Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Joci10

    őstag

    válasz bteebi #57 üzenetére

    Vannak ilyesfajta záradékok, de abban nem szerepel az "emelhetem az árat" kitétel. Ez a piac nem olyan, mint itthon a Mészáros birodalom, akik nyomott árakon nyerik a tendereket, majd valamiért a végére mindig a többszörösére duzzad a végár, miközben meg a másik oldal ezt vígan, ellenőrzés nélkül fizeti ki (ahogy a Függetlenség napjában is említették, hogy (sajnos pontos idézetnek most nem tudok utánanézni, csak 'kábéra' emlékszem) 'Maguk elhitték, hogy 1 ásó 1000 dollár?). Az 'igazi' piacon a gyártó beleszámítja a szerződésekbe a profitjánál az esetleges ilyen helyzeteket (és igen, az ilyenekre vannak a biztosítások is). Ami esetleg felmerülhet záradékokban, hogy hasonló helyzetben el lehet húzni a teljesítés időhatárát (így kötbér fizetése nélkül is teljesíthet határidőn túl). De változó árképzést nem alkalmaznak.

    A partnerekkel (mindegyikkel) hosszabb távon terveznek. És nem csak 1 szerződésük van 1 partnerrel, hanem akár több is (időbelileg egymást fedő intervallumokra, különböző termékek, különböző fajta gyártására is). És igen, új szerződéseket már köthetnek magasabb árakon (sőt, vannak olyan kitételek is aktuális gyártásoknál, hogy ha a gyártató szeretne változtatni a termelési mennyiségen - akár pozitív, akár negatív irányban -, akkor a gyártó is változtathat az árain), de ha van a piacon másik gyártó is, aki meg nem emel, akkor ez kontraproduktív is lehet, és átmehet a gyártató oda is. Aztán nem hogy nem lesz meg a katasztrófa miatti mínusz ellentételezése, hanem még bele is bukhat a magasabb árakba.
    Illetve még egy megjegyzés: attól, hogy pl. a következő generációs termékeket gyártó cég emeli annak az árait (mondjuk a földrengés/tűzvész/ ... utáni szerződéseiben), attól még a korábbi termékek árai nem fognak emelkedni. Így max (egy képzeletbeli példával szemléltetve) csak az 5800-asok árai fognak nőni az NVIDIA esetében (mert azokról csak ez után írnának szerződést), de a 4800-asoké és a 3800-asoké nem (mert az előbbinél már gyártásban vannak a termékek, a másiknál meg már kifutóban is vannak a gyártások). Vagyis a gyártó áremelése sem jelenik meg azonnal a piacon, hanem annak is van 'átfutási ideje'. Persze a katasztrófáról szóló hírek miatt a nagy- és kiskerek változtathatnak a továbbadási áraikon (a raktárkészlet és fogyás függvényében, meg a saját nyereségük emelhetősége miatt), de a gyártó és a gyártató ilyen téren nem változtat a gyártásban lévő termékek árain.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák