Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LionElJonson

    csendes tag

    Üdv! Lenne egy pár kérdésem RAID 1-gyel kapcsolatban, ehhez kérnék segítséget!
    Elolvastam amit tudtam itt PH-n, de még mindig ködös nagyon sok minden.

    Adottat az alábbiak:
    - Gigabyte GA-MA790X-DS4 alaplap, RAID vezérlő chippel (Support for SATA RAID 0, RAID 1 and RAID 0+1)
    - Western Digital WD6400AAKS
    - Samsung HD250HJ
    - Win7 32 bites rendszer (de lehet, hogy váltok 64-re)
    - (Egy Samsung HM121HC, de ez mellékes)

    Vennék egy 2 TB-os winchestert, egy WD20EARS-00MVWB0-t néztem ki magamnak.
    RAID vezrélő hardwerre nincs pénzem.

    RAID1-et szeretnék eszközölni mégpedig úgy, hogy a 640GB-os és a 2TB-os WD legyen tükrözve, tehát egy 640GB-os RAID1 tömböt szeretnék kapni, illetve a 2 TB-os maradék helyét, egyéb adatok tárolásra szeretném használni, tükrözés nélkül ugye.

    Kérdések garmadája:

    Egyáltalán a 2TB-os maradék helye felhasználható-e még tetszés szerint?

    A 640GB-os winchesteren van most a rendszer, és 3 fele is van darabolva, telis-tele adattal.
    Ezeket mind-mind lekéne mentenem, míg elkészül a RAID1 tömböm? Tehát maga a folyamat töröl minden adatot a lemezekről? Vagy a 3 partíció már eleve bezavar?
    Ugyanis jóval egyszerűbb lenne a tömbösítés után áthúzni a fontosabb dolgokat a RAID1 tömbről az adat-lemezre, és átrakni a rendszert a 250GB-osra. Tehát elméletben mintha a 640GB-os egy régi RAID1-es tömb része lett volna, aminek elszállt a párja, és most kap egy új társat. Mekkora a kockázata, hogy a próbálkozásaimmal sikerül leradíroznom 640GB-nyi adatot? (backup elég nehézkesen oldható meg :S)

    A rendszert nem szándékozom a RAID1 tömbre tenni (vagy érdemes lenne?). Erre vagy a 2TB-os maradékát használnám, vagy az ősrégi 250-es Samsungot. Esetleg vágjak ki egy újabb szeletet a maradék 2TB-ból egy rendszermeghajtónak? (kényelmesebb, ha újrahúzom a C-t) Melyik lenne a szerencsésebb? Vagy előbb OS, és csak aztán RAID?(Szoftveresnél tudom, hogy így lenne.)

    Az alaplapi RAID chipnek milyen a viszonya az OS-sel? Win újrahúzásokkal mit kockáztatok? Tehát ilyenkor széthullik a RAID tömb, és újra bűvészkedni kell vele?

    Bezavarhat a WD20EARS winchesterben ez az Advanced Format nevű szektorméretesdi, vagy más egyéb?

  • LionElJonson

    csendes tag

    Üdv mindenkinek.

    Teljes tanácstalanságban vagyok, segítségre lenne szükségem, kifogytam az ötletekből.

    A történet a következő:

    Volt nekem egy MSI K9N alaplapom, ami alá a következő eszközök tartoztak:

    HDD 250 GB Samsung - C: 70GB (rendszer) [néha mint F: jelent meg], E: ~180 GB (programok)
    HDD 2 TB Samsung - D: 1.2 TB (adatok), R: ~640 GB SZOFTVERES RAID1
    HDD 640 GB WD Green. R: ~640 GB SZOFTVERES RAID1
    +1 random dvd író.

    A szoftveres RAID1-et Acronissal varázsoltam rá anno, működött szépen és jól.
    Windows 7 x64 Ultimate OS futott rajta.
    Mind a 4 eszköz SATA csaltakozós.

    A fentebb említett alaplap egy héttel ezelőtt elhalálozott, szereztem cseredarabnak egy ABIT KN9 Ultra-t.

    És itt kezdődtek a bajok.

    Ugyanaz az OS felkerült rá, tisztán a C-re.
    Felismerte az E meghajtómat, és az R-et, de az 1.2 TB-os D-ét már nem.
    Disk Manager látta a régi partíciókat, a D-re már nem is tudom, írt "Missing"-et, Invalid-ot, Dynamic Disc-et, mindent amit ellehet képzelni. A két R meghajtóra pedig a failed redundancy-val, és szintén Dynamic Disc-kel felelt, de mint egy darab R meghajtót elértem. Volt Reactive Disk lehetőség, ami soha semmit sem csinált.

    Acronis-sal megpróbáltam orovolsni a helyzetet Win7 alól; error-t dobott, hogy nem látja a partíciókat, egyiket sem.

    Megcseréltem a két meghajtó Sata csatlakozóját, hátha számít melyik van előrébb úgymond, de semmi.

    Hiren's Boot CD-ről indítottam egy Mini XP-ét, hogy megnézzem mi történt a D-vel, és láss csodát, az adatok megvoltak, minden működött, csak a tükörnél itt is jelezte a redundancia meg nem létét.
    Szintén mint Dynamic Disc mind a kettő, és a 2 TB-osnál, egy 133 MB-os üres partíció a végén.

    Az adatokat lementettem a D-ről, biztos ami biztos.

    Vissza Win7-ben széttörtem a tükröt a 2 TB-os HDD-ről, minek hatására (csak win 7 alól) eltűnt az R partíció.
    Mini XP-ben továbbra is látszódott, mi sem változott.

    Mivel a 2 TB-os minden adata levolt mentve, így bátrabban kísérletezgettem a EaseUS Partition Master Home Edition-nel, és a Partition Wizarddal. Olvastam hogy a dynamic disk lehet a probléma, így ezekkel a programokkal megkíséreltem őket Basic-ké konvertálni, de az egyikben ki volt szűrkítve a lehetőség, a másiknál hibát dobott. Ilyenkorra már csak mint egy partíció látszódott. Bad Disk, Dynamic Disk, és Unallocated Partition címkékkel. A Basik-re váltás nem sikerült.

    Mini XP alól továbbra is gyönyörűen elérhető volt mind a 2 TB, mind a RAID partíció, mind a D meghajtó.

    Miután a biztonság kedvéért a RAID1 tükör 640 GB-os HDD-ét lehúzta az alaplapról, Mini XP alól töröltem a 2 TB mind a 2 partícióját (D, R), majd miután egy restartot igényelt, le is formáztam azt. Lett egy üres 2 TB-os partícióm mini XP alól, NTFS fájlrendszerrel, automatikus szektorméretekkel, ami szemmel láthatólag jól működött.
    Bizalommal bebootoltam újra win7-be, hogy így már jónak kell lennie...
    És hát nem.Dynamic, Invalid Disk. Semmi partíció. Oké... Win7 alól Convert to basic. Remek, valami történik, előtte figyelmeztetés: hogy a volume használatban van, és erőltetem-e a formázást. Háttérben már mint egy RAW(?) fájlrendszerű partíció megjelnik a drága. ok.
    The format did not complete succesfully...
    Újra megpróbálom, a már megjelent meghajtót a sajátgép alól formázni.
    Nope, semmi. A windows nem tudja formázni.

    Az első Win7-es bootolás óta fennálló furcsa jelenség:

    BIOS szépen betölt, majd jön a Windows 7 logó, és innentől egy két percnyi várakozás, míg a bejelentkezőképernyőig eljutok. HDD kerregés-t csak a végén hallok.

    A kikapcsolás csakugyan feltűnően sokáig tart, vagy egy jó percig, és itt ha jól hallom 3x felpörög, kattan egy halkat valamelyik HDD mielőtt leállna a gép.

    Mini XP alól pedig semmi ilyen probléma, minden működik normálisan, egy üres HDD-vel immáron.

    Ha jól számolom 3. napja szívok ezzel, és ötletem nincs mi lenne a teendő.
    Bios-ban ha a RAID-et bekapcsoltam nem segített, lévén hogy szoftveres volt.
    Bios-ban a HDD-ék prioritását hiába állítgattam.
    Az hogy 2 GB-os a HDD elvileg nem kéne hogy gond legyen, mert a külső HDD, amire az adatokat mentettem, az is egy 2 GB-os Samsung.

    Az alaplaphoz csak vista drivert létezett, de az x64, mivel 4 GB RAM-om van.
    A chipset driverek felrakódtak, RAID meghajtót nem telepítettem, mivel szoftveres...

    Valaki segítsen ha tud. :(

  • LionElJonson

    csendes tag

    válasz LionElJonson #8331 üzenetére

    Meh.

    Közben Linux alól könnyedén megjavítottam. Pfejj.

    Bocs attól, aki ezt az irdatlan szöveget hiába olvassa el :D

Új hozzászólás Aktív témák