Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz janos666 #11617 üzenetére

    Hali! :) Kezd engem is érdekelni ez a téma (plazma villogás esetei). Másik topikból linkelték a hsz-ed, ahol ez felmerült. Egyébként figyelmetekbe ajánlanám ott még ezt a hsz-t, ezzel kapcsolatban.

    Mit jelent a 24FS MAX és az IFC MAX? A ~60 Hz-es esetekben szemmel látható 60 Hz-es egész képes villogás van (mint amit látok egynémely plazmán, miközben a többin nem)?

    (#11695) BBéci: Úgy érted, külső USB-s hangkártyáknál? Nos, az hasonló eset, mint az SPDIF, ahol az asszinkron (külön órajelvonal nélküli) soros vonal jeleire ültetett PLL-lel állítják elő az SPDIF receiver és a D/A órajelét, szépen átvíve és termelve is a jittert (egyenetlen időzítések). Sajnos az USB ugyanúgy asszinkron, annyi a különbség, hogy differenciált (ugyanaz a jel simán és negálva). Bocs, ha már tudtad ezeket. Megjegyzem, mivel az USB kétirányú, meg lehetne ezt oldani itt kultúráltan is... Szomorú, hogy nem így csinálják. Bár, a profibb megoldások sem?

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz janos666 #11707 üzenetére

    Köszi! Mondjuk gondolhattam volna, csak rettentő különös, hogy ilyenkor nem az alap frame-rate egész számú többszörösére konvertál, hanem 60 fps-re, ráadásul 60 Hz-es frissítés mellett (nem pedig 120, 2x megjelenítve ugyanazt a villogás csökkentése érdekében). Vajon miért csinálják ezt, 2012-ben? Vagy csak egyes típusok? És ha az amúgy tudja a 100/120 Hz-t, akkor miért?

    Közben egyébként rá is kerestem és láttam, hogy mindkettőt kikapcsolásra ajánljátok. Ez a 24SF esetén teljesen érthető, hiszen elveszi a Film Lookot. És most már az IFC esetén is értem. Viszont ha 100 Hz-re interpolálná az 50 Hz-es tévéadást, az szerintem teljesen jó lenne, hiszen a tévéadásban éppen a folytonosság a jó, legalább is ami a sport és más hasonló műsorokat illeti!

    A másik, ami igencsak meglepő volt a mérésedben, hogy mindezt egy olyan modellen, amin a spec szerint 600 Hz a képfrissítés. Azt persze tudtam, hogy ez nem a generált mozgásfázisok száma, de úgy képzeltem, hogy a szubpixelenkénti világossági szintek számának növelése érdekében 1-1 kiinduló frame-et, a 60 fps-es esetet véve, 10 sub-frame-re alakítva jelenít meg (egyfajta dinamikus ditherelést alkalmazva). Úgy tűnik, nem egészen ez a helyzet... De akkor mi a 600 Hz? 60 Hz-es megjelenítés mellett is tudja 10x gyorsabban "birizgálni" a szubpixeleket? Hogyan? Megjegyzem, az a bizsergés, ami ezeken (főleg az újabbakon) látható és ami összefügghet ezzel (PWM-es világossági szint szabályzás), nem éppen 600 Hz-esnek tűnik, hiszen akkor nem is igazán lehetne látni. A wikin egyébként több ezer Hz-es PWM-ről írnak, ami a számomra kissé hihetetlen. (Bár a régebbieken nem emlékszem, hogy láttam volna a bizsergést. Lehet, hogy az egyszerűsítést fejlesztésként marketingelik?)

    Ezeket a kérdéseket annak reményében tettem fel, hogy némi előképzettség figyelembevétele mellett viszonylag rövid válaszokból is megérthetem. (Sajnos a témával foglalkozó írások ezt nem igazán részletezik, szabadalmi leírásokat pedig nem szeretnék bújni. Annyira azért nem a szívügyem. :) )

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz nobeige #11709 üzenetére

    Köszi! Úgy tűnik, a ciklusonként felvillanó 10 sub-field 10 bitet reprezentál (ehhez eltérő intenzitással kell megjelenniük, amit vélhetően az egész képre vonatkozóan tudnak szabályozni - és talán a felvillanások idejét is variálják), mégpedig az oldalsó gradiensek tanúsága szerint az alsóbb bitektől haladva a felsőbbekig. Nos, akkor mégis csak 600 Hz-es a képfrissítés, összességében!

    (#11710) erdoke: Igen, de ha jól értettem, olyankor nincs IFC, hanem gondolom az első 100 Hz-es CRT-khez hasonlóan ismétlődve teszi ki a fieldeket, mégpedig az interlace sorvillogás elkerülése érdekében kicsit megkeverve őket: 1a-1b-1a-1b-2a-2b-2a-2b-... A szám a frame sorszáma, a/b=páros/páratlan sorok. Sportot nem szívesen néznék így...

    (#11712) janos666: Köszi! (A sub-fieldek szerepével természetesen tisztában voltam.)

    Szóval, azért 60 Hz, mert így elmondhatják, hogy (a ditherelést nem számolva) 10 bit/komponens? 100 Hz-nél meg már csak 6... Így már érthető a külön ditherezés... :N (Bár szerintem az utóbbi nélkül is lehet[ne] látni egyfajta bizsergést.)

    Mint írtam, én mozifilmeknél nem kívánom a mozgás-interpolálást, de normál TV-adásnál, főleg sportnál és hasonlóknál nagyon is. (Főleg, hogy a field-kevergélés vagy az 50 Hz-es megjelenítés az alternatívák.)

    (#11713): Nem lehet, hogy itt valójában arról van szó, amit itt fentebb erdokenek írtam?

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz erdoke #11718 üzenetére

    A mondat folytatása nem az lett volna, hogy "hanem inkább LCD-n", hanem jelen esetben IFC-s 100 Hz-en.

    Megjegyzem, IFC-s (bár itt máshogy nevezik, de mindegy) 100 Hz-es LCD-n is sokkal jobbak a mozgások, mint egy korábbi, nem IFC-s, a leírt módon field-kevergélős CRT-men... (Szerencsére át lehetett kapcsolni 1a-1a-1b-1b-stb. módba, ilyenkor jobb lett a mozgás, cserébe ott volt a sorvillogás).

    Normális IFC esetén minden frissítésnél (szal sub-fieldeket nem számolva) új mozgásfázis jelenik meg (és a megfelelő deinterlacing által persze sorvillogásról sem beszélhetünk).

    Már csak az zavart az említett LCD-ben (leszámítva az IFC hibáit, bár már elég fejlett volt), hogy végig kint volt a kép, mivel hogy nem tudott BFI-t (black-frame-insertion), amivel utánozta volna a plazma (és némileg a CRT) működését (csak sub-fieldek nélkül).

  • dezz

    nagyúr

    válasz janos666 #11721 üzenetére

    Az újabbaknál látható igen intenzív bizsergés. Plusz a néha látható 60 Hz-es villogás. És hát az IFC melletti max. 60fps. (Bár nem tudom, hogy ez mennyire igaz a többire.)

    Meg fogom nézni őket.

    Azt mindenesetre kitűztem, hogy ha mégis LCD, az csakis vagy valós 200 Hz-es, vagy 100 Hz+BFI-s lesz. Maga a BFI egyébként technikailag semmiből sem áll, szóval előbb-utóbb le kell jönnie a középkategóriába.

    (Nekem fontos a 3D is, úgyhogy amúgy is várhatok, amíg megfelelő minőség mellett elérhető árkategóriába kerül.)

  • dezz

    nagyúr

    válasz FefeeX #11733 üzenetére

    BFI: black-frame-insertion. Némi "szünet" két megjelenő képkocka között (ellentétben a normál módú TFT-LCD-től, ahol végig kint van a kép, frissítés közben is). A szem folytonosabbnak látja a mozgást, ha 1-1 állóképet nem túl sokáig lát és közte feketét lát. A CRT és a plazma ezt "automatikusan" tudja, de pl. a moziban is alkalmazzák. Persze leginkább 100 Hz-től fölfelé ildomos használni, hiszen ki akar szándékosan 50/60 Hz-es villogást nézni.

    Az 5 évvel ezelőtti plazmákon én sem láttam a bizsergést.

  • dezz

    nagyúr

    válasz RandomPJ #11740 üzenetére

    Ezt ne tőlem kérdezd, én csak most ismerkedem kicsit közelebbről a plazmákkal. Amúgy szerintem a 96 Hz már elég jó. Nem kizárt, hogy nem is azt látta az illető, néhány filmben a megjelenítőtől függetlenül látható valamiféle kis pulzálás 1-2 jelenetnél.

  • dezz

    nagyúr

    válasz janos666 #11745 üzenetére

    Igen, ezeket nagyjából én is tudom. Egyelőre ráér, aztán majd meglátjuk.

  • dezz

    nagyúr

    válasz junkpod #11751 üzenetére

    Nem valószínű, pl. a csúcskat. LCD-knél 200/240 fps-re dolgoznak, de középkategóriában is ott van a 100/120 fps.

    Persze lehet, hogy a plazmákba nem ilyet tesznek, de ez leginkább azért lehet, amiről janos666-tal beszéltünk: az a bizonyos 600 Hz-es sub-field generálás 60 Hz-nél adja ki a legtöbb bitet/komponens, így ezt tekintik a defaultnak.

    (#11753) slick-adam: Ha máshol nem vibrál a 96 Hz, akkor az nem amiatt van, hanem ilyen a felvétel.

    (#11757) M_AND_Ms: Hát, a (legtöbb) 128-as MP3 a leggagyibb cuccon is nagyon sz@r. (A 192-esek viszont elviselhetők.)

    Max. a hordozható MP3 playeren felesleges FLAC-ban hurcolászni a zenét... ;)

    (#11758) FefeeX: A fejhallgató egy dolog, de hova dugtad? :) Egyébként egy komolyabb rendszeren jól hallható a különbség a 320-as MP3 és az eredeti/lossless között.

    Ha ezt a szintet nem éri el a rendszerünk (ami valószínű, mert ezek már nem mindennapiak), akkor persze nem létszükséglet a FLAC, viszont pl. egy pótolhatatlan CD-t inkább ne kizárólag MP3-ba mentsünk, mert ki tudja, hogy később nem jutunk-e hozzá valami úton-módon egy jobbhoz...

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz BBéci #11770 üzenetére

    Akkor vannak normális USB-s DAC-ok is? (Utalva itt erre.) Mostanában kimaradtam ebből a témakörből.

    (#11784): Jaja, velünk is volt egy párszor hogy párom a honyhából (ahol ugye nagyobb eséllyel található meg itthoni tartózkodása idején, mint máshol) hallott meg olyan dolgokat, amit felületesen vett elvek alapján sehonnan sem kellene. :) Interconnect kábelek ugye alap, vagy amikor különféle típusú kondikat próbálgattam.

    (#11788): Erm, (állítólagos) high-end cucc tele alu elkóval!? Ne már! :N

Új hozzászólás Aktív témák