Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Joci10

    őstag

    válasz Menthirist #32 üzenetére

    És akkor vegyük még hozzá, hogy a gyártó sem emelhet az árain 1-1 ilyen esemény után, mert mos olyanja lenne, hiszen a szerződésben (amik több évre szólnak előre) le voltak írva a szerződési feltételek is (benne esetleg némi kötbér, ha nem tudják teljesíteni időre a megfelelő mennyiségű termék legyártását - és nem 'áremelési' opciót).
    Vagyis nagyon nem a gyártónál jelennek meg ezen hullámok plusz árainak plusz bevételei, hanem a kereskedőknél.

  • Joci10

    őstag

    válasz bteebi #52 üzenetére

    Úgy látszik, elment mindenki a mellett, amit írtam (igaz, valami bele is rondított a "mos" szócskával, ami utólag már nem tudom, mi lehetett eredetileg, de attól még a többi érthető lenne - szerintem).
    Akkor újra: a szerződések több évre előre le vannak kötve, épp ezért a gyártó nem tud árat emelni ilyen-olyan 'bejelentett' gondok miatt (tűzvész, földrengés, ....). Maximum csak a következő szerződéseinél, amik majd jópár hónap (akár 1-2 év) múlva kerülnek piacra. Amikhez gyártja épp az alkatrészeket, azokat nem teheti meg, mert az élő szerződéseket egyoldalúan nem módosíthatja (csak nagyon kivételes esetben kötnek a gyártók a gyártatókkal olyan szerződéseket, ahol van ilyen kitétel - de ekkor a gyártató mindig ellenőrzi is, hogy tényleg megvolt-e az, ami miatt neki többet kell fizetnie az aktuális gyártás alatt lévő termékeiért).

  • Joci10

    őstag

    válasz bteebi #57 üzenetére

    Vannak ilyesfajta záradékok, de abban nem szerepel az "emelhetem az árat" kitétel. Ez a piac nem olyan, mint itthon a Mészáros birodalom, akik nyomott árakon nyerik a tendereket, majd valamiért a végére mindig a többszörösére duzzad a végár, miközben meg a másik oldal ezt vígan, ellenőrzés nélkül fizeti ki (ahogy a Függetlenség napjában is említették, hogy (sajnos pontos idézetnek most nem tudok utánanézni, csak 'kábéra' emlékszem) 'Maguk elhitték, hogy 1 ásó 1000 dollár?). Az 'igazi' piacon a gyártó beleszámítja a szerződésekbe a profitjánál az esetleges ilyen helyzeteket (és igen, az ilyenekre vannak a biztosítások is). Ami esetleg felmerülhet záradékokban, hogy hasonló helyzetben el lehet húzni a teljesítés időhatárát (így kötbér fizetése nélkül is teljesíthet határidőn túl). De változó árképzést nem alkalmaznak.

    A partnerekkel (mindegyikkel) hosszabb távon terveznek. És nem csak 1 szerződésük van 1 partnerrel, hanem akár több is (időbelileg egymást fedő intervallumokra, különböző termékek, különböző fajta gyártására is). És igen, új szerződéseket már köthetnek magasabb árakon (sőt, vannak olyan kitételek is aktuális gyártásoknál, hogy ha a gyártató szeretne változtatni a termelési mennyiségen - akár pozitív, akár negatív irányban -, akkor a gyártó is változtathat az árain), de ha van a piacon másik gyártó is, aki meg nem emel, akkor ez kontraproduktív is lehet, és átmehet a gyártató oda is. Aztán nem hogy nem lesz meg a katasztrófa miatti mínusz ellentételezése, hanem még bele is bukhat a magasabb árakba.
    Illetve még egy megjegyzés: attól, hogy pl. a következő generációs termékeket gyártó cég emeli annak az árait (mondjuk a földrengés/tűzvész/ ... utáni szerződéseiben), attól még a korábbi termékek árai nem fognak emelkedni. Így max (egy képzeletbeli példával szemléltetve) csak az 5800-asok árai fognak nőni az NVIDIA esetében (mert azokról csak ez után írnának szerződést), de a 4800-asoké és a 3800-asoké nem (mert az előbbinél már gyártásban vannak a termékek, a másiknál meg már kifutóban is vannak a gyártások). Vagyis a gyártó áremelése sem jelenik meg azonnal a piacon, hanem annak is van 'átfutási ideje'. Persze a katasztrófáról szóló hírek miatt a nagy- és kiskerek változtathatnak a továbbadási áraikon (a raktárkészlet és fogyás függvényében, meg a saját nyereségük emelhetősége miatt), de a gyártó és a gyártató ilyen téren nem változtat a gyártásban lévő termékek árain.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák