Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MaCS_70

    félisten

    válasz quarros #21 üzenetére

    Az a baj, hogy azok a konkrét ügyek, amikről hiteles ismereteim vannak, automatikusan titoktartási kötelezettség körébe esnek.

    Mondok egy általánosított példát: egy nagy cég a versenyhatóságnál felnyom egy kisebbet, mert az szerinte versenytorzító gyakorlatot folytat azzal, hogy megtéveszti a fogyasztókat, és ezzel a terméke vásárlására ösztönzi őket. Több éves eljárásban elemezgetik a cég nyilvános kommunikációját, de egyetlen valótlan tartalmú mondatot sem találnak, sőt, bebizonyosodik, hogy a cég az országában előírtnál sokkal szigorúbb feltételek szerint kezeli a termékeit, ráadásul évtizedek óta nem volt rájuk egyetlen fogyasztói panasz sem.

    Az illetékes versenyhatóság mégis olyan büntetést szab ki a cégre, amit a termékfejlesztés hosszabb idejű felfüggesztésével tud csak kigazdálkodni.Az indokolás az, hogy ugyan korrekt volt a kommunikáció, de a fogyasztó képzetlen, ezért nincs garancia arra, hogy nem lát bele többet, mint a mi le van írva.

    A legszebb az, hogy a büntetés mellett a céget eltiltották attól, hogy a termékeinek azt a ténylegesen meglevő tulajdonságát kommunikálja, ami éppen annak a piaci értékét adja és megkülönbözteti a többiekétől.

    Miután megszületett ez a döntés, ettől függetlenül találkoztam egy brüsszeli versenyjogász kollégámmal és elkeseregtem neki, hogy milyen igazságtalan érte a céget.
    Ő meg nem értette, hogy mi a bajom, és milyen jó, hogy az európai versenyjog ilyen rugalmas, hiszen nem kellett bizonyítani (ami gyakran lehetetlen) a jogsérelmet, elég volt egy sokkal egyszerűbb eljárásba rámutatni arra, hogy a fogyasztók halmazában előfordulhatott volna olyan eset, amikor egy fogyasztó mégis úgy vásárolja meg a terméket, hogy nincs tisztában azzal, hogy annak a kiemelt tulajdonságára neki ténylegesen szüksége van -- ez pedig versenytorzító erejű.
    Azt elismerte, hogy ilyen érvelés mellett valóban szinte mindenkire ráhúzható a vizes lepedő, de erre vannak az EU-versenyhatóságai, hogy csalhatatlan érzékkel eldöntsék, hogy mi a jó a piac szempontjából, a piaci szereplőknek meg tudomásul kell venniük, hogy az egyéni érdekeik a nagy piacnak alárendeltek, azaz hiába van esetleg hagyományos értelemben igazuk, a nagy egész szempontjait kell szem előtt tartani -- akkor is, ha ez egyéni szinten igazságtalan.

    Ja, és a tervezett avultatás, meg a megfizethetetlen pótalkatrészek, javíthatatlan eszközök kérdése nem ér, mert ott a felsőbb érdek a gazdasági növekedés, tehát a fogyasztó csak azt hiszi, hogy hátrány éri, amikor ki kell dobnia a pár éves tévéjét, de amikor helyette újat vesz, magának tesz jót.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz quarros #23 üzenetére

    Megtette.

    A bíróság meg szó szerint a versenyhatóság álláspontját tette magáévá.

    Az ügy EU-szintre nem jutott el, de a tagállami versenyhatóságok és bíróságok az EU által diktált versenyjogot alkalmazzák, ami meg olyan, amilyen...

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz quarros #25 üzenetére

    Teljesen igazad van, csakhogy az adott nemzeti jogkörben meghozott és bíróság által szentesített agyrém döntésre egy brüsszeli versenyjogász lelkendezett, hogy az milyen nagyon jó! :Y :Y :Y

    Bő húsz év szakmai gyakorlattal akkor azt hittem, hogy komoly meglepetés nem érhet, és nem voltak illúzióim -- hát, komoly meglepetés ért...

    Egyébként kíváncsi lennék, hogy magyar bíróság érdemben milyen arányban bírálja felül a GVH döntéseit...

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • #94529552

    törölt tag

    válasz quarros #28 üzenetére

    Ebben van valami: a tagállamok fontosabbnak érzik, de nem a szuverenitásukat, hanem mondjuk a gazdasági fölényüket a többiek felett. A nagyok, Francia, Spanyol vagy Németország, vagy a britek is ugyan milyen szuverenitást féltenének?
    A probléma gyökere meg szerintem onnan jön: hogy elhibázott konstrukció az egész, itt sose lesz USA szintű egység, amíg csak gazdasági közösség volt, addig jól működött.

  • #94529552

    törölt tag

    válasz quarros #30 üzenetére

    Dehogy hülyeség, ugyan, ezt más is mondhatná éppen a te összes véleményedre is, és akkor mit érne el vele?!
    A britek nem akartak az Euro övezethez se csatlakozni, mert a pénzügyi függetlenség fontos volt nekik.
    Most veszítenek pár milliárd fontot a hülyeségük miatt, de ez bőven belefér nekik, aztán majd érdekes lesz, ha mégis maradnak. :DDD
    Addig, amíg ez a mocskos pártosodás van az unióban, addig semmilyen egység nem lesz, hidd el, csak toporognak egy helyben, ilyen frakció, olyan lobbi, amolyan régió, mindegyiknek más az érdeke. Francia-brit, francia-német ellentét mindig is lesz, meg ezeken kívül még sok másik. Nem érdeke a nagyoknak a fejlett, gazdag kelet-európa, csak amíg kihasználják. Egy normális Eu nem így működik. Ott a példa, hogy a görögökkel mit műveltek, holott másképp/ sokkal korrektebben is lehetett volna eljárni velük, de hagyjuk is, nem ez a topik témája, és nem is értünk egyet, de nem is kell, de tovább ne ragozzuk.

    [ Szerkesztve ]

  • #94529552

    törölt tag

    válasz quarros #32 üzenetére

    Nem, semmi ilyesmi, csak amit mondtam, hogy ne minősítsünk, a natur saját vélemény pont elég, és még így is ezer féle képpen lehet minden dolgot látni és értelmezni, de itt legalább vannak amiket egyformán látunk.

Új hozzászólás Aktív témák