Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fallenrize

    csendes tag

    válasz Béééla #13 üzenetére

    Hat igen, bizony a szabadsag kenyelmetlen dolog...

    @speed
    "Vagy esetleg csak vacak linuxos cucc."
    Ha a kacsa nem tud uszni, nem a viz a hulye...

    [ Szerkesztve ]

  • lev258

    veterán

    válasz Béééla #32 üzenetére

    A HC Windows-osoknak meg mindegy, hogy a Linux-osok túloznak, vagy éppen egy tényt közölnek, mindenképp belekötnek. :U
    Olyanokkal pedig, akikkel még csak szakmai alapon sem lehet megvitatni dolgokat, miért foglalkoznál? A kolléga jelen esetben pont tényekre utal (valamint a pozitívumokra), az értelmetlen piszkálódásra reagálva.

    [ Szerkesztve ]

    Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

  • batmanéhes

    tag

    válasz Béééla #34 üzenetére

    kérlek ülj már le ezekkel az okosságokkal, mert láthatóan nagyon kevés még a tapasztalatod a téma objektív felméréséhez. én windowsoztam (fizetésért, nem otthon) 20 évet, linuxoztam 10 évet már, és ez nem így van ahogy te hiszed, nah.

  • Kurt Hectic

    tag

    válasz Béééla #32 üzenetére

    Szerintem az Office témát hagyjuk. Olyan szennyet, mint az MSO, sem addig, sem azóta nem sikerült kihánynia magából a Microsoftnak. Minden újabb verzióval sikerül alulmúlnia önmagát.
    Sok kezemen sem tudnám megszámolni, hányszor volt olyan, hogy egy 2007-es előtti .doc dokumentumot betöltve újabb verzóba, .docx-be való mentésnél egyszerűen szétesett az egész doksi. Vagy a másik kedvencem, hogy a 2013 előtti Word verziók a képeket csak jelentős minőségromlással hajlandók nyomtatni, vagy PDF-be exportálni. Hiába állítasz be akármit, egyszerűen ilyen a Word rendermotorja (Windows '98-as hagyaték).
    Meg még sorolhatnám napestig...

    De azért azt gondolom, te sem hiszed, hogy egy főként szabadidőben, néhány hobbyprogramozó által építgetett ingyenes program meghaladja egy évek, évtizedek óta, főállású programozók által fejlesztett, többnyire baromi drága program minőségét. Aki ezt mondta neked, az jól átvágott :)
    Egyetlen oka vannak, hogy a legtöbb cég megveszi az Office-t, mégpedig az, hogy a kompatibilitás miatt rá vannak kényszerülve, ami persze nem csoda, hisz az elméletileg nyílt docx formátum tele van olyan megoldásokkal, amik egyrészt zártak, másrészt a licenszpolitika miatt még a visszafejtésük is bűncselekmény.

    Egyébként az átlagfelhasználó tényleg csak a töredékét használja ki a legtöbb programnak. Rengetegen vannak, akik napi szinten Exceleznek, de a sum függvénynél még nem jutottak tovább. Egy átlag titkárnőnek sok esetben az is gondot okoz, hogy ha kap egy CSV-t. Fogalma sincs, mit kezdjen vele, odáig nem jut el, hogy megnyissa egy jegyzettömbbel, és beillessze Excelbe.

    A felhasználóbarátságról meg annyit, nézd meg egy Inkscape felületét. Egymás mellett van négy gomb, ami objektumok átméretezésekor kap szerepet (körvonalak átméretezése objektummal együtt igen/nem, lekerekített csúcsok átméretezése igen/nem, színátmenetek ill. minták áthelyezése igen/nem). Ez a négy funkció Illustratorban teljes máshol van, egyik a beállítások legmélyén elrejtve, másik valamelyik ablak jobb felső csücskibe egy lenyíló menü alján, a harmadik valahol a patternek környékén, a negyedik meg nem is tudom hol. Pedig ez négy, logikailag összetartozó funkció.
    Vagy mondhatom akár a Corelt is. Tudtommal még most sem lehet megadni egy színnél az áttetszőséget, a transparency eszközzel kell szarakodni, miközben Inkscape-ben a kezdetek kezdete ez megvan.
    Vagy akár a Gimp, amiben simán átméretezhető a kijelölés, míg Photoshopban játszani kell a hozzáadó/kivonó kijelöléssel. Igazából ezek az ismertebb programcsomagok többsége sokszor elég messze áll a felhasználóbarátságtól, az UI-t tekintve. Csak épp ismerjük és megszoktuk már őket, és nem mindig könnyű átállni egy másikra.

  • batmanéhes

    tag

    válasz Béééla #38 üzenetére

    aztaaa. üzemeltettél szervert? igazit? még a kulcs is nálad volt? megérinthetlek?

    utoljára aix-on kellett vi-t használnom, linuxon vannak azért erre alternatívák.

  • batmanéhes

    tag

    válasz Béééla #40 üzenetére

    én eddig mindent meg tudtam oldani, te meg - ahogy írod - folyton szopsz. akkor most melyikünknek nem megy?

  • Kurt Hectic

    tag

    válasz Béééla #38 üzenetére

    Azért más dolog a szerverüzemeltetés, és más dolog az átlag felhasználás. Szerintem nincs semmi gond azzal, hogy szerverfronton kézzel kell konfigfájlokat heggeszteni. El kell olvasni a doksit, azért van.
    Ha Windows-os szervert raksz össze, akkor is tudnod kell, mit csinálsz, akkor meg már tök mindegy, hogy GUI, vagy config fájl.

    A Mozilla már rég sokkal inkább hasonlít a főállású programozásra, mint a hagyományos FOSS projektekhez, sőt igazából sosem volt olyan. Eleve főállású projekt volt a Netscape-nél, és mikor megalakult az alapítvány, jórészt akkor is az addig rajta dolgozó Netscape-es programozók folytatták tovább. Ezért is lett viszonylag jó minőségű cucc.
    A Blender kezelése tényleg nem egyszerű, állatorvosi lova a "hogyan ne fejlesszünk felhasználóbarát programot" c. jelenségnek.
    De manapság mit kell scriptelnie az átlagfelhasználónak? Most ha megnézem, milyen programjaim vannak, amiket az átlag is használhat, pl. Chromium, Opera, Gimp, Inkscape, Double commander, Exaile, thunderbird, Kdenlive, LO, OpenShot, Avidemux, XFBurn, VLC, Xarchiver, Atril, ... egyiknek sem láttam a configját sosem, mert nem kellett.
    Amik túlmutatnak az átlagfelhasználáson, pl. ssh, xrdp, mdadm, ... ezeknél nyilván kell a konfigban matatni vagy terminálozni, de ez miért baj? Otthon úgysem üzemeltet senki ssh szervert, a rendszergazdának meg az a dolga, hogy tudja, mi merre.
    De pl. programtelepítésnél sem kell semmit terminálozni, eleve a Synaptic is elég felhasználóbarát, de az ilyen Ubuntus Software Center-ek pláne, helyből tövig nyalják a user seggét :D
    Ellenben, próbáld ki azt, hogy céges kkv-s környezetben, Windows klienseken, ahol 12 felhasználó Thunderbird-öt használ, maradék kettő meg Outlookot - oldd meg, hogy a szerverről frissítse a mailboxot aláírását. Thunderbirdnél 1 fájl, bármilyen szabványos HTML, gond nélkül megy.
    Outlooknál van egy HTML fájl, egy rtf, és egy txt, almappában egy themedata.thmx, egy ilyen xml, olyan xml... A HTML persze még véletlenül sem valami normális fajta, hanem egy ilyen: http://pastebin.com/wJKMGVRg. És akkor szenvedj vele... :U
    Miért nem jó annak a nyomorult Outlooknak egy normális HTML, franc se érti.

  • Kurt Hectic

    tag

    válasz Béééla #44 üzenetére

    egy wizard vagy egy grafikus reprezentáció mindenki életét megkönnyíti.

    Azért ez nem annyira igaz. Vegyünk egy példát, mondjuk azt akarom, hogy négyóránként a szerverről másoljon át egy fájlt a kliensekre.
    Start -> Feladatütemezés -> és végigkattintgatom a paneleket, ez legalább 3-5 perc.
    Avagy:
    crontab -e
    * */4 * * * /root/script.sh

    Ez max 1 perc.
    És ha mindezt több gépen akarom megcsinálni, akkor Windows-on végigszüttyögöm minden egyes gépen a feladatütemezőt, míg Linuxon fogom a scriptet, felmásolom a szerverre, a klienseken pedig leszedem.

    Vagy ha pl. azt akarom tudni, hogy ki lépett be ssh-n a szerverre egy adott IP-ről:
    tail -100 /var/log/auth.log | grep "107.13.246.2"
    Windows-on meg böngészgethetek az 55 ezer naplóbejegyezés közt.

    Szóval, a paranccsor jó, meg hasznos, szerintem sokszor semmi szükség grafikus megjelenítésre.

    Amúgy istenőrizz, hogy otthon bárki szervert üzemeltessen, amíg olyan felhasználóneveket és jelszavakat használnak, mint a root:root, meg az admin:1234. A botnet hackerek álma a hozzá nem értő szerverüzemeltetők.

Új hozzászólás Aktív témák