jelentenek majd fogódzót, koordinátarendszert a ti és az olvasók számára - mivel (mondom, szakértelem híján) az élőzene vagy a hifi készülékek jellemző zenei valóságához nem fogtok tudni készülékhangminőséget viszonyítani, ez természetszerűleg megmutatkozik a fejhallgató és egyéb hangzókészülék "tesztjeiteknél" is. A hangzásélményre vonatkozó pontozásos javaslatokat felejtsétek el, egyrészt megintcsak ab ovo, mésrészt megintcsak szakértelem híján. Fogódzót a mindenki által ismert hangképű referenciakészülékekhez viszonyított összehasonlító leírások tudhatnak jelenteni nektek és az olvasóknak.
    Ha van energiátok képezni magatokat, és eddig nem tettétek, olvassátok a hifimagazin.hu-n a régi Hi-Fi Magazin digitális kiadását, abból mindent megtudhattok a lehetőségeitekről és korlátaitokról és a szükséges szakismeretekről - gyakorlatot persze csak a gyakorlatban lehet szerezni, évek, évtizedek alatt, hehe.

    Köszönettel a fejlődési szándékért. :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák