Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • SaNyEe

    aktív tag

    Szuper írás, sok minden hasonlóságot felfedeztem a saját VEKOPos 0%-os projektünkből az írásodban :C

    Én nagyon hamar kiszórtam a hátráltató tényezőket (és utólag nagyon örülök neki), s csak arra a részre koncentráltunk, ami 1 forint befektetésre a legnagyobb rezsicsökkenést okozza, maradt a napelem.

    Mi szigeteltetni is szerettünk volna, 1992-es már üregkerámiás téglából épült 1cm "hőszigetelő" vakolattal ellátott házikónk van.
    Mikor kijött akármelyik szaki, hogy majd jól beszigeteli a házat .. hát jöttek meglepetések mindkét részről.
    Kb 200m2 szigetelendő felület van (ezt telibe számolta mindegyik szaki a spalettázás költségét így építették be a nyílászáróknál), s számlára vekop projekthez ilyen 3 - 3.3M Ft bruttó összeg esett le 15cm EPS szigetelésre ....
    Értem én, hogy sok a meló, de a megbízók használják már az agyukat könyörgöm!
    Homlokzaton 20-30% hőveszteség keletkezik ezt írják mindenhol, én számoltam esetünkben 25%-al. 140m2 lakóterületre nekünk kb 1500-2000m3 gáz megy el, téltől függően fűtésre. ( * ) Kb 170-200e forintnyi gázfogyasztás 25%-a kb 42500 - 50000Ft. Ezt a tételt tudjuk csökkenteni harmadára, vagy az ötödére homlokzati hőszigeteléssel, kb 34000 - 40000Ft-ot takarítana nekünk meg egy hőszigetelés per év. 90-100 év megtérülés, yaaaay. Nos, ezért nemigen kapálóztam, a kivitelezők ezt nem értették ... minő meglepetés.

    Nem fogadtam fel pályázatírót, mindegyik tizenX százalékokért dolgozott ami egy vicc. A közjegyzői felolvasás (50e) és 2x energetikus kb 80e forintja már dobott akkorát a költségeken, ami szerintem aránytalan egy kisebb napelemes rendszerhez. Persze ez a költség fix, minél több milliót lövünk el, százalékosan annál kisebb költség.
    Mire végigértem minden papírmunkán egy komplett pólyás dosszié tele lett papírral, de púpra! :DDD

    Átfutási idő meg valami 8 hónap volt a papírmunkára ... mert az MFB partner tojt a határidőkre, felszólításokra ment a munka. Direkt nem nevezem meg a bankot, szánalmasnak tartom a kiszolgálás minőségét.
    Mire aláírhattunk a kölcsönszerződést november vége lett, így összeségében a gondolat megszületésétől napelemes rendszer felkapcsolásáig eltelt 9 hónap, jó mi?

    Tipp: Aki csináltatja a GINOP projektjét, csak 10% befizetésre, csak 20 évre felvéve és maxoljátok ki a rendelkezésre tartási időt is ;) Nekem első alkalommal csak 2022 júniusában kell majd fizetni a rendszerért.
    Ennek nem időhúzás az oka, számoljatok egy múltbeli értéket, hogy alakult a forint árfolyama az elmúlt 20 évben. Egy 10 milliós beruházás szépen letörlesztve 20 év alatt kb. 5-6 millióban lesz.

    *: a ház 1992-ben épült, de 2017-es beköltözésünk óta:
    - kondenzációs kazán került beépítésre, mindenhol padlófűtés van (igen, a melegburkolatok alatt is)
    - az összes üveg 1.0K értékűre lett cserélve a SOFA nyílászárókban, tömítéseiket cseréltem, a gyári zsanérokat újra beállítottam
    - a betonfödémes padlástérben 20cm üveggyapot takarót és légmentesen záró szintén 20cm-ben szigetelt csapóajtót alakítottam ki
    - épület alapját még beköltözés után 10cm alap szigeteléssel láttuk el gondolva arra, hogy úgyis fogunk hőszigetelni ... hát inkább annak az összegnek a kétjarmadából levegő/víz hőszivattyús-fancoilos rendszert építek be klimatizáláshoz és fűtésrásegítéshez, az sokkal többet fog hozni a konyhára forintban és komfortban is.

    [ Szerkesztve ]

    -- end of transmission --

  • SaNyEe

    aktív tag

    Nálunk a "pár" m2 26m2 nettó üveg. 2.4K értékkel volt. 500e volt az üvegcsere, lett belőle 1.0K érték.
    Falazat úgy 150 (kettő különbözete a nyílászáró fa felülete) 0.6K értékkel. 3.3 millióval ment volna le 0.18-0.2K környékére

    Szerintem nem kérdés melyik ad többet egy elköltött forintért.
    Azért az EPS alapú hőszigetelések mellé tegyük oda gyorsan, hogy a ház páraháztartását eléggé elrontja, másfelől egy 19 fok hideg fal nemtom .. annyira nem sokkal hidegebb, mint a 20 fok, amit tartok fűtési szezonban folyamatosan. Sarkokban hidegebb, tehát ne kuporogj a sarokban. Kb ennyi a tanulság.

    A magam felrakom hőszigetelést nem játszik, holott nagyon szeretek barkácsolni a ház körül .. nem is tudom ezzel miért nem írom tele a logoutot hmm ... na majd meglátjuk.
    Van 2db 8-9m magas oromfal és legtöbb helyen a verébdeszkáig 4m magas a fal, tehát minimum magasbak kell, de a 2 oromfalat folyamatosan fel kell állványozni. Állvány bérlés és a saját idős munkavégzés lassúsága miatt többe lennék a végére, mintha megcsináltatnám ÉS a felrakott hőszigetelőlemezeket egyedül nem tudod úgy bevonni teljes falfelületen, hogy egybe száradjon a ragasztő, tehát az el fog töredezni, repedni (pláne nálunk, ahol elég nagy a dinamikus terhelése a házaknak). Az meg rasnya is és nem is olcsó.

    UnA:
    Lehet abból kiindulni, hogy itt minden a feje tetejére fog fordulni jövőre, csakhogy ezek a feltételezések sehova se vezetnek. De ha triplázódna is jövőre az energiahordozó ára SEM csinálnám meg a homlokzati hőszigetelést.
    Mi ezt a kéglit még kb 20 évig lakjuk, utána kirepülnek a gyerekek, illetve mi is, mert feleslegesen nagy lesz kettőnknek.
    A leg pénzpazarlóbb energetikai beruházás a homlokzati hőszigetelés, utolsó után megcsinálandó kb a 80-as évek végén épült vagy újabb épületeknél.
    Nyilván egy kádár kockánál megint más a szitu, ahol még tömör km téglából dolgoztak, vagy az ugyanolyan kaki B30 falazóblokkokból. Ott lehet többet hoz a konyhára és a lakás komfortját is eléggé rontja, ha 15 fokos a fal és minden sarok penészes ... itt nagyon nem az a helyzet

    2M Ft összegért veszek egy 9KW LG Therma monoblock-ot és MINDEN helyiségbe egy fancoilt, becsövezve. Ezzel nyáron kiválóan lehet klimatizálni, és a fűtési szezon 75%-ban pedig fűteni. A maradékra ott van a kondenzációs kazán, s ezzel a fűtési költséget elég durván, 2/3-ára, felére lehet letörni. Magyarán ha 10-15 év múlva egy nagyjavítást kell eszközölni a hőszivattyún azt fűtésben már rég visszahozta a készülék és a klimatizálás komfortját egy hőszigeteléstől marhára nem kapod meg .. cserébe jobban tartja nyáron IS a meleget.

    "ha van rá pénz, akkor meg miért kéne megtérülést számolgatni?" - azért, mert 3 milliót például elkölthetek másra is. Államkötvényre, vagy beteszem a lakóautómba, vagy a gyerekek lakásainak az önrészébe.
    Elverhetnék igen sok pénzt olyasmikre, amik igazán hasznot nem hajtanak, de inkább teszem olyan helyre, ahol többet kapok a pénzemért. Nagyjából ennyi

    [ Szerkesztve ]

    -- end of transmission --

  • SaNyEe

    aktív tag

    válasz razorbenke92 #125 üzenetére

    Hát igen az ingatlanos bugyija lehet lecsúszik tőle.

    Inkább azt kérdezze meg, hogy milyen az energetikai besorolása a háznak. Nekünk így a napelemmel és a felsorolt beruházásokkal BB alsó harmada jön ki elhasznált energiamennyiség alapján. Ezt nem kaphatta meg, mert nincs hőszigetelés a homlokzaton és a nyílászárók tokjai nem a mai szabványnak megfelelőek.
    Amikor meglesz a hőszivattyús rendszer lehet kíváncsiságból felméretem energetikus ismerőssel hova tanyázik be egy szigeteletlen (!!jujj!!!) épület 2021-ben.

    Mondjuk ha nem csak kocogtatni támad kedve az embernek, hanem megnézi "pocakos"-e a hőszigetlés félúton, vagy lobog-e ha kicsit feltámad a szél rögtön elmegy a jókedv :DDD

    3 helyről jött ajánlat, kérdeztem a technológiát mit akarnak csinálni. Mindegyik: megpogizzuk azt jólesz' (haladósabb a munka, csak épp az nem pont/perem módszer) és kétes minőségű (nyilván a legolcsóbb alatt kettővel) dűbelekkel meg felrakják a végén a hőszigetelést a falra.
    Ha pogizgatnak, az nem hőszigetelés, mert a homlokzat és a hőszigetelő lemezek között lesz egy légrés, ahol szépen "átszelel" a téli szellő.

    Ebből (sem) kértem kiváltképp, hogy ha le kell bontani az EPS veszélyes hulladék.

    -- end of transmission --

  • SaNyEe

    aktív tag

    hűű. Hát az úgy volt, hogy amikor beköltöztünk csináltam egy raspberry pi projektet. Külső hőmérés a feladata, minden percben egy mintavételt csinál.
    Az esetek kb 75%-ban +5°C felett van a hőmérséklet fűtési szezonban, de lehet ez a szám még magasabb, pontosan nem emlékszem. Linkelek egy szezonnyi mérést valamikor, ha érdekel.

    A +5°C azért fontos számomra, mert a kültéri egységen ilyenkor még nem képződik jég és emiatt nem kell leolvasztania (amit a gyártók nem számolnak bele a COP-ba egy épületgépész cikk alapján).

    -15°C sztem a házunknak elég lenne a 9KW, ellenben:
    -15°C-ban a 9KW Therma nem tud 9KW-t az fix.
    nem arra van tervezve a cucc, hogy 24/7 menjen megállás nélkül, ha hideg az idő .

    Ja és grátisz, hogy +5°C felett a COP relatív magas a specifikált értékekhez képest.

    Tömören ennyi :)

    Mostanában olyan 900 körül van a 9KW monoblock, fancoilok (oldalfali) kaphatók 60-80eFt-tól felfelé attól függően mik az igények, kell-e beépített szelep vagy nem, plusz az 5rétegű szigetelt csövek.

    [ Szerkesztve ]

    -- end of transmission --

  • SaNyEe

    aktív tag

    válasz moongoose #135 üzenetére

    Mi sem szeretnénk sok kültérit, elég bazárin néz ki tőle az épület. Emiatt lesz klimatizálásra is hőszivattyú üzembe helyezve egy központi egységgel, majd a hideg víz eljuttatva a beltéri egységekhez.

    A klímaszerelő által mondotthoz annyit azért minimum érdemes odatenni, hogy nem a legjobb abban az esetben, HA nincs jól szigetelve az épület.
    Amennyiben most építtetnék szóba se kerülne más, mint egy hőszivattyús fűtés légcsatornázva. Szerintem már az épületgépészek kivétel nélkül minimum megemlítenék, urambocsá már javasolnák is, hogy jobb lenne összességében, mint a gázfűtés. Nem csak amiatt, mert egyre jobbak a készülékek, hanem az egyre szigorodó hőszigetelési normák miatt is.

    Voltál már ezredforduló után épült irodaházban? Én az elmúlt 10 évben nem fáztam egyik munkahelyemen se, pedig meleg levegő befúvással történt kivétel nélkül mindenhol a fűtés, nyáron hűtés. :)

    A pelletes fűtésetek pufferes tartályos, automata adagolós lett, vagy pakolni kell folyamatosan?

    -- end of transmission --

  • SaNyEe

    aktív tag

    válasz arnyekxxx #138 üzenetére

    mondhatod, hogy felülárazott, mondhatod, hogy értelmetlen. Egyébként egy alacsony energiaigényű épület volt a cél, így múltidőben.
    3 helyről jött ajánlat, egyik se volt 3 millió alatt (Budapest 2019 közepe)

    Itt nem az anyag lett volna a hú de drága vagy túlárazott, erre rájöhetsz magadtól is. 6-800e Ft anyag beépítésre jön 2.5 milliós munkadíj, maradjunk már.

    Kóklair bété felvonul majd xyz, de leginkább ZS minőségben felpogizzák a hőszigetelést a falra és a taknyolás után elvonulnak. Hőszigetelő képesség pedig meg se közelíti majd az elvártat és jobb esetben a falon marad a rendszer.
    Ha problémája támad az első ügyfélnek megkedzik a felszámolást, neki még ha ügyes az ügyvédje megcsinálják gariba a munkát szintén takony módon aztán befejezik a felszámolást. Többiek mehetnek a sóhivatalba panaszkodni. Ha meg számla nélkül került kivitelezésre (ami szerintem 90%-ban igaz felújítás esetén), úgy rögtön lehet menni a sóhivatalba panaszt tenni.

    Más, de szorosan kapcsolódó:
    Nagyon elfogytak a szakemberek a válság alatt, a gazdaság közben túlzottan felfutott. Emiatt olyan várólistákat kezdtek el görgetni maguk előtt a kivitelezők (beleértve a jó szakikat és a kóklair csürhéket is), hogy az egekbe lőttek az árak egyszerűen. Így a várólistáikat vállalható, kb fél év egy évre "szűkítették".

    Odáig jutottunk, hogy 2020-ban:
    - Burkoló napi 50-60e-t szeretne keresni .. persze ez már nettó, mert full feketén nyomja.
    - beton kerítéspanel építő brigád 2.7m2 kijavítására ad 200e árajánlatot (25e anyag, 0 sittelhordás ktg mert visszaviszik telepre) 175e 3 főre egy napra .. igazából egy délelőttre.
    - egy tolókaput (4m) és kertkaput (1.2m) is nagyon szívesen csináltak volna egymillióért .. ebben már motorizálás lett volna, de a szükséges kőművesmunka és elektromos hálózat kiépítés pl nem.

    Szóval igen túlárazott MINDEN ami ma az építőipar körül van. Rettenetesen.
    Igazából az összes jelentkezővel közölni kellett, hogy köszönöm szépen, elég jól keresek, de annyira nem keresek jól, hogy titeket ennyire jól kitartsalak.

    Várni kell egy újabb recesszióra, akkor majd nem lesz meló, nem lesz várólista és lesz árverseny is a szakik között ... vagyhát most is van, ki tud pofátlanabbat kérni játéknak hívjuk.

    [ Szerkesztve ]

    -- end of transmission --

  • SaNyEe

    aktív tag

    válasz arnyekxxx #143 üzenetére

    Amikor bevonnád majd a hálóval és ragasztóval a homlokzatot legyen 2 segéd. Egy folyamatosan keverje a ragasztót és adja kéz alá, másik veled együtt húzza, hogy egybe tudjon megszáradni. Furán néz ki pár év után, ha látod nap 1 délelőtt és opciósan pihenőinek, délután opciósan pihenőinek, nap 2 .... mintáit felsejleni a homlokzaton :DDD
    Ugyanez igaz a színezésre.

    -- end of transmission --

Új hozzászólás Aktív témák