Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • E.Kaufmann

    addikt

    válasz Cifu #5 üzenetére

    Akkor ez inkább a "felbontást" javítja mint inkább az alkatrészméretet?
    Azt gondoltam, hogy nagyon már nem lehet csökkenteni, mert ha ki is jönnek gyártáskor stabil példányokkal, tuti hamarabb pusztulnak meg, igaz lehet az is még években mérhető és a flash-t leszámítva a BGA forrasztás és az elégtelen hűtés nagyobb probléma lehet. Vagy mostanában már nem ezek a vezető "halálokok"?

    [ Szerkesztve ]

    Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Cifu #5 üzenetére

    Miben alig rosszabb? Tranzisztorsűrűségben? Teljesítményben? Fogyasztásban? Nagyon nem mindegy, hogy miről beszélünk. A perf/watt mutatóban igen csak rosszabb. Ha nem lenne rosszabb, ők sem mennének tovább 10 meg 7 nm-re, mert elég a 14.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Cifu #5 üzenetére

    Azért ilyet ne mondjunk már. Ha alig lenne rosszabb, akkor nem látnád azt, hogy az AMD 64-magos rendszere ellen az Intel két csúcs-Xeonja is kevés: [link]. A valóságban sajnos a 14 nm++++++++++++++ technológia nagyon le van maradva a TSMC 7 nm-es node-ja mögött, persze nem csak ez az oka a különbségnek, a chiplet dizájn is közrejátszik. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a 64-magos EPYC-ből is van kétutas, ami más dimenziót képvisel teljesítményben ugyanolyan fogyasztás mellett.

    A tranzisztorkapuk átmérője azért elég régóta nem egyezik meg a nanométer elé írt számmal. De ez is csak egy érték a sok közül egy gyártástechnológiában. És ez nem igazán határozza meg a tranzisztorsűrűséget sem, mert abban sokkal nagyobb jelentősége van annak, hogy milyen közel lehet helyezni a tranzisztorokat, ami pedig függ az áramkör típusától (cache-nél általában azért közelebb kerülhetnek), illetve a dizájnkönyvtár is lényeges, hiszen a fizikai dizájnokat már gép tervezi. Talán csak a kritikus részeket csinálják manuálisan, de manapság már ez sem annyira lényeges.
    A tranzisztorsűrűséget tekinted, akkor az Intel 10 nm-ére egyetlen ismert adat van, mert a régi jó szokásával ellentétben manapság a cég titkolja a tranzisztorszámot a lapkáiknál. Nem akarják, hogy kiszámold a tranzisztorsűrűséget. A 10 nm-es Spring Hill (ami nagyrészt data parallel gyorító, tehát elég sűrűn helyezhetők a tranyók) viszont 239 mm²-es kiterjedésébe 8,5 milliárd tranzisztort pakol, ami 35 millió tranyó/mm2. A TSMC 7 nm-je 40 és 70 között van dizájntól függően, leginkább 45 és 65 között.
    Bármit is állít az Intel még a 10 nm-jük sem olyan jó, mint a TSMC 7 nm-e, máskülönben nem mennének a TSMC-hez bérgyártatni, de tudják jól, hogy lemaradtak, a saját 7 nm-jük is csúszik, ráadásul mire elérhető lesz, addigra a TSMC megint két node előnyt halmoz fel. Lényegében ezért nem vetik már meg a bérgyártást. Ha továbbra is a saját node-okra építenek, akkor a jövőben benyelik a lemaradt gyártástechnológiájukból eredő hátrányt, ez pedig nem túl jó hosszabb távon, hiszen az lenne a cél, hogy ne két processzorból közelítsék meg a konkurencia csúcs-CPU-jának a teljesítményét. Ehhez innentől kezdve kell a TSMC jobb technológiája, és nem a nanométer elé írt szám miatt érdekes ez, hanem azért, hogy sokkal jobb legyen a perf/watt, amiből az AMD kiépíti egy tokozásban azt a teljesítményt, amire az Intel lényegében két tokozáson belül képes csak, dupla fogyasztással. Ezen a problémán nem segít, ha az Intel marketingesei azt mondják, hogy márpedig a 10 nm-ük olyan jó, mint a TSMC 7 nm-es megoldása, vagy jobb. Ettől még a teljesítménykülönbség ottmarad, hiszen az valóságtagadással nem eltüntethető.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • bteebi

    veterán

    válasz Cifu #5 üzenetére

    "attól a tranzisztorkapuk mérete esélyesen ott is még 10nm felett lesz..."

    Nem is kevéssel. Ezért nevetségesek valahol ezek a számok. Ettől függetlenül persze nem kicsi a fejlődés. Mindenesetre lesz majd korlát, most már talán tényleg 10-15 éven belül (2-3, max. 4 generáció??? persze a kapuk méretén még majd faraghatnak egy kicsit), szilíciumra. Más anyaggal persze egészen más a helyzet. A jövő nem a szilíciumé, persze mindig szükség lesz rá.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #5 üzenetére

    Azért azt tudjuk, hogy az Intel 14nm+++ technológiája alig rosszabb, mint 7nm.

    Lényegesn rosszabb, egyedül desktopon -ahol nem számít a fogyasztás- tudja tartani a lépést. Ott is csak játékokban jobb. Mindenhol máshol (HEDT, mobil, szerver) masszív hátrányban van a 14+++ a 7nm-rel szemben

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák