Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Madw

    csendes tag

    válasz brd #3851 üzenetére

    Remélem igazad van. Meg azt is, hogy helyrehozható. Még szerencse, hogy van még IDE port az alaplapon, mert így legalább van más vezérlő is, ahonnan remélhetőleg nem kap semmi zavart a telepítő.
    Uh, az utóbbit nem tudtam, thx. Akkor először megpróbálom a feltelepített IDÉ-s vinyóról visszatenni a kiesesett darabot a tömbbe. Kicsit tartok tőle, hogy ugyanaz lesz mint a telepítővel is. Amint meglátja a "féltömböt" resetel. :( Ha viszont nem akkor jöhet a RaidExpert progi a visszaillesztésre. Ha nem megy, úgy is szól. Utána a következő lépés, hogy single vezérlőre állítom a biosban a raid-et. Akkor már külön lesznek a "tömbdarabok" és jöhet a gereblyézés. ;)
    Köszönöm. Egyellőre ott tartok, hogy az IDÉ-s tök üres vinyóról összehalászom a rajta még meglévő hasznos dolgokat, aztán jöhet a móka.

  • Madw

    csendes tag

    válasz brd #3851 üzenetére

    Megvolt a kéz és lábtörés, köszönöm! ;)
    Gondoltam megosztom az összedőlt Raid-em további történetét. Hátha más okul belőle. Meg gondolom, te is kíváncsi vagy hogy sikerült a mentés. Azt írtad készüljek, lesz vagy egy hét. Hát egy kicsit több lett. :) Megint kisregény, kevés offal fűszerezve. ;)

    A fő probléma az volt ugye, hogy a kiesett csodálatos Seagate vinyót az istennek nem sikerült visszatenni a tömbbe, mert a vezérlő csak létrehozni és törölni tudja a tömböt. Visszailleszteni már nem. Ehhez kell a RaidXpert nevű programocska (amihez meg ugye működő windows kell).
    A szétbontott tömb összefesülését csak a legvégén szerettem volna eljátszani, gondoltam már csak műkedvelésből is eljátszogatok a tömbbdarabbal. Végülis csak a teljes fényképész életművem volt rajta, gondoltam minden lehetségeset megteszek érte mielőtt kiugrom az ablakon. :)
    Abból indultam ki, hogy mielőtt beraktam a negyedik merevlemezt hozzáfűzésre, előtte hárommal ment a tömb (amiből egy ugye a tartalék). A konvertálás nem sikerült, tehát nem nőtt az adatállomány. Kiesett egy vinyó, tehát megmaradt kettő amin elvileg hiánytalanul rajta kellene lennie az adatoknak. A probléma az, hogy a windows nem indul (ennek utólag kiderült az oka, de erről később), valahogy látni kellene.
    A legelső logikusnak tűnő lépés az volt, hogy egy másik vezérlőről telepítek egy oprendszert egy IDÉ-s vinyóra, ahonnan megpróbálom a RaidXpert-tel visszatuszkolni a kiesett vinyót. Találtam egy régi 500-as Maxtort, telepítettem rá egy Vistá-t. Eddig jó. ...de amint megadtam neki a Raid vezérlő driver-ét, kis gondolkozás után resetelt és onnantól kezdve ugyanúgy nem volt hajlandó még csökkentett módban sem elindulni, mint a tömbön lévő oprendszer. Nem túl bíztató, rossz irány. Az ok? Lövésem nincs, talán a windows írni próbál ilyenkor a tömbre (system volume information, lomtár és a többi kacat), de mivel az hibás, újraindul. De lehet más ok is, mindenesetre ez a legvalószínübb. > Kell egy olyan windows ami nem ír a lemezre. Igen, boot lemez keresés következik...
    ...de nem is akármilyen, mert a RaidXpert telepítéséhez grafikus felület kell. Ráadásul a telepített Live oprendszenek minél jobban kellene hasonlítania egy teljes funkciós oprendszerhez is. Mondanom sem kell pár napig csak a különféle live iso-kat töltögettem és halomszámra írogattam ki őket. Természetesen egyiken sem indult a RaidXpert. Már a telepítéskor megfeküdt. Kivéve egynél, de annak a Windows Live-nak úgy volt megcsinálva a Ramdiskje, hogy nem volt rajta hely a telepítendő dolgoknak (ha törtöltem róla, dinamikusan összébb húzódott). :) Jöhet a másik irány. Felraktam a RaidXpertet egy másik gépre és a telepített állományokkal próbáltam valahogy életre lehelni. Csak ugye, mint említettem volt ez nem egy egyszerű alalmazás, hanem egy java webszerveren futó cucc. Nehogymár egyszerű legyen. ;) Nagy bűvészkedések után magát a webszervert sikerült elindítani, de a RaidXpertet alatta nem. Tehet egy szivességet az AMD a fakk módszerei miatt. :( Nem baj, nem adtam fel, kezdtem egyre jobban élvezni a dolgot. Ekkor fogadtam meg, ha egyszer véletlen meglesznek az adataim akkor rituálisan szétverem az összes Seagate vinyómat. :U
    Ekkor találtam meg a megmentőt. Az Active Boot Disk-et. A webszerveres móka azon sem indult (tudom, létezik egy dos-os progi is, ami hasonlóakat tud mint a RaidXpert, de az sem indult el egyik Live cd-n sem, nem tudom miért), viszont lehet neki drivert megadni. Igazából már teljesen lemondtam a dologról, nem is gondoltam, hogy segíthet, de megadtam neki a raid vezérlő driverét, amit gond nélkül meg is evett. ...és láss csodát ott vigyorgott az egész Raid tömb, az összes paticióval, rajta az összes adattal. :DD
    Ekkor még nem ittam meg azt a bizonyos italt a medve bőrére, hanem előtte lemásoltam egy külső vinyóra párszáz mb-ot, mit mutat a hibátlannat tűnő holmi. Sajnos beigazolódott a sejtésem. A képek nagy része hibásan került lemásolásra. Pont ugyanúgy, mint mikor letörölt állományokat állítunk vissza és csak részlegesen sikerül. Krikszkrakszok a képben meg mindenféle színeltolódások. Gyakorlatilag élvezhetetlen, de több mint a semmi. Kb a 10% megmaradt. Mindegy, lehúztam azt amit lehetett, ha nincs más ez is jó alapon.
    A munkahelyemre elfelejtettem elvinni a kis usb-s átalakító adaptert a vinyóra, így azt fixen építettem be a gépbe. ...és a legnagyobb megdöbbenésemra az összes kép tökéletes volt! Hopp, a kis Scythe kütyü úgy tűnik nem működik együtt normálisan az Live windows-al. Ez legyen a legnagyobb baj, legalább már van reménysugár. Talán megvannak az adatok, le kéne menteni. De hova. Nem volt mese be kellett szerezni egy 1Terás vinyót (eladósodás rulez), és ha már azt is akkor egy külső keretet is hozzá eSATÁ-val. Jó lesz az még adatmaneteni, és fontosanyagtárolni.
    Néhány nap alatt megjött a holmi és nekiállhattam végre érdemben is az adatmentésnek. Néhány napja végeztem vele. Mindent le tudtam húzni a hibás tömbről, az utolsó csavarig. No persze nem lehettem biztos benne, hogy hibátlan, de reménykedtem. ...és úgy tűnik bejött a dolog. Azóta már megnéztem szinte az összes képet, hibátlanok. Volt fenn több HD video is 30-40 Gb-osak, az ilyen nagy fájloknál halmozottan előfordulhat, hogy hibásak. De nem. Úgy random böngészve, meghallgatva, elindítva űgy tűnik, hogy minden hibátlan. Húúúh. Azért ez nagy könnyebbség. Mégsem kell kiugranom az ablakon. :D
    Ekkor kaptam a vérszemet. Végre következmények nélkül terrorizálhattam a a Raid tömböt. A vicc kedvéért a már említett IDÉ-s vinyóra felraktam egy XP-t, hátha az is látja a tömbböt. ...és a driver felrakása után sem resetelt. Jesssz. A RaidXpert-et is fel tudtam rakni. Azonnal észre is vette a kiesett vinyókat. > Rebuild. Egy óra alatt kész is volt. Minden gond nélkül visszahúzta a Seagate-et és a félig átkonvertált új WD-t is. Juhéj.
    Később aztán elkezdtek jönni a kék halálok, újraindulások. A hibajelenség itt már erősen offtopik, nem is fejtem ki nagyon. Nagyvonalakban annyi, hogy csak az MSI által kirakott driverekkel hajlandó az alaplap normálisan működni, a hivatalos AMD/ATI driverek nem jók az alaplaphoz (és ez volt az a hiba is ami miatt nem indulhatott a legelején a tömb). Ehhez persze kellett jópár reinstall is.
    Jöhet a Happy End? Áh az még odébb van. Az elején ugy néz ki elhamarkodottan döntöttem a Raid 5 mellett. Az tényleg csak igazi hardveres megoldással megy normálisan. A fapados félhardveres júzer maradjon inkább a kevésbé hatékony, de biztosabb megoldásoknál. A négy vinyóból adódik a dolog. >> Raid 10. Sebesség, adatbiztonság, kis hardver igény. Igyaz cserébe a kapacitás fele elvész, de ez legyen a legnagyobb gond. Jelenleg is a felépített Raid 10 alól írok. ...és mi a poén ebben?
    Hát csak annyi, hogy az imént hullott ki alóla megint a Seagate, de úgy, hogy még a RaidXpert sem tudja visszahúzni. Még a vezérlő is eldobja. :Y

    A héten viszem vissza gariban. Talán kapok helyette egy WD-t. ...vagy inkább tényleg szét kéne verjem rituálisan? :D :DDD

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák