Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz dabadab #62 üzenetére

    Úgy, hogy 58 éves elismert üzletemberről van szó, ráadásul Brandee elég jól néz ki a korához képest. De most hirtelen egy 2011-ben történt, állítólagos kufircért rájött az Intel, hogy ki kellene rakni, és tönkre kellene tenni a házasságát. Ja hihető. Főleg úgy, hogy minden fontos projekt durván csúszott a vezetősége alatt. :))

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz dabadab #129 üzenetére

    Szerinted? ;)

    Miért van az, hogy jobb hűtéssel jobban turbóznak a processzorok? :O

    Mond az valamit, hogy Wolfram szálas izzó, vagy LED-es? Uyganaz a fényerő, kisebb fogyasztás, kisebb hőtermelés, de a hőtermelés összetettebb, mert a LED-ek számának növelésével nem biztos, hogya hőtermelés is olyan ütemben növekszik, mint a fogyasztás. Hogy értsd, mindegy, hogy 2 db, vagy 100 db 20 fokos LED-et raksz egymás mellé, az 20 fokos lesz, viszont a 100 db többet fog fogyasztani, mint a 2 db. Na kb, ez a különbség. Ergo, ha 1,5 GHz-en hajtasz 32 magot, akkor annak a hőtermelése olyan kicsi is lehet, hogy elegendő rá egy kisebb passzív borda is, míg a fogyasztása valószínűleg sokkal több lesz, mint a 8 magnak, ami ugyanilyen hőt termel. Ez csak egy hasracsapás szerűen ideírt példa volt. Lehet, hogy 1 GHz-en 30-35 fokon működne 1 mag akár hűtés nélkül is. Nem tudom. De ha így van, akkor a több mag is annyin működik, míg a fogyasztása növekszik a több mag miatt.

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz dabadab #131 üzenetére

    Ne haragudj, de miről beszélsz? A processzort hőtermelésre tatlálták ki? :O Nem inkább számítások végrehajtására? Mi is a mikroprocesszor? Egy olyan chip, amiben rengeteg tranzissztor van. Mi az a tranzisztor? 3 lábú kapcsoló. Mit csinál? Attól függően, hogy milyen jel megy be az egyik (bemeneti) lábán, továbbítja azt a két kimeneti lába közül a megfelelőn. (Pl. +5V jobbra, -5V balra). Hol van itt hő? Nyilvánvalóan keletkezik. De mitől lenne hülyeség a hasonlat? Ha egy tranzisztor lassabban működik, akkor kevesebb hőt termel. Ráaádsul minél lassabban működik a mikrochip, annál kisebb feszültségre lesz szüksége az órajel tartásához, azaz ahhoz, hogy 1 mp alatt hány műveletet tud végrehajtani, azaz a tranzisztorain hányszor megy át valamilyen irányban az áram.1 MHz esetéebn 1 milliószor, 1 GHz esetében 1 mrd-szor.

    Viszont!!!

    Bonyolódtak az áramkörök, ami azt eredményezte, hogy egy órajelciklus alatt hány műveletet hajt végre valójában a processzor. Ez az IPC (instruction per clock).

    Na most. Ha ez le van lassítva annyira, hogy 20 C fokos hőt termeljen a processzor magonként, akkor annak a processzornak a TDP-je nagyon alacsony lesz, mivel kevés hőt termel. Miért jó a LED-es hasonlat? Van egy hőfok, ami alatt a magok hőmértsékletei nem adódnak össze, azaz a hőtermelés esetében a processzor egy része nem melegíti a többi részét. A 20 fok betudható ilyen üzemi hőfoknak, oda még hűtőbordára sincs szükség, és emiatt a TDP szinte irreleváns érték, a valódi fogyazstás lesz érdekes. Tehát ha 20 fokos magokból egymás mellé rakunk 2-t, akkor nyilvánvalón kb. 2x lesz a fogyasztás, míg aTDP kerete nem növekszik tovább. És ha 64 magot rakunk így egymás mellé, akkor is 20 fokos lesz minden mag, tehát a TDP keret marad, viszont a fogyasztás kb. 64x lesz. Nem tudom, ezen mit nem lehet érteni. A TDP keret arra lett megszabva, hogy hány fokos lehet a processzor magja belül, és ha annál jobban melegszik, akkor leszabályozza az órajelét, ezért erősebb hűtéssel azonos TDP keret mellett nagyobb teljesítmény is elérhető, ami nyilvánvalóan nagyobb fogyasztáshoz is vezet.

    Nézd meg pl. gyári hűtássel használt 1600X/1800X/2600X áramfelvételét. Mindnek 95W a TDP-je, mégis különböző fogyazstási értékeket fogsz látni teljes terhelés mellett. De ez igaz intel oldalon az i5 7600K/ i7 7700K esetében is (ez utóbbi 8 szálas a HT miatt), vagy nézhetsz 65W TDP-n belül is különbségeket. Ott az 1 magra eső órajel alacsonyabb, viszont összességében többet fog fogyazstani egy 6 magos processzor, mint egy 4 magos, persze hatásfokát tekintve jobb, mivel kevésbé fogyaszt többet, mint amennyivel többet tud számolni, viszont a hőtermelésük meg kell, hogy egyezzen. Nézd meg pl. i5 7400/7500/7600 és i7 7700, és Ryzen R3 1200/1300X / R5 1400/1500X/1600/ R7 1700 / ill. 2200G/2400G/ R2 2300X/R5 2500X/2600/R7 2700 fogyasztási adatait. Meg fogsz lepődni. ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • namaste

    tag

    válasz dabadab #135 üzenetére

    Pedig most - kivételesen - jót linkelt, Steve jól mondja a videóban.

Új hozzászólás Aktív témák